Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 13 maja 2024 r., sygn. II SA/Kr 1637/23

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Małgorzata Łoboz (spr.) Sędziowie: WSA Piotr Fronc Asesor WSA Anna Kopeć Protokolant: sekretarz sądowy Katarzyna Migda po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 13 maja 2024 r. sprawy ze skargi L. K. na decyzję Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z dnia 6 października 2023 r., znak DSE3-K0918-D19570-24/23 w przedmiocie odmowy potwierdzenia statusu działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych uchyla zaskarżoną decyzję oraz decyzję ją poprzedzającą.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi L. K. (dalej: wnioskodawczyni, skarżąca) jest decyzja Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z dnia 6 października 2023 r. nr DSE3-K0918-D19570-24/23 w przedmiocie odmowy potwierdzenia statusu działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych.

W stanie faktycznym sprawy skarżąca pismem z 7 maja 2022 r. wniosła o potwierdzenie statusu działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych z tytułu działalności w opozycji antykomunistycznej przed 1980 r., w ramach NSZZ IRz "Solidarność" po 13 grudnia 1981 r., a także u Chrześcijańskich Liberałów M. D. i w Komitecie Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego. Wskazała, że od 1974 r. działała razem z mężem w opozycji antykomunistycznej. Na dowód powyższego przedłożyła oświadczenia A. M. i A. K. (byłego męża skarżącej).

Decyzją z 26 sierpnia 2022 r. Prezes Instytutu Pamięci Narodowej stwierdził, że skarżąca nie była pracownikiem, funkcjonariuszem lub żołnierzem organów bezpieczeństwa państwa i w archiwum IPN nie zachowały się dokumenty wytworzone przez nią lub przy jej udziale w ramach czynności wykonywanych przez nią w charakterze tajnego informatora lub pomocnika przy operacyjnym zdobywaniu informacji przez organy bezpieczeństwa państwa. Za pismem z 25 listopada 2022 r. Szef UdSKiOR otrzymał od archiwum IPN kopie materiałów dotyczące skarżącej. Za pismem z 23 stycznia 2023 r. skarżąca przedstawiła kolejne oświadczenia świadków – M. K. i K. G.. Skarżąca wskazała również, jak podała, nazwiska osób, które mogą potwierdzić jej działalność, jednak których miejsca pobytu nie może ustalić.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00