Wyrok SN z dnia 23 kwietnia 2024 r., sygn. II CSKP 714/22
Prawomocność wyroku skazującego nie wyklucza możliwości wytoczenia przez osobę trzecią powództwa o obalenie domniemania przewidzianego w art. 45 § 3 k.k., a uprawomocnienie się wyroku karnych nie determinują nieodwracalnie realizacji przepadku mienia będącego we władaniu osoby trzeciej.
Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej w składzie:
Prezes SN Joanna Misztal-Konecka (przewodniczący, sprawozdawca)
SSN Mariusz Łodko
SSN Adam Redzik
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym 23 kwietnia 2024 r. w Warszawie skargi kasacyjnej O.K.
od wyroku Sądu Apelacyjnego w Warszawie z 11 września 2018 r., VI ACa 321/17, w sprawie z powództwa O.K. przeciwko Skarbowi Państwa - Prezesowi Sądu Okręgowego w W. o ustalenie,
uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Sądowi Apelacyjnemu w Warszawie do ponownego rozpoznania, pozostawiając temu Sądowi rozstrzygnięcie o kosztach postępowania kasacyjnego.
UZASADNIENIE
1. Pozwem wniesionym 7 stycznia 2015 r. przeciwko Skarbowi Państwa – Prezesowi Sądu Okręgowego w W. O.K. żądała – w oparciu o art. 45 § 4 k.k. – ustalenia, że nieruchomość przy ul. […] w W. oraz środki przeznaczone na jej zakup zostały uzyskane przez powódkę zgodnie z prawem i że opisana powyżej nieruchomość nie należy do A.K., a także wyłączenia tej nieruchomości z zakresu domniemania, o którym mowa w art. 45 § 3 k.k.
3. Wyrokiem z 11 września 2018 r. Sąd Apelacyjny w Warszawie, po rozpoznaniu apelacji obu stron, zmienił zaskarżony wyrok w ten sposób, że oddalił powództwo i zasądził od O.K. na rzecz Skarbu Państwa – Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej kwotę 7200 zł tytułem zwrotu kosztów postępowania (pkt I), oddalił apelację powódki (pkt II) i rozstrzygnął o kosztach postępowania apelacyjnego (pkt III).