Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 18 stycznia 2024 r., sygn. III SA/Lu 594/23

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Robert Hałabis, Sędziowie: Sędzia Jerzy Drwal, Asesor sądowy Agnieszka Kosowska (sprawozdawca), po rozpoznaniu w Wydziale III w dniu 18 stycznia 2024 r. na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym sprawy ze skargi A. Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Z. na decyzję Lubelskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego z dnia [...] sierpnia 2023 r. nr [...] w przedmiocie wstrzymania wprowadzenia na teren Rzeczypospolitej Polskiej partii surowego oleju sojowego oddala skargę.

Uzasadnienie

Sygn. III SA/Lu 594/23

UZASADNIENIE

Przedmiotem skargi jest decyzja Lubelskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego z dnia 24 sierpnia 2023 r. w sprawie wstrzymania wprowadzenia na teren Rzeczypospolitej Polskiej partii surowego oleju sojowego.

Stan sprawy przedstawia się następująco.

W dniu 28 maja 2023 r. A. Sp. z o.o. (dalej również jako "skarżąca" lub "strona") złożyła wniosek o dokonanie granicznej kontroli sanitarnej oleju sojowego surowego przywiezionego w cysternach kolejowych z Ukrainy. We wniosku strona zaznaczyła, że towar spełnia wymagania w zakresie wymagań zdrowotnych określonych w ustawie z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności

i żywienia (Dz. U. z 2023 r., poz. 1448).

Państwowy Graniczny Inspektor Sanitarny w Hrebennem (dalej także jako "PGIS w Hrebennem" lub "organ I instancji") pobrał do badania laboratoryjnego jedną próbkę oleju sojowego surowego w kierunku pozostałości pestycydów. Pobrana próbka została następnie przekazana do badania laboratoryjnego do Instytutu Ogrodnictwa Państwowego Instytutu Badawczego w Skierniewicach, Zakładu Badania Bezpieczeństwa Żywności. W badanej próbce stwierdzono przekroczenie najwyższych dopuszczalnych wartości pozostałości pestycydu chloropiryfosu

tj. 0,015 ± 0,008 mg/kg, co jest niezgodne z rozporządzeniem (WE) Nr 396/2005 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 23 lutego 2005 r. w sprawie najwyższych dopuszczalnych poziomów pozostałości pestycydów w żywności i paszy pochodzenia roślinnego i zwierzęcego oraz na ich powierzchni, zmieniające dyrektywę Rady 91/414/EWG (Dz. Urz. UE L 2005.70.1 z dnia 16 marca 2005 r.), dalej jako "rozporządzenie (WE) Nr 396/2005". Zgodnie ze sprawozdaniem z badań nr [...] z dnia 5 czerwca 2023 r. przyjęto, że najwyższy dopuszczalny poziom został określony na 0,004 mg/kg.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00