Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Postanowienie SN z dnia 14 maja 2024 r., sygn. II USK 203/23

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Romualda Spyt

w sprawie z odwołania W. B.
‎przeciwko Prezesowi Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego
‎o prawo do renty rolniczej,
‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 14 maja 2024 r.,
‎skargi kasacyjnej ubezpieczonego od wyroku Sądu Apelacyjnego w Gdańsku
‎z dnia 23 stycznia 2023 r., sygn. akt III AUa 2239/21,

odmawia przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania.

[SOP]

UZASADNIENIE

Decyzją z dnia 20 czerwca 2018 r. Prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego odmówił W. B. prawa do renty rolniczej z tytułu całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolny, bowiem orzeczeniem z dnia 12 czerwca 2018 r. Komisja Lekarska Kasy nie uznała ubezpieczonego za trwale lub okresowo całkowicie niezdolnego do pracy w gospodarstwie rolnym.

Odwołanie od powyższej decyzji wniósł W. B., wnosząc o jej zmianę i stwierdzenie całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym.

W odpowiedzi na odwołanie organ rentowy wniósł o oddalenie odwołania.

Wyrokiem z dnia 21 września 2021 r. Sąd Okręgowy w Gdańsku oddalił odwołanie.

Sąd Apelacyjny w Gdańsku, wyrokiem z dnia 23 stycznia 2023 r., oddalił apelację odwołującego się od wyroku Sądu Okręgowego i rozstrzygnął o kosztach postępowania apelacyjnego.

W sprawie ustalono, że W. B., urodzony […] 1974 r., od 2000 r. jest współwłaścicielem gospodarstwa rolnego o powierzchni ponad 8 hektarów. Na posiadanych gruntach prowadzi produkcję ogrodniczą - plantację drzewek ozdobnych (choinek), szklarnię z kwiatami ciętymi i doniczkowymi oraz las. W gospodarstwie pomagają mu żona, która głównie zajmuje się dokumentami, i dorosły syn, który pracuje fizycznie. W gospodarstwie używane są piły, nożyce spalinowe, kosiarki i opryskiwacze. Do najcięższych prac należy wycinanie drzewek, co odbywa się raz w roku w grudniu - drzewka są wycinane po 4 latach od zasadzenia. Nadto, trzeba wycinać samosiejki, opryskiwać i nawozić (co odbywa się ręcznie). Za pomocą nożyc spalinowych formuje się drzewka, co wykonuje się w pozycji stojącej, do przycięcia wyższych partii konieczne jest podniesienie rąk. Obsadzanie plantacji odbywa się ręcznie za pomocą szpadla, co roku obsadzany jest około1 hektar gospodarstwa. W szklarni natomiast należy systematycznie podmieniać ziemię - wynosić starą i przynosić nową, dbać o rośliny - opryskiwać i przesadzać. Konieczne jest także wypełnienie doniczek ziemią - doniczki mają pojemność od 0,2 do 10 litrów. Odwołujący się zajmował się także sprzedażą drewna kominowego pozyskanego ze swojego lasu. Wycinki drewna dokonywał samodzielnie lub z pomocą.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00