Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Postanowienie SN z dnia 20 marca 2024 r., sygn. I USK 146/23

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Jarosław Sobutka

w sprawie z odwołania Z. P.
‎przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddziałowi w Sosnowcu
‎o podjęcie wypłaty emerytury,
‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń

Społecznych w dniu 20 marca 2024 r.,
‎skargi kasacyjnej ubezpieczonego od wyroku Sądu Apelacyjnego w Katowicach
‎z dnia 20 października 2022 r., sygn. akt III AUa 2771/20,

odmawia przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania.

UZASADNIENIE

Decyzją z dnia 25 maja 2020 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Sosnowcu odmówił Z. P. prawa do podjęcia wypłaty emerytury w związku z pobieraniem wojskowej renty inwalidzkiej na podstawie art. 19 i 20 ustawy z dnia 10 grudnia 1993 r. o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin.

Sąd Okręgowy w Katowicach wyrokiem z dnia 30 listopada 2020 r. zmienił zaskarżoną decyzję w ten sposób, że zobowiązał organ rentowy do podjęcia wypłaty emerytury przyznanej ubezpieczonemu decyzją z dnia 4 czerwca 2019 r. począwszy od dnia 1 kwietnia 2020r. oraz orzekł o kosztach zastępstwa procesowego.

Po rozpoznaniu sprawy na skutek apelacji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Sosnowcu od wyroku Sądu Okręgowego w Katowicach z dnia 30 listopada 2020 r. Sąd Apelacyjny w Katowicach Wydział III Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, wyrokiem z 20 października 2022 r., zmienił zaskarżony wyrok i oddalił odwołanie. Sąd Apelacyjny wskazał, że stosownie do treści art. 7 ustawy z dnia 10 grudnia 1993 r. o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin w razie zbiegu prawa do emerytury lub renty przewidzianych w ustawie z prawem do emerytury lub renty albo do uposażenia w stanie spoczynku lub uposażenia rodzinnego przewidzianych w odrębnych przepisach wypłaca się świadczenie wyższe lub wybrane przez osobę uprawnioną, jeżeli przepisy szczególne nie stanowią inaczej. Podobne uregulowanie przewiduje także ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, której art. 95 ust. 1 stanowi, że w razie zbiegu u jednej osoby prawa do kilku świadczeń przewidzianych w ustawie wypłaca się jedno z tych świadczeń - wyższe lub wybrane przez zainteresowanego. Sąd Apelacyjny podzielił w pełni poglądy Sądu Najwyższego, a szczególnie ten wyrażony w uchwale składu siedmiu sędziów Sądu Najwyższego z dnia 15 grudnia 2021 r. (III UZP 7/21) i jego zdaniem, skoro bez wątpienia ubezpieczony został powołany do służby wojskowej przed dniem 1 stycznia 1999 r., oczywistym jest, że w jego przypadku brak możliwości jednoczesnego pobierania wojskowej renty inwalidzkiej oraz emerytury przyznanej na podstawie przepisów ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00