Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 22 maja 2024 r., sygn. III SA/Kr 312/24

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Renata Czeluśniak (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Ewa Michna ASR WSA Marta Kisielowska po rozpoznaniu w dniu 22 maja 2024 r. na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym sprawy ze skargi R. B. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Tarnowie z dnia 18 stycznia 2024 r. nr SKO.NP/4115/407/2023 w przedmiocie odmowy przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego skargę oddala.

Uzasadnienie

Wójt Gminy M. decyzją z dnia 20 listopada 2023 r. nr GOPS.5231:4.1.ŚP.2022/2023 odmówił przyznania skarżącej R. B. prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z opieką nad matką I. B., legitymującą się orzeczeniem z dnia 28 września 2020 r. o trwałej niezdolności do samodzielnej egzystencji, z ustaleniem, że niezdolność istniała w dniu 1 marca 2020 r.

W uzasadnieniu organ wskazał na niespełnienie przesłanki powstania niepełnosprawności osoby wymagającej opieki w okresach wymienionych w art. 17 ust. 1b ustawy o świadczeniach rodzinnych. Ponadto zwrócił uwagę, że skarżąca nie jest jedyną osobą, która pomaga niepełnosprawnej matce w codziennych czynnościach i może liczyć przynajmniej na pomoc w opiece jednej z sióstr. Nadto opieka nad matką sprowadza się do wykonywania zwykłych czynności dnia codziennego. Organ zwrócił również uwagę, iż przedłożona przez skarżącą dokumentacja medyczna nie potwierdza pogorszenia stanu zdrowia jej matki.

W odwołaniu skarżąca zarzuciła naruszenie:

- art. 17 ust. 1b ustawy o świadczeniach rodzinnych i pominięcie okoliczności, że w następstwie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 21 października 2014 r., sygn. akt K 38/13 doszło do uznania niekonstytucyjności części wskazanej normy prawnej w zakresie, w jakim różnicuje prawo do świadczenia pielęgnacyjnego osób sprawujących opiekę nad osobą niepełnosprawną ze względu na datę powstania niepełnosprawności osoby wymagającej opieki, co determinuje naruszenie art. 190 ust. 1 Konstytucji RP;

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00