Interpretacja indywidualna z dnia 26 czerwca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-2.4010.179.2024.2.KW
Osiągnięte w 2023 r. przychody pochodzące z transakcji wynikającej z zawartej przez Wnioskodawcę Umowy stanowiły przychody osiągane z transakcji, w związku z którą jest wytwarzana wartość dodana pod względem ekonomicznym większa niż znikoma w rozumieniu art. 28j ust. 1 pkt 2 lit. g ustawy o CIT, tym samym Spółka spełniała w 2023 r. warunek opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek, o którym mowa w przepisie art. 28j ust. 1 pkt 2 lit. g ustawy o CIT.
Interpretacja indywidualna - stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
9 kwietnia 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 28 marca 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie ustalenia, czy w przypadku gdy przychody pochodzące z transakcji wynikającej z zawartej przez Wnioskodawcę Umowy, osiągnięte w 2023 r., stanowiły przychody osiągane z transakcji, w związku z którą jest wytwarzana wartość dodana pod względem ekonomicznym większa niż znikoma w rozumieniu art. 28j ust. 1 pkt 2 lit. g ustawy o CIT, a tym samym czy Spółka spełniała w 2023 r. warunek opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek, o którym mowa w przepisie art. 28j ust. 1 pkt 2 lit. g ustawy o CIT.
Uzupełnili go Państwo - w odpowiedzi na wezwanie - pismem z 13 czerwca 2024 r. (data wpływu 20 czerwca 2024 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
A. Sp. z o.o. (zwana dalej także jako: „Spółka”, „Wnioskodawca” lub „Partner”) jest polskim rezydentem podatkowym posiadającym nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce. Wspólnikami Spółki są wyłącznie osoby fizyczne. Wnioskodawca, zgodnie z wpisem do KRS, prowadzi działalność gospodarczą w zakresie: kupna i sprzedaży nieruchomości, działalności związanej z obsługą rynku nieruchomości, robót budowlanych związanych z wznoszeniem budynków, robót budowlanych specjalistycznych, działalności prawniczej, rachunkowo księgowej, działalności usługowej związanej z utrzymaniem porządku w budynkach i zagospodarowaniem terenów zieleni, działalności w zakresie architektury i inżynierii, badań i analiz technicznych.
Spółka jest obecnie, a także była w roku 2023, opodatkowana ryczałtem od dochodów spółek zgodnie z rozdziałem 6b ustawy o CIT.
W dniu 4 września 2023 roku Spółka zawarła z podmiotem powiązanym ze Spółką, tj. ze spółką B. Sp. z o.o. (dalej zwana także jako: „Zamawiający” lub „B.”) umowę o współpracy w celu realizacji inwestycji „Lokal usługowy dla firmy (…) w lokalizacji deweloperskiej (…)” (dalej zwana także jako: „Umowa”).
A. Sp z o.o. oraz B. Spółka z o.o. są podmiotami powiązanymi osobowo w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT.
Geneza zawarcia umowy o współpracy z dnia 4 września 2023 r.:
1.C. Sp. z o.o. w dniu 9 grudnia 2022 r. zawarła ze spółką deweloperską (dalej także jako: „Deweloper”) przedwstępną umowę deweloperską, której przedmiotem było wybudowanie, ustanowienie odrębnej własności lokali niemieszkalnych i ich sprzedaży na rzecz C. Sp. z o.o. w (…).
2.C. Sp. z o.o. zawarła również warunkową umowę najmu tych lokali ze spółką D. Sp. z o.o.
3.W dniu 7 września 2023 r. C. dokonała cesji praw i obowiązków z umowy z dnia 9 grudnia 2022 r. na rzecz B. Sp. z o.o. (w ramach tej umowy zmieniono przedmiot umowy przedwstępnej na wybudowanie jednego lokalu niemieszkalnego o pow. 413,46 m.kw.). Zawarto również porozumienie trójstronne z najemcą, tj. D. Sp. z o.o., gdzie w prawa wynajmującego wstąpiła B.
4.W dniu 13 października 2023 r. Deweloper zawarł z B. umowę, na mocy której ustanowił odrębną własność lokalu oraz sprzedał go wraz z udziałem w nieruchomości wspólnej na rzecz B.
5.W dniu 1 grudnia 2023 r. B. sprzedała ten lokal wraz z prawami związanymi na rzecz osoby trzeciej.
6.Przy realizacji tego zadania, tj. zakupu nieruchomości (lokalu wraz z prawami związanymi), jej komercjalizacji oraz sprzedaży na rzecz osoby trzeciej uczestniczyły dwie spółki: C. Sp. z o.o. oraz A. Sp z o.o. (Wnioskodawca). Obie spółki zawarły umowy o współpracy z B. Sp. z o.o.
7.A. Sp. z o.o. zawarła w dniu 4 września 2023 r. z B. Spółka z o.o. umowę o współpracy, na mocy której A. zobowiązała się do współdziałania z B. doprowadzenia do zawarcia przez B. umowy sprzedaży nieruchomości z nabywcą, na warunkach ustalonych przez B., w tym do skomercjalizowania obiektu, uzyskania wszelkich niezbędnych opinii, uzgodnień, postanowień i decyzji właściwych organów administracji publicznej lub samorządowej.
8.Spółka C. udzieliła pożyczki B. w celu opłacenia pozostałych rat za niniejszą nieruchomość od Dewelopera oraz bieżących wydatków związanych z realizacją zadania, B. nie posiadała własnych środków, poza kapitałem początkowym.
9.Zadania Wnioskodawcy związane z przedstawionymi powyżej procesami określone zostały w Umowie.
Na mocy tej Umowy:
1)Zamawiający oświadczył, że dysponuje odpowiednimi środkami finansowymi w celu zakupu Nieruchomości (odrębna własność lokali niemieszkalnych, składających się z jednego pomieszczenia oraz wc każdy, o łącznej projektowanej powierzchni użytkowej wynoszącej 391,09 m2, które zostaną wyodrębnione w ramach inwestycji deweloperskiej „(…)” na działkach położonych przy ulicy (…),), przygotowania Obiektu komercyjnego (skomercjalizowana Nieruchomość, tj. lokalu usługowy z sieciowym najemcą z długoletnią umową najmu).
2)Partner (Wnioskodawca) oświadczył, że posiada wiedzę, doświadczenie i zamiar współpracy z Zamawiającym dla realizacji założeń sprzedaży Nieruchomości.
3)Strony oświadczyły, że Zamawiający przy współpracy z Partnerem zamierza zrealizować cel inwestycji (nabycie prawa własności do Nieruchomości przez Zamawiającego, oddanie tej powierzchni w najem celem dalszej odsprzedaży Nieruchomości skomercjalizowanej na rzecz Nabywcy - podmiot trzeci, która nabędzie od Zamawiającego prawo własności do Nieruchomości po komercjalizacji Obiektu).
4)Zamawiający oświadczył, że do końca września 2023 roku zawrze przedwstępną umowę nabycia Nieruchomości.
5)Partner oświadczył, że prowadzi działalność w specjalności przygotowania nieruchomości dla realizacji inwestycji komercyjnych, polegającą w szczególności na przygotowywaniu inwestycji dla sieci handlowych, w tym również sprzedaży przygotowanych nieruchomości podmiotom prowadzącym sieci handlowe oraz wynajmu lokali w wybudowanych obiektach handlowych i usługowych.
6)Strony oświadczyły, że zamierzeniem ich współpracy jest doprowadzenie przez Partnera do:
a)podpisania umowy najmu z najemcą D. sp. z o. o., tj. wykorzystanie dla celów realizacji umowy posiadanej przez siebie wiedzy handlowej i kontaktów handlowych,
b)zawarcia umowy najmu z najemcą D. sp. z o.o. na okres 5 + 5 lat,
c)zawarcia umów sprzedaży Nieruchomości oraz Obiektu komercyjnego, w tym umowy przedwstępnej i końcowej, w tym:
- wyszukanie i nawiązanie kontaktu z przyszłym Nabywcą Obiektu komercyjnego,
- przeprowadzenie i nadzór nad negocjacjami dotyczącymi umów przedwstępnej i końcowej nabycia Nieruchomości,
- obsługę prawną umów i transakcji,
- doradztwo inwestycyjne.
7)Obowiązkiem Zamawiającego wynikającym z Umowy jest zapewnienie środków finansowych dla realizacji celu inwestycji.
8)Obowiązkiem Partnera jest realizacja wszelkich pozostałych działań i czynności dla uzyskania celu inwestycji.
9)Dla realizacji celu inwestycji Partner zobowiązał się do:
1.współdziałania z Zamawiającym,
2.doprowadzenia do zawarcia przez Zamawiającego umowy sprzedaży Nieruchomości z Nabywcą na warunkach ustalonych przez Zamawiającego, w tym do skomercjalizowania Obiektu,
3.uzyskania wszelkich niezbędnych opinii, uzgodnień, postanowień i decyzji właściwych organów administracji publicznej lub samorządowej.
10)Cel inwestycji zostanie osiągnięty wyłącznie w przypadku, gdy w wyniku współpracy Stron spełnią się następujące warunki:
a.Zamawiający nabędzie prawo własności do Nieruchomości,
b.Inwestor skomercjalizuje i sprzeda prawo własności do Nieruchomości.
11)Zamawiający zapłaci na rzecz Partnera wynagrodzenie po zrealizowaniu Celu inwestycji na podstawie faktury VAT wystawionej przez Partnera na rzecz Zamawiającego.
Inne uwarunkowania faktyczne:
1)Z uwagi na ryzyka biznesowe związane z realizacją skomplikowanej prawnie i technicznie powyższej transakcji biznesowej oraz zapewnienie bezpieczeństwa rozliczeń obu spółek, powstała spółka B. sp. z o.o. (Zamawiający), która drogą cesji stała się kupującym nieruchomość w (...) i stroną umowy najmu ze spółką D. Sp. z.o.o. Celem biznesowym była realizacja umowy najmu, zakup lokalu od dewelopera, otwarcie lokalu najemcy, a na końcu sprzedaż lokalu z najemcą do zewnętrznego klienta.
2)Co najmniej 50% przychodów Wnioskodawcy z działalności osiągniętych w 2023 r., liczonych z uwzględnieniem kwoty należnego podatku od towarowi usług, pochodziło z usług świadczonych na rzecz Zamawiającego na podstawie Umowy.
3)W wyniku realizacji Umowy Spółka B. osiągnęła zysk. Marża zysku ze sprzedaży przekroczyła 5%.
4)Zakres funkcji pełnionych przez Wnioskodawcę wynika z zawartej z Zamawiającym Umowy.
5)Wnioskodawca, w celu realizacji Umowy wykorzystał przede wszystkim kapitał ludzki oraz związane z nim know-how.
6)Zawarcie Umowy wynikało z faktycznych potrzeb Zamawiającego i faktycznych możliwości wykonania przez Wnioskodawcę czynności określonych w Umowie.
7)Wynagrodzenie Wnioskodawcy zostało określone na warunkach rynkowych.
8)A. Sp. z.o.o. nie wykonywała żadnych czynności związanych z obsługą celu inwestycyjnego, zgodnie z umowami o współpracy, te czynności wykonywała m.in. Spółka.
9)Wobec Spółki nie mają zastosowania wyłączenia, o których mowa w art. 28k ustawy o CIT.
Pytanie
Czy przychody pochodzące z transakcji wynikającej z zawartej przez Wnioskodawcę Umowy, osiągnięte w 2023 r., stanowiły przychody osiągane z transakcji, w związku z którą jest wytwarzana wartość dodana pod względem ekonomicznym większa niż znikoma w rozumieniu art. 28j ust. 1 pkt 2 lit. g ustawy o CIT, a tym samym czy Spółka spełniała w 2023 r. warunek opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek, o którym mowa w przepisie art. 28j ust. 1 pkt 2 lit. g ustawy o CIT?
Państwa stanowisko w sprawie
Zdaniem Wnioskodawcy przychody z transakcji wynikającej z zawartej przez Wnioskodawcę Umowy nie stanowiły przychodów osiąganych z transakcji, w związku z którymi nie jest wytwarzana wartość dodana pod względem ekonomicznym lub wartość ta jest znikoma w rozumieniu art. 28j ust. 1 pkt 2 lit. g ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2023 r., poz. 2805 ze zm.; dalej: „ustawa o CIT”), a zatem warunek wymieniony w przedmiotowym przepisie został spełniony przez Wnioskodawcę w 2023 r.
Zgodnie z art. 28j ust. 1 ustawy o CIT, opodatkowaniu ryczałtem może podlegać podatnik, o którym mowa w art. 3 ust. 1, jeżeli spełnia łącznie następujące warunki:
1)(uchylony)
2)mniej niż 50% przychodów z działalności osiągniętych w poprzednim roku podatkowym, liczonych z uwzględnieniem kwoty należnego podatku od towarów i usług, pochodzi:
a)z wierzytelności,
b)z odsetek i pożytków od wszelkiego rodzaju pożyczek,
c)z części odsetkowej raty leasingowej,
d)z poręczeń i gwarancji,
e)z praw autorskich lub praw własności przemysłowej, w tym z tytułu zbycia tych praw,
f)ze zbycia i realizacji praw z instrumentów finansowych,
g)z transakcji z podmiotami powiązanymi w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 - w przypadku gdy w związku z tymi transakcjami nie jest wytwarzana wartość dodana pod względem ekonomicznym lub wartość ta jest znikoma;
3)podatnik:
a)zatrudnia na podstawie umowy o pracę co najmniej 3 osoby w przeliczeniu na pełne etaty, niebędące udziałowcami, akcjonariuszami ani wspólnikami tego podatnika, przez okres co najmniej 300 dni w roku podatkowym, a w przypadku gdy rokiem podatkowym nie jest okres kolejnych dwunastu miesięcy kalendarzowych - przez co najmniej 82% dni przypadających w roku podatkowym, lub
b)ponosi miesięcznie wydatki w kwocie stanowiącej co najmniej trzykrotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw z tytułu wypłaty wynagrodzeń na rzecz zatrudnionych na podstawie umowy innej niż umowa o pracę co najmniej 3 osób fizycznych, niebędących udziałowcami, akcjonariuszami ani wspólnikami tego podatnika, jeżeli w związku z wypłatą tych wynagrodzeń podatnik jest płatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych lub płatnikiem składek określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych lub ustawie z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych;
4)prowadzi działalność w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki akcyjnej, prostej spółki akcyjnej, spółki komandytowej, spółki komandytowo-akcyjnej, której odpowiednio udziałowcami, akcjonariuszami lub wspólnikami są wyłącznie osoby fizyczne nieposiadające praw majątkowych związanych z prawem do otrzymania świadczenia jako założyciele (fundatorzy) lub beneficjenci fundacji, trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym, z wyłączeniem fundatorów i beneficjentów fundacji rodzinnej;
5)nie posiada udziałów (akcji) w kapitale innej spółki, tytułów uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym lub w instytucji wspólnego inwestowania, ogółu praw i obowiązków w spółce niebędącej osobą prawną oraz innych praw majątkowych związanych z prawem do otrzymania świadczenia jako założyciel (fundator) lub beneficjent fundacji, trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym;
6)nie sporządza za okres opodatkowania ryczałtem sprawozdań finansowych zgodnie z MSR na podstawie art. 45 ust. 1a i 1b ustawy o rachunkowości;
7)złoży zawiadomienie o wyborze opodatkowania ryczałtem, według ustalonego wzoru, do właściwego naczelnika urzędu skarbowego w terminie do końca pierwszego miesiąca pierwszego roku podatkowego, w którym ma być opodatkowany ryczałtem.
W myśl art. 28k ust. 1 ustawy o CIT, przepisów niniejszego rozdziału nie stosuje się do:
1)przedsiębiorstw finansowych, o których mowa w art. 15c ust. 16;
2)instytucji pożyczkowych w rozumieniu art. 5 pkt 2a ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o kredycie konsumenckim;
3)podatników osiągających dochody, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 lub 34a;
4)podatników postawionych w stan upadłości lub likwidacji;
5)podatników, którzy zostali utworzeni:
a)w wyniku połączenia lub podziału albo
b)przez osoby prawne, osoby fizyczne albo jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej wnoszące, tytułem wkładów niepieniężnych na poczet kapitału podatnika, składniki majątku uzyskane przez te osoby albo jednostki w wyniku likwidacji innych podatników, jeżeli te osoby albo jednostki posiadały udziały (akcje) tych innych likwidowanych podatników, albo
c)przez osoby prawne, osoby fizyczne albo jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, jeżeli w roku podatkowym, w którym podatnik został utworzony, lub w roku podatkowym bezpośrednio po nim następującym, zostało do niego wniesione na poczet kapitału uprzednio prowadzone przedsiębiorstwo, zorganizowana część przedsiębiorstwa albo składniki majątku tego przedsiębiorstwa o wartości przekraczającej łącznie równowartość w złotych kwoty 10 000 euro przeliczonej według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski w pierwszym dniu roboczym miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym wniesiono te składniki majątku, w zaokrągleniu do 1000 zł, przy czym wartość tych składników oblicza się, stosując odpowiednio przepisy art. 14
- w roku podatkowym, w którym rozpoczęli działalność, oraz w roku podatkowym bezpośrednio po nim następującym, nie krócej jednak niż przez okres 24 miesięcy od dnia utworzenia;
6)podatników, którzy:
a)zostali podzieleni przez wydzielenie albo
b)wnieśli tytułem wkładu do innego podmiotu, w tym na poczet kapitału:
- uprzednio prowadzone przez siebie przedsiębiorstwo, zorganizowaną część przedsiębiorstwa albo składniki majątku tego przedsiębiorstwa o wartości przekraczającej łącznie równowartość w złotych kwoty 10 000 euro przeliczonej według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski w pierwszym dniu roboczym miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym wniesiono te składniki majątku, w zaokrągleniu do 1000 zł, przy czym wartość tych składników oblicza się, stosując odpowiednio przepisy art. 14, lub
- składniki majątku uzyskane przez tego podatnika w wyniku likwidacji innych podatników, jeżeli ten podatnik posiadał udziały (akcje) tych innych likwidowanych podatników,
- w roku podatkowym, w którym dokonano podziału albo wniesiono wkład, oraz w roku podatkowym bezpośrednio po nim następującym, nie krócej jednak niż przez okres 24 miesięcy od dnia dokonania podziału albo wniesienia wkładu.
Zgodnie z przepisem art. 28j ust. 1 pkt 2 lit. g ustawy o CIT, opodatkowaniu ryczałtem może podlegać podatnik, o którym mowa w art. 3 ust. 1, jeżeli spełnia m.in. warunek polegający na tym, że mniej niż 50% przychodów z działalności osiągniętych w poprzednim roku podatkowym, liczonych z uwzględnieniem kwoty należnego podatku od towarów i usług, pochodzi z transakcji z podmiotami powiązanymi w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 - w przypadku, gdy w związku z tymi transakcjami nie jest wytwarzana wartość dodana pod względem ekonomicznym lub wartość ta jest znikoma.
Wskazane w art. 28j ust. 1 pkt 2 ustawy CIT, warunki dotyczące struktury przychodów mają w zamierzeniu ograniczać możliwość korzystania z tej formy opodatkowania tym podmiotom, które nie prowadzą aktywnej działalności gospodarczej, a swoje dochody opierają na pasywnych źródłach przychodów.
W art. 28j ust. 1 pkt 2 lit. g ustawy CIT, ustawodawca wyklucza bowiem możliwość skorzystania z ryczałtu od dochodu spółek przez podmioty uzyskujące więcej niż 50% przychodów z transakcji z podmiotami powiązanymi ale wyłącznie w sytuacji, gdy w związku z tymi transakcjami nie jest wytwarzana wartość dodana pod względem ekonomicznym lub wartość ta jest znikoma.
Powyższy warunek należy rozumieć w ten sposób, że wysokość przychodów z działalności osiągniętych w poprzednim roku podatkowym (liczonych z uwzględnieniem kwoty należnego podatku VAT) pochodzących z transakcji z podmiotami powiązanymi w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT nie może przekroczyć 50% ogólnej wartości przychodów podatnika, gdy w związku z tymi transakcjami nie jest wytwarzana wartość dodana pod względem ekonomicznym lub wartość ta jest znikoma.
Istotne znaczenie ma zatem pojęcie „wartości dodanej pod względem ekonomicznym”. Ustawodawca nie zdefiniował, co należy rozumieć pod pojęciem tej wartości dodanej i kiedy ona może wystąpić lub kiedy jej występowanie jest znikome.
Ustawa o CIT, nie zawiera definicji wartości dodanej pod względem ekonomicznym. Zatem, w pierwszej kolejności należy odnieść się do słownikowej definicji tego pojęcia. Zgodnie z Encyklopedią Zarządzania - ekonomiczna wartość dodana (EVA - Economical Value Added) obrazuje efekt gospodarowania przedsiębiorstwa. Stanowi jedną z najbardziej popularnych metod pomiaru wartości firmy. Bazuje na zasadzie osiągnięcia przez firmę stopy zwrotu z całego zainwestowanego kapitału o wartości przewyższającej jego koszt. Wartość dodana, w ujęciu mikroekonomicznym, to przyrost wartości dóbr w wyniku procesu produkcji (Kubiak E., Nakonieczna - Kisiel H. (1999). Ekonomia Makroekonomiczne podstawy polityki gospodarczej, Wydawnictwo Samorządowe FRDL, Warszawa str. 43) lub można ją też rozumieć jako różnicę pomiędzy utargiem przedsiębiorstwa a kosztami zakupów materiałów i usług od innych firm, zatem jest to różnica pomiędzy przychodem ze sprzedaży a kosztem pozyskania koniecznych nakładów; różnica pomiędzy przychodem ze sprzedaży a kosztem nabycia dóbr i usług od innych firm (R. Barto, Makroekonomia, Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne, Warszawa 1997, str. 59). Wartość dodana stanowi różnicę pomiędzy wartością rynkową produktu lub usługi a kosztami wytworzenia (W. Smid Boss Leksykon, Dr Lex, Kraków 2012, str. 576).
Jednocześnie, zgodnie z definicją zawartą w Słowniku Języka Polskiego PWN, pod pojęciem „znikomy” należy rozumieć „bardzo mały pod względem nasilenia, liczby, rozmiarów lub „znaczenia”. Z kolei, w WikiSłowniku pojęciu „znikomy” przypisano znaczenie „niewielki, prawie żaden”.
Tymczasem warunek dotyczący uzyskiwania przychodów z transakcji z podmiotami powiązanymi na poziomie niższym niż 50% dotyczy wyłącznie sytuacji, w której w związku z tymi transakcjami nie jest wytwarzana wartość dodana pod względem ekonomicznym lub wartość ta jest znikoma (np. sprowadza się wyłącznie do czynności administracyjnych /technicznych co zdaniem Wnioskodawcy nie ma miejsca w opisanym stanie faktycznym).
Wedle dorobku OECD poprzez usługi o niskiej wartości dodanej rozumie się świadczenia rutynowe nieprowadzące do wytworzenia istotnych dóbr niematerialnych oraz niewiążące się z istotnym ryzykiem gospodarczym. Wskazano przy tym, że usługi o niskiej wartości dodanej świadczone w ramach grupy charakteryzują się następującymi cechami:
- mają charakter pomocniczy;
- nie są głównym przedmiotem (ang. core business) działalności grupy;
- nie angażują unikalnych oraz cennych wartości niematerialnych i prawnych ani nie prowadzą do wytworzenia unikalnych oraz cennych wartości niematerialnych i prawnych;
- nie tworzą wysokiego ryzyka dla świadczącego usługi.
Jak wskazał Dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej z 20 stycznia 2023 r., znak: 0114-KDIP2-2.4010.194.2022.2.KW: Przez usługi o niskiej wartości dodanej należy rozumieć usługi o charakterze rutynowym, wspomagające działalność główną usługobiorcy, ogólnie lub łatwo dostępne, które nie przyczyniają się do powstania wartości dodanej dla usługodawcy lub usługobiorcy. Będą to zatem usługi, które charakteryzują się niskim poziomem ryzyka gospodarczego i nie mają istotnego wpływu na pozycję rynkową stron transakcji.
W sposób podobny do powyższego wypowiedział się również Dyrektor KIS w interpretacji z dnia 26 kwietnia 2023 r. znak: 0111-KDIB2-1.4010.71.2023.2.AS.
Nie należy w pełni utożsamiać usług o niskiej wartości dodanej z koncepcją transakcji o znikomej wartości dodanej, co wynika z zakazu wykładni synonimicznej, wedle której różnym zwrotom nie można nadawać tego samego znaczenia (por. J. Pustuł, Ryczałt od dochodów spółek kapitałowych, czyli estoński CIT a la polonaise, PP 2021, nr 3, s. 27-38). Niemniej jednak można potraktować to jako pewną wskazówkę, jakie warunki powinny być brane pod uwagę przy ocenie czy wartość dodana jest znikoma (pojęcie bliskoznaczne z pojęciem „niska wartość”).
W przedstawionym stanie faktycznym, te wszystkie cechy, wyróżniające usługi o niskiej wartości dodanej, nie miały miejsca, co również prowadzi do wniosku, że nie można tutaj mówić o tym, że w związku z tymi transakcjami nie jest wytwarzana wartość dodana pod względem ekonomicznym lub wartość ta jest znikoma.
Zdaniem Spółki, starając się określić czy wytwarzana w związku z zawarciem Umowy przez Wnioskodawcę wartość dodana jest znikoma, nie należy ograniczać się wyłącznie do prostego rachunku finansowego i wysokości uzyskiwanej przez niego marży. Istotny jest całokształt działalności Wnioskodawcy, uwzględnienie specyfiki prowadzonej działalności, okoliczności transakcji oraz aktywną rolę Spółki w kreowaniu wartości dodanej.
Wnioskodawca - realizując Umowę - dysponował odpowiednimi aktywami materialnymi i niematerialnymi, aby przygotować i skomercjalizować Nieruchomość. Spółka posiadała wiedzę i doświadczenie w zakresie realizacji założeń sprzedaży Nieruchomości. Spółka prowadziła bowiem działalność w specjalności przygotowania nieruchomości dla realizacji inwestycji komercyjnych, polegającą w szczególności na przygotowywaniu inwestycji dla sieci handlowych, w tym również sprzedaży przygotowanych nieruchomości podmiotom prowadzącym sieci handlowe oraz wynajmu lokali w wybudowanych obiektach handlowych i usługowych.
W wyniku zawarcia Umowy doprowadzono do: podpisania umowy najmu z najemcą D. Sp. z o.o., tj. wykorzystano dla celów realizacji umowy posiadaną przez Spółkę wiedzę handlową i kontakty handlowe, zawarcia umów najmu z najemcą D. Sp. z o.o. na okres 5 + 5 lat, zawarcia umowy sprzedaży Nieruchomości oraz Obiektu komercyjnego, w tym umowy przedwstępnej i końcowej poprzez wyszukanie i nawiązanie kontaktu z przyszłym nabywcą obiektu komercyjnego, przeprowadzono i nadzorowano negocjacje dotyczące powyższych umów, zapewniono obsługę prawną umów i transakcji, a także zapewniono doradztwo inwestycyjne.
W wyniku czynności, do których zobowiązał się Wnioskodawca na mocy zawartej Umowy, cel inwestycji został osiągnięty, tj. Zamawiający nabył prawo własności do Nieruchomości, dokonał komercjalizacji i sprzedał prawo własności do Nieruchomości.
Podkreślić należy, że do zawarcia Umowy doszło z uwagi na ryzyka biznesowe związane z realizacją skomplikowanej prawnie i technicznie transakcji biznesowej.
Co istotne, w wyniku realizacji Umowy Spółka B. osiągnęła zysk. Marża zysku ze sprzedaży przekroczyła 5%.
Z powyższego wynika, że biorąc pod uwagę przedstawione powyżej uwarunkowania faktyczne, w tym funkcje realizowane przez Spółkę, czynności wykonane na podstawie Umowy przez Wnioskodawcę na rzecz Zamawiającego stanowiły istotny element kompleksowych czynności wykonywanych przez Spółkę. Bez wykonania przez Spółkę czynności wynikających z Umowy, Zamawiający nie mógłby zrealizować celu inwestycyjnego opisanego powyżej w stanie faktycznym.
Wykonane przez Spółkę czynności w ramach zawartej Umowy miały istotny wpływ na pozycję rynkową stron transakcji, w tym budowanie przewag konkurencyjnych. Jednocześnie, usługi świadczone przez Spółkę na rzecz Zamawiającego nie były usługami o charakterze ogólnym i łatwo dostępnym. Do ich świadczenia wymagane jest dysponowanie niedostępną ogólnie wiedzą oraz rozeznaniem branży.
Przychody uzyskane w 2023 r. przez Spółkę wynikały zatem z aktywnej działalności Spółki; nie wynikały więc z pasywnych źródeł przychodów.
Zdaniem Wnioskodawcy, wyżej określone funkcje oraz realizowane przez niego zadania na rzecz Zamawiającego należy rozumieć jako „wartość dodaną” pod względem ekonomicznym w rozumieniu art. 28j ust. 1 pkt 2 lit. g ustawy o CIT. Wartość ta nie może być uznana za wartość dodaną o charakterze znikomym.
Podsumowując, zdaniem Wnioskodawcy, osiągnięte w 2023 r. przychody pochodzące z transakcji wynikającej z zawartej przez Wnioskodawcę Umowy stanowiły przychody osiągane z transakcji, w związku z którą jest wytwarzana wartość dodana pod względem ekonomicznym większa niż znikoma w rozumieniu art. 28j ust. 1 pkt 2 lit. g ustawy o CIT, tym samym Spółka spełniała w 2023 r. warunek opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek, o którym mowa w przepisie art. 28j ust. 1 pkt 2 lit. g ustawy o CIT.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.
Odstępuję od uzasadnienia prawnego tej oceny.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Państwo przedstawili i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.
Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.
W odniesieniu do powołanych przez Państwa interpretacji indywidualnych, stwierdzić należy, że są one rozstrzygnięciami wydanymi w konkretnych sprawach, osadzonych w określonym stanie faktycznym i tylko do nich się odnoszących, w związku z tym nie mają mocy powszechnie obowiązującego prawa. Każdą sprawę Organ jest zobowiązany rozpatrywać indywidualnie.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz.U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).
Podstawą prawną dla odstąpienia od uzasadnienia interpretacji jest art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej.