Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 9 maja 2024 r., sygn. I SA/Gl 1676/23
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Anna Tyszkiewicz-Ziętek, Asesor WSA Piotr Pyszny (spr.), Sędzia WSA Anna Rotter, Protokolant st. sekretarz sądowy Arkadiusz Kmiotek, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 9 maja 2024 r. sprawy ze skargi K.A na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 6 października 2023 r. nr 0111-KDIB2-3.4014.268.2023.1.MD UNP: 2075767 w przedmiocie podatku od czynności cywilnoprawnych 1) uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną; 2) zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz strony skarżącej kwotę 200 zł (słownie: dwieście złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Zaskarżoną interpretacją indywidualną z 6 października 2023 r., znak 0111-KDIB2-3.4014.268.2023.1.MD, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (dalej jako organ, DKIS) uznał za nieprawidłowe stanowisko K. A. (dalej jako podatniczka, skarżąca, wnioskodawczyni) w sprawie oceny skutków podatkowych zdarzenia przyszłego w podatku od czynności cywilnoprawnych.
We wniosku o wydanie interpretacji przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawczyni jest notariuszem i do prowadzonej przez nią kancelarii zgłosiła się J.D., której na podstawie umowy o dział spadku i zniesienie współwłasności z 2016 roku - przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego, składającego się z: dwóch pokoi, kuchni, przedpokoju i łazienki z wc. Pozostaje ona w związku małżeńskim z J1. D, zaś opisane prawo do lokalu stanowi jej majątek osobisty.
D. D. - na podstawie umowy sprzedaży z 2014 r. oraz umowy o końcowy podział majątku wspólnego z 2023 r., jest właścicielem nieruchomości gruntowej o powierzchni 0,5448 ha. Działka ta w ewidencji gruntów jest sklasyfikowana jako grunty rolne zabudowane oraz grunty orne, nie posiada pokrycia miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Na tej działce posadowione są dwa budynki niestanowiące odrębnego od gruntu przedmiotu własności, będące częścią składową gruntu, a mianowicie: 1) wolnostojący budynek mieszkalny - obiekt piętrowy, częściowo podpiwniczony, wzniesiony w technologii tradycyjnej, murowany, kryty blachą, wyposażony w wewnętrzne instalacje: elektryczną, wodnokanalizacyjną i centralnego ogrzewania, o powierzchni użytkowej 183,13 m2 oraz o powierzchni zabudowy 141 m2, wybudowany w latach 70-tych XX wieku, od 2014 r. modernizowany, w dobrym stanie technicznym, 2) dobudowany do ww. budynku mieszkalnego (i połączony z nim ścianą) budynek gospodarczy (w kartotece budynków sklasyfikowany jako: budynek produkcyjny usługowy i gospodarczy dla rolnictwa) - obiekt parterowy, niepodpiwniczony, wzniesiony w technologii tradycyjnej, murowany, kryty blachą, wyposażony w wewnętrzną instalację elektryczną, o powierzchni zabudowy 124 m2 (a zatem jako budynek jednokondygnacyjny o powierzchni użytkowej mniejszej niż 124 m2), wybudowany w latach 70-tych XX wieku, w dobrym stanie technicznym.