Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 25 czerwca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-2.4010.178.2024.2.IN
Ustalenie czy powstanie dochód podlegający opodatkowaniu na podstawie art. 28m ust. 1 pkt 2 ustawy u CIT z tytułu wypłaty wynagrodzenia za usługi świadczone przez wspólników Spółki.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
12 kwietnia 2024 r. wpłynął Pani wniosek z 12 kwietnia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia czy powstanie dochód podlegający opodatkowaniu na podstawie art. 28m ust. 1 pkt 2 ustawy u CIT z tytułu wypłaty wynagrodzenia za usługi świadczone przez wspólników Spółki.
Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie z 9 maja 2024 r. – pismem z 27 maja 2024 r. (data wpływu: 27 maja 2024 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca jest osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą jako wspólnik spółki cywilnej „A” Spółka cywilna (NIP: (…), dalej: Spółka). Oprócz Wnioskodawcy wspólnikami Spółki są jeszcze 3 osoby fizyczne. Wspólnicy Spółki rozważają jej przekształcenie w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, a Wnioskodawca składający niniejszy wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej występuje jako jeden ze wspólników spółki cywilnej planujących przekształcenie tej spółki w spółkę prawa handlowego zgodnie z art. 14n § 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa.
Jak wskazał Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 20.01.2017 r. sygn. II FSK 283/15: „Zwrot „na wniosek osób planujących utworzenie tej spółki - w zakresie dotyczącym działalności tej spółki”, użyty w art. 14n § 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz.U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.; dalej: o.p.), należy rozumieć w ten sposób, że w kręgu osób uprawnionych do złożenia wniosku o udzielenie interpretacji indywidualnej w sprawach związanych z przyszłą sytuacją spółki handlowej znajdują się również wspólnicy spółki cywilnej planujący przekształcenie tej spółki w spółkę prawa handlowego.”.
Zakłada się, że Spółka po przekształceniu będzie spełniać spełniać warunki opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek, określone w art. 28j ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: CITU). W związku z powyższym planuje się, że Spółka złoży zgodnie z art. 28j ust. 1 pkt 7 CITU zawiadomienie o wyborze opodatkowania ryczałtem, według ustalonego wzoru, do właściwego naczelnika urzędu skarbowego w terminie do końca pierwszego miesiąca pierwszego roku podatkowego, w którym ma być opodatkowany ryczałtem. W konsekwencji wniosek o indywidualną interpretację podatkową w zakresie przedstawionego zdarzenia przyszłego dotyczy ryczałtu od dochodów spółek.
Spółka prowadzi działalność w zakresie produkcji i sprzedaży zabawek dla niemowląt (działalność opisana między innymi następującymi kodami Polskiej Klasyfikacji Działalności: 32.40.Z Produkcja gier i zabawek, 13.92.Z Produkcja gotowych wyrobów tekstylnych, 13.99Z Produkcja pozostałych wyrobów tekstylnych, gdzie indziej niesklasyfikowana, 22.29.Z Produkcja pozostałych wyrobów z tworzyw sztucznych) i będzie prowadzić dalej tę działalność po przekształceniu.
Spółka zatrudnia obecnie 13 osób (11 pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę oraz 2 zleceniobiorców) przy produkcji oraz sprzedaży. Spółka na dzień dzisiejszy jest właścicielem między innymi następującego majątku:
·3 samochody osobowe;
·formy do wypieku zabawek gumowych;
·2 piece;
·dozowniki;
·ploter laserowy;
·sprzęt komputerowy;
·narzędzia techniczne ślusarskie;
·regały wysokiego składowania;
·regały, biurka, krzesła;
·maszyny do szycia;
·pozostałe proste urządzenia i narzędzia do pracy jak waga, dyspensery itd.
Zakłada się, że po przekształceniu Spółka będzie w dalszym ciągu posiadała i wykorzystywała w/w składniki majątku, chociaż nie da się wykluczyć, że przed przekształceniem któryś ze składników zostanie sprzedany albo zostaną dokupione inne składniki majątku.
Spółka posiada w swojej ofercie dwa rodzaje zabawek - gumowe i szyte. Jeżeli chodzi o zabawki gumowe, są one w 100% produkowane przez Spółkę - Spółka te zabawki wypieka, przebiera, gratuje, maluje i pakuje w opakowania jednostkowe. Jeżeli chodzi o zabawki szyte, Spółka korzysta z usług podwykonawców, którzy wykonują krojenie, haftowanie, szycie i montaż zabawek, tymczasem Spółka zajmuje się planowaniem i organizowaniem produkcji zabawek szytych, zamawianiem i magazynowaniem surowców oraz produkcji w toku, a także pakuje zabawki szyte w opakowania jednostkowe. Taki model biznesowy Spółka stosuje od wielu lat i korzystała z usług różnych podwykonawców - zarówno podmiotów niepowiązanych, jak i również tych powiązanych ze Spółką. Dwóch wspólników Spółki prowadzi bowiem indywidualne działalności gospodarcze pod firmą „B” (Wnioskodawca) oraz „C” („K.H.” - wspólnik Spółki). Jeżeli chodzi o zabawki szyte, Spółka zleca firmie „C” krojenie, haftowanie, szycie i montaż zabawek szytych, a firmie „B” szycie zabawek szytych. Współpraca pomiędzy Spółką, a jednoosobowymi działalnościami gospodarczymi wspólników rozpoczęła się w 2012 r. (w przypadku „B”) oraz w 2019 r. (w przypadku „C”) i utrzymuje się do dzisiaj.
Ponadto firma „B” świadczy na rzecz Spółki następujące usługi w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej:
·obsługę sprzedaży tradycyjnej i e-commerce, w skład której wchodzi: obsługa platformy sprzedażowej B2B oraz innych platform sprzedażowych Spółki, prowadzenie social mediów (Facebook, Instagram), koordynacja działań agencji reklamowych, przyjmowanie zamówień klientów Spółki, utrzymywanie relacji z klientami oraz zdobywanie nowych klientów, kontakt z pracownikami Spółki celem jak najlepszej obsługi klientów Spółki, reprezentowanie Spółki na targach branżowych;
·obsługi biurowo-kadrowej, w skład której wchodzi: wystawianie faktur VAT sprzedażowych Spółki i listów przewozowych na wysyłany towar Spółki, wybór najkorzystniejszej firmy transportowej indywidualnie do każdego zamówienia, prowadzenie ewidencji dokumentów kosztowych, surowców i sprzedażowych dla biura rachunkowego Spółki, rozliczanie zobowiązań klientów i należności wobec dostawców, ewidencja wynagrodzeń i urlopów pracowników Spółki.
Wskazane wyżej usługi obsługi sprzedaży tradycyjnej i e-commerce, obsługi biurowo-kadrowej są niezbędnym uzupełnieniem działalności biznesowej Spółki - gdyby nie zakup usług od wspólnika, Spółka musiałaby zamówić analogiczne usługi od innych podmiotów lub zatrudnić pracowników specyficznie do tych zadań - w szczególności jeżeli chodzi o usługi obsługi sprzedaży tradycyjnej i e-commerce, ponieważ bez tych działań niemożliwe jest obecnie prowadzenie biznesu na konkurencyjnym rynku i dotarcie do klientów.
Ww. usługi podwykonawstwa przy produkcji zabawek szytych oraz obsługi sprzedaży tradycyjnej i e- commerce, obsługi biurowo-kadrowej na rzecz Spółki świadczone są odpłatnie, a ceny wszystkich usług ustalane są na poziomie rynkowym. Wszystkie opisane wyżej usługi były wykonywane jeszcze przed przekształceniem Spółki i będą kontynuowane. Ponadto, warunki świadczenia usług zostały ustalone na zasadach rynkowych, a do zawarcia ww. transakcji z podmiotami powiązanymi doszłoby niezależnie od istniejących powiązań między stronami transakcji, a powiązanie stron nie miało wpływu na warunki ich zawarcia.
Wszystkie wskazane wyżej usługi firm „B” oraz „C” (dalej łącznie: Usługi Wspólników) świadczone są przez pracowników zatrudnionych w tych firmach lub osobiście przez wspólników w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej.
Uzupełnienie i doprecyzowanie opisu zdarzenia przyszłego
Wynagrodzenie na rzecz wspólników z tytułu świadczonych usług nie będzie stanowiło wynagrodzenie z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 oraz art. 13 pkt 7, 8 i 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Głównym przedmiotem działalności gospodarczej wspólników (firmy „B” i „C”) są usługi w zakresie krojenia, haftowania, szycia i montażu zabawek oraz produktów tekstylnych. Ponadto Pani „A.H.” w ramach indywidualnej działalności gospodarczej „B” świadczy dodatkowo również usługi doradztwa w zakresie działalności gospodarczej oraz wsparcia administracyjnego działalności gospodarczej, ale tego rodzaju usługi są świadczone wyłącznie na rzecz Wnioskodawcy.
W ciągu ostatnich 3 lat w zakresie usług dla podmiotów niepowiązanych firma „B” wykonała szycie maseczek z logo oraz usługi szycia i pakowania, a firma „C” wykonała usługę haftu na powierzonym materiale oraz wykonała projekty haftów na bluzach z tyłu i z przodu - były to usługi zbliżone do tych, które firma „B” wykonuje na rzecz Wnioskodawcy (również były to usługi m. in. z zakresu szycia, ale nie dotyczyły szycia zabawek jak w przypadku usług świadczonych na rzecz Wnioskodawcy).
Wypłata wynagrodzenia na rzecz Wspólników spółki z tytułu świadczonych usług nie będzie w rzeczywistości służyła dokapitalizowaniu tych podmiotów powiązanych. Jak wskazał Wnioskodawca w opisie zdarzenia przyszłego, nabywanie usług od Wspólników jest niezbędnym uzupełnieniem działalności biznesowej Spółki - gdyby nie zakup usług od wspólnika, Spółka musiałaby zamówić analogiczne usługi od innych podmiotów lub zatrudnić pracowników specyficznie do tych zadań – w szczególności jeżeli chodzi o usługi obsługi sprzedaży tradycyjnej i e-commerce, ponieważ bez tych działań niemożliwe jest obecnie prowadzenie biznesu na konkurencyjnym rynku i dotarcie do klientów. Analogicznie usługi w zakresie krojenia, haftowania, szycia i montażu zabawek szytych musiałyby być zlecone innym podmiotom działającym na rynku lub koniecznie byłoby zatrudnienie i przeszkolenie nowych pracowników oraz zmiana procesu produkcji.
Świadczenie usług przez wspólników Spółki wynika z faktycznych potrzeb biznesowych Spółki - jak wskazał Wnioskodawca w opisie zdarzenia przyszłego nabywanie usług od Wspólników jest niezbędnym uzupełnieniem działalności biznesowej Spółki - gdyby nie zakup usług od wspólnika, Spółka musiałaby zamówić analogiczne usługi od innych podmiotów lub zatrudnić pracowników specyficznie do tych zadań – w szczególności jeżeli chodzi o usługi obsługi sprzedaży tradycyjnej i e-commerce, ponieważ bez tych działań niemożliwe jest obecnie prowadzenie biznesu na konkurencyjnym rynku i dotarcie do klientów. Analogicznie usługi w zakresie krojenia, haftowania, szycia i montażu zabawek szytych musiałyby być zlecone innym podmiotom działającym na rynku lub koniecznie byłoby zatrudnienie i przeszkolenie nowych pracowników oraz zmiana procesu produkcji. Spółka zleca bowiem firmie „C” krojenie, haftowanie, szycie i montaż zabawek szytych, a firmie „B” szycie zabawek szytych. W tak opracowanym schemacie działalności biznesowej Spółka zajmuje się planowaniem i organizowaniem produkcji zabawek szytych, zamawianiem i magazynowaniem surowców oraz produkcji w toku, a także pakuje zabawki szyte w opakowania jednostkowe, a usługi w zakresie krojenia, haftowania, szycia i montażu zleca podwykonawcom.
Pytanie
Czy wynagrodzenie za Usługi Wspólników płacone przez Spółkę (po wyborze przez Spółkę opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek) w okresie po przekształceniu w spółkę z o.o. i wyborze opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek będą wiązać się z powstaniem po stronie przekształconej Spółki dochodu podlegającego opodatkowaniu na podstawie art. 28 ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT?
Pani stanowisko w sprawie
Zdaniem Wnioskodawcy, wynagrodzenie za Usługi Wspólników płacone przez Spółkę w okresie po przekształceniu w spółkę z o.o. i wyborze opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek nie będą wiązać się z powstaniem po stronie przekształconej Spółki dochodu podlegającego opodatkowaniu na podstawie art. 28m ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT.
Zgodnie z art. 28m ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2023 r. poz. 2805 z późn. zm., dalej: "ustawa o CIT"): Opodatkowaniu ryczałtem podlega dochód odpowiadający wysokości ukrytych zysków (dochód z tytułu ukrytych zysków).
W myśl art. 28m ust. 3 ustawy o CIT: Przez ukryte zyski, o których mowa w ust. 1 pkt 2, rozumie się świadczenia pieniężne, niepieniężne, odpłatne, nieodpłatne lub częściowo odpłatne, wykonane w związku z prawem do udziału w zysku, inne niż podzielony zysk, których beneficjentem, bezpośrednio lub pośrednio, jest udziałowiec, akcjonariusz albo wspólnik lub podmiot powiązany bezpośrednio lub pośrednio z podatnikiem lub z tym udziałowcem, akcjonariuszem albo wspólnikiem, w szczególności:
1)kwotę pożyczki (kredytu) udzielonej przez podatnika udziałowcowi, akcjonariuszowi albo wspólnikowi, w tym za pośrednictwem tworzonych z zysku funduszy, lub podmiotowi powiązanemu z udziałowcem, akcjonariuszem lub wspólnikiem oraz odsetki, prowizje, wynagrodzenia i opłaty od pożyczki (kredytu) udzielonej przez te podmioty podatnikowi;
2)świadczenia wykonane na rzecz:
a)fundacji prywatnej lub rodzinnej, podmiotu równoważnego takiej fundacji lub przedsiębiorstwa prowadzonego przez taką fundację albo taki podmiot, lub na rzecz beneficjentów takiej fundacji lub takiego podmiotu,
b)trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym;
3)nadwyżkę wartości rynkowej transakcji określoną zgodnie z art. 11c ponad ustaloną cenę tej transakcji;
4)nadwyżkę zwróconej kwoty dopłaty, wniesionej do spółki zgodnie z odrębnymi przepisami, ponad kwotę wniesionej dopłaty, przy czym jeżeli dopłata została wniesiona w walucie obcej, przeliczenia tej kwoty na złote dokonuje się według średniego kursu waluty obcej ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na dzień odpowiednio zwrócenia dopłaty i faktycznego jej wniesienia;
5)wypłacone z zysku wynagrodzenie z tytułu umorzenia udziału (akcji), ze zmniejszenia wartości udziału (akcji), z wystąpienia wspólnika ze spółki, ze zmniejszenia udziału kapitałowego wspólnika w spółce;
6)równowartość zysku przeznaczonego na podwyższenie kapitału zakładowego;
7)darowizny, w tym prezenty i ofiary wszelkiego rodzaju;
8)wydatki na reprezentację;
9)dopłaty wypłacone w przypadku połączenia lub podziału podmiotów;
10)odsetki od udziału kapitałowego, wypłacane na rzecz wspólnika przez spółkę;
11)zysk przeznaczony na uzupełnienie udziału kapitałowego wspólnika spółki;
12)świadczenia pieniężne i niepieniężne wypłacone w przypadku zmniejszenia udziału kapitałowego wspólnika w spółce.
Co nie stanowi ukrytych zysków zostało wymienione w art. 28m ust. 4 ustawy o CIT.
Z analizy powyższych przepisów wynika, że wynagrodzenie wypłacone przez Spółkę na rzecz wspólników z tytułu świadczenia usług na rzecz Spółki w ramach jednoosobowych działalności gospodarczych nie zostało wprost wskazane jako przykład ukrytego zysku. W związku z powyższym, należy odnieść się do ogólnej charakterystyki ukrytego zysku. Za ukryty zysk uznaje się zatem takie świadczenie, które jest podobne do wypłaty zysku wspólnikowi Spółki. W praktyce jednak, w celu określenia co jest ukrytym zyskiem organy podatkowe nakazują analizować:
·po pierwsze czy dana transakcja jest uzasadniona biznesowo i
·po drugie czy daną transakcję na takich zasadach zawarłaby podmioty ze sobą niepowiązane. Usługi Wspólników będą spełniać obie te przesłanki - są uzasadnione biznesowo, a wynagrodzenie jest ustalone na poziomie rynkowym.
W zakresie ustalenia rynkowości ceny ustalonej pomiędzy podmiotami powiązanymi zastosowanie znajdują warunki przewidziane dla cen transferowych. Zgodnie ze wskazanymi regułami, podmioty powiązane są obowiązane ustalać ceny na warunkach, które ustaliłyby między sobą podmioty niepowiązane. Zatem jeżeli w wyniku istniejących powiązań zostaną ustalone lub narzucone warunki różniące się od warunków, które ustaliłyby między sobą podmioty niepowiązane, i w wynik u tego podatnik wykazuje dochód niższy (stratę wyższą) od tego, jakiego należałoby oczekiwać, wówczas kryterium rynkowości cen nie zostaje zachowane. Podczas oceny tego warunku bierze się pod uwagę faktyczny przebieg i okoliczności zawarcia i realizacji transakcji kontrolowanej oraz zachowanie stron tej transakcji. Również w sytuacji przeciwnej, a więc wówczas, gdy zostanie ustalone, że w porównywalnych okolicznościach podmioty niepowiązane kierujące się racjonalnością ekonomiczną nie zawarłyby danej transakcji lub zawarłyby inną transakcję, lub dokonałyby innej czynności, uwzględniając:
1.warunki, które ustaliły między sobą podmioty powiązane;
2.fakt, że warunki ustalone między podmiotami powiązanymi uniemożliwiają określenie ceny transferowej na takim poziomie, na jaki zgodziłyby się podmioty niepowiązane kierujące się racjonalnością ekonomiczną uwzględniając opcje realistycznie dostępne w momencie zawarcia transakcji, - wówczas również nie dochodzi do zachowania zasad cen rynkowych pomiędzy podmiotami powiązanymi z uwagi na zaniżenie wartości świadczenia wykonywanego przez podmiot powiązany.
W analizowanej sytuacji należy wskazać, że wynagrodzenie należne za Usługi Wspólników w żadnym stopniu nie będzie uzależnione od zysku Spółki, a Usługi Wspólników mają uzasadnienie gospodarcze. Nabycie Usług Wspólników jest biznesowo uzasadnione z punktu widzenia interesów Spółki. Powiązania stron nie mają i nie będą mieć wpływu na warunki świadczonych usług. Warunki będą ustalane są w taki sposób, jakby ustalano je między podmiotami niepowiązanymi.
Wynagrodzenie za świadczone usługi będzie ustalone na poziomie rynkowym. Ponadto Usługi Wspólników były wykonywane jeszcze długo przed przekształceniem Spółki.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku, jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
W myśl art. 28j ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2805, dalej: „ustawa o CIT”):
Opodatkowaniu ryczałtem może podlegać podatnik, o którym mowa w art. 3 ust. 1, jeżeli spełnia łącznie pozostałe warunki określone w przepisie art. 28j ustawy CIT.
W myśl art. 28m ust. 1 pkt 2 ustawy CIT:
Opodatkowaniu ryczałtem podlega dochód odpowiadający wysokości ukrytych zysków (dochód z tytułu ukrytych zysków).
Przepis art. 28m ust. 3 ustawy CIT stanowi, że:
Przez ukryte zyski, o których mowa w ust. 1 pkt 2, rozumie się świadczenia pieniężne, niepieniężne, odpłatne, nieodpłatne lub częściowo odpłatne, wykonane w związku z prawem do udziału w zysku, inne niż podzielony zysk, których beneficjentem, bezpośrednio lub pośrednio, jest udziałowiec, akcjonariusz albo wspólnik lub podmiot powiązany bezpośrednio lub pośrednio z podatnikiem lub z tym udziałowcem, akcjonariuszem albo wspólnikiem, w szczególności:
1)kwotę pożyczki (kredytu) udzielonej przez podatnika udziałowcowi, akcjonariuszowi albo wspólnikowi, w tym za pośrednictwem tworzonych z zysku funduszy, lub podmiotowi powiązanemu z udziałowcem, akcjonariuszem lub wspólnikiem oraz odsetki, prowizje, wynagrodzenia i opłaty od pożyczki (kredytu) udzielonej przez te podmioty podatnikowi;
2)świadczenia wykonane na rzecz:
a)fundacji prywatnej lub rodzinnej, podmiotu równoważnego takiej fundacji lub przedsiębiorstwa prowadzonego przez taką fundację albo taki podmiot, lub na rzecz beneficjentów takiej fundacji lub takiego podmiotu,
b)trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym;
3)nadwyżkę wartości rynkowej transakcji określoną zgodnie z art. 11c ponad ustaloną cenę tej transakcji;
4)nadwyżkę zwróconej kwoty dopłaty, wniesionej do spółki zgodnie z odrębnymi przepisami, ponad kwotę wniesionej dopłaty, przy czym jeżeli dopłata została wniesiona w walucie obcej, przeliczenia tej kwoty na złote dokonuje się według średniego kursu waluty obcej ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na dzień odpowiednio zwrócenia dopłaty i faktycznego jej wniesienia;
5)wypłacone z zysku wynagrodzenie z tytułu umorzenia udziału (akcji), ze zmniejszenia wartości udziału (akcji), z wystąpienia wspólnika ze spółki, ze zmniejszenia udziału kapitałowego wspólnika w spółce;
6)równowartość zysku przeznaczonego na podwyższenie kapitału zakładowego;
7)darowizny, w tym prezenty i ofiary wszelkiego rodzaju;
8)wydatki na reprezentację;
9)dopłaty wypłacone w przypadku połączenia lub podziału podmiotów;
10)odsetki od udziału kapitałowego, wypłacane na rzecz wspólnika przez spółkę;
11)zysk przeznaczony na uzupełnienie udziału kapitałowego wspólnika spółki;
12)świadczenia pieniężne i niepieniężne wypłacone w przypadku zmniejszenia udziału kapitałowego wspólnika w spółce.
W myśl art. 28m ust. 4 ustawy CIT:
Do ukrytych zysków, o których mowa w ust. 1 pkt 2, nie zalicza się:
1)wynagrodzeń z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 oraz art. 13 pkt 7, 8 i 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego wypłaconych osobie fizycznej – w części, w jakiej suma tych wynagrodzeń i zasiłków wypłacona w danym miesiącu tej osobie nie przekracza pięciokrotności średniego miesięcznego wynagrodzenia wypłacanego przez podatnika z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 oraz art. 13 pkt 7, 8 i 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie więcej jednak niż pięciokrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, przy czym średnie i przeciętne miesięczne wynagrodzenie ustala się za miesiąc poprzedzający miesiąc dokonania wypłat osobie fizycznej;
2)wydatków i odpisów amortyzacyjnych oraz odpisów z tytułu trwałej utraty wartości, związanych z używaniem samochodów osobowych, środków transportu lotniczego, taboru pływającego oraz innych składników majątku:
a)w pełnej wysokości - w przypadku składników majątku wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności gospodarczej,
b)w wysokości 50% - w przypadku składników majątku, które nie są wykorzystywane wyłącznie na cele działalności gospodarczej;
3)kwoty pożyczki (kredytu) zwróconej przez podatnika udziałowcowi akcjonariuszowi lub wspólnikowi lub podmiotowi powiązanemu, z wyłączeniem odsetek, prowizji, wynagrodzeń i opłat.
Przedmiotem opodatkowania w systemie ryczałtu jest więc co do zasady efektywna dystrybucja zysku ze spółki kapitałowej do jej udziałowca/akcjonariusza, przy czym przepisy nie ograniczają się wyłącznie do opodatkowania dywidend, ale uwzględniają również inne formy dystrybucji.
Istotą przyjętego modelu jest odroczenie opodatkowania dystrybuowanego zysku do dnia podjęcia uchwały o przeznaczeniu tego zysku i wypłat równoważnych takiej dystrybucji. Intencją ustawodawcy jest zatem uwzględnienie w katalogu dochodów do opodatkowania także innych, alternatywnych niż dywidenda, świadczeń dokonanych na rzecz udziałowców/akcjonariuszy lub podmiotów powiązanych bezpośrednio lub pośrednio z podatnikiem lub z tymi udziałowcami/akcjonariuszami (tzw. ukryte zyski). Wypłata ukrytych zysków oznacza powstanie dla spółki odpowiadającego im dochodu, podlegającego opodatkowaniu ryczałtem.
Ukryte zyski stanowić więc będą dla podatnika wszelkie świadczenia spółki:
·wykonane w związku z prawem do udziału w zysku,
·inne niż podzielony zysk o charakterze pieniężnym, niepieniężnym, odpłatnym, nieodpłatnym lub częściowo odpłatnym (wartość nieodpłatnych i częściowo odpłatnych świadczeń określa się zgodnie z art. 12 ust. 5-6a ustawy CIT),
·wykonane bezpośrednio lub pośrednio na rzecz udziałowca/akcjonariusza lub podmiotu powiązanego,
·wykonane bezpośrednio lub pośrednio na rzecz podmiotów powiązanych z podatnikiem lub z tym udziałowcem/akcjonariuszem.
Stosownie do art. 28c pkt 1 ustawy CIT:
Ilekroć w niniejszym rozdziale jest mowa o podmiotach powiązanych – oznacza to podmioty powiązane w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4, przy czym wielkość udziałów i praw, o których mowa w art. 11a ust. 2 pkt 1 lit. a-c, wynosi, z zastrzeżeniem art. 28j ust. 1 pkt 2 lit. g, co najmniej 5%.
Jak wynika z przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego jest Pani wspólnikiem spółki cywilnej. Wspólnicy rozważają przekształcenie spółki cywilnej w Spółkę z o.o. Spółka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie produkcji i sprzedaży zabawek dla niemowląt. Spółka posiada w swojej ofercie dwa rodzaje zabawek – gumowe i szyte. Gumowe są w 100 % produkowane przez Spółkę. Zabawki te Spółka wypieka, przebieram gratuje, maluje i pakuje w opakowania jednostkowe. Natomiast przy produkcji zabawek szytych Spółka korzysta z usług podwykonawców. Wykonują oni krojenie, haftowanie, szycie i montaż zabawek szytych, zamawianiem i magazynowaniem surowców oraz produkcji w toku, a także pakują zabawki szyte w opakowania jednostkowe. Spółka korzysta od lat usług podwykonawców – zarówno podmiotów powiązanych jak i niepowiązanych. Spółka zleca ww. usługi wspólnikom prowadzącym jednoosobowe działalności gospodarcze. Pani „A.H.” prowadzi działalność od 2012 r., natomiast Pani „K.H.” od 2019 r. Pani „A.H.” świadczy również usługi na rzecz Spółki poprzez obsługę sprzedaży tradycyjnej i e-commerce. Ceny za wykonywane usługi zostały ustalone na poziomie rynkowym. Do zawarcia transakcji doszłoby gdyby niepowiązania pomiędzy podmiotami. Powiązanie stron nie miało wpływu na warunki ich zawarcia. Tego rodzaju usługi są świadczone tylko na rzecz Spółki. Jednakże, usługi szycia i pakowania podmioty powiązane wykonywały również na rzecz innych podmiotów. Wypłata wynagrodzenia za świadczone usługi nie będzie w rzeczywistości służyła dokapitalizowaniu podmiotów powiązanych. Świadczenie usług przez Wspólników Spółki wynika z faktycznych potrzeb biznesowych Spółki.
Pani wątpliwości dotyczą kwestii, czy wypłacane przez Spółkę na rzecz JDG wynagrodzenie będzie podlegało opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek z tytułu ukrytych zysków, zgodnie z art. 28m ust. 1 pkt 2 ustawy CIT.
Definicję ukrytych zysków zawiera art. 28m ust. 3 ustawy CIT, zgodnie z którym przez ukryte zyski rozumie się świadczenia pieniężne, niepieniężne, odpłatne, nieodpłatne lub częściowo odpłatne, wykonane w związku z prawem do udziału w zysku, inne niż podzielony zysk, których beneficjentem, bezpośrednio lub pośrednio, jest udziałowiec, akcjonariusz albo wspólnik lub podmiot powiązany bezpośrednio lub pośrednio z podatnikiem lub z tym udziałowcem, akcjonariuszem lub wspólnikiem.
W tym artykule wskazano na otwarty, a nie zamknięty, katalog świadczeń, które mogą zostać uznane za dochód z tytułu ukrytych zysków, ale również wskazane zostały przykłady transakcji traktowanych jako taki dochód. Jednym z wymienionych przykładów jest nadwyżka wartości rynkowej transakcji, określona, zgodnie z art. 11c ustawy CIT, ponad ustaloną cenę tej transakcji (art. 28m ust. 3 pkt 3 ustawy CIT). Z treści tego przepisu wynika zatem, że wszystko, co przewyższa wartość rynkową transakcji, stanowi zysk ukryty podlegający opodatkowaniu.
Jednocześnie zauważyć należy, że ustawodawca zawarł pewne wyłączenia z kategorii ukrytych zysków, które zostały określone w cytowanym powyżej art. 28m ust. 4 ustawy CIT.
Dlatego ocena, czy określone świadczenie spełni warunki do uznania za dochód z tytułu ukrytego zysku, powinna zostać dodatkowo przeprowadzona w oparciu o przesłanki wynikające ze zdania wstępnego przepisu art. 28m ust. 3 ustawy CIT – dochód z tytułu ukrytego zysku nie obejmuje świadczeń, które nie są wykonane w związku z prawem do udziału w zysku, czyli świadczeń podjętych (wykonanych) bez jakiegokolwiek wpływu podmiotów powiązanych na działanie i decyzje spółki opodatkowanej ryczałtem w zakresie ocenianego świadczenia.
Przepis art. 28m ust. 3 ustawy CIT wskazuje, że za ukryty zysk uznaje się każde świadczenie, którego beneficjentem, bezpośrednio lub pośrednio, jest udziałowiec i które jest wykonane w związku z prawem do udziału w zysku, innym niż podzielony zysk. W praktyce może to oznaczać, np. świadczenia powstałe w wyniku uzgodnień, których nie zawarłyby podmioty niepowiązane.
Ocena, czy transakcja mogłaby zostać zawarta między spółką a udziałowcem, nie powinna się zatem ograniczać jedynie do oceny ustalonej ceny transakcji – według wartości rynkowej, ale powinna również uwzględnić fakt, czy doszłoby w ogóle do zawarcia danej transakcji, gdyby nie powiązania podmiotów. Przy takiej ocenie, należy uwzględnić potrzeby spółki z punktu widzenia przedmiotu jej działalności, zasadności zakupu lub świadczenia takiej transakcji w aspekcie sytuacji majątkowej spółki, czy faktycznych jej potrzeb biznesowych.
Również inne świadczenia ekwiwalentne dywidendzie, czyli takie, które pod pozorem inaczej nazwanej czynności prawnej (jednej lub wielu) prowadzą de facto do korzyści udziałowca, która, bez wykonania tego świadczenia, zostałaby zrealizowana w postaci dywidendy, kreują dochód z tytułu ukrytych zysków.
Stwierdzić należy, że wypłacane przez Spółkę wynagrodzenie za usługi świadczone przez jednoosobowe działalności gospodarcze wspólników nie będą dla Spółki ukrytym zyskiem w rozumieniu art. 28m ustawy CIT, a w konsekwencji nie będą podlegały opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek po stronie Spółki na podstawie art. 28m ust. 1 pkt 2 ustawy CIT. Z opisu sprawy wynika, że:
·wynagrodzenie wypłacane przez Spółkę na rzecz JDG za świadczone usługi zostały określone na poziomie rynkowym,
·powiązania stron nie będą miały wpływu na warunki świadczonych usług: warunki będą ustalone w taki sposób, jakby ustalono je między podmiotami niepowiązanymi,
·JDG świadczy również usługi dla innych podmiotów,
·Wypłata wynagrodzenia na rzecz Wspólników Spółki nie będzie w rzeczywistości służyła dokapitalizowaniu podmiotów powiązanych;
·Świadczenie usług przez wspólników Spółki wynika z faktycznych potrzeb biznesowych Spółki.
Zatem, wynagrodzenie za usługi wspólników płacone przez Spółkę w okresie po przekształceniu w spółkę z o.o. i wyborze opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek nie będzie stanowiło dochodu z tytułu ukrytych zysków, o których mowa w art. 28m ust. 3 ustawy o CIT. Tym samym, po stronie Spółki nie powstanie dochód do opodatkowania w myśl art. 28m ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT.
Wobec powyższego Pani stanowisko należało uznać za prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pani przedstawiła i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego podanym przez Panią w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawyz dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz.U. z 2023 r., poz. 2383 ze zm.). Aby interpretacja mogła pełnić funkcję ochronną: Pani sytuacja musi być zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego i musi się Pani zastosować do interpretacji.
·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 z późn. zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA),
albo
·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz.U. z 2023 r., poz. 2383 ze zm.).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right