Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 7 maja 2024 r., sygn. II FSK 949/21

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Antoni Hanusz, Sędzia NSA Tomasz Kolanowski, Sędzia NSA Tomasz Zborzyński (spr.), Protokolant Magdalena Sadzyńska, po rozpoznaniu w dniu 7 maja 2024 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 16 lutego 2021 r., sygn. akt III SA/Wa 1748/2 w sprawie ze skargi M. W. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 24 lipca 2020 r., nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Warszawie, 2) zasądza od M. W. na rzecz Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej kwotę 580 (słownie: pięćset osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uwzględnił skargę M. W. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych.

Stan sprawy Sąd przedstawił w sposób następujący:

We wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego skarżący podał, że od 2001 r. prowadzi działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług konserwacji maszyn i usług magazynowych na rzecz spółki kapitałowej, której jest udziałowcem, a także uzyskuje dochody z wynajmu kilku lokali mieszkalnych osobom fizycznym oraz dwóch budynków biurowo-socjalno-produkcyjno-magazynowych. Wymienione budynki wynajmuje spółce, której jest udziałowcem, wystawiając faktury uwzględniające opodatkowanie ich wynajmu podatkiem od towarów i usług; i ten najem traktuje jednak jako prywatny, niezwiązany z prowadzoną działalnością gospodarczą. Wybrał formę opodatkowania dochodów z najmu zryczałtowanym podatkiem dochodowym oraz stosuje stawkę 8,5% dla przychodów ewidencjonowanych. Wymienione budynki nie są wprowadzone do ewidencji środków trwałych służących prowadzonej przez niego działalności gospodarczej, natomiast – ponieważ zostały wybudowane przez spółkę na gruncie należącym do skarżącego – spółka ta dokonuje odpisów amortyzacyjnych od ich wartości początkowej. Zadał pytania: czy przychód uzyskany z prowadzonej przez niego działalności gospodarczej w zakresie usług konserwacji i magazynowych może być opodatkowany w formie ryczałtu ewidencjonowanego zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. b ustawy z dnia 20.11.1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 2019 r., poz. 43, dalej: u.z.p.d.), czy przychód uzyskany z wynajmu lokali mieszkalnych może być opodatkowany w formie ryczałtu, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. a u.z.p.d., jako nie stanowiący przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej oraz czy tak kwalifikowany i opodatkowany może być także przychód uzyskiwany z tytułu wynajmu budynków biurowo-socjalno-produkcyjno-magazynowych – zajmując stanowisko, że wszystkie wymienione przychody mogą być opodatkowane w formie ryczałtowej: z działalności gospodarczej w zakresie świadczenia usług na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. b u.z.p.d., a z wynajmu lokali mieszkalnych i budynków biurowo-socjalno-produkcyjno-magazynowych - na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. a u.z.p.d.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00