Wyrok WSA w Warszawie z dnia 19 stycznia 2024 r., sygn. II SAB/Wa 414/23
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Joanna Kube, Sędzia WSA Izabela Głowacka-Klimas (spr.), Asesor WSA Lucyna Staniszewska, , po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 19 stycznia 2024 r. sprawy ze skargi P. na bezczynność Ministra Spraw Zagranicznych w przedmiocie rozpoznania wniosku z dnia [...] kwietnia 2023 r. o udostępnienie informacji publicznej 1. zobowiązuje Ministra Spraw Zagranicznych do rozpatrzenia wniosku P. z siedzibą w W. z dnia [...] kwietnia 2023 r. o udostępnienie informacji publicznej, w terminie 14 dni od daty doręczenia prawomocnego wyroku wraz z aktami sprawy, 2. stwierdza, że bezczynność organu nie miała miejsca z rażącym naruszeniem prawa, 3. zasądza od Ministra Spraw Zagranicznych na rzecz P. z siedzibą w W. kwotę 580 zł (słownie: pięćset osiemdziesiąt złotych), tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Polskie Towarzystwo [...] z siedzibą w W. w dniu [...] kwietnia 2023 r., za pośrednictwem poczty elektronicznej, zwróciło się do Ministra Spraw Zagranicznych o udostępnienie w trybie art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz. U. z 2022 r., poz. 902, dalej: "u.d.i.p."): 1) skanów wszystkich zaświadczeń określonych w art. 37 ust. 1 ustawy o broni i amunicji, które wydał Konsul RP w T. w okresie od [...] stycznia 2020 r. do [...] grudnia 2022 r., 2) informacji, na podstawie jakich dokumentów wydano każde ze wskazanych wyżej zaświadczeń.
Minister Spraw Zagranicznych w odpowiedzi na powyższy wniosek, udzielonej w wiadomości e-mail z [...] kwietnia 2023 r., poinformował wnioskodawcę, że żądane informacje nie stanowią informacji publicznej oraz że wniosek ma charakter ogólny, sprowadza się do zapytania o udostępnienie "wszystkich zaświadczeń" dotyczących zagadnienia, a w konsekwencji nie zawiera jednego z elementów niezbędnych do jego rozpoznania i nie może być załatwiony w ramach procedury dostępu do informacji publicznej. Organ administracji, powołując się na poglądy orzecznictwa, poinformował Towarzystwo, że istotą złożenia wniosku o udostępnienie informacji publicznej jest uzyskanie informacji w celu realizacji jawności życia publicznego i kontroli władzy publicznej. Informacja publiczna powinna stwarzać realną możliwość wykorzystania uzyskanych danych dla poprawy funkcjonowania organów administracji i lepszej ochrony interesu publicznego, a nie służyć gromadzeniu informacji w ramach i na potrzeby działalności statutowej wnioskodawcy. Zaznaczył również, że nie jest informacją publiczną informacja dotycząca stosowania prawa w indywidualnej sprawie z zakresu administracji publicznej w ramach zindywidualizowanego i skonkretyzowanego postępowania administracyjnego.