Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 22 maja 2024 r., sygn. II SA/Go 183/24

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jarosław Piątek (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Adam Jutrzenka-Trzebiatowski Asesor WSA Kamila Karwatowicz po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 22 maja 2024 r. sprawy ze skargi M.P. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] r. nr [...], wydaną na podstawie art. 1 ust. 2, art. 2 pkt 2, art. 3, art. 17 ust. 1 ust. 1a, ust. 1b, ust. 3, ust. 5 pkt lit. b, ust. 5 pkt 5, art. 20, art. 23 ust. 1 i ust. 2, art. 24 ust. 1 ust. 2 ust. 2a i ust. 4, art. 25 ust. 1, art. 27 ust. 5, art. 29 ust. 1 art. 32 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2023 r., poz. 390 ze zm., dalej jako u.ś.r.), § 10 Rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 27 lipca 2017 r. w sprawie sposobu i trybu postępowania w sprawach o przyznanie świadczeń rodzinnych oraz zakresu informacji, jakie mają być zawarte we wniosku, zaświadczeniach i oświadczeniach o ustalenie prawa do świadczeń rodzinnych (Dz. U. z 2017 r. poz. 1466) oraz art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeksu postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2023 r. poz. 775 ze zm.), Burmistrz odmówił przyznania M.P. świadczenia pielęgnacyjnego w związku z opieką nad niepełnosprawną matką E.P.

W uzasadnieniu organ wskazał, że w dniu 26 stycznia 2023 r. wpłynął do niego wniosek M.P. o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w związku z opieką nad niepełnosprawną matką E.P. W toku postępowania organ ustalił, że E.P., nad którą sprawowana jest opieka legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności z dnia [...] r. Nr [...]. Na podstawie ww. orzeczenia ustalono, że orzeczenie przyznano do [...] listopada 2024 r. oraz, że niepełnosprawność osoby wymagającej opieki powstała w dniu [...] maja 1990 r., tj. w wieku 29 lat. Z zebranego w sprawie materiału dowodowego wynika, że wnioskodawczyni M.P. zamieszkuje w [...], a E.P. zamieszkuje w [...] (miejscowości oddalonej o ok. 8,5 km). Z przedłożonego przez M.P. oświadczenia wynika, że matka E.P. wymaga pomocy w codziennym funkcjonowaniu (podawanie leków, wizyty u lekarzy, mycie, przebieranie, sprzątanie, gotowanie) i w związku z tym nie podejmuje zatrudnienia. Wnioskodawczyni przedłożyła w Ośrodku Pomocy Społecznej pismo, iż z dniem [...] stycznia 2023 r. zaprzestaje wykonywania działalności gospodarczej, a z dniem [...] stycznia 2023 r. jest wykreślona z rejestru. Jak wynika z oświadczenia M.P. z dnia [...] lutego 2023 r. jej brat M.P. pracuje za granicą i nie może sprawować opieki nad mamą z powodu rzadkich przyjazdów do Polski. Dnia 23 lutego 2023 r. organ wystąpił z prośbą do Ośrodka Pomocy Społecznej o przeprowadzenie wywiadu środowiskowego w którym mowa w ustawie z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej u A.P. zam. w[...], (córki E.P., z którą prowadzi wspólne gospodarstwo domowe) celem ustalenia czy ww. jest w stanie wywiązać się z ciążącego na niej obowiązku alimentacyjnego względem matki. Jak wynika z wywiadu środowiskowego A.P. nie podejmuje zatrudnienia, opiekuje się mamą E.P. dopołudnia. Wówczas sprząta, pierze, przygotowuje posiłki i podaje je mamie. W godzinach popołudniowych opiekę nad matką E.P. przejmuje M.P. Pani A. oświadczyła, że nie jest w stanie w dalszym ciągu opiekować się matką, gdyż ma małe dziecko, jej partner pracuje za granicą, przyjeżdża do domu na tydzień w miesiącu. W pozostałe dni jest sama z dziećmi i matką. Jest jej ciężko pogodzić opiekę nad dziećmi i matką. M.P. w oświadczeniu z dnia [...] stycznia 2023 r. opisała czynności wykonywane podczas całodobowej opieki nad E.P. od godziny 7:00 do około 23:00. W oświadczeniu zawarła, iż: 4-5 razy dziennie przygotowuje posiłki, 2-3 razy dziennie wykonuje czynności związane z higieną osobistą (kąpanie, pielęgnacja, wymiana pielucho-majtek), 2 razy dziennie podaje leki, 2 razy dziennie sprząta, pierze i prasuje, czuwa podczas snu, jeśli jest taka potrzeba - co kłóci się z oświadczeniem A.P.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00