Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 19 czerwca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-2.4010.194.2024.1.RK

Podmioty powiązane w rozumieniu art. 11a ustawy o CIT oraz stosowanie przepisów o cenach transferowych dla transakcji zawieranych między tymi podmiotami.

Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób prawnych jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

19 kwietnia 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z tego samego dnia o wydanie interpretacji indywidualnej w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie określenia powiązań Osoby Fizycznej C z Wnioskodawcą w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT.

Treść wniosku jest następująca:

Opis  faktycznego

Wnioskodawca (dalej: „Spółka” lub „Wnioskodawca”) jest polską spółką kapitałową. Spółka jest częścią Grupy, która zajmuje się (...). Spółka jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych i podlega w Rzeczypospolitej Polskiej opodatkowaniu od całości swoich dochodów. W toku prowadzonej działalności Spółka zawiera transakcje z podmiotami powiązanymi z Grupy. W tym zakresie mają miejsce sytuacje, gdy Spółka występuje w roli pożyczkodawcy w ramach transakcji udzielania finansowania w formie pożyczek.

Udziałowcami Spółki są osoby fizyczne, w tym m.in. Osoba Fizyczna A posiadająca 37,5% udziału w kapitale oraz Osoba Fizyczna B posiadająca również 37,5% udziału w kapitale Wnioskodawcy. Osoba Fizyczna A pełni funkcje Prezesa Zarządu w Spółce, natomiast Osoba Fizyczna B pełni funkcje Wiceprezesa Zarządu w Spółce.

Osoba Fizyczna A oraz Osoba Fizyczna B posiadają również udziały w kapitale spółki X. S.A. (dalej: „X.”). Osoba Fizyczna A posiada 29,5% udziałów w kapitale X. Tyle samo udziałów w kapitale X. posiada Osoba Fizyczna B (tj. 29,5%). Osoba Fizyczna A i Osoba Fizyczna B wchodzą w skład Rady Nadzorczej w X.

Wobec powyższego należy uznać, że Wnioskodawca jest podmiotem powiązanym z X. w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 Ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: „Ustawa o CIT”).

Dodatkowo, w skład Zarządu X. wchodzi m.in. Osoba Fizyczna C. Osoba Fizyczna C nie posiada udziałów w kapitale X., ani w kapitale Wnioskodawcy oraz nie wchodzi w skład organów zarządzających Wnioskodawcy. Bezpośrednim przełożonym Osoby Fizycznej C jest Osoba Fizyczna B pełniąca funkcje Przewodniczącej Rady Nadzorczej w X. Osoba Fizyczna B nie pozostaje w związku małżeńskim z Osobą Fizyczną C, a także nie występuje pomiędzy nimi pokrewieństwo lub powinowactwo.

Jako że Osoba Fizyczna C nie posiada udziałów w kapitale Wnioskodawcy, ani nie zasiada w Zarządzie Wnioskodawcy (Wnioskodawca nie powołał Rady Nadzorczej), tym samym nie posiada też praw głosu w organach kontrolnych, stanowiących lub zarządzających. Dodatkowo Osoba Fizyczna C nie posiada udziałów lub praw do udziału w zyskach Wnioskodawcy, stratach, lub majątku, lub ich ekspektatywy, w tym jednostek uczestnictwa i certyfikatów inwestycyjnych. Osoba Fizyczna C nie jest również pracownikiem Wnioskodawcy, ani nie pozostaje w związku małżeńskim, stosunku pokrewieństwa lub powinowactwa z podmiotami powiązanymi z Wnioskodawcą.

Wnioskodawca udzielił w 2024 roku na rzecz Osoby Fizycznej C finansowania w formie pożyczki. W związku z tym Spółka powzięła wątpliwość co do istnienia powiązań w zakresie cen transferowych pomiędzy Osobą Fizyczną C a Spółką, o których mowa w art. 11a ust. 1 pkt 4 w związku z art. 11a ust. 2 Ustawy o CIT” i w konsekwencji stosowania przepisów o cenach transferowych w transakcjach realizowanych z Osobą Fizyczną C.

Pytanie

Czy Osoba Fizyczna C i Wnioskodawca są podmiotami powiązanymi w rozumieniu art. 11a ust 1 pkt 4 Ustawy o CIT i w konsekwencji konieczne jest stosowanie przepisów o cenach transferowych dla transakcji zawieranych między Osobą Fizyczną C a Wnioskodawcą?

Państwa stanowisko

W ocenie Wnioskodawcy Osoba Fizyczna C i Wnioskodawca nie są podmiotami powiązanymi w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 Ustawy o CIT, dlatego też w przypadku zawarcia transakcji pomiędzy Wnioskodawcą a Osobą Fizyczną C nie będą miały zastosowania przepisy o cenach transferowych.

W świetle art. 11a ust. 1 pkt 4 Ustawy o CIT:

Ilekroć jest mowa o podmiotach powiązanych - oznacza to:

a)podmioty, z których jeden podmiot wywiera znaczący wpływ na co najmniej jeden inny podmiot, lub

b)podmioty, na które wywiera znaczący wpływ:

-ten sam inny podmiot lub

-małżonek, krewny lub powinowaty do drugiego stopnia osoby fizycznej wywierającej znaczący wpływ na co najmniej jeden podmiot, lub

c) spółkę niebędącą osobą prawną i jej wspólnika, lub,

ca) spółkę, o której mowa w art. 1 ust. 3 pkt 1, i jej komplementariusza, lub

cb) spółkę, o której mowa w art. 1 ust. 3 pkt 1a, i jej wspólnika, lub

d) podatnika i jego zagraniczny zakład, a w przypadku podatkowej grupy kapitałowej - spółkę kapitałową wchodzącą w jej skład i jej zagraniczny zakład.

Zgodnie z art. 11a ust. 1 pkt 5 Ustawy o CIT poprzez powiązania należy rozumieć relacje, o których mowa w pkt 4, występujące pomiędzy podmiotami powiązanymi.

Z kolei pkt 6 wyżej wskazanego przepisu definiuje transakcje kontrolowaną jako identyfikowane na podstawie rzeczywistych zachowań stron działania o charakterze gospodarczym, w tym przypisywanie dochodów do zagranicznego zakładu, których warunki zostały ustalone lub narzucone w wyniku powiązań.

Do oceny istnienia powiązań na gruncie cen transferowych konieczne jest ustalenia zakresu pojęcia „wywierania znaczącego wpływu”. Zgodnie z art. 11a ust. 2 Ustawy o CIT przez wywieranie znaczącego wpływu, o którym mowa w art. 11a ust. 1 pkt 4 lit. a i b, rozumie się:

1)posiadanie bezpośrednio lub pośrednio co najmniej 25%:

a)udziałów w kapitale lub

b)praw głosu w organach kontrolnych, stanowiących lub zarządzających, lub

c)udziałów lub praw do udziału w zyskach, stratach, lub majątku, lub ich ekspektatywy, w tym jednostek uczestnictwa i certyfikatów inwestycyjnych, lub,

2)faktyczną zdolność osoby fizycznej do wpływania na podejmowanie kluczowych decyzji gospodarczych przez osobę prawną lub jednostkę organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej, lub

3)pozostawanie w związku małżeńskim albo występowanie pokrewieństwa lub powinowactwa do drugiego stopnia.

Jak zostało wskazane w przedstawionym przez Spółkę stanie faktycznym, Spółka udzieliła pożyczki na rzecz Osoby Fizycznej C. Kluczowe dla Spółki jest ustalenie czy dla transakcji zawieranych z Osobą Fizyczną znajdują zastosowanie przepisy o cenach transferowych, co jest determinowane przez istnienie powiązań pomiędzy stronami.

Przepis zawarty w art. 11a ust 1 pkt. 4 referuje do pojęcia „wywierania znaczącego wpływu” zdefiniowanego w ust. 2 ww. przepisu, wobec czego zasadne jest dokonanie analizy tego przepisu w odniesieniu do relacji pomiędzy Wnioskodawcą, a Osobą Fizyczną C. W tym kontekście należy wskazać, że Osoba Fizyczna C nie posiada bezpośrednio lub pośrednio co najmniej 25% udziałów w kapitale lub praw głosu w organach kontrolnych, stanowiących lub zarządzających, lub udziałów lub praw do udziału w zyskach, stratach, lub majątku, lub ich ekspektatywy, w tym jednostek uczestnictwa i certyfikatów inwestycyjnych. Ten warunek nie jest spełniony również w odwrotnej relacji Wnioskodawca - Osoba Fizyczna C, bowiem nie znajdzie zastosowania do osób fizycznych. Należy wskazać, że Osoba Fizyczna C nie jest zatrudniona przez Wnioskodawcę. Dodatkowo, nie pełni ona funkcji w organach kontrolnych czy zarządzających (Zarząd, Rada Nadzorcza), wobec czego nie posiada wpływu na podejmowanie kluczowych decyzji gospodarczych oraz nie pozostaje w związku małżeńskim, stosunku pokrewieństwa lub powinowactwa z podmiotem powiązanym z Wnioskodawcą.

Powyższe prowadzi do wniosku, że warunek istnienia powiązań wyrażony w art. 11a ust. 1 pkt 4 lit. a, gdzie przez podmioty powiązane należy rozumieć podmioty, z których jeden podmiot wywiera znaczący wpływ na co najmniej jeden inny podmiot nie jest spełniony, bowiem ani Osoba Fizyczna C nie wywiera znaczącego wpływu na Wnioskodawcę, ani Wnioskodawca nie wywiera znaczącego wpływu na Osobę Fizyczną C.

Art. 11a ust. 1 pkt 4 lit. b tiret pierwszy wskazuje, że przez podmioty powiązane należy rozumieć również podmioty, na które wywiera znaczący wpływ ten sam inny podmiot. W ocenie Wnioskodawcy przedmiotowy warunek również nie jest spełniony. Osoba Fizyczna C pełni funkcję Członka Zarządu w X. Bezpośrednim przełożonym Osoby Fizycznej C jest Osoba Fizyczna B pełniąca funkcje Przewodniczącej Rady Nadzorczej w X. Osoba Fizyczna B jest udziałowcem w X. i Wnioskodawcy (udział w kapitale przekracza 25%). Jest ona również Wiceprezesem Zarządu Wnioskodawcy. Tym samym należy uznać, że Wnioskodawca i X. są podmiotami powiązanymi, bowiem ten sam podmiot wywiera na nich znaczący wpływ. Niemniej, takiej konkluzji nie można odnosić do relacji Osoba Fizyczna C - Wnioskodawca, bo o ile Osoba Fizyczna B wywiera znaczący wpływ na Wnioskodawcę to nie wywiera znaczącego wpływu na Osobę Fizyczną C. W ocenie Wnioskodawcy, fakt że Osoba Fizyczna B jest bezpośrednim przełożonym Osoby Fizycznej C nie wypełnia definicji wywierania znaczącego wpływu na Osobę Fizyczną C, bowiem:

(i)przesłanki wskazane w art. 11a ust. 2 pkt 1 nie odnoszą się do osób fizycznych,

(ii)przesłanka wskazana w art. 11a ust. 2 pkt 2 stanowi, że musi zachodzić faktyczna zdolność osoby fizycznej do wpływania na podejmowanie kluczowych decyzji gospodarczych przez osobę prawną lub jednostkę organizacyjną nieposiadającej osobowości prawnej, co w przedmiotowej sprawie nie jest spełnione, bo niniejsza regulacja odnosi się do wpływania przez osobę fizyczną na osobę prawną, a nie inną osobę fizyczną,

(iii)przesłanka z art. 11a ust. 2 pkt 3. nie znajdzie zastosowania, jako że Osoba Fizyczna C nie pozostaje w związku małżeńskim, nie jest spokrewniona, ani spowinowacona do drugiego stopnia z Osobą Fizyczną B.

Odnosząc się do art. 11a ust. 1 pkt 4 lit. b tiret drugi Ustawy o CIT Wnioskodawca stoi na stanowisku, że powiązania na gruncie tego przepisu również nie zachodzą, a Osoba Fizyczna C nie jest małżonkiem, krewnym, powinowatym do drugiego stopnia osoby fizycznej wywierającej znaczący wpływ na Wnioskodawcę.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Od 1 stycznia 2019 r. zasady dokumentacji cen transferowych ujęte zostały w Rozdziale 1a ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tj. Dz.U. z 2023 r., poz. 2805, ze zm., dalej: „ustawa o CIT”).

Zgodnie z art. 11a ust. 1 pkt 4 ww. ustawy,

Ilekroć w niniejszym rozdziale jest mowa o podmiotach powiązanych – oznacza to:

a) podmioty, z których jeden podmiot wywiera znaczący wpływ na co najmniej jeden inny podmiot, lub

b) podmioty, na które wywiera znaczący wpływ:

- ten sam inny podmiot lub

- małżonek, krewny lub powinowaty do drugiego stopnia osoby fizycznej wywierającej znaczący wpływ na co najmniej jeden podmiot, lub

c) spółkę niemającą osobowości prawnej i jej wspólników, lub

ca) spółkę, o której mowa w art. 1 ust. 3 pkt 1, i jej komplementariusza, lub

cb) spółkę, o której mowa w art. 1 ust. 3 pkt 1a, i jej wspólnika, lub

d) podatnika i jego zagraniczny zakład, a w przypadku podatkowej grupy kapitałowej – spółkę kapitałową wchodzącą w jej skład i jej zagraniczny zakład.

Z kolei stosownie do art. 11a ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT,

Ilekroć w niniejszym rozdziale jest mowa o podmiocie – oznacza to osobę fizyczną, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną niemającą osobowości prawnej oraz zagraniczny zakład.

Stosownie do art. 11a ust. 1 pkt 5 ww. ustawy,

Ilekroć w niniejszym rozdziale jest mowa o powiązaniach - oznacza to relacje, o których mowa w pkt 4, występujące pomiędzy podmiotami powiązanymi.

Jako jedną z przesłanek powiązania pomiędzy podmiotami ustawodawca wskazał „wywieranie znaczącego wpływu” na co najmniej jeden inny podmiot.

Zgodnie z art. 11a ust. 2 ustawy o CIT,

Przez wywieranie znaczącego wpływu, o którym mowa w ust. 1 pkt 4 lit. a i b, rozumie się:

1.posiadanie bezpośrednio lub pośrednio co najmniej 25%:

a.udziałów w kapitale lub

b.praw głosu w organach kontrolnych, stanowiących lub zarządzających, lub

c.udziałów lub praw do udziału w zyskach, stratach, lub majątku, lub ich ekspektatywy, w tym jednostek uczestnictwa i certyfikatów inwestycyjnych, lub

2.faktyczną zdolność osoby fizycznej do wpływania na podejmowanie kluczowych decyzji gospodarczych przez osobę prawną lub jednostkę organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej, lub

3.pozostawanie w związku małżeńskim albo występowanie pokrewieństwa lub powinowactwa do drugiego stopnia.

W myśl art. 11a ust. 4 ustawy o CIT,

jeżeli pomiędzy podmiotami występują relacje, które nie są ustanawiane lub utrzymywane z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, w tym mające na celu manipulowanie strukturą właścicielską lub tworzenie cyrkularnych struktur właścicielskich, to podmioty, pomiędzy którymi występują takie relacje, uznaje się za podmioty powiązane.

Jak wynika z powyższego, jedną z przesłanek decydującą o tym, jakie podmioty należy uznawać za powiązane, jest faktyczna zdolność osoby fizycznej do wpływania na podejmowanie kluczowych decyzji gospodarczych przez osobę prawną lub jednostkę organizacyjną nieposiadającą osobowości.

W uzasadnieniu do ustawy nowelizującej z dnia 23 października 2018 r., wprowadzającej m.in. nowe definicje podmiotu powiązanego, projektodawca wskazał, że uwzględnienie tego (tj. wywierania znaczącego wpływu przez osobę fizyczną) aspektu ma na celu rozszerzenie katalogu powiązań o sytuację, w której istnieje osoba fizyczna, mogąca w istotny sposób wpływać na kluczowe decyzje gospodarcze podejmowane przez podmiot, nawet pomimo braku formalnego umocowania w organach stanowiących lub kontrolnych. Decyzje te mogą obejmować np. wskazywanie przez osobę fizyczną członków organów zarządzających lub nadzorujących u podatnika, podejmowanie decyzji o rezygnacji z części działalności, wprowadzeniu na rynek nowego produktu lub przejęciu pewnego zakresu działalności od podmiotu powiązanego (Druk sejmowy Nr 2860).

Analiza regulacji prowadzi do wniosku, że ustawodawca za podmioty powiązane uważa takie podmioty, z których jeden zarządza innym podmiotem (wywiera na niego znaczący wpływ).

Biorąc pod uwagę treść przepisów o podmiotach powiązanych oraz ich celowość, należy stwierdzić, że nie chodzi wyłącznie o uprawnienia o charakterze formalnym (np. udział w zarządzie, radzie nadzorczej spółki lub innego podmiotu), ale również o faktyczny wpływ na kształtowanie decyzji gospodarczych lub kontrolę powiązanego podmiotu.

Z opisu sprawy wynika m.in., że Wnioskodawca (dalej: „Spółka” lub „Wnioskodawca”) jest polską spółką kapitałową. W toku prowadzonej działalności Spółka zawiera transakcje z podmiotami powiązanymi z Grupy.

Udziałowcami Spółki są osoby fizyczne, w tym m.in. Osoba Fizyczna A posiadająca 37,5% udziału w kapitale oraz Osoba Fizyczna B posiadająca również 37,5% udziału w kapitale Wnioskodawcy. Osoba Fizyczna A pełni funkcje Prezesa Zarządu w Spółce, natomiast Osoba Fizyczna B pełni funkcje Wiceprezes Zarządu w Spółce.

Osoba Fizyczna A oraz Osoba Fizyczna B posiadają również udziały w kapitale spółki X. S.A. (dalej: „X.”). Osoba Fizyczna A posiada 29,5% udziałów w kapitale X.. Tyle samo udziałów w kapitale X. posiada Osoba Fizyczna B (tj. 29,5%). Osoba Fizyczna A i Osoba Fizyczna B wchodzą w skład Rady Nadzorczej w X.

Dodatkowo, w skład Zarządu X. wchodzi m.in. Osoba Fizyczna C. Osoba Fizyczna C nie posiada udziałów w kapitale X., ani w kapitale Wnioskodawcy oraz nie wchodzi w skład organów zarządzających Wnioskodawcy. Bezpośrednim przełożonym Osoby Fizycznej C jest Osoba Fizyczna B pełniąca funkcje Przewodniczącej Rady Nadzorczej w X. Osoba Fizyczna B nie pozostaje w związku małżeńskim z Osobą Fizyczną C, a także nie występuje pomiędzy nimi pokrewieństwo lub powinowactwo.

Osoba Fizyczna C nie posiada udziałów w kapitale Wnioskodawcy, ani nie zasiada w Zarządzie Wnioskodawcy (Wnioskodawca nie powołał Rady Nadzorczej), tym samym nie posiada też praw głosu w organach kontrolnych, stanowiących lub zarządzających. Dodatkowo Osoba Fizyczna C nie posiada udziałów lub praw do udziału w zyskach Wnioskodawcy, stratach, lub majątku, lub ich ekspektatywy, w tym jednostek uczestnictwa i certyfikatów inwestycyjnych. Osoba Fizyczna C nie jest również pracownikiem Wnioskodawcy, ani nie pozostaje w związku małżeńskim, stosunku pokrewieństwa lub powinowactwa z podmiotami powiązanymi z Wnioskodawcą.

Wnioskodawca udzielił w 2024 roku na rzecz Osoby Fizycznej C finansowania w formie pożyczki.

Państwa wątpliwości dotyczą ustalenia, czy Osoba Fizyczna C i Wnioskodawca są podmiotami powiązanymi w rozumieniu art. 11a ust 1 pkt 4 Ustawy o CIT i w konsekwencji konieczne jest stosowanie przepisów o cenach transferowych dla transakcji zawieranych miedzy Osobą Fizyczną C a Wnioskodawcą.

Państwa zdaniem, Osoba Fizyczna C i Wnioskodawca nie są podmiotami powiązanymi w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 Ustawy o CIT, dlatego w przypadku zawarcia transakcji pomiędzy Wnioskodawcą a Osobą Fizyczną C nie będą miały zastosowania przepisy o cenach transferowych.

Ze stanowiskiem tym jednak nie sposób się zgodzić. Okoliczności przedstawione we wniosku, prowadzą bowiem do innych wniosków.

Co prawda Wnioskodawca wskazał, że Osoba Fizyczna C nie posiada udziałów w kapitale Wnioskodawcy, ani nie zasiada w Zarządzie Spółki (Wnioskodawca nie powołał Rady Nadzorczej), tym samym nie posiada też praw głosu w organach kontrolnych, stanowiących lub zarządzających. Dodatkowo Osoba Fizyczna C nie posiada udziałów lub praw do udziału w zyskach Spółki, stratach, lub majątku, lub ich ekspektatywy, w tym jednostek uczestnictwa i certyfikatów inwestycyjnych. Osoba Fizyczna C nie jest również pracownikiem Wnioskodawcy, ani nie pozostaje w związku małżeńskim, stosunku pokrewieństwa lub powinowactwa z podmiotami powiązanymi z Wnioskodawcą.

Zauważyć jednak należy, że z opisu sprawy wynika również, że Osoba Fizyczna C pełni takie funkcje w Zarządzie Spółki X.– podmiocie powiązanym z Wnioskodawcą, a zatem Osoba Fizyczna C posiada uprawnienia formalne do wpływania na decyzje gospodarcze podmiotu powiązanego z Wnioskodawcą.

Należy zwrócić uwagę, że zgodnie z art. 368 § 1 ustawy z 15 września 2000 r. – Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2024 r. poz. 18, dalej: „ K.s.h.”), to zarząd prowadzi sprawy spółki i reprezentuje spółkę. Co więcej, w myśl art. 372 § 1 K.s.h., prawo członka zarządu do prowadzenia spraw spółki akcyjnej i jej reprezentowania dotyczy wszystkich czynności sądowych i pozasądowych spółki.

W związku z art. 38 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 - Kodeks cywilny (Dz. U. z 2023 r. poz. 1610 ze zm., dalej: „K.c.”) członkowie zarządu są zatem piastunami organu, którzy działają wprost w imieniu tejże osoby prawnej, a ich prawa i obowiązki wynikają z bezwzględnie obowiązujących przepisów prawa oraz postanowień statutu.

Z powyższego wprost wynika, że Osoba Fizyczna C jako członek zarządu wchodzi w skład organu kolegialnego - zarządu spółki akcyjnej - w jego ramach prowadzi wszystkie sprawy Spółki X, które nie zostały zastrzeżone dla innych jej organów oraz reprezentuje tę Spółkę.

Natomiast Osoby Fizyczne A i B, będące Członkami Rady Nadzorczej w Spółce X. powiązanej  z Wnioskodawcą uczestniczą w funkcjonowaniu tej Spółki, poprzez stały nadzór i kontrolę we wszystkich dziadzinach jej działalności (art. 382 § 1 K.s.h.), Rada Nadzorcza wybiera i odwołuje zarząd i sprawuje nad nim kontrolę (art. 368 § 4 K.s.h.), zwołuje Walne Zgromadzenie (art. 399 K.s.h.), itd.

Biorąc powyższe pod uwagę, to Członkowie Zarządu/Rady Nadzorczej zasiadając w organach Spółki X. posiadają pełnię kompetencji w zakresie prowadzenia, reprezentowania, nadzoru i kontroli Spółki X.

Jak wynika z opisu sprawy, Osoby Fizyczne A i B są udziałowcami w Spółce Wnioskodawcy i w Spółce X. (ich udział w kapitale tych spółek przekracza 25%). Osoby te piastują odpowiednio stanowisko prezesa oraz wiceprezesa Zarządu Wnioskodawcy oraz zasiadają w Radzie Nadzorczej Spółki X. Należy zatem uznać, że Wnioskodawca i Spółka X. są podmiotami powiązanymi, bowiem te same podmioty (osoby fizyczne) pełniąc w obu Spółkach funkcje zarządczo-kontrolne wywierają na te podmioty znaczący wpływ. Zatem, skoro Osoba Fizyczna C pełni funkcję Członka Zarządu w Spółce X. - powiązanej (kapitałowo i osobowo) z Wnioskodawcą to pomimo, że Osoba Fizyczna C nie wywiera bezpośredniego wpływu na Spółkę Wnioskodawcy (m.in. nie zasiada w zarządzie Spółki) to nie można pominąć treści przepisów o podmiotach powiązanych oraz ich celowości, że oprócz uprawnień o charakterze formalnym, tj. udział w zarządzie, radzie nadzorczej, chodzi również o faktyczny wpływ Osoby Fizycznej C na kształtowanie decyzji gospodarczych lub kontrolę Wnioskodawcy jako podmiotu powiązanego ze Spółką X.

W związku z powyższym wskazać należy, że w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych (a konkretnie w art. 11a ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT) wyraźnie zostało wskazane, że podmioty należy uznać za podmioty powiązane, jeżeli osoba fizyczna posiada faktyczną zdolność do wpływania na podejmowanie kluczowych decyzji gospodarczych przez osobę prawną lub jednostkę organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej.

Interpretacja zwrotu „faktyczna zdolność do wpływania na podejmowanie kluczowych decyzji gospodarczych” powinna być interpretowana zgodnie z celem wprowadzenia przepisu art. 11a ust. 2 ustawy o CIT. Oznacza to, że realizacja tej przesłanki powinna sprowadzać się przede wszystkim do sytuacji, w której Osoba fizyczna C posiada formalny wpływ na podejmowanie kluczowych decyzji gospodarczych w Spółce X. poprzez pełnienie funkcji w zarządzie tej Spółki. Natomiast, faktyczna zdolność Osoby Fizycznej C oznacza możliwość wpływania na kluczowe decyzje gospodarcze zarówno poprzez sprawowanie formalnych funkcji w Zarządzie Spółki X. (jak to ma miejsce w zaistniałej sytuacji), jak również rzeczywistą możliwość takiego wpływu na Spółkę Wnioskodawcy bez formalnego umocowania w organach zarządczych Wnioskodawcy poprzez zaistniałe powiązania Wnioskodawcy ze Spółką X.

W ocenie organu, Osoba Fizyczna C i Wnioskodawca są podmiotami powiązanymi w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 Ustawy o CIT, dlatego też w przypadku zawarcia transakcji pomiędzy Wnioskodawcą a Osobą Fizyczną C będą miały zastosowania przepisy o cenach transferowych.

Tym samym, Państwa stanowisko należy ocenić jako nieprawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Państwo przedstawili i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym podanym przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

  • Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosują się Państwo do interpretacji.
  • Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

  • Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm. dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

  • w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
  • w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00