Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 13 czerwca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-3.4012.260.2024.2.PRM

Nieodpłate przeniesienie udziału we własności nieruchomości o nr 1, 2, 3, 4, 5 oraz 6 na rzecz właścicieli nieruchomości mieszkalnych wykorzystujących ww. nieruchomości.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

2 maja 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 26 kwietnia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy transakcji nieodpłatnego przeniesienia udziału we własności nieruchomości o nr 1, 2, 3, 4, 5 oraz 6 na rzecz właścicieli nieruchomości mieszkalnych wykorzystujących ww. nieruchomości. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 27 maja 2024 r. (wpływ 3 czerwca 2024 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca jest spółdzielnią wpisaną do Rejestru Przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego.

Wnioskodawca jest spółdzielnią mieszkaniową w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (t. j. Dz. U. 2024 r. poz. 558).

Wnioskodawca nie jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług - zwolniony wg stanu na dzień złożenia niniejszego wniosku. Wnioskodawca nie przewiduje zmiany statusu ze zwolnionego na czynnego podatnika podatku od towarów i usług.

Na mocy uchwały podjętej przez Walne Zgromadzenie Członków Spółdzielni Wnioskodawca jest obecnie w stanie likwidacji.

Wnioskodawca jest właścicielem nieruchomości ujętej w księdze wieczystej nr (...), obejmującej następujące działki zabudowane:

a)nr 1 o powierzchni 533 m2, zabudowana w latach 1998-1999 drogą dojazdową i miejscami parkingowymi,

b)nr 2 o powierzchni 1650 m2, zabudowana w latach 1998-199 drogą dojazdową i miejscami parkingowymi,

c)nr 3 o powierzchni 580 m2, zabudowana w latach 1998-1999 drogą dojazdową i miejscami parkingowymi,

d)nr 4 o powierzchni 678 m2, zabudowana w latach 1998-1999 drogą dojazdową i miejscami parkingowymi,

e)nr 5 o powierzchni 25 m2, zabudowana w latach 1998-1999 drogą dojazdową i miejscami parkingowymi,

f)nr 6 o powierzchni 45 m2, zabudowana w latach 1998-1999 drogą dojazdową i miejscami parkingowymi.

Wyżej wymienione drogi dojazdowe stanowią budowle w rozumieniu przepisów ustawy - Prawo budowlane, natomiast miejsca parkingowe to urządzenie budowlane związane z obiektem budowlanym w rozumieniu obowiązujących przepisów ustawy - Prawo budowlane. Budowle i urządzenia budowlane są trwale związane z gruntem, posiadają utwardzone podłoże. Droga dojazdowa stanowi budowlę, symbol PKOB - 2112.

Wnioskodawca nie używał ww. budowli i urządzeń budowlanych na potrzeby działalności gospodarczej.

Wyżej wymienione drogi stanowią dojazd do drogi publicznej dla innych nieruchomości o charakterze mieszkalnym (domy jednorodzinne tzw. segmenty i blok mieszkalny wielolokalowy).

Nieruchomości mieszkalne korzystające z ww. nieruchomości zostały zasiedlone w latach 1998-2000. W tym samym czasie ww. nieruchomość zaczęła pełnić funkcję drogi dojazdowej i została na niej urządzona droga oraz miejsca parkingowe trwale związane z gruntem.

Wnioskodawcy nie przysługiwało w całości ani w części prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia ww. nieruchomości. Wnioskodawca powstał w wyniku podziału większej spółdzielni mieszkaniowej i nabył ww. nieruchomość na podstawie wyroku podziałowego wydanego przez Sąd (...).

Od momentu przejęcia własności ww. nieruchomości Wnioskodawca nie ponosił nakładów na jej ulepszenie czy modernizację.

W związku z trwającym postępowaniem likwidacyjnym, Wnioskodawca zamierza nieodpłatnie przenieść udział we własności w ww. nieruchomości na rzecz właścicieli nieruchomości mieszkalnych, które wykorzystują ww. nieruchomość jako dojazd do drogi publicznej.

Doprecyzowanie i uzupełnienie zdarzenia przyszłego

Przeniesienie własności nieruchomości nr 1, 2, 3, 4, 5 oraz 6 na Wnioskodawcę nastąpiło na podstawie wyroku podziałowego wydanego przez Sąd (…) (prawomocny). Nie była to zatem czynność opodatkowana podatkiem od towarów i usług.

Sposób podziału Spółdzielni A został uregulowany w ww. wyroku. Skutki podziału spółdzielni uregulowane są w art. 111 ustawy z dnia 16 września 1982 r. Prawo spółdzielcze (t. j. Dz. U z 2024 r. poz. 593), wedle którego wskutek podziału spółdzielni na powstającą spółdzielnię przechodzą z chwilą jej zarejestrowania wynikające z planu podziału składniki majątkowe oraz prawa i zobowiązania.

Z treści ww. wyroku wynika, że plan podziału Spółdzielni A nie przewidywał przejęcia przez Wnioskodawcę prawa do odliczenia VAT z tytułu nabycia/wytworzenia drogi dojazdowej i miejsc parkingowych.

Wnioskodawca nie używał ww. nieruchomości na potrzeby działalności gospodarczej.

Pytanie

Czy nieodpłatne przeniesienie udziału we własności w ww. nieruchomości na rzecz właścicieli nieruchomości mieszkalnych wykorzystujących ww. nieruchomości będzie opodatkowane podatkiem od podatku od towarów i usług?

Państwa stanowisko w sprawie

Nieodpłatne przeniesienie udziału we własności ww. nieruchomości na rzecz właścicieli nieruchomości mieszkalnych wykorzystujących ww. nieruchomości nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od podatku od towarów i usług.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 361, dalej: ustawa o VAT), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:

1)odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju,

2)eksport towarów,

3)import towarów na terytorium kraju,

4)wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju,

5)wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, co do zasady, podlega tylko taka dostawa towarów, która ma charakter odpłatny. Jednak w ściśle określonych przypadkach nieodpłatne zbycie towarów może być również przedmiotem opodatkowania tym podatkiem.

Jak stanowi art. 7 ust. 2 ustawy o VAT, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

1)przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,

2)wszelkie inne darowizny

- jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.

Zatem, co do zasady, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów (przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel), a także wszelkie inne darowizny, pod warunkiem, że podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w całości bądź w części.

Powyższe oznacza, że darowiznę uznaje się za odpłatną dostawę towarów, jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego w związku z ich nabyciem, importem lub wytworzeniem.

W konsekwencji, zdaniem Wnioskodawcy, nieodpłatne przeniesienie udziału we własności ww. nieruchomości na rzecz właścicieli nieruchomości mieszkalnych wykorzystujących ww. nieruchomość nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, bowiem czynność ta nie spełnia przesłanek do uznania jej za dostawę towaru, o której mowa w art. 7 ust. 2 ustawy o VAT, ze względu na fakt, iż Wnioskodawcy nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku od towarów i usług przy nabyciu ww. nieruchomości. Ponadto, Wnioskodawca nie dokonywał odliczeń podatku VAT z tytułu wykonanych nakładów na ulepszenie czy modernizację ww. nieruchomości.

W opinii Wnioskodawcy, biorąc zatem pod uwagę przedstawione zdarzenie przyszłe oraz obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa, stwierdzić należy, że w przypadku zawarcia umowy darowizny ww. nieruchomości w formie aktu notarialnego, dokonanej przez Wnioskodawcę na właścicieli nieruchomości mieszkalnych wykorzystujących ww. nieruchomości, czynność ta nie będzie stanowiła dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ust. 2 ustawy o VAT, a tym samym nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 361), zwanej dalej ustawą:

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej „podatkiem”, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Stosownie do art. 7 ust. 1 ustawy wynika, że:

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Z kolei zgodnie z art. 2 pkt 6 ustawy:

Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o towarach - rozumie się przez to rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Z powyższych przepisów wynika, że w sytuacji, gdy przedmiotem dostawy są towary w rozumieniu art. 2 pkt 6 ustawy i gdy czynność ta prowadzi do przeniesienia prawa do rozporządzania tymi towarami jak właściciel, mamy do czynienia z dostawą tych towarów w ujęciu art. 7 ust. 1 ustawy podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Natomiast w myśl art. 7 ust. 2 ustawy:

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

1) przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,

2) wszelkie inne darowizny

- jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega zatem nieodpłatne przekazanie towaru należącego do przedsiębiorstwa, z którym wiąże się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, o ile podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu, imporcie lub wytworzeniu tych towarów lub ich części składowych. Jeżeli natomiast podatnik nie miał prawa do odliczenia kwoty podatku naliczonego, to wszelkie przekazanie lub zużycie towarów bez wynagrodzenia (nieodpłatne przekazania), pozostaje neutralne podatkowo (podatnik nie musi dokonać ich opodatkowania).

Analizując treść art. 7 ust. 2 ustawy, warto odwołać się do orzecznictwa TSUE, który wielokrotnie wypowiadał się w kwestii opodatkowania nieodpłatnych świadczeń. W wyroku z 27 czerwca 1989 r. w sprawie C-50/88 (Heinz Kühne) Trybunał stwierdził, że ze wspólnym systemem podatku od wartości dodanej spójne jest nieopodatkowanie amortyzacji aktywów przedsiębiorstwa w odniesieniu do ich prywatnego użytku w przypadku, gdy VAT od tych towarów nie podlegał odliczeniu, przy jednoczesnym opodatkowaniu wydatków ponoszonych na utrzymanie i używanie towarów, w odniesieniu do których podatnik jest uprawniony do odliczenia podatku. Rozwiązanie to pozwala zarówno uniknąć podwójnego opodatkowania samych towarów, jak i braku opodatkowania ostatecznej konsumpcji. Również w orzeczeniu z 25 maja 1993 r. w sprawie C-193/91 (Gerhard Mohsche) oraz w orzeczeniu z 17 maja 2001 r. w połączonych sprawach C-322/99 (Hans-Georg Fischer) i C-323/99 (Klaus Brandenstein) Trybunał wskazał, że nieodpłatne świadczenia mogą być opodatkowane wyłącznie w takim zakresie, w jakim podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia podatku naliczonego.

Z opisu sprawy wynika, że nie jesteście Państwo zarejestrowani jako czynny podatnik podatku VAT. Spółdzielnia mieszkaniowa powstała w wyniku podziału większej Spółdzielni A na podstawie wyroku Sądu (...). W ramach podziału uzyskali Państwo prawo własności nieruchomości o nr 1, 2, 3, 4, 5 oraz 6 zabudowanych w latach 1998-1999 drogą dojazdową i miejscami parkingowymi. Nie przysługiwało Państwu w całości ani w części prawo do odliczenia podatku VAT z tytułu ich nabycia. Plan podziału Spółdzielni A nie przewidywał także przejęcia przez Państwa prawa do odliczenia podatku VAT z tytułu nabycia/wytworzenia drogi dojazdowej i miejsc parkingowych. Nie wykorzystywali Państwo ww. nieruchomości na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej. Nie ponosili także Państwo nakładów na ulepszenie drogi dojazdowej i miejsc parkingowych znajdujących się na działkach o nr 1, 2, 3, 4, 5 oraz 6.

Państwa wątpliwości dotyczą ustalenia, czy nieodpłatne przeniesienie udziału we własności nieruchomości nr 1, 2, 3, 4, 5 oraz 6 na rzecz właścicieli nieruchomości mieszkalnych wykorzystujących te nieruchomości będzie opodatkowane podatkiem VAT.

Podkreślić należy, że zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy, opodatkowaniu podatkiem VAT podlega co do zasady każde nieodpłatne przekazanie towaru należącego do przedsiębiorstwa, z którym wiąże się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, o ile podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu, imporcie lub wytworzeniu tych towarów lub ich części składowych.

Nieodpłatne przeniesienie przez Państwa udziału we własności nieruchomości nr 1, 2, 3, 4, 5 oraz 6, zabudowanych drogami dojazdowymi i miejscami parkingowymi na rzecz właścicieli nieruchomości mieszkalnych wykorzystujących te nieruchomości, nie będzie spełniało definicji odpłatnej dostawy towarów, zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy. Prawo własności ww. nieruchomości zostało nabyte w ramach czynności niepodlegającej opodatkowaniu podatkiem VAT. Nie ponosili także Państwo wydatków na ulepszenie dróg dojazdowych i miejsc parkingowych znajdujących się na ww. nieruchomościach. Nie mieli Państwo zatem prawa do odliczenia podatku VAT. Ponadto, nie jesteście Państwo zarejestrowani jako czynny podatnik podatku VAT.

W konsekwencji, czynność nieodpłatnego przeniesienia udziału we własności nieruchomości nr 1, 2, 3, 4, 5 oraz 6 na rzecz właścicieli nieruchomości mieszkalnych wykorzystujących te nieruchomości nie będzie dostawą towarów podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT w rozumieniu art. 7 ust. 2 ustawy.

Tym samym, Państwa stanowisko uznaję za prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Zgodnie z art. 14b § 3 Ordynacji podatkowej:

Składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego oraz do przedstawienia własnego stanowiska w sprawie oceny prawnej tego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego.

Jestem ściśle związany przedstawionym we wniosku opisem zdarzenia przyszłego. Państwo ponoszą ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu zdarzenia przyszłego. Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego w opisie sprawy, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

  • Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
  • Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

  • Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

  • w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
  • w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00