Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 14 maja 2024 r., sygn. I PSKP 15/23

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Bohdan Bieniek (przewodniczący)
‎SSN Krzysztof Staryk
‎SSA Marek Szymanowski (sprawozdawca)

w sprawie z powództwa K. Z., M. D., M. P., J. K., A. B. i H. S.
‎przeciwko Wojewódzkiemu Szpitalowi Zespolonemu w K.
‎o dodatek do wynagrodzenia,
‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń
‎Społecznych w dniu 14 maja 2024 r.,
‎skargi kasacyjnej powódek od wyroku Sądu Okręgowego - Sądu Pracy

i Ubezpieczeń Społecznych w Kaliszu
‎z dnia 31 marca 2022 r., sygn. akt V Pa 30/21,

uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Sądowi Okręgowemu w Kaliszu do ponownego rozpoznania, pozostawiając temu Sądowi orzeczenie o kosztach postępowania kasacyjnego.

UZASADNIENIE

Wyrokiem z dnia 5 lipca 2021 r. Sąd Rejonowy w Kaliszu uznał co do zasady usprawiedliwione powództwa pielęgniarek (w połączonych sprawach): K. Z., M. P., J. K., A. B., M. D. i H. S. przeciwko Wojewódzkiemu Szpitalowi Zespolonemu w K. o zapłatę dodatku do wynagrodzenia zasadniczego w związku z podniesieniem przez nie kwalifikacji i uzyskania tytułu Pielęgniarek Specjalistek.

Sąd Rejonowy ustalił, iż powódki był zatrudnione w pozwanym Szpitalu na czas nieokreślony na stanowiskach specjalistek pielęgniarek, podniosły swoje kwalifikacji, pielęgniarek po przejściu stosownych szkoleń i zdaniu egzaminów państwowych i uzyskały tytuły: Powódki: K. Z., M. P., J. K. pielęgniarki specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa onkologicznego, natomiast pozostałe powódki: A. B., M. D., H. S. w dziedzinie pielęgniarstwa internistycznego. Powódki, powołując się na zapis Regulaminu wynagradzania (§ 8), począwszy od czerwca 2019 r. występowały o przyznanie im przewidzianej w tym Regulaminie podwyżki z tytułu podniesienia swoich kwalifikacji, na co pracodawca odpowiedział negatywnie.

Sąd Rejonowy ustalił także, że w okresie wcześniejszym, gdy w 2015 r. powódka K. Z. ukończyła specjalizację w dziedzinie pielęgniarstwa zachowawczego i z tego tytułu na podstawie § 8 Regulaminu wynagradzania uzyskała podwyżkę. Podobnie J. K. gdy w 2015 r. uzyskała specjalizację w dziedzinie pielęgniarstwa zachowawczego i z tego tytułu uzyskała podwyżkę na podstawie § 8 Regulaminu wynagradzania. W pismach odmownych podwyższenia wynagrodzenia, pracodawca stwierdził, że uzyskanie tytułu pielęgniarki specjalistki w danej dziedzinie nie nosi znamion niezbędnego na stanowisku dotychczas zajmowanym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00