Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Postanowienie SN z dnia 26 kwietnia 2024 r., sygn. I CSK 1275/23

26 kwietnia 2024 r.

Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej w składzie:

SSN Maciej Kowalski

odmawia przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania.

[SOP]

UZASADNIENIE

W skardze kasacyjnej wywiedzionej od postanowienia Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze z 28 grudnia 2022 r. uczestniczka U. K. nie powołała żadnego przepisu ustawy procesowej odnoszącego się do przesłanek przedsądu. Analiza skargi pozwala jednak przyjąć, że skarżąca wnosi o przyjęcie jej do rozpoznania na podstawie art. 3989 § 1 pkt 2 i 4 k.p.c.

Zdaniem skarżącej w sprawie zachodzi konieczność dokonania wykładni przepisu art. 292 k.c. w zakresie definicji przesłanki „korzystania z trwałego i widocznego urządzenia." Przesłanka ta jest bowiem odmiennie interpretowana przez orzecznictwo sądów powszechnych i zachodzi potrzeba jednoznacznego rozstrzygnięcia przez Sąd Najwyższy rozumienia art. 292 k.c. w tym zakresie.

Uczestniczka wskazała także, odwołując się do zarzutów zawartych w skardze, że doszło do istotnego naruszenia przepisów prawa materialnego przez Sądy obu instancji, które bezpodstawnie uznały, że wnioskodawczyni oraz jej poprzedniczka prawna były posiadaczkami samoistnymi służebności gruntowej polegającej na prawie przechodu i przejazdu przez działkę nr […] należącą do skarżącej, a także że wnioskodawczyni oraz jej poprzedniczka prawna korzystały z trwałego i widocznego urządzenia. Okoliczności te, zdaniem uczestniczki, stanowią podstawę do uznania jej skargi kasacyjnej za oczywiście uzasadnioną.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00