Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 22 maja 2024 r., sygn. II SA/Bd 1109/23

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący: sędzia WSA Joanna Brzezińska (spr.) Sędziowie: sędzia WSA Katarzyna Korycka asesor WSA Mariusz Pawełczak Protokolant: starszy sekretarz sądowy Katarzyna Kloska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 22 maja 2024 r. sprawy ze skargi R. G. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] czerwca 2023 r. nr [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego uchyla zaskarżoną decyzję.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia 19 kwietnia 2023 r., nr WSR-I.8252.29.2023, Prezydent Miasta Bydgoszczy, po rozpatrzeniu wniosku R. G. (skarżącego) odmówił przyznania świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z koniecznością sprawowania opieki nad osobą niepełnosprawną: matką K. G.. W uzasadnieniu, po przywołaniu treści art. 17 ust. 1 i 1b ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz. U. z 2023 r., poz. 390 – dalej "u.ś.r.") organ wskazał na brak ziszczenia się przesłanki z art. 17 ust. 1 u.ś.r. z uwagi na brak związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy rezygnacją z zatrudnienia a sprawowaniem opieki nad matką (organ wskazał, że ostatnie zatrudnienie skarżącego datuje się na rok 2021 r.). Stwierdził nadto, że przeszkodą dla przyznania wnioskowanego świadczenia jest to, iż niepełnosprawność matki skarżącej nie powstała w którymś z okresów wskazanych w art. 17 ust. 1b u.ś.r. (do 18 roku życia, względnie 25 roku życia).

Po rozpoznaniu odwołania od powyższej decyzji, decyzją z dnia 26 czerwca 2023 r., nr SKO-4111/816/23, Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Bydgoszczy utrzymało w mocy rozstrzygnięcie I instancji. W uzasadnieniu, przywołując stan sprawy, organ przywołał, że skarżący złożył w dniu 8 września 2022 r. wniosek o przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu opieki nad niepełnosprawną w stopniu znacznym matką (wdowa, po udarze, niesamodzielna i niekontaktowa), skarżący ma ok 20 lat stażu pracy, opiekę sprawuje od 26 października 2021 r. i od tego dnia nie podejmuje zatrudnienia, wcześniej imał się wszystkiego, co przynosiło dochody, niezarejestrowany w PUP, nie opłaca składek zdrowotnych. Organ przywołał ustalenia wywiadu środowiskowego, z których wynika, że skarżący mieszka razem z matką i siostrą, siostra pracuje na trzy zmiany i nie ma możliwości sprawowania opieki, matka jest po udarze, ma afazję, stan otępienny nie można jej zostawić samej, odkręca gaz, wyrzuca do śmieci jedzenie, porusza się sama, nie wychodzi z mieszkania, nie wymaga szczególnej pielęgnacji ale potrzebuje stałej opieki drugiej osoby. Wskazał, że z dokumentów dotyczących zatrudnienia wynika, iż skarżący pozostawał w stosunku pracy ostatnio do [...] maja 2010 r. Przywoławszy treść art. 17 ust. 1 i ust. 1b u.ś.r. organ stwierdził, że o ile w świetle wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 21 października 2014 r., sygn. K 38/13, przy rozpoznawaniu spraw o świadczenie pielęgnacyjne należy pomijać przesłankę opisaną w art. 17 ust. 1b u.ś.r., to jednak w niniejszej sprawie nie została spełniona przesłanka rezygnacji z zatrudnienia w celu sprawowania opieki nad niepełnosprawnym członkiem rodziny. Organ wskazał, że skarżący był zatrudniony do [...] maja 2010 r., a zgodnie z jego oświadczeniami pnie podejmuje zatrudnienia od 2021 r., przy czym w ostatnim czasie nie mógł znaleźć legalnego zatrudnienia z uwagi na to, iż pracodawcy wskazywali, że jest za stary. SKO zauważyło, że niepełnosprawność matki skarżącego datuje się od [...] września 2022 r., strona zaś nie pracuje legalnie od 13 lat, a w ogóle – od 2021 r. Organ stwierdził nadto, że skarżący nie jest jedyną osobą, która może zająć się matką, albowiem z dokumentów medycznych wynika, że siostra skarżącego brała zwolnienia na opiekę nad matką w okresach 8-21 listopada 2021 r. oraz [...] sierpnia 2022 r. - [...] września 2022 r., a w dniu [...] sierpnia 2022 r. matka strony miała udzieloną poradę lekarską, na którą stawiła się z córką. W związku z powyższym organ nie dał wiary, że opiekę nad matką sprawuje wyłącznie skarżący.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00