Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 21 maja 2024 r., sygn. I SA/Po 160/24

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Karol Pawlicki Sędziowie Sędzia WSA Barbara Rennert (spr.) Asesor sądowy WSA Robert Talaga po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 21 maja 2024 r. sprawy ze skargi M. W. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej z dnia 5 stycznia 2024 r. nr [...] w przedmiocie oddalenia skargi na czynność egzekucyjną oddala skargę.

Uzasadnienie

W dniu 5 lutego 2024 r. M. W. wniosła skargę na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej z dnia 5 stycznia 2024 r. nr [...], utrzymujące w mocy postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w [...] z 17 listopada 2023 r. nr [...] oddalające skargę na czynność egzekucyjną.

Powyższa skarga została wniesiona na tle stanu faktycznego, w którym Naczelnik prowadził względem spółki postępowanie egzekucyjne na podstawie tytułu wykonawczego wystawionego przez Burmistrza [...] z 28 września 2023 r., obejmującego zaległość podatkową skarżącej w podatku od nieruchomości za okres od czerwca do sierpnia 2023 r. Zawiadomieniem z 6 października 2023 r. organ egzekucyjny zajął wierzytelności zobowiązanej z rachunku bankowego i wkładu oszczędnościowego w banku Zawiadomienie zostało doręczone spółce 10 października 2023 r.

Pismem z 16 października 2023 r. spółka wniosła skargę na ww. czynność egzekucyjną, zarzucając zastosowanie zbyt uciążliwego środka egzekucyjnego, który uniemożliwia zrealizowanie warunków wynikających z układu zawartego z wierzycielami.

Oddalając skargę na ww. czynność egzekucyjną, Naczelnik wskazał, że o zastosowaniu najmniej uciążliwego środka egzekucyjnego można mówić wówczas, gdy istnieje w tym względzie możliwość wyboru. Natomiast w toku prowadzonego postępowania spółka nie wskazała majątku, z którego można przeprowadzić skuteczną egzekucję. Poza wierzytelnościami z rachunków bankowych organ ustalił, że skarżąca posiada cztery nieruchomości. Jednak obciążone są one hipotekami umownymi na kwotę [...]EUR i [...] zł na rzecz S. S.A. oraz rzecz R. D. L. P. w [...] i D. sp. z o.o. w łącznej kwocie [...]zł i z tej przyczyny skierowanie do nich egzekucji byłoby nieuzasadnione. Organ egzekucyjny podkreślił także, że podmiot przystępując do restrukturyzacji i zawierając układ z wierzycielami powinien mieć rzeczywistą zdolność do jego wykonania, a przede wszystkim powinien wywiązywać się z bieżących i niewchodzących do układu należności. Zaległość objęta ww. tytułem wykonawczym powstała po zatwierdzeniu układu. Oceniając zatem całokształt sprawy, Naczelnik nie dopatrzył się przesłanek warunkujących uwzględnienie wniesionej skargi.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00