Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 14 maja 2024 r., sygn. II SA/Rz 47/24

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący SWSA Paweł Zaborniak Sędziowie WSA Karina Gniewek - Berezowska /spr./ WSA Maria Mikolik Protokolant starszy specjalista Anna Mazurek-Ferenc po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 14 maja 2024 r. sprawy ze skargi G. T. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Tarnobrzegu z dnia 7 listopada 2023 r. nr SKO.405.ŚR.2332.151.2023 w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego - skargę oddala -

Uzasadnienie

Przedmiotem kontroli Sądu jest decyzja Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] (dalej: "Kolegium", "SKO", "Organ II instancji" lub "Organ odwoławczy") z [...] listopada 2023 r. nr [...] utrzymująca w mocy decyzję Burmistrza [....] (dalej: "Organ I Instancji") z [...] czerwca 2023 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego.

W podstawie prawnej decyzji Organ II instancji powołał art. 138 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jedn. Dz.U. z 2023 r. poz. 775 z późn. zm.; dalej: "k.p.a.").

Wydanie decyzji poprzedzało postępowanie administracyjne o następującym przebiegu.

Wnioskiem z [...] maja 2023 r. G. T. (dalej: "Skarżący") zwrócił się do Burmistrza [...] o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w związku z opieką nad niepełnosprawną w stopniu znacznym matką M. T.

Opisaną na wstępie decyzją Organ I instancji odmówił przyznania wnioskowanego świadczenia. Jako powód odmowy Organ I instancji podał brak spełnienia kryterium z art. 17 ust. 1 pkt b ustawy z 28 listopada 2003 r. świadczeniach rodzinnych ( Dz. U. z 2023 r., poz. 775; dalej: "u.ś.r."), zgodnie z którym świadczenie pielęgnacyjne przysługuje, jeśli niepełnosprawność osoby wymagającej opieki powstała nie później niż do ukończenia 18 roku życia lub w trakcie nauki, jednak nie później niż do ukończenia 25 roku życia. Wskazał również, że M. T. pozostaje w związku małżeńskim, przy czym małżonek nie legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00