Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 20 września 2023 r., sygn. III SA/Wa 1398/23

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodnicząca sędzia WSA Marta Waksmundzka-Karasińska, Sędziowie sędzia WSA Jacek Kaute, asesor WSA Piotr Wróbel (sprawozdawca), Protokolant sekretarz sądowy Anna Skorupska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 20 września 2023 r. sprawy ze skargi A. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k. z siedzibą w W. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia [...] kwietnia 2023 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych 1) uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną w części uznającej stanowisko wnioskodawcy za nieprawidłowe; 2) zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz A. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k. z siedzibą w W. kwotę 697 zł (słownie: sześćset dziewięćdziesiąt siedem złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

1. Z akt sprawy wynika, że 28 stycznia 2023 r. do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (dalej: DKIS) wpłynął wniosek A. Sp. z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa z siedzibą w W. (dalej: Wnioskodawca, Spółka) o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych.

1.1. W opisie stanu faktycznego Wnioskodawca wskazał m.in., że jest polskim rezydentem podatkowym z siedzibą na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, podlegającym zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1800, ze zm.; dalej: u.p.d.o.p., ustawa o CIT) opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych od całości osiągniętych dochodów. Wnioskodawca wskazał, że w ramach prowadzonej działalności gospodarczej zaprojektował, wytworzył i wdrożył u swoich klientów szereg autorskich rozwiązań informatycznych, w tym programów komputerowych wykorzystujących m.in. sztuczną inteligencję lub uczenie maszynowe, służących do zarządzania konkretnymi procesami biznesowymi w celu ich automatyzacji i optymalizacji. Wnioskodawca podał, że świadczy na rzecz klientów usługi w zakresie projektowania, tworzenia oraz rozwijania rozwiązań informatycznych, jak również obsługi programów komputerowych wdrożonych u klientów. W wyniku wytwarzania i rozwijania oprogramowania przez Wnioskodawcę tworzone są nowe kody i algorytmy w językach programowania wraz z niezbędną dokumentacją techniczną stanowiącą integralną część oprogramowania, skutkujące powstaniem nowych praw własności intelektualnej – prawa do programu komputerowego i innych praw autorskich, które podlegają ochronie w oparciu o ustawę o prawach autorskich i prawach pokrewnych. 1.2. Wnioskodawca przedstawił też szczegółowo rodzaje przychodu z wytwarzanego przez Spółkę oprogramowania w ramach umów na wdrożenie i/lub obsługę oprogramowania i udzielania licencji, w szczególności wskazując, że wynagrodzenie należne Spółce na podstawie zawieranych umów obejmuje jednorazową opłatę ryczałtową (za zaprojektowanie/dostosowanie i/lub wdrożenie oprogramowania autorskiego Spółki) oraz miesięczną opłatę ryczałtową lub/i zmienną (za obsługę oprogramowania oraz udzielenie licencji na korzystanie z oprogramowania przez klienta). Wnioskodawca wskazał, że oprogramowanie wytwarzane, modyfikowane lub ulepszane przez Spółkę w ramach prowadzonej działalności gospodarczej jest rezultatem własnej, indywidualnej, twórczej działalności intelektualnej, a w konsekwencji stanowi utwór podlegający ochronie na podstawie art. 74 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00