Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 13 czerwca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-1.4010.186.2024.4.AZ
1. czy prowadzone prace, przedstawione w opisie stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego, stanowią działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, co uprawnia do korzystania z ulgi B+R; 2. czy w świetle przedstawionego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego Spółka ma prawo, w ramach projektów określanych jako badawczo-rozwojowe do korzystania z ulgi na działalność badawczo-rozwojową, o której mowa w art. 18d ustawy o CIT; 3. czy ewidencja kosztów osobowych oraz kosztów nabycia materiałów prowadzona w formie pomocniczej jest wystarczająca w kontekście spełnienia obowiązku wyodrębnienia kosztów działalności badawczo-rozwojowej wskazanego w art. 9 ust. 1b ustawy o CIT.
Interpretacja indywidualna - stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych w zakresie ustalenia:
- czy prowadzone prace, przedstawione w opisie stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego, stanowią działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, co uprawnia do korzystania z ulgi B+R - jest prawidłowe;
- czy w świetle przedstawionego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego Spółka ma prawo, w ramach projektów określanych jako badawczo-rozwojowe do korzystania z ulgi na działalność badawczo-rozwojową, o której mowa w art. 18d ustawy o CIT w części nieobejmującej kosztów kwalifikowanych ulgi badawczo-rozwojowej, które stanowią należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych za czas choroby, urlopu lub innej usprawiedliwionej nieobecności oraz sfinansowanych przez płatnika składek z tytułu tych należności określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, do których ma zastosowanie interpretacja ogólna Ministra Finansów z 13 lutego 2024 r. nr DD8.8203.1.2021 (Dz. Urz. Min. Fin. z 2024 r. poz.16) - jest prawidłowe;
- czy ewidencja kosztów osobowych oraz kosztów nabycia materiałów prowadzona w formie pomocniczej (np. w programie Excel) jest wystarczająca w kontekście spełnienia obowiązku wyodrębnienia kosztów działalności badawczo-rozwojowej wskazanego w art. 9 ust. 1b ustawy o CIT - jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
10 kwietnia 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z tego samego dnia o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ulgi badawczo-rozwojowej.
Pismem z 10 czerwca 2024 r. (data wpływu 10 czerwca 2024 r.) w odpowiedzi na wezwanie organu uzupełnili Państwo wniosek.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego
Spółka A. sp. z o.o. (dalej: „Spółka” lub „Wnioskodawca”), została utworzona zgodnie z przepisami prawa polskiego, posiada siedzibę na terytorium Polski oraz jest polskim rezydentem podatkowym. Spółka działa na rynku od (…) roku. Spółka podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów w Polsce. Spółka nie posiada zagranicznych zakładów w rozumieniu umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. Spółka nie posiada statusu centrum badawczo-rozwojowego, ani nie prowadzi działalności na terenie specjalnej strefy ekonomicznej. Głównym przedmiotem działalności Spółki zgodnie z PKD jest: (…).
Koszty kwalifikowane, o których mowa we Wniosku nie zostały zwrócone podatnikowi (Spółce) w jakiejkolwiek formie. Nie zostały one również odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym. Wnioskodawca nie korzysta ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34a ustawy o CIT. Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą polegającą na produkcji i sprzedaży (...) elastycznych. Oferuje ponadto spersonalizowane rozwiązania spełniające oczekiwania klientów indywidualnych. Głównym przedmiotem działalności Spółki jest (…).
Za obsługę i realizację projektów badawczo-rozwojowych prowadzonych przez Spółkę odpowiedzialny jest zespół wysoko wykwalifikowanych pracowników. Spółka prowadzi ewidencję czasu pracy działalności badawczo-rozwojowej swoich pracowników, co pozwala na przyporządkowanie godzinowego nakładu czasu pracy do projektu B+R.
Głównym przedmiotem działalności Spółki (…). Opracowywane w projektach badawczo-rozwojowych wyroby są nowe i wcześniej nieoferowane przez Spółkę. Charakteryzują się zmienionymi oraz często znacznie lepszymi parametrami technicznymi. W ramach ulepszania i modyfikacji istniejących już produktów Spółka dokonuje doboru lepszych materiałów w celu uzyskania wskazanego koloru, wyrazistości oraz trwałości. Udoskonalenie parametrów technologicznych przez Spółkę przyczyniło się do wyższej (…). Zapewniono jednolitą jakość (…). Wykorzystano (…). Projekty badawczo-rozwojowe Wnioskodawcy nie są projektami powielanymi z innych wyrobów i nie dotyczą bezpośredniego adaptowania już istniejących rozwiązań z innych produktów. Zawsze skupiają się na opracowaniu i wdrożeniu zupełnie nowego produktu lub istotnej, nierutynowej zmianie istniejących produktów. Są to kompleksowe, indywidualne przedsięwzięcia, które wymagają przeprowadzenia prac inżynieryjnych na każdym etapie. Począwszy od fazy koncepcyjnej, poprzez badania, aż do testów i przygotowania do wdrożenia do produkcji, każdy projekt skupia się na wypracowaniu nowych rozwiązań technologicznych, optymalizacji procesów lub metod produkcji. Proces ten wymaga ciągłego eksperymentowania, analizy otrzymanych wyników oraz dostosowania w toku bieżących postępów oraz charakteryzuje się niepewnością co do ostatecznego wyniku.
Spółka opracowuje nowe konstrukcje (...) zindywidualizowanych pod wymagania konkretnego projektu przy zastosowaniu (…). W okresie ostatnich 5 lat Spółka ponosi wydatki w ramach następujących projektów B+R, różniących się stosowanymi technologiami: (…).
Spółka zaznacza, że:
- wyodrębnia i będzie wyodrębniać koszty kwalifikowane poniesione w ramach działań badawczo-rozwojowych w odrębnej ewidencji rachunkowej, o której mowa w art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. z 18 sierpnia 2020 r., Dz. U. z 2020 r. poz. 1406),
- oblicza i będzie obliczać w ramach ulgi B + R koszty kwalifikowane zgodnie z art. 18d ust. 2ustawy o CIT,
- dokona odliczenia z tytułu ulgi B+R zgodnie z limitami wskazanymi w art. 18d ust. 7 ustawy o CIT,
- poniesione przez Spółkę koszty kwalifikowane uwzględnione w kalkulacji ulgi badawczo-rozwojowej nie zostały Spółce zwrócone w jakiejkolwiek formie ani nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.
- równocześnie, w stosunku do kosztów Projektów które będą ponoszone w przyszłości, odliczeniu będą podlegać koszty Projektów, jedynie w części w jakiej nie zostaną Spółce zwrócone w jakiejkolwiek formie ani nie zostaną odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym: nie osiąga przychodów z zysków kapitałowych,
- w przypadku, gdyby w przyszłości Wnioskodawca osiągał przychody z zysków kapitałowych, wówczas w tym zakresie nie zamierza korzystać z ulgi badawczo-rozwojowej,
- Spółka nie posiada statusu centrum badawczo-rozwojowego określonego w ustawie z dnia 30 maja 2008 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej,
- nie prowadzi działalności na terenie specjalnej sfery ekonomicznej na podstawie zezwolenia, o którym mowa w art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 20 października 1994 r. o specjalnych strefach ekonomicznych (Dz. U. z 2019 r. poz. 482).
Szczegółowy opis prac Spółki mających charakter działalności badawczo rozwojowej
Spółka jest producentem (…). (…) są wykonane z (…). Spółka skupia się na dostarczaniu produktów o najwyższej jakości, zapewniając kontrolę jakości wyznaczonych parametrów w każdym procesie produkcyjnym oraz stawiając na systematyczny rozwój technologiczny poprzez innowacyjność inwestycyjną oraz program szkoleń pracowników. Opakowania są produkowane przez Spółkę przy zerowej emisji dwutlenku węgla, podlegają recyclingowi lub kompostowaniu. Działalność badawczo-rozwojowa Spółki skupia się na działaniach opartych na realizacji zamówień zgodnie z indywidualnymi wymaganiami danego klienta, co wiąże się każdorazowo z opracowaniem i stworzeniem zupełnie nowego rozwiązania dostosowanego do potrzeb odbiorcy. Projekty badawczo-rozwojowe Spółki polegają na tworzeniu zupełnie nowych wyrobów, nieopracowanych wcześniej przez przedsiębiorstwo, do realizacji których niezbędne jest zaangażowanie technologów, projektantów oraz innych wyspecjalizowanych pracowników. Projekty te kończą się w momencie stworzenia prototypu, którego parametry wytrzymałościowe oraz użytkowe są zgodne z wytycznymi projektowymi.
Działalność Spółki związana z tworzeniem nowych, innowacyjnych na skalę przedsiębiorstwa, rozwiązań rozpoczyna się od analizy indywidualnych potrzeb klienta i wymagań dotyczących (...) elastycznych. Konsultacje obejmują specyfikację produktów, oczekiwania estetyczne, funkcjonalność oraz wymagania branżowe. Na podstawie zebranych informacji inżynierowie i projektanci opracowują spersonalizowane koncepcje (...) elastycznych, uwzględniając aspekty praktyczne produktu, ale również aspekty estetyczne, identyfikując unikalne cechy produktu klienta. Każde nowe zamówienie inicjuje proces tworzenia partii prototypowych (...) , co umożliwia klientowi ocenę funkcjonalną przed masową produkcją. Do (…) Spółka wykorzystuje (…), co jest kluczowe przy produkcji personalizowanych zamówień. Zespół każdorazowo opracowuje dedykowane (…). Zespół wytwarza prototypy stanowiące dokładne odwzorowanie ostatecznych (...) , które następnie poddawane są testom obejmującym wytrzymałość mechaniczną, odporność na warunki transportu oraz składowania, aspekty bezpieczeństwa żywnościowego i higieny. To zapewnia, że finalny produkt będzie spełniał wszystkie oczekiwania klienta. Następnie prototyp oceniany jest przez klienta i na tej podstawie Spółka wprowadza ewentualne modyfikacje w projekcie (...) . Po zaakceptowaniu prototypów, rozpoczyna się produkcja na zamówienie. Gotowe (…) są dostarczane do klienta. Spółka realizuje i będzie realizować w przyszłości wiele projektów ukierunkowanych na opracowanie nowych produktów (opracowanie i projektowanie danych rozwiązań, tworzenie prototypu i testowanie prototypu).
Prace związane z opisanymi projektami to działalność obejmująca nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług. Tworzone prototypy/produkty mają (i będą miały) charakter innowacyjny w zakresie prowadzonego przedsiębiorstwa. Tworzone są nowe, innowacyjne rozwiązania w celu wprowadzenia na rynek nowych produktów oraz efektywnego realizowania indywidualnych zamówień klientów. Aktywność w ramach działań jest innowacyjna na skalę prowadzonego przedsiębiorstwa i jego praktyki gospodarczej. Spółka opracowuje nowe produkty, które odróżniają się od rozwiązań występujących już w przedsiębiorstwie, a czasem także na szerszą skalę. Jednocześnie Spółka podkreśla, że w zakresie ulgi B+R nie jest konieczne, aby rozwiązanie było innowacyjne na skalę całej branży, wystarczającym jest, aby było innowacyjne w ramach danego przedsiębiorstwa. Działalność Spółki charakteryzuje się tworzeniem innowacyjnych na skalę przedsiębiorstwa rozwiązań, które w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących w Spółce, a rezultat działalności jest odpowiednio zaplanowany i ma charakter indywidualny i oryginalny. Spółka poprzez prowadzone działania tworzy i kształtuje nowe rozwiązania produktowe, odzwierciedlające potrzeby klientów i rynku.
Celem działań Spółki jest stworzenie prototypu i w kolejnym etapie stworzenie nowego produktu, który będzie wyróżniał się od istniejących już w przedsiębiorstwie. Spółka prowadzi dokumentację projektową, dzięki czemu utrwalany jest wynik działań. Prototypy/produkty tworzone przez Spółkę mają charakter innowacyjny w zakresie prowadzonego przez nią przedsiębiorstwa. Spółka tworzy nowe, innowacyjne rozwiązania w celu wprowadzenia na rynek nowych produktów bądź realizacji indywidualnych zamówień klientów. Aktywność w ramach realizowanych działań jest innowacyjna na skalę prowadzonego przedsiębiorstwa. Charakter twórczy takiej działalności Spółki jest zatem spełniony. Spółka prowadzi działalność w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany. Spółka prowadzi działania w oparciu o wypracowany sposób postępowania. Praca odbywa się w określony, zaplanowany sposób, w określonych zespołach. W związku z powyższym, działalność przedsiębiorstwa ma charakter systematyczny, ponieważ jest realizowana według określonej metodyki działania. Działalność Spółki ma na celu wykorzystywanie wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Jej działania polegają na wykorzystaniu zasobów wiedzy w celu stworzenia nowych, innowacyjnych rozwiązań w zakresie wytwarzanych produktów. Podejmowane działania wymagają indywidualnego podejścia i nie stanowią działań rutynowych czy mechanicznych. Tym samym, jest spełniona przesłanka zwiększania zasobów wiedzy oraz wykorzystywania jej do tworzenia nowych zastosowań.
Przed rozpoczęciem działalności spółka dysponowała podstawową wiedzą na temat ogólnych technologii produkcji (...) elastycznych. Spółka posiadała doświadczenie praktyczne w dziedzinie, znając podstawowe parametry produkcji i procesu stosowane w branży (...) z tworzyw sztucznych. W tracie prowadzonej działalności profil Spółki rozszerzył wiedzę na temat (…). Spółka w toku prowadzonych prac badawczo-rozwojowych poszerzyła wiedzę z zakresu zastosowania nowych technologii (…) do produkcji (…), które umożliwiają bardziej precyzyjne wzornictwo, a także zmniejszają czas produkcji. Spółka przeprowadziła analizę wpływu stosowania różnych rodzajów (...) elastycznych na środowisko oraz opracowała nowe sposoby ich poprawy pod kątem recyklingu i redukcji odpadów. Dzięki wykorzystanej wiedzy Spółka stworzyła (…).
Kluczowymi aspektami nad którymi pracuje obecnie Spółka jest wykorzystywanie monomateriałów, co ułatwia późniejszy proces recyklingu (...). Na podstawie posiadanych zasobów wiedzy w ramach działalności badawczo-rozwojowej, Spółka opracowała szereg zupełnie nowych lub zmienionych produktów, których wdrożenie byłoby niemożliwe przy wdrożeniu wyłącznie prostych, rutynowych usprawnień, a do których opracowania konieczne było przeprowadzenie całego procesu inżynieryjnego, badawczo-rozwojowego oraz odpowiednich prób i testów. Działalność Spółki ma na celu wykorzystywanie wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Jej działania polegają na wykorzystaniu zasobów wiedzy w celu stworzenia nowych rozwiązań w zakresie wytwarzanych nowych/zmienianych produktów. Podejmowane działania wymagają indywidualnego podejścia i nie stanowią działań rutynowych czy mechanicznych. Wykorzystanie dostępnej wiedzy w dziedzinie (…) jest niezbędne dla wprowadzania nowych rozwiązań w odpowiedzi na zmieniające się potrzeby klientów.
W ramach badań i rozwoju wykorzystywana jest wiedza technologiczna w dziedzinie (…) m.in. do osiągnięcia wyższej jakości (…), większej efektywności procesu oraz stworzenia bardziej zrównoważonych (…). Specjaliści pracujący nad projektami B+R posiadają wiedzę na temat (…), włączając w to specjalistyczną wiedzę w obszarze (…). Zespół projektowy posiada również wiedzę na temat właściwości fizyko-chemicznych materiałów oraz ich zastosowań w specyficznych branżach na rynku. Rosnące wymogi i oczekiwania dotyczące nowych rodzajów (...) , długości serii produkcyjnych jak i ekologii oraz wzrost zapotrzebowania na tworzywa sztuczne sprawiają, że działający w tych branżach muszą mierzyć się z licznymi wyzwaniami i koniecznością stałego rozwoju technologii. Spółka wykorzystuje dostępną wiedzę z branży (...) z tworzyw sztucznych w opracowywaniu nowych rozwiązań, które odpowiadają na potrzeby rynkowe, zapewniają ochronę produktów oraz minimalizują negatywny wpływ na środowisko.
Spółka wskazuje, że:
1)koszty, które Wnioskodawczyni odlicza i zamierza odliczać w ramach ulgi badawczo-rozwojowej, stanowią koszty uzyskania przychodów w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych;
2)pracownicy, których wynagrodzenie odliczane jest i będzie odliczane w ramach ulgi badawczo-rozwojowej zatrudnieni są na podstawie umowy o pracę;
3)w skład ww. wynagrodzeń wchodzą i będą wchodzić następujące elementy: wynagrodzenie zasadnicze, dodatki za pracę w porze nocnej, dodatki za pracę w szczególnych warunkach, dodatek funkcyjny, dodatek za staż pracy, w skład ww. wynagrodzeń nie wchodzi wynagrodzenie za czas choroby, urlopu, lub innej nieobecności pracownika;
4)ww. koszty wynagrodzeń stanowią należności pracowników, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Uzupełnienie i doprecyzowanie opisu stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego
Pismem z 10 czerwca 2024 r. (data wpływu 10 czerwca 2024 r.) doprecyzowali Państwo wniosek w odpowiedzi na pytania organu w następującym zakresie:
1)Prace badawczo-rozwojowe w zależności od danego projektu, z różną intensywnością realizowane były przez Spółkę w szczególności od (…) roku, jednak prace związane konkretnie z zagadnieniem objętym treścią złożonego wniosku dotyczą lat 2018, 2019, 2020, 2021, 2022, 2023, 2024 oraz przyszłych okresów podatkowych, w zależności od danego projektu prace badawczo-rozwojowe we wskazanym okresie toczyły się od (…) 2018.
2)Spółka chce zweryfikować prawo do możliwości zastosowania ulgi badawczo-rozwojowej za lata 2018, 2019, 2020, 2021, 2022, 2023 oraz ew. przyszłe lata podatkowe przy braku zmiany stanu prawnego i faktycznego w przyszłości.
3)Pomimo przytaczanych we wniosku przepisów z aktualnego stanu prawnego, w ocenie spółki realizowane prace spełniają definicję prac badawczo-rozwojowych i przesłanki w niej wskazywane we wszystkich latach tj.: 2018 (zarówno przed 1 października 2018 jak i po), 2019, 2020, 2021, 2022, 2023 i ew. w kolejnych. Ponoszone przez Spółkę koszty kwalifikowane do ulgi zakwalifikowane zostaną zgodnie z obowiązującym w danym okresie katalogiem kosztów kwalifikowanych na podstawie obowiązujących w danym okresie przepisów oraz zgodnie ze wszystkimi obowiązującymi w danym okresie wymogami, w tym progami odliczeń dla danego roku podatkowego.
4)Państwa intencją jest otrzymanie odpowiedzi na zadane we wniosku pytanie nr 2 w kontekście rozpoznania, czy ponoszone przez Państwa koszty stanowią koszty kwalifikowane ulgi B+R w świetle art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
5)Spółka nie odliczała kosztów w ramach innych ulg i chce zweryfikować możliwość ich odliczenia w zeznaniach za poszczególne lata podatkowe, w których wydatki zostały poniesione.
6)Ponoszone przez Państwa wydatki, które mogą stanowić koszty kwalifikowane w ramach ulgi badawczo-rozwojowej będą zaliczane przez Państwa do kosztów uzyskania przychodów danego roku.
Pytania
1)Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym prowadzone prace, przedstawione w opisie stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego, stanowią działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, co uprawnia do korzystania z ulgi B+R?
2)Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym w świetle przedstawionego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego Spółka ma prawo, w ramach projektów określanych jako badawczo-rozwojowe do korzystania z ulgi na działalność badawczo-rozwojową, o której mowa w art. 18d ustawy o CIT?
3)Czy ewidencja kosztów osobowych oraz kosztów nabycia materiałów prowadzona w formie pomocniczej (np. w programie Excel) jest wystarczająca w kontekście spełnienia obowiązku wyodrębnienia kosztów działalności badawczo-rozwojowej wskazanego w art. 9 ust. 1b ustawy o CIT?
Państwa stanowisko w sprawie (uzupełnione w uzupełnieniu wniosku)
Zdaniem Wnioskodawcy prawidłowe jest stanowisko, zgodnie z którym:
1. Prowadzone prace, przedstawione w opisie stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego, stanowią działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, co uprawnia do korzystania z ulgi B+R. 2. Spółka ma prawo w ramach projektów określanych jako badawczo-rozwojowe do korzystania z ulgi na działalność badawczo-rozwojową, o której mowa w art. 18d ustawy o CIT.
Działalność badawczo-rozwojowa została zdefiniowana w art. 4a pkt 26 ustawy o CIT i oznacza ona działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
Badania naukowe (badania podstawowe i badania aplikacyjne) oraz prace rozwojowe winny być, zgodnie z art. 4a pkt 27 i 28 ustawy o CIT, rozumiane zgodnie z art. 4 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Zgodnie z tymi przepisami badania naukowe są działalnością obejmującą: badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne; badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.
Natomiast, prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.
Wnioskodawca w tym miejscu zauważa, że zgodnie z objaśnieniami podatkowymi z dnia 15 lipca 2019 r. dotyczącymi preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej - IP BOX (dalej: "Objaśnienia") działalność badawczo-rozwojowa, o której mowa wart. 4a pkt 26 ustawy o CIT oznacza działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Użycie przez ustawodawcę spójnika "lub" wskazuje, iż w celu uznania działalności podatnika za działalność badawczo-rozwojową wystarczy, aby podatnik prowadził badania naukowe lub alternatywnie, aby prowadził prace rozwojowe. Jednocześnie może prowadzić badania naukowe i prace rozwojowe. W każdej z tych trzech sytuacji spełniona zostanie definicja działalności badawczo-rozwojowej. W kontekście powyższego, aktywności Spółki w sferze badawczo-rozwojowej nie można także uznać za mającą charakter rutynowy czy okresowy. Podobnie jak omówionych niżej pojęć "twórczy" i "systematyczny" także pojęcia "rutynowy" i "okresowy" nie mają ustawowej definicji, więc dekodowanie ich znaczenia powinno odbywać się w oparciu o znaczenia nadane tym pojęciom w języku powszechnym. I tak, według słownika języka polskiego poprzez słowo "rutynowy" należy rozumieć: "wykonywany często i niemal automatycznie" i "wykonywany według utartych schematów".
W przypadku Spółki nie można twierdzić, że realizowane przez Spółkę Projekty mają charakter czynności wykonywanych "często", "niemal automatycznie" i "według utartych schematów", bowiem ich istota polega na wnoszeniu w ramach tej działalności istotnego wysiłku intelektualnego i technologicznego oraz wkładu twórczego, mającego na celu wzbogacanie istniejących już rozwiązań o dodatkowe funkcjonalności lub utworzenie całkiem nowych rozwiązań. Z kolei, według Słownika języka polskiego słowo "okresowy" to: "powtarzający się, występujący co pewien czas" oraz "dotyczący danego okresu". Wskazane znaczenie sugeruje istnienie zamkniętego zespołu czynności, które w takim samym zestawie wykonywane są w takich samych lub podobnych odstępach czasu. Sformułowanie "okresowa zmiana" może nastręczać trudności interpretacyjnych, ponieważ "zmiana" jest zawsze unikalna, a zatem w sensie ścisłym nigdy nie jest taka sama, więc nie może się powtarzać. Zakładając jednakże, że racjonalny ustawodawca nie używa sprzecznych wewnętrznie pojęć, należy pojęciu "zmiana" użytemu w art. 4 ust. 3 Prawo o swn, do którego odsyła art. 4a pkt 28 ustawy o CIT nadać mniej ścisłe rozumienie i uznać, że dotyczy ono "zmian" do siebie podobnych, a zatem mogących się powtórzyć. Znaczenie słowa "okresowy" sugeruje jednak regularność podobnych do siebie zdarzeń, które następują co pewien określony przedział czasu. Synonimami słowa "okresowy" są bowiem słowa "cykliczny", "periodyczny", czyli powtarzający się w pewnym cyklu i rytmie. Tymczasem, choć działalność Spółki ma charakter systematyczny (o czym szerzej w dalszej części niniejszego wniosku), to efekty tej działalności nie są do siebie podobne pod względem rodzaju i funkcjonalnej oraz komercyjnej wagi oraz nie pojawiają się w równym rytmie czasowym. Uznać zatem należy, że działalność Spółki w obszarze badań i rozwoju nie ma charakteru "okresowego".
Idąc dalej, z racji tego, że ustawa o CIT nie definiuje pojęcia "twórczy", to poszukując jego znaczenia należy odwołać się do znaczenia tego słowa w języku potocznym. "Twórczy" to według słownika języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego "tworzący lub mający zdolność tworzenia, mający na celu tworzenie, odkrywczy". Jednocześnie, w doktrynie prawa autorskiego podkreśla się, że cecha twórczości związana jest przede wszystkim z rezultatem działalności człowieka o charakterze kreacyjnym i jest spełniona wówczas, kiedy istnieje nowy wytwór intelektu. Działalność twórcza oznacza więc, że "ustawodawca za przedmiot prawa autorskiego uznaje tylko rezultat (przejaw takiego działania, który choćby w minimalnym stopniu odróżnia się od innych rezultatów takiego samego działania, a zatem że posiada cechę nowości, której stopień nie ma znaczenia" (zob. M. Poźniak-Niedzielska, A. Niewęgłowski, Prawo autorskie. System prawa prywatnego, tom 13, J. Barta (red), wyd. 3 Warszawa 2013, s. 9.).
Z kolei, zgodnie z Objaśnieniami uznać należy, iż na potrzeby działalności badawczo-rozwojowej, w stopniu minimalnym, wystarczające jest działanie twórcze na skalę przedsiębiorstwa, tzn. przedsiębiorca we własnym zakresie (w ramach prowadzonych prac badawczo-rozwojowych) opracowuje nowe lub ulepszone produkty, procesy, usługi, nawet jeżeli podobne rozwiązanie zostało już opracowane przez inny podmiot. Zatem twórczość działalności badawczo-rozwojowej może przejawiać się opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u podatnika.
Działalność Spółki związana z Projektami ma za cel m.in. tworzenie nowych produktów bądź znaczące udoskonalenie istniejących produktów poprzez wprowadzanie do nich istotnych modyfikacji, dodawanie niestosowanych dotychczas modułów i funkcjonalności. Prace te mają zatem charakter twórczy, oryginalny i indywidualny i są ukierunkowane na opracowywanie nowych lub znacząco ulepszonych rozwiązań, które są nowatorskie przynajmniej w skali przedsiębiorstwa Wnioskodawcy.
Zdaniem Wnioskodawcy, przedstawiona w opisie stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego działalność w zakresie Projektów jest także realizowana w sposób systematyczny. Podobnie jak w przypadku pojęcia "twórczy" z uwagi na brak ustawowej definicji, znaczenia tego pojęcia należy poszukiwać w języku powszechnym. "Systematyczny" według słownika języka polskiego to "uporządkowany według pewnego systemu, regularny", a także "odznaczający się skrupulatnością w wykonywaniu czegoś "dokładny". Według tego słownika "systematyczny proces" to "proces zachodzący stale, od dłuższego czasu", natomiast "systematyczne działanie" to działanie "prowadzone w sposób uporządkowany, według pewnego systemu", których efekty są "planowe i metodyczne".
Jak wskazano w opisie stanu faktycznego Projekty w Spółce prowadzone są w sposób metodyczny, zorganizowany i ciągły (nie mają charakteru incydentalnego). W szczególności, realizowane są przez dedykowane zespoły projektowe. Poszczególni pracownicy są dobierani do zespołów projektowych z uwzględnieniem ich dotychczasowych doświadczeń i kompetencji, aby zapewnić najlepszą realizację danego projektu. Pracownicy mają również przydzielone zadania w obrębie Projektów i zobowiązani są do rejestrowania czasu pracy na Projektach. Ponadto, dla Projektów tworzy się harmonogramy i budżety, a same Projekty realizowane są z zastosowaniem technik zwinnych. Dodatkowo, Spółka gromadzi dokumentację z okresu realizacji Projektów w sposób uporządkowany, tak aby w przyszłości wiedza i doświadczenia zdobyte w związku z realizacją Projektów była w zasobach Spółki łatwo dostępna i możliwa do wykorzystania w ramach prac nad kolejnymi Projektami.
Powyższe w ocenie Spółki świadczy o tym, że działalność związana z realizacją Projektów ma charakter systematyczny. Na potwierdzenie tego, że działalność Wnioskodawcy w zakresie Projektów spełnia to kryterium wskazania wymaga interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Administracji Skarbowej z dnia 12 kwietnia 2021 r. (sygn. 0111-KDIB1-3.4010.46.2021.2.JKU), a dokładnie stanowisko twierdzące, że "najbardziej właściwą definicją systematyczności w omawianym zakresie jest definicja obejmująca prowadzenie działalności w sposób uporządkowany, według pewnego systemu. Zatem, słowo systematycznie odnosi się również do działalności prowadzonej w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany. To oznacza, że działalność badawczo-rozwojowa jest prowadzona systematycznie niezależnie od tego, czy podatnik stale prowadzi prace badawczo-rozwojowe, czy tylko od czasu do czasu, a nawet incydentalnie, co wynika z charakteru prowadzonej przez niego działalności oraz potrzeb rynku, klientów, sytuacji mikro i makroekonomicznej".
W wyniku prac badawczo-rozwojowych prowadzonych przez Wnioskodawcę w zakresie produkcji (…) i zastosowania technologii (…) osiągnięto wyższą jakości (…), większą efektywność procesu oraz stworzenie bardziej zrównoważonych rozwiązań w tej dziedzinie. Opracowano i usprawniono optymalne praktyki procesu technologicznego do produkcji (...) tworzyw sztucznych minimalizującą ilości defektów produkcyjnych. Uzyskano wiedzę z dziedziny (…). Spółka osiągnęła nową wiedzę w zakresie procesów recyklingu i zrównoważonego rozwoju. W efekcie prac Spółki opracowano (…) przy zerowej emisji dwutlenku węgla. Obecnie Spółka pracuje nad wykorzystywaniem (…), co ułatwi proces (…). Pozyskano nową wiedzę z dziedziny chemii i technologii polimerów. W toku prac badawczo-rozwojowych prowadzono badania (…). Projekty prowadzone przez firmę polegały na opracowaniu (…), a także wytypowaniu parametrów przetwórczych i dodatków poprawiających mieszalność surowców. Pozyskano wiedzę w zakresie wdrażania zupełnie nowych / zmienionych produktów, które nie były wcześniej oferowane / produkowane przez Spółkę, do których wdrożenia niezbędne było opracowanie od podstawy całego procesu technologicznego w oparciu o prace badawczo-rozwojowe, ponieważ niemożliwe było bezpośrednie, proste odtworzenie wykorzystywanych już wcześniej procesów produkcyjnych lub ich prosta/ rutynowa zmiana. Konieczne było opracowanie odpowiednich prototypów oraz przeprowadzenie prób i testów jeszcze przed etapem przygotowania do wdrożenia docelowego.
Prace prowadzone przez Wnioskodawcę w ramach Projektów badawczo-rozwojowych nie obejmują rutynowych i okresowych zmian wprowadzanych do oferowanych produktów. Prace B+R realizowane w ramach Projektów zawsze zmierzały do opracowania oraz wytworzenia rozwiązań bądź produktów niewystępujących dotychczas na rynku lub w praktyce gospodarczej Spółki albo na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniały się od rozwiązań już funkcjonujących i wymagały podjęcia procesu badawczo-rozwojowego. Każdy z realizowanych projektów badawczo-rozwojowych wymaga indywidualnego podejścia i odpowiedniego zastosowania i wykorzystania posiadanej wiedzy i umiejętności. W wyniku realizacji projektów przez Spółkę powstają zupełnie indywidualne wyroby, które przechodzą przez kompleksowy proces B+R i pracę inżynieryjne spełniające przesłanki B+R, które obejmują m.in.: dobór mieszanek surowców do produkcji prototypowej; wytypowanie parametrów przetwórczych i dodatków poprawiających mieszalność surowców; identyfikację wyzwań technologicznych w zakresie składu surowcowego oraz technologii partii prototypowej opracowanie prototypów nowych wyrobów i technologii ich produkcji; testowanie technologii/walidacja prototypów nowego produktu udoskonalenie prototypu - w przypadku braku oczekiwanego efektu w zakresie otrzymanej receptury lub parametrów na danym produkcie, wykonane prototypy tego wyrobu oraz proces ich produkcji podlega dalszemu udoskonaleniu (dokonywane są zmiany procesu technologicznego właściwego dla danego prototypu np. zmiany proporcji, wielkości, składu surowcowego, detali, badania w zakresie temperatury procesów.
Wszelkie rozwiązania oraz umiejętności i wiedza nabyte podczas realizacji projektów badawczo-rozwojowych pozwalają na poszerzenie wiedzy oraz realizację przez Spółkę wyznaczonych celów. W projektach tych występowały problemy technologiczne, charakterystyczne dla działalności rozwojowej. Skutkują koniecznością modyfikowania lub zmieniania przyjętych wcześniej założeń i wytycznych. Realizowane przez Spółkę projekty badawczo-rozwojowe są prowadzone w sposób systematyczny, według planów i harmonogramów oraz wewnętrznie opracowanych przez Spółkę procesów. Wszystkie projekty badawczo-rozwojowe realizowane przez Spółkę są wyodrębnione od podstawowej działalności Spółki, a ponoszone koszty w ramach tych projektów są wyodrębnione w ewidencji pomocniczej. Projekty badawczo-rozwojowe realizowane przez Spółkę angażowały w swą realizację pracowników szeroko wyspecjalizowanych, osoby z odpowiednią wiedzą i doświadczeniem.
Prowadzona działalność przez firmę A. jest ukierunkowana na nowe odkrycia, ponieważ firma cały czas pracuje nad wprowadzeniem do sprzedaży nowych produktów, udoskonaleniem produktów już istniejących, wykorzystywaniem nowych procesów technologicznych jak również optymalizacją procesów, metod produkcji i magazynowania. Projekty badawczo-rozwojowe Wnioskodawcy nie są projektami powielanymi z innych wyrobów i nie dotyczą adaptowania już istniejących rozwiązań z innych produktów. Zawsze skupiają się na opracowaniu i wdrożeniu zupełnie nowego produktu lub istotnej, nierutynowej zmianie istniejących produktów. Projekty badawczo-rozwojowe realizowane przez Spółkę nie są pracami rutynowymi oraz nie polegają na wprowadzaniu okresowych zmian w produktach lub procesach. Każdy z realizowanych projektów badawczo-rozwojowych wymaga indywidualnego podejścia i odpowiedniego zastosowania i wykorzystania posiadanej wiedzy i umiejętności. Zespół projektowy wykorzystuje specjalistyczną wiedzę w wielu obszarach, aby skutecznie przyczynić się do projektowania i opracowania (…). Prace inżynierskie, które prowadzą, spełniają przesłanki prac B+R i są kluczowym elementem w procesie tworzenia nowych produktów. W ramach realizacji projektu odpowiedzialni są za zadania takie jak dobór surowców i parametrów do produkcji prototypu, projektowanie i testowanie prototypu. Wszelkie rozwiązania oraz umiejętności i wiedza nabyte podczas realizacji projektów badawczo-rozwojowych pozwalają na poszerzenie wiedzy oraz realizację przez Spółkę wyznaczonych celów. Prace wykonane w ramach ww. projektów wpisują się co najmniej w definicję prac rozwojowych zawartą w art. 4a pkt 28 ustawy o CIT w związku z art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (dalej: "Prawo o swn"), a więc były one przejawem nabywania, łączenia, kształtowania i wykorzystywania dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności z różnych dziedzin do projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, bowiem rezultatem prowadzonych przez Spółkę projektów jest przede wszystkim wprowadzenie do sprzedaży nowych produktów, udoskonalenie produktów już istniejących, wykorzystywanie nowych procesów technologicznych jak również optymalizacja procesów i metod produkcji i magazynowania.
Prace te polegają w głównej mierze na poszukiwaniu, analizie, projektowaniu oraz opracowywaniu nowych i udoskonalonych produktów. Projekty te skupiają się również na doskonaleniu procesów technologicznych stosowanych przy wytwarzaniu nowych wyrobów. Prace badawczo-rozwojowe prowadzone przez A. inicjowane są przez przedsiębiorstwo w ramach jego bieżącej działalności. Zakres prac badawczo-rozwojowych prowadzonych przez Spółkę wyznaczany jest przez zmieniający się rynek, a także ciągłą chęć wprowadzania ulepszeń w oferowanych produktach. Projekty badawczo-rozwojowe realizowane przez Spółkę nie są pracami rutynowymi oraz nie polegają na wprowadzaniu okresowych zmian w produktach lub procesach. Każdy z realizowanych projektów badawczo-rozwojowych wymaga indywidualnego podejścia i odpowiedniego zastosowania i wykorzystania posiadanej wiedzy i umiejętności. Wszelkie rozwiązania oraz umiejętności i wiedza nabyte podczas realizacji projektów badawczo-rozwojowych pozwalają na poszerzenie wiedzy oraz realizację przez Spółkę wyznaczonych celów. W projektach tych występowały problemy technologiczne, charakterystyczne dla działalności rozwojowej. Skutkują koniecznością modyfikowania lub zmieniania przyjętych wcześniej założeń i wytycznych. Realizowane przez Spółkę projekty badawczo-rozwojowe są prowadzone w sposób systematyczny, według planów i harmonogramów oraz wewnętrznie opracowanych przez Spółkę procesów.
Wszystkie projekty badawczo-rozwojowe realizowane przez Spółkę są wyodrębnione od podstawowej działalności Spółki, a ponoszone koszty w ramach tych projektów są wyodrębnione w ewidencji pomocniczej. Projekty badawczo-rozwojowe realizowane przez Spółkę angażowały w swą realizację pracowników szeroko wyspecjalizowanych. Opracowywane w projektach badawczo-rozwojowych wyroby są innowacyjne w skali przedsiębiorstwa.
W związku z powyższym, zdaniem Wnioskodawcy, należy uznać, że: Prowadzone prace, przedstawione w opisie stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego, stanowią działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, co uprawnia do korzystania z ulgi B+R.
2. Spółka ma prawo w ramach projektów określanych jako badawczo-rozwojowe do korzystania z ulgi na działalność badawczo-rozwojową, o której mowa w art. 18d ustawy o CIT.
Spółka sporządza ewidencję czasu pracy pracowników zaangażowanych w prace badawczo-rozwojowe w rozdziale na czas pracy poświęcany na projekty badawczo-rozwojowe oraz projekty pozostałe. Z kalkulacji kosztów kwalifikowanych do ulgi badawczo-rozwojowej wyłączane jest wynagrodzenie za czas nieobecności w pracy (urlopy, choroby, zwolnienia etc.). Ewidencja czasu pracy sporządzana jest dla każdego pracownika w zestawieniach w programie excel. Na tej podstawie spółka może wyodrębnić wynagrodzenie pracownika za czas pracy poświęcany na działalność badawczo-rozwojową. Do kosztów kwalifikowanych Wnioskodawca może zaliczyć koszty wynagrodzeń pracowników biorących udział w projekcie w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu.
Zgodnie z art. 18d ust. 1 ustawy o CIT, podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych odlicza od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej "kosztami kwalifikowanymi". Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z przychodów innych niż przychody zysków kapitałowych.
W myśl art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT, za koszty kwalifikowane uznaje się poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 Ustawy o CIT oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu.
Stosownie do art. 18d ust. 2 pkt 1a ustawy o CIT, za koszty kwalifikowane uznaje się poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa wart. 13 pkt 8 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej „ustawa o PIT”), oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu. Zgodnie z art. 18d ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT, za koszty kwalifikowane uznaje się nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową.
W myśl art. 18d ust. 2a ustawy o CIT, w przypadku wartości niematerialnych i prawnych w postaci kosztów prac rozwojowych, o których mowa w art. 16b ust. 2 pkt 3, za koszty kwalifikowane uznaje się dokonywane od tej wartości niematerialnej i prawnej odpisy amortyzacyjne w proporcji, w jakiej w jej wartości początkowej pozostają koszty wymienione w ust. 2 pkt 1-4a lub ust. 3a pkt 2.
Zgodnie z art. 18d ust. 3 ustawy o CIT, za koszty kwalifikowane uznaje się także dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością. Koszty kwalifikowane podlegają odliczeniu, jeżeli nie zostały podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym (art. 18d ust. 5 ustawy o CIT).
Natomiast, zgodnie z treścią art. 18d ust. 6 ustawy o CIT, podatnikowi, który w roku podatkowym korzysta ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 lub 34a, prawo do odliczenia przysługuje jedynie w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie tych przepisów. Ponoszone przez Wnioskodawcę koszty związane z prowadzonymi Projektami spełniają wszystkie warunki z art. 18d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Koszty, które Wnioskodawca zamierza odliczyć w ramach ulgi badawczo-rozwojowej, stanowią i będą dla niego stanowić koszty uzyskania przychodów w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Koszty kwalifikowane, o których mowa we Wniosku nie zostały zwrócone podatnikowi (Spółce) w jakiejkolwiek formie. Nie zostały one również odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.
Dodatkowo Spółka nie posiada statusu centrum badawczo-rozwojowego oraz nie korzysta ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 lub 34a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych jakimi są zwolnienia dochodów uzyskanych z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia oraz osiągnięte z realizacji nowej inwestycji określonej w decyzji o wsparciu. Wnioskodawca nie prowadzi działalności na terenie specjalnej sfery ekonomicznej na podstawie zezwolenia, o którym mowa w art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 20 października 1994 r. o specjalnych strefach ekonomicznych (Dz. U. z 2019 r. poz. 482).
Spółka nie osiąga przychodów z zysków kapitałowych. W przypadku, gdyby w przyszłości Wnioskodawca osiągał przychody z zysków kapitałowych, wówczas w tym zakresie nie zamierza korzystać z ulgi badawczo-rozwojowej. Wszystkie projekty badawczo-rozwojowe realizowane przez Spółkę są wyodrębnione od podstawowej działalności Spółki, a koszty ponoszone przez spółkę w ramach tych projektów są wyodrębnione w ewidencji pomocniczej. Wnioskodawca:
- wyodrębnia i będzie wyodrębniać koszty kwalifikowane poniesione w ramach działań badawczo-rozwojowych w odrębnej ewidencji rachunkowej, o której mowa w art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. z 18 sierpnia 2020 r., Dz. U. z 2020 r. poz. 1406).
Koszty badawczo-rozwojowe są wyodrębniane w przedsiębiorstwie na bazie ewidencji godzinowej i zużycia materiałów wyłącznie w pomocniczej księdze rachunkowej w programie Excel.
- do kosztów kwalifikowanych zaliczono wynagrodzenie w proporcji odpowiadającej rzeczywistemu czasowi pracy poświęconej na realizację działalności badawczo-rozwojowej w stosunku do ogólnego czasu pracy pracownika w danym miesiącu. Pracownicy, których wynagrodzenie odliczane jest i będzie odliczane w ramach ulgi badawczo-rozwojowej zatrudnieni są na podstawie umowy o pracę;
W skład ww. wynagrodzeń wchodzą i będą wchodzić następujące elementy:
1)wynagrodzenie zasadnicze,
2)dodatki za pracę w porze nocnej,
3)dodatki za pracę w szczególnych warunkach,
4)dodatek funkcyjny, dodatek za staż pracy.
W skład ww. wynagrodzeń nie wchodzi wynagrodzenie za czas choroby, urlopu lub innej nieobecności pracownika.
Ww. koszty wynagrodzeń stanowią należności pracowników, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
- oblicza i będzie obliczać w ramach ulgi B + R koszty kwalifikowane zgodnie z art. 18d ust. 2ustawy o CIT,
- Wnioskodawca dokona odliczenia z tytułu ulgi B+R zgodnie z limitami wskazanymi w art. 18d ust. 7 ustawy o CIT,
- poniesione przez nią koszty kwalifikowane uwzględnione w kalkulacji ulgi badawczo-rozwojowej nie zostały Spółce zwrócone w jakiejkolwiek formie ani nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.
Koszty badawczo-rozwojowe są wyodrębniane w przedsiębiorstwie na bazie ewidencji godzinowej i zużycia materiałów wyłącznie w pomocniczej księdze rachunkowej w programie excel.
3.Zdaniem Wnioskodawcy prawidłowe jest stanowisko, zgodnie z którym ewidencja kosztów osobowych oraz kosztów nabycia materiałów prowadzona w formie pomocniczej (np. w programie Excel) jest wystarczająca w kontekście spełnienia obowiązku wyodrębnienia kosztów działalności badawczo-rozwojowej wskazanego w art. 9 ust. 1b ustawy o CIT. Od 2016 roku ujednolicona jest linia interpretacji indywidualnych i wyroków sądów, mówiąca o tym, że w przypadku prowadzenia przez firmę ksiąg rachunkowych ewidencja na potrzeby ulgi może być wyłącznie ewidencją księgową - zestawienie w programie excel (odrębna ewidencja pomocnicza), nie jest konieczne w tym przypadku otwieranie dodatkowych kont analitycznych. Spółka przekazuje w tym zakresie przykładowe interpretacje, jednak podkreślić należy, że linia orzecznicza od 2016 roku jest tu jednolita - nie ma ani jednej interpretacji przeciwnej tj. wskazującej że przedsiębiorstwo powinno mieć koszty wyodrębnione na kontach, a pomocnicze wyodrębnienie np. w księgach w excelu jest niewystarczające.
0112-KDIL2-2.4011.136.2019.1.AA: „Zgodnie z art. 24a ust. 1b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych: podatnicy prowadzący działalność badawczo-rozwojową, którzy zamierzają skorzystać z odliczenia, o którym mowa w art. 26e, są obowiązani w prowadzonej księdze albo w prowadzonych księgach rachunkowych, o których mowa w ust. 1, wyodrębnić koszty działalności badawczo-rozwojowej. W myśl art. 13 ust. 1 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (tekst jedn.: Dz. U. z 2019 r. poz. 351, z późn. zm.): księgi rachunkowe obejmują zbiory zapisów księgowych, obrotów (sum zapisów) i sald, które tworzą: dziennik; księgę główną; księgi pomocnicze; zestawienia: obrotów i sald kont księgi głównej oraz sald kont ksiąg pomocniczych; wykaz składników aktywów i pasywów (inwentarz). Zgodnie z art. 16 ust. 1 ustawy o rachunkowości: konta ksiąg pomocniczych zawierają zapisy będące uszczegółowieniem i uzupełnieniem zapisów kont księgi głównej. Prowadzi się je w ujęciu systematycznym jako wyodrębniony system ksiąg, kartotek (zbiorów kont), komputerowych zbiorów danych, uzgodniony z saldami i zapisami na kontach księgi głównej. Przywołane regulacje nakładają na podatnika, chcącego skorzystać z ulgi badawczo-rozwojowej, obowiązek wyodrębnienia kosztów ponoszonych w związku z działalnością badawczo-rozwojową w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Ustawa nie precyzuje jednak, w jaki sposób to wyodrębnienie powinno zostać wykonane. Wyodrębnienie kosztów na działalność badawczo-rozwojową w ewidencji rachunkowej ma być podstawą do kalkulacji ulgi badawczo-rozwojowej. Zatem podatnik ma obowiązek dokonać wyodrębnienia w taki sposób, aby możliwe było zidentyfikowanie wszystkich kosztów kwalifikowanych, dających prawo do skorzystania z ulgi w kwocie odpowiedniej dla danej kategorii. W związku z powyższym - dla określenia możliwości skorzystania z ulgi na działalność badawczo-rozwojową istotne będzie prowadzenie działalności, która spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz posiadanie wyodrębnionej ewidencji kosztów kwalifikowanych.”
0111-KDIB1-3.4010.240.2023.2.ZK: „W celu skorzystania z ulgi B+R Wnioskodawca wyodrębniał w ewidencji, o której mowa w art. 9 ust. 1 ustawy o CIT, koszty działalności B+R. Wnioskodawca ewidencjonował koszty osobowe oraz koszty nabycia materiałów spełniając obowiązek, o którym mowa w art. 9 ust. 1b ustawy o CIT, poprzez prowadzenie ewidencji pomocniczej tj. w formie zapisów informatycznych programu komputerowego (dotyczyło: kosztów osobowych pracowników fizycznych oraz kosztów materiałów) oraz w tabeli excel (dotyczyło: kosztów osobowych części pracowników umysłowych). Wnioskodawca nie wyodrębniał na oddzielnych kontach kosztów działalności B+R”.
0114-KDIP3-1.4011.123.2023.3.EC: „ Zainteresowani ewidencjonują koszty osobowe oraz koszty nabycia materiałów spełniając obowiązek, o którym mowa w art. 24a ust. 1b ustawy o PIT poprzez prowadzenie ewidencji pomocniczej w formie excel.”
0114-KDIP2-1.4010.259.2023.3.KW: „W omawianym zakresie Wnioskodawca prowadzi więc odrębną ewidencję kosztów kwalifikowanych (w postaci arkusza excel), w której na podstawie ww. ewidencji czasu pracy jest w stanie ustalić wysokość kosztu kwalifikowanego.”
0111-KDIB1-3.4010.5.2023.2.JMS: „W przypadku kosztów osobowych Pracowników umysłowych koszty osobowe wybranych zleceń ewidencjonowane są ręcznie procentowo, w formie ewidencji pomocniczej (zestawienia excel). Koszt wynagrodzeń przypisywany do danego projektu obejmuje wynagrodzenie wyłącznie za czas przepracowany.”
114-KDIP2-1.4010.262.2022.2.MW: „W przypadku Pracowników umysłowych koszty osobowe każdego zlecenia ewidencjonowane są ręcznie procentowo, w formie ewidencji pomocniczej (zestawienia excel). Koszt wynagrodzeń przypisywany do danego projektu obejmuje wynagrodzenie wyłącznie za czas przepracowany.”
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku w zakresie ustalenia:
- czy prowadzone prace, przedstawione w opisie stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego, stanowią działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, co uprawnia do korzystania z ulgi B+R - jest prawidłowe;
- czy w świetle przedstawionego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego Spółka ma prawo, w ramach projektów określanych jako badawczo-rozwojowe do korzystania z ulgi na działalność badawczo-rozwojową, o której mowa w art. 18d ustawy o CIT w części nieobejmującej kosztów kwalifikowanych ulgi badawczo-rozwojowej, które stanowią należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych za czas choroby, urlopu lub innej usprawiedliwionej nieobecności oraz sfinansowanych przez płatnika składek z tytułu tych należności określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, do których ma zastosowanie interpretacja ogólna Ministra Finansów z 13 lutego 2024 r. nr DD8.8203.1.2021 (Dz. Urz. Min. Fin. z 2024 r. poz.16) - jest prawidłowe;
- czy ewidencja kosztów osobowych oraz kosztów nabycia materiałów prowadzona w formie pomocniczej (np. w programie Excel) jest wystarczająca w kontekście spełnienia obowiązku wyodrębnienia kosztów działalności badawczo-rozwojowej wskazanego w art. 9 ust. 1b ustawy o CIT - jest prawidłowe.
Ta interpretacja stanowi odpowiedź na pytania nr 1 i 3 oraz pytanie nr 2 z wyłączeniem kosztów kwalifikowanych ulgi badawczo-rozwojowej w części dotyczącej kosztów wynagrodzeń pracowników zatrudnionych w oparciu o umowy o pracę, obejmujących należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych za czas choroby, urlopu lub innej usprawiedliwionej nieobecności oraz sfinansowanych przez płatnika składek z tytułu tych należności określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, do których ma zastosowanie interpretacja ogólna Ministra Finansów z 13 lutego 2024 r. nr DD8.8203.1.2021 (Dz. Urz. Min. Fin. z 2024 r. poz.16). W tej części odnośnie do pytania nr 2 wydane zostało odrębne rozstrzygnięcie.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Ad 1
Zgodnie z art. 4a pkt 26 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2023 r. poz. 2805 ze zm., dalej: „updop”, „ustawa o CIT”):
ilekroć w ustawie jest mowa o: działalności badawczo-rozwojowej - oznacza to działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
W myśl art. 4a pkt 27 updop, w brzmieniu obowiązującym do 30 września 2018 r.:
ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych, oznacza to:
1.badania podstawowe - oryginalne prace badawcze, eksperymentalne lub teoretyczne podejmowane przede wszystkim w celu zdobywania nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne,
2.badania stosowane - prace badawcze podejmowane w celu zdobycia nowej wiedzy, zorientowane przede wszystkim na zastosowanie w praktyce,
3.badania przemysłowe - badania mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności w celu opracowywania nowych produktów, procesów i usług lub wprowadzania znaczących ulepszeń do istniejących produktów, procesów i usług; badania te uwzględniają tworzenie elementów składowych systemów złożonych, budowę prototypów w środowisku laboratoryjnym lub w środowisku symulującym istniejące systemy, szczególnie do oceny przydatności danych rodzajów technologii, a także budowę niezbędnych w tych badaniach linii pilotażowych, w tym do uzyskania dowodu w przypadku technologii generycznych.
Stosownie do treści art. 4a pkt 28 updop, w brzmieniu obowiązującym do 30 września 2018 r.:
ilekroć w ustawie jest mowa o pracach rozwojowych - oznacza to nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności z dziedziny nauki, technologii i działalności gospodarczej oraz innej wiedzy i umiejętności do planowania produkcji oraz tworzenia i projektowania nowych, zmienionych lub ulepszonych produktów, procesów i usług, z wyłączeniem prac obejmujących rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do produktów, linii produkcyjnych, procesów wytwórczych, istniejących usług oraz innych operacji w toku, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń, w szczególności:
a.opracowywanie prototypów i projektów pilotażowych oraz demonstracje, testowanie i walidację nowych lub ulepszonych produktów, procesów lub usług w otoczeniu stanowiącym model warunków rzeczywistego funkcjonowania, których głównym celem jest dalsze udoskonalenie techniczne produktów, procesów lub usług, których ostateczny kształt nie został określony,
b.opracowywanie prototypów i projektów pilotażowych, które można wykorzystać do celów komercyjnych, w przypadku gdy prototyp lub projekt pilotażowy stanowi produkt końcowy gotowy do wykorzystania komercyjnego, a jego produkcja wyłącznie do celów demonstracyjnych i walidacyjnych jest zbyt kosztowna.
Ustawa z dnia 3 lipca 2018 r. Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz.U. z 2018 r., poz. 1669, dalej: „Ustawa wprowadzająca”), znowelizowała definicję badań naukowych oraz prac rozwojowych zawartą w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych. Zgodnie z treścią Ustawy wprowadzającej, nowelizacja powyższych pojęć weszła w życie z dniem 1 października 2018 r.
W myśl art. 4a pkt 27 updop, w brzmieniu obowiązującym od 1 października 2018 r.:
ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych, oznacza to:
a. badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce,
b. badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
W myśl art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce:
badania naukowe są działalnością obejmującą:
a.badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;
b.badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.
Stosownie do treści art. 4a pkt 28 updop:
ilekroć w ustawie jest mowa o pracach rozwojowych - oznacza to prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
W myśl art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce:
prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.
Zgodnie ze wskazanymi przepisami na gruncie niniejszej sprawy należy wskazać, że aby uznać czy działalność Spółki spełniała będzie przesłanki działalności badawczo-rozwojowej, należy przeprowadzić analizę nakierowaną na zidentyfikowanie przejawów działalności gospodarczej, które mogą zostać uznane za działalność badawczo-rozwojową (tj. tych aktywności podatnika, które spełniają definicje wskazane w art. 4a pkt 26-28 updop).
Ustawodawca wprowadził definicję działalności badawczo-rozwojowej w art. 4a pkt 26 updop, zgodnie z którą (jak już wcześniej wskazano) przez działalność badawczo-rozwojową, należy rozumieć działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
Na wstępie trzeba podkreślić, że z pracami badawczo-rozwojowymi mamy do czynienia wówczas, gdy wykorzystuje się dostępną wiedzę z dziedziny nauki, technologii oraz innej wiedzy i umiejętności do tworzenia nowych lub ulepszenia istniejących produktów/usług.
Wobec tego ocena czy prace, które Państwo prowadzą i zamierzają prowadzić, stanowią działalność badawczo-rozwojową, dokonana zostanie w kontekście wskazanych przez Państwa we wniosku i uzupełnieniu wniosku efektów tych prac.
Z ustawowej definicji zawartej w regulacjach ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wynika, że działalność badawczo-rozwojowa musi mieć charakter twórczy. Jak podaje słownik języka polskiego PWN, działalność twórcza to zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia (działalność - zespół działań podejmowanych w jakimś celu), powstania czegoś (twórczy - mający na celu tworzenie, tworzyć - powodować powstanie czegoś). W doktrynie prawa autorskiego podkreśla się natomiast, że cecha twórczości związana jest przede wszystkim z rezultatem działalności człowieka o charakterze kreacyjnym i jest spełniona wówczas, gdy istnieje nowy wytwór intelektu. Działalność twórcza oznacza, że „ustawodawca za przedmiot prawa autorskiego uznaje tylko rezultat (przejaw) takiego działania, który choćby w minimalnym stopniu odróżnia się od innych rezultatów takiego samego działania, a zatem, że posiada cechę nowości, której stopień nie ma znaczenia”. Zatem twórczość działalności badawczo-rozwojowej może przejawiać się opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u podatnika.
W opisie sprawy wskazują Państwo, że głównym przedmiotem działalności Spółki jest produkcja (...) i rozwój technologiczny oferowanych produktów (…). Opracowywane w projektach badawczo-rozwojowych wyroby są nowe i wcześniej nieoferowane przez Spółkę. Charakteryzują się zmienionymi oraz często znacznie lepszymi parametrami technicznymi. W ramach ulepszania i modyfikacji istniejących już produktów Spółka dokonuje doboru lepszych materiałów w celu uzyskania wskazanego koloru, wyrazistości oraz trwałości. Udoskonalenie parametrów technologicznych przez Spółkę przyczyniło się do wyższej precyzji i jakości (…). Zapewniono jednolitą jakość (…). Wykorzystano zaawansowane techniki (…) do tworzenia bardziej skomplikowanych (…). Projekty badawczo-rozwojowe Wnioskodawcy nie są projektami powielanymi z innych wyrobów i nie dotyczą bezpośredniego adaptowania już istniejących rozwiązań z innych produktów. Zawsze skupiają się na opracowaniu i wdrożeniu zupełnie nowego produktu lub istotnej, nierutynowej zmianie istniejących produktów. Są to kompleksowe, indywidualne przedsięwzięcia, które wymagają przeprowadzenia prac inżynieryjnych na każdym etapie. Począwszy od fazy koncepcyjnej, poprzez badania, aż do testów i przygotowania do wdrożenia do produkcji, każdy projekt skupia się na wypracowaniu nowych rozwiązań technologicznych, optymalizacji procesów lub metod produkcji. Proces ten wymaga ciągłego eksperymentowania, analizy otrzymanych wyników oraz dostosowania w toku bieżących postępów oraz charakteryzuje się niepewnością co do ostatecznego wyniku. Tworzone prototypy/produkty mają (i będą miały) charakter innowacyjny w zakresie prowadzonego przedsiębiorstwa. Tworzone są nowe, innowacyjne rozwiązania w celu wprowadzenia na rynek nowych produktów oraz efektywnego realizowania indywidualnych zamówień klientów. Aktywność w ramach działań jest innowacyjna na skalę prowadzonego przedsiębiorstwa i jego praktyki gospodarczej. Spółka opracowuje nowe produkty, które odróżniają się od rozwiązań występujących już w przedsiębiorstwie, a czasem także na szerszą skalę.
Zatem działalność, którą Państwa Spółka prowadzi w zakresie produkcji (...) i rozwoju technologicznego produktów (...), ma twórczy charakter.
Kolejnym kryterium działalności badawczo-rozwojowej jest prowadzenie tej działalności w sposób systematyczny. Zgodnie ze słownikiem języka polskiego PWN słowo systematyczny oznacza :
(i) robiący coś regularnie i starannie,
(ii) o procesach: zachodzący stale od dłuższego czasu,
(iii) o działaniach: prowadzony w sposób uporządkowany, według pewnego systemu; też: o efektach takich działań; planowy, metodyczny.
W definicji działalności badawczo-rozwojowej słowo „systematyczny” występuje w sformułowaniu „podejmowaną (działalność) w sposób systematyczny”, a więc odnosi się do „działalności”, czyli zespołu działań podejmowanych w jakimś celu, najbardziej właściwą definicją systematyczności w omawianym zakresie jest definicja obejmująca prowadzenie działalności w sposób uporządkowany, według pewnego systemu. Zatem słowo systematycznie odnosi się również do działalności prowadzonej w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany. To oznacza, że działalność badawczo-rozwojowa jest prowadzona systematycznie niezależnie od tego, czy podatnik stale prowadzi prace badawczo-rozwojowe, czy tylko od czasu do czasu, a nawet incydentalnie, co wynika z charakteru prowadzonej przez niego działalności oraz potrzeb rynku, klientów, sytuacji mikro i makroekonomicznej. Spełnienie kryterium „systematyczności” danej działalności nie jest uzależnione od ciągłości tej działalności, w tym od określonego czasu, przez jaki działalność taka ma być prowadzona ani też od istnienia planu co do prowadzenia przez podatnika podobnej działalności w przyszłości. Wystarczające jest, aby podatnik zaplanował i przeprowadził chociażby jeden projekt badawczo-rozwojowy, przyjmując dla niego określone cele do osiągnięcia, harmonogram i zasoby. Taka działalność może być uznana za działalność systematyczną, tj. prowadzoną w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany.
W opisie stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego wskazali Państwo, że działalność Spółki związana z tworzeniem nowych, innowacyjnych na skalę przedsiębiorstwa, rozwiązań rozpoczyna się od analizy indywidualnych potrzeb klienta i wymagań dotyczących (...) elastycznych. Konsultacje obejmują specyfikację produktów, oczekiwania estetyczne, funkcjonalność oraz wymagania branżowe. Na podstawie zebranych informacji inżynierowie i projektanci opracowują spersonalizowane koncepcje (...) elastycznych, uwzględniając aspekty praktyczne produktu, ale również aspekty estetyczne, identyfikując unikalne cechy produktu klienta. Zespół każdorazowo opracowuje dedykowane (…). Zespół wytwarza prototypy stanowiące dokładne odwzorowanie ostatecznych (...), które następnie poddawane są testom obejmującym wytrzymałość mechaniczną, odporność na warunki transportu oraz składowania, aspekty bezpieczeństwa żywnościowego i higieny. To zapewnia, że finalny produkt będzie spełniał wszystkie oczekiwania klienta. Następnie prototyp oceniany jest przez klienta i na tej podstawie Spółka wprowadza ewentualne modyfikacje w projekcie (...). Po zaakceptowaniu prototypów, rozpoczyna się produkcja na zamówienie. Gotowe (…) są dostarczane do klienta. Spółka realizuje i będzie realizować w przyszłości wiele projektów ukierunkowanych na opracowanie nowych produktów (opracowanie i projektowanie danych rozwiązań, tworzenie prototypu i testowanie prototypu). Spółka prowadzi działalność w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany. Spółka prowadzi działania w oparciu o wypracowany sposób postępowania. Praca odbywa się w określony, zaplanowany sposób, w określonych zespołach. W związku z powyższym, działalność przedsiębiorstwa ma charakter systematyczny, ponieważ jest realizowana według określonej metodyki działania.
To potwierdza zatem, że spełnione jest i będzie przez Spółkę kolejne kryterium definicji działalności badawczo-rozwojowej - systematyczność - w odniesieniu do wskazanych we wniosku prac.
Omówione dwa kryteria działalności badawczo-rozwojowej dotyczą charakteru i organizacji prowadzenia tej działalności. Ostatnie, trzecie kryterium, dotyczy rezultatu prowadzenia tej działalności, tj. zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Głównym zadaniem dla zarządzającego projektem badawczo-rozwojowym jest zlokalizowanie i zidentyfikowanie zasobów wiedzy przed rozpoczęciem działań projektowych; zasobów w ujęciu funkcjonalnym i celowościowym, czyli podlegającym zwiększeniu oraz możliwym i właściwym do wykorzystania zwiększonej wiedzy do nowych zastosowań. Lokalizacja i identyfikacja wiedzy obejmuje szereg działań, w tym określenie stanu wiedzy, miejsca, sposobu jej wykorzystania oraz selekcji pod względem przydatności do realizacji celu projektu. Prowadząc działalność badawczo-rozwojową, przedsiębiorca rozwija specjalistyczną wiedzę oraz umiejętności, które może wykorzystać w ramach bieżących albo przyszłych projektów.
Z przedstawionego opisu sprawy wynika, że działalność Spółki ma na celu wykorzystywanie wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Jej działania polegają na wykorzystaniu zasobów wiedzy w celu stworzenia nowych, innowacyjnych rozwiązań w zakresie wytwarzanych produktów. Podejmowane działania wymagają indywidualnego podejścia i nie stanowią działań rutynowych czy mechanicznych. Tym samym, jest spełniona przesłanka zwiększania zasobów wiedzy oraz wykorzystywania jej do tworzenia nowych zastosowań. Przed rozpoczęciem działalności spółka dysponowała podstawową wiedzą na temat ogólnych technologii produkcji (...) elastycznych. Spółka posiadała doświadczenie praktyczne w dziedzinie, znając podstawowe parametry produkcji i procesu stosowane w branży (...) z tworzyw sztucznych. W tracie prowadzonej działalności profil Spółki rozszerzył wiedzę na temat wykorzystania technologii (…). Spółka w toku prowadzonych prac badawczo-rozwojowych poszerzyła wiedzę z zakresu zastosowania nowych technologii (…) do produkcji (…), które umożliwiają bardziej precyzyjne wzornictwo, a także zmniejszają czas produkcji. Spółka przeprowadziła analizę wypływu stosowania różnych rodzajów (...) elastycznych na środowisko oraz opracowała nowe sposoby ich poprawy pod kątem recyklingu i redukcji odpadów. Dzięki wykorzystanej wiedzy Spółka stworzyła (…) przy zerowej emisji dwutlenku węgla. Na podstawie posiadanych zasobów wiedzy w ramach działalności badawczo-rozwojowej, Spółka opracowała szereg zupełnie nowych lub zmienionych produktów, których wdrożenie byłoby niemożliwe przy wdrożeniu wyłącznie prostych, rutynowych usprawnień, a do których opracowania konieczne było przeprowadzenie całego procesu inżynieryjnego, badawczo-rozwojowego oraz odpowiednich prób i testów. Działalność Spółki ma na celu wykorzystywanie wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Jej działania polegają na wykorzystaniu zasobów wiedzy w celu stworzenia nowych rozwiązań w zakresie wytwarzanych nowych/zmienianych produktów. Podejmowane działania wymagają indywidualnego podejścia i nie stanowią działań rutynowych czy mechanicznych. Wykorzystanie dostępnej wiedzy w dziedzinie (…) jest niezbędne dla wprowadzania nowych rozwiązań w odpowiedzi na zmieniające się potrzeby klientów. W ramach badań i rozwoju wykorzystywana jest wiedza technologiczna w dziedzinie (…). Specjaliści pracujący nad projektami B+R posiadają wiedzę na temat procesów (…), włączając w to specjalistyczną wiedzę w obszarze (…). Zespół projektowy posiada również wiedzę na temat właściwości fizyko-chemicznych materiałów oraz ich zastosowań w specyficznych branżach na rynku. Rosnące wymogi i oczekiwania dotyczące nowych rodzajów (...) , długości serii produkcyjnych jak i ekologii oraz wzrost zapotrzebowania na tworzywa sztuczne sprawiają, że działający w tych branżach muszą mierzyć się z licznymi wyzwaniami i koniecznością stałego rozwoju technologii. Spółka wykorzystuje dostępną wiedzę z branży (...) z tworzyw sztucznych w opracowywaniu nowych rozwiązań, które odpowiadają na potrzeby rynkowe, zapewniają ochronę produktów oraz minimalizują negatywny wpływ na środowisko.
Zatem to pozwala uznać, że Państwa Spółka wykorzystuje i będzie wykorzystywać istniejące zasoby wiedzy w celu tworzenia nowych zastosowań.
Kluczowe jest zawarte w definicji działalności badawczo-rozwojowej rozróżnienie, które wskazuje, że taka działalność obejmuje:
- w myśl art. 4a pkt 27 updop, w brzmieniu obowiązującym od 1 października 2018 r. - dwa rodzaje aktywności, tj.: badania podstawowe i badania aplikacyjne zdefiniowane w art. 4 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz prace rozwojowe, o których mowa w art. 4 ust. 3 tej ustawy ;
- w myśl art. 4a pkt 27 i 28 updop, w brzmieniu obowiązującym do 30 września 2018 r. - trzy rodzaje aktywności, tj. badania podstawowe, badania stosowane i badania przemysłowe oraz prace rozwojowe zdefiniowane w art. 4a pkt 28 updop.
Należy zwrócić uwagę na wyłączenie zawarte w art. 4a pkt 28 updop i art. 4 ust. 3 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, mogące odnosić się do wielu przejawów aktywności podatnika. Zastrzeżenie zostało wprowadzone w celu wyeliminowania z zakresu działalności badawczo-rozwojowej tych przejawów aktywności podatnika, które mimo ulepszenia istniejących procesów lub usług, z uwagi na swoją cykliczność (okresowość) oraz brak innowacyjnego charakteru (rutynowość), nie mogą stanowić prac rozwojowych.
Pojęcie działalności badawczo-rozwojowej obejmuje zatem również prace rozwojowe w rozumieniu Prawa o szkolnictwie wyższym i nauce. Jak już wskazano, w stanie prawnym obowiązującym do 30 września 2018 r., w myśl art. 4a pkt 28 updop:
ilekroć w ustawie jest mowa o pracach rozwojowych - oznacza to nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności z dziedziny nauki, technologii i działalności gospodarczej oraz innej wiedzy i umiejętności do planowania produkcji oraz tworzenia i projektowania nowych, zmienionych lub ulepszonych produktów, procesów i usług, z wyłączeniem prac obejmujących rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do produktów, linii produkcyjnych, procesów wytwórczych, istniejących usług oraz innych operacji w toku, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń, w szczególności:
a.opracowywanie prototypów i projektów pilotażowych oraz demonstracje, testowanie i walidację nowych lub ulepszonych produktów, procesów lub usług w otoczeniu stanowiącym model warunków rzeczywistego funkcjonowania, których głównym celem jest dalsze udoskonalenie techniczne produktów, procesów lub usług, których ostateczny kształt nie został określony,
b.opracowywanie prototypów i projektów pilotażowych, które można wykorzystać do celów komercyjnych, w przypadku gdy prototyp lub projekt pilotażowy stanowi produkt końcowy gotowy do wykorzystania komercyjnego, a jego produkcja wyłącznie do celów demonstracyjnych i walidacyjnych jest zbyt kosztowna.
Natomiast w brzmieniu obowiązującym od 1 października 2018 r. pracami rozwojowymi są prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (art. 4a ust. 28 updop), a zatem jest to działalność obejmująca nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.
Prace rozwojowe, zarówno w stanie prawnym obowiązującym do 30 września 2018 r., jak i od 1 października 2018 r. polegały/polegają na nabywaniu, łączeniu, kształtowaniu i wykorzystywaniu dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności - przy czym użyty przez ustawodawcę spójnik „i” wskazuje, że aby uznać działania za prace rozwojowe konieczne jest zaistnienie wszystkich tych czynności, tj.:
- nabycia dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności;
- łączenia dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności;
- kształtowania dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności;
- wykorzystania dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności.
Prace rozwojowe bazują zatem na dostępnej wiedzy - w zależności od celów, jakie przyjęto dla prowadzenia prac, będzie to wiedza z określonej dziedziny lub dziedzin. Prace te obejmują kolejno:
- nabycie wiedzy i umiejętności, czyli pozyskanie wiedzy/umiejętności, zapoznanie się z wiedzą, zrozumienie jej;
- łączenie wiedzy i umiejętności, czyli znalezienie takich zależności pomiędzy wiedzą z różnych zakresów, dziedzin lub wiedzy wynikającej z różnych badań naukowych oraz pomiędzy umiejętnościami, które są istotne z punktu widzenia postawionych celów badan rozwojowych;
- kształtowanie wiedzy i umiejętności, czyli takie „ułożenie” efektów nabywania i łączenia wiedzy i umiejętności lub takie sformułowanie wniosków płynących z tych procesów, aby można je było wykorzystać dla realizacji postawionych celów prac rozwojowych;
- wykorzystanie wiedzy i umiejętności, czyli ich użycie, posłużenie się nimi dla osiągnięcia celów prac rozwojowych.
Co istotne, całość ww. czynności służyła i służy:
- planowaniu produkcji oraz
- projektowaniu i tworzeniu zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług.
Chodzi przy tym o konkretne produkty, konkretne procesy lub konkretne usługi albo konkretne rodzaje produktów, procesów lub usług. Podmiot prowadzący prace rozwojowe organizuje je z uwzględnieniem specyfiki konkretnych produktów, procesów lub usług - od niej zależą potrzeby prowadzenia prac rozwojowych i ich zakres.
Jednocześnie ustawodawca wyłączył z definicji prac rozwojowych działalność obejmującą rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do produktów, procesów lub usług, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń. O tym, jakie zmiany do produktów, procesów lub usług mają charakter rutynowy (wykonywany często i niemal automatycznie) i okresowy (powtarzający się, występujący co pewien czas) będzie każdorazowo decydował charakter konkretnych produktów, procesów bądź usług.
Jak sami Państwo wskazali we wniosku, prace związane z opisanymi projektami to działalność obejmująca nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług.
Zatem powyższe pozwala uznać, że opisana przez Państwa we wniosku i jego uzupełnieniu działalność, począwszy od 2018 r. spełnia i będzie spełniać warunki do uznania jej za prace rozwojowe.
Tym samym, realizowane przez Państwa prace w zakresie produkcji (…) i rozwoju technologicznego oferowanych produktów (…) stanowią działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, co uprawnia Państwa do korzystania z ulgi B+R
Zatem Państwa stanowisko w zakresie pytania nr 1 należy uznać za prawidłowe.
Ad 2
Zgodnie z art. 18d ust. 1 updop:
podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych odlicza od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej „kosztami kwalifikowanymi”. Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.
Rodzaje kosztów kwalifikowanych podlegających odliczeniu w ramach ulgi na działalność badawczo-rozwojową zostały wymienione w art. 18d ust. 2-3 updop.
Na podstawie art. 18d ust. 2 updop, za koszty kwalifikowane uznaje się:
1)poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu;
1a. poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu.
2)nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową;
2a) nabycie niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego wykorzystywanego bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, w szczególności naczyń i przyborów laboratoryjnych oraz urządzeń pomiarowych;
3)ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne, świadczone lub wykonywane na podstawie umowy przez jednostkę naukową w rozumieniu ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o zasadach finansowania nauki (Dz.U. z 2016 r. poz. 2045, z późn. zm.), a także nabycie od takiej jednostki wyników prowadzonych przez nią badań naukowych, na potrzeby działalności badawczo-rozwojowej (w stanie prawnym obowiązującym od 1 stycznia 2018 r. do 30 września 2018 r.);
ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne, świadczone lub wykonywane na podstawie umowy przez podmiot, o którym mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-8 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, a także nabycie od takiego podmiotu wyników prowadzonych przez niego badań naukowych, na potrzeby działalności badawczo-rozwojowej (w stanie prawnym obowiązującym od 1 października 2018 r.)
4)odpłatne korzystanie z aparatury naukowo-badawczej wykorzystywanej wyłącznie w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jeżeli to korzystanie nie wynika z umowy zawartej z podmiotem powiązanym z podatnikiem w rozumieniu art. 11 ust. 1 i 4 (w stanie prawnym obowiązującym od 1 stycznia 2017 r. do 31 grudnia 2018 r.);
odpłatne korzystanie z aparatury naukowo-badawczej wykorzystywanej wyłącznie w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jeżeli to korzystanie nie wynika z umowy zawartej z podmiotem powiązanym z podatnikiem w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 (w stanie prawnym obowiązującym od 1 stycznia 2019 r.);
4a) nabycie usługi wykorzystania aparatury naukowo-badawczej wyłącznie na potrzeby prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jeżeli zakup usługi nie wynika z umowy zawartej z podmiotem powiązanym z podatnikiem w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4;
5)koszty uzyskania i utrzymania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy, prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, poniesione na:
a)przygotowanie dokumentacji zgłoszeniowej i dokonanie zgłoszenia do Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej lub odpowiedniego zagranicznego organu, łącznie z kosztami wymaganych tłumaczeń na język obcy,
b)prowadzenie postępowania przez Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej lub odpowiedni zagraniczny organ, poniesione od momentu zgłoszenia do tych organów, w szczególności opłaty urzędowe i koszty zastępstwa prawnego i procesowego,
c)odparcie zarzutów niespełnienia warunków wymaganych do uzyskania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy lub prawa z rejestracji wzoru przemysłowego zarówno w postępowaniu zgłoszeniowym, jak i po jego zakończeniu, w szczególności koszty zastępstwa prawnego i procesowego, zarówno w Urzędzie Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej, jak i w odpowiednim zagranicznym organie,
d)opłaty okresowe, opłaty za odnowienie, tłumaczenia oraz dokonywanie innych czynności koniecznych dla nadania lub utrzymania ważności patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy oraz prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, w szczególności koszty walidacji patentu europejskiego.
W myśl art. 18d ust. 3 updop:
za koszty kwalifikowane uznaje się także dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością.
Zgodnie z art. 18d. ust. 5 updop:
koszty kwalifikowane podlegają odliczeniu, jeżeli nie zostały podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.
Natomiast zgodnie z treścią art. 18d ust. 6 updop:
podatnikowi, który w roku podatkowym prowadził działalność na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia, prawo do odliczenia przysługuje jedynie w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie zezwolenia (w stanie prawnym obowiązującym od 1 stycznia 2018 r. do 29 czerwca 2018 r.).
Podatnikowi, który w roku podatkowym korzysta ze zwolnieńpodatkowych, o którychmowa w art.17 ust. 1 pkt 34 lub 34a, prawo do odliczenia przysługuje jedynie w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie tych przepisów (w stanie prawnym obowiązującym od 30 czerwca 2018 r.)
W art. 18d ust. 7 updop (w stanie obowiązującym od 1 stycznia 2018 r. do 29 kwietnia 2018 r.) ustawodawca wskazał, że:
Kwota kosztów kwalifikowanych nie może przekroczyć:
1) w przypadku gdy podatnik, o którym mowa w ust. 3a, jest mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą, w rozumieniu przepisów o swobodzie działalności gospodarczej - 150% kosztów, o których mowa w ust. 2-3a;
2) w przypadku pozostałych podatników, o których mowa w ust. 3a - 150% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1-4a i ust. 2a-3a, oraz 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 5;
3) w przypadku pozostałych podatników - 100% kosztów, o których mowa w ust. 2-3.
W myśl art. 18d ust. 7 updop (w stanie prawnym obowiązującym od 30 kwietnia 2018 r. do 31 grudnia 2021 r.):
Kwota kosztów kwalifikowanych nie może przekroczyć:
1)w przypadku gdy podatnik, o którym mowa w ust. 3a, jest mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców - 150% kosztów, o których mowa w ust. 2-3a;
2)w przypadku pozostałych podatników, o których mowa w ust. 3a - 150% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1-4a i ust. 2a-3a, oraz 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 5;
3)w przypadku pozostałych podatników - 100% kosztów, o których mowa w ust. 2-3.
Zgodnie z art. 18d ust. 7 updop (w stanie prawnym obowiązującym od 1 stycznia 2022 r.):
Kwota kosztów kwalifikowanych nie może przekroczyć:
1)w przypadku gdy podatnik, o którym mowa w ust. 3a, jest mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców - 200% kosztów, o których mowa w ust. 2-3a;
2)w przypadku pozostałych podatników, o których mowa w ust. 3a - 200% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1-4a i ust. 2a-3a, oraz 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 5;
3)w przypadku pozostałych podatników - 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 2-5, ust. 2a i 3, oraz 200% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1 i 1a.
Zaś według art. 18d ust. 8 updop (w stanie prawnym obowiązującym od 1 stycznia 2017 r. do 31 grudnia 2021 r.):
odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane. W przypadku gdy podatnik poniósł za rok podatkowy stratę albo wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia - odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części - dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia.
W myśl art. 18d ust. 8 updop (w stanie prawnym obowiązującym od 1 stycznia 2022 r.):
odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane. W przypadku gdy podatnik poniósł za rok podatkowy stratę albo wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia - odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części - dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia. Dokonując odliczenia, o którym mowa w zdaniu drugim, uwzględnia się kwoty pomniejszeń, o których mowa w art. 18db ust. 1.
Należy także zwrócić uwagę na brzmienie przepisu art. 9 ust. 1b updop, zgodnie z którym
podatnicy prowadzący działalność badawczo-rozwojową, którzy zamierzają skorzystać z odliczenia, o którym mowa w art. 18d, są obowiązani w ewidencji, o której mowa w ust. 1, wyodrębnić koszty działalności badawczo-rozwojowej.
Zgodnie z art. 15 ust. 1 updop:
kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.
Mając na uwadze powołane powyżej przepisy należy stwierdzić, że aby podatnikowi podatku dochodowego od osób prawnych przysługiwało prawo odliczenia w zeznaniu podatkowym kosztów kwalifikowanych poniesionych w danym roku podatkowym powinny być łącznie spełnione następujące warunki:
1.podatnik poniósł koszty na działalność badawczo-rozwojową,
2.koszty na działalność badawczo-rozwojową stanowiły dla podatnika koszty uzyskania przychodów w rozumieniu ustawy o CIT,
3.koszty na działalność badawczo-rozwojową mieszczą się w zamkniętym katalogu kosztów kwalifikowanych określonym przepisami art. 18d ust. 2-3 ustawy o CIT,
4.ww. koszty uzyskania przychodów stanowiły koszty kwalifikowane w rozumieniu ustawy o CIT, przy czym, jeżeli koszty kwalifikowane zostały poniesione w ramach badań podstawowych, badania te były prowadzone na podstawie umowy lub porozumienia z jednostką naukową w rozumieniu odrębnych przepisów,
5.jeżeli w roku podatkowym podatnik prowadził działalność na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia/decyzji o wsparciu, prawo do odliczenia przysługuje jedynie w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie zezwolenia/decyzji o wsparciu,
6.w ewidencji, o której mowa w art. 9 ust. 1b ustawy o CIT, podatnik wyodrębnił koszty działalności badawczo-rozwojowej,
7.podatnik wykazał w zeznaniu podatkowym koszty kwalifikowane podlegające odliczeniu,
8.kwota odliczonych kosztów kwalifikowanych nie przekroczyła limitów określonych w ustawy o CIT,
9.koszty kwalifikowane nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.
W tym miejscu stwierdzić należy, że przepisy podatkowe dają możliwość uznania za koszty kwalifikowane m.in. należności z tytułu wynagrodzeń pracownika, który realizuje wskazany cel, czyli wykonuje prace badawczo-rozwojowe, tj. wynagrodzenia zasadnicze oraz różnego rodzaju dodatki. Istotne jest, aby pracownik wykonywał zadania będące realizacją prac badawczo-rozwojowych, wówczas wynagrodzenie takiego pracownika oraz koszty świadczeń poniesionych na jego rzecz będą mogły stanowić dla Wnioskodawcy koszt kwalifikowany w całości.
Zatem, w przypadku, gdy pracownik w ramach świadczonej pracy wykonuje obowiązki nie tylko związane z działalnością badawczo-rozwojową, zasadnym jest wyodrębnienie (wyłączenie z ulgi badawczo-rozwojowej) tej części wynagrodzenia oraz świadczeń wypłaconych pracownikom zajmującym się działalnością badawczo-rozwojową, a także składek od tych przychodów, określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, która nie jest związana z realizacją działalności badawczo-rozwojowej.
Stosownie do art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r., poz. 2647, dalej: „updof”),
za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.
Z opisu sprawy wynika, że Spółka wyodrębnia i będzie wyodrębniać koszty kwalifikowane poniesione w ramach działań badawczo-rozwojowych w odrębnej ewidencji rachunkowej, o której mowa w art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. z 18 sierpnia 2020 r., Dz. U. z 2020 r. poz. 1406). Pracownicy, których wynagrodzenie odliczane jest i będzie odliczane w ramach ulgi badawczo-rozwojowej zatrudnieni są na podstawie umowy o pracę. W skład ww. wynagrodzeń wchodzą i będą wchodzić następujące elementy:
- wynagrodzenie zasadnicze,
- dodatki za pracę w porze nocnej,
- dodatki za pracę w szczególnych warunkach,
- dodatek funkcyjny,
- dodatek za staż pracy.
W tym miejscu zauważyć należy, że wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i nagrody, zostały wymienione wprost w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, jako przychody ze stosunku pracy, a zatem mieszczą się w katalogu kosztów kwalifikowanych, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 updop.
Natomiast, użyty w art. 12 ust. 1 updof, zwrot „w szczególności” oznacza, że poszczególne kategorie przychodów zostały wymienione jedynie przykładowo. Zatem, ten katalog jest katalogiem otwartym. Przychodem ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych są więc wszelkiego rodzaju wypłaty i świadczenia skutkujące u podatnika powstaniem przysporzenia majątkowego, mające swoje źródło w łączącym pracownika z pracodawcą stosunku pracy lub stosunku pokrewnym.
Wszystkie koszty, które wskazują Państwo we wniosku, dotyczące pracowników zatrudnionych w oparciu o umowę o pracę, mogą Państwo zaliczyć do kosztów kwalifikowanych ulgi na działalność badawczo-rozwojową, wskazanych w art. 18d ust. 2 pkt 1 updop.
Należy podnieść, że ustawodawca nie narzucił przedsiębiorcom formy podziału/ wyodrębnienia. Wybór sposobu udokumentowania tych wydatków pozostawiony został podatnikom, którzy prowadzą działalność badawczo-rozwojową. Dlatego, wskazane jest, aby dla celów dowodowych, ewidencja czasu pracy, poświęconego przez pracowników na działalność badawczo-rozwojową, była prowadzona przez podatnika korzystającego z ulgi.
Dodatkowo wskazać należy, że w komunikacie Ministerstwa Finansów z dnia 18 maja 2017 r. o Uldze B+R zostało wyraźnie wskazane, że (...) prowadzenie tego rodzaju ewidencji przewidziane jest wprost w propozycji legislacyjnej przedstawionej w „projekcie ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego działalności innowacyjnej”. Ustawodawca proponuje tam, aby wynagrodzenia i składki stanowiły koszty kwalifikowane (stanowiące bazę do wyliczenia ulgi B+R) - w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracownika (...).
Mogą Państwo zatem zaliczyć do kosztów kwalifikowanych na podstawie art. 18d ust. 2 pkt 1 updop, a tym samym odliczyć w ramach ulgi na działalność badawczo-rozwojową, o której mowa w art. 18d ust. 1 updop wskazane koszty pracowników zatrudnionych w oparciu o umowy o pracę ponoszone przez Spółkę oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu.
Jednocześnie w świetle przedstawionego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego Państwa Spółka ma prawo, w ramach projektów określanych jako badawczo-rozwojowe, do korzystania z ulgi na działalność badawczo-rozwojową, o której mowa w art. 18d ustawy o CIT.
Tym samym Państwa stanowisko w zakresie pytania nr 2 w części w części nieobejmującej kosztów kwalifikowanych ulgi badawczo-rozwojowej, które stanowią należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych za czas choroby, urlopu lub innej usprawiedliwionej nieobecności oraz sfinansowanych przez płatnika składek z tytułu tych należności określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, do których ma zastosowanie interpretacja ogólna Ministra Finansów z 13 lutego 2024 r. nr DD8.8203.1.2021 (Dz. Urz. Min. Fin. z 2024 r. poz.16) należy uznać za prawidłowe.
Ad 3
Państwa stanowisko w zakresie ustalenia, czy ewidencja kosztów osobowych oraz kosztów nabycia materiałów prowadzona w formie pomocniczej (np. w programie Excel) jest wystarczająca w kontekście spełnienia obowiązku wyodrębnienia kosztów działalności badawczo-rozwojowej wskazanego w art. 9 ust. 1b ustawy o CIT - jest prawidłowe.
Odstępuję od uzasadnienia prawnego tej oceny.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy:
- stanu faktycznego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego obowiązującego w dniu zaistnienia zdarzenia;
- zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Jednocześnie należy zaznaczyć, że ta interpretacja dotyczy tylko problematyki będącej ściśle przedmiotem pytań w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych postawionych przez Państwa we wniosku. Treść pytań wyznacza bowiem granice tematyczne wydawanej interpretacji.
Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z tym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.
W odniesieniu do powołanych we wniosku interpretacji indywidualnych wskazać należy, że rozstrzygnięcia w nich zawarte nie są wiążące dla organu. Interpretacje organów podatkowych dotyczą tylko konkretnych, indywidualnych spraw podatników, osadzonych w określonym stanie faktycznym lub zdarzeniu przyszłym i tylko w tych sprawach rozstrzygnięcia w każdej z nich zawarte są wiążące.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r., poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosują się Państwo do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…), ul. (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako: „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r., poz. 2383 ze zm.).
Podstawą prawną dla odstąpienia od uzasadnienia interpretacji w zakresie pytania nr 3 wniosku jest art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right