Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 11 czerwca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-3.4012.130.2024.1.MPA

Dotyczy uznania Pana za podatnika w związku ze sprzedażą działek.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

8 marca 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 7 marca 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy uznania Pana za podatnika w związku ze sprzedażą działek: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7.

W odpowiedzi na wezwanie, wniosek został uzupełniony: pismem z 20 kwietnia 2024 r. wraz z załącznikami (wpływ 22 maja 2024 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Jest Pan jedynym właścicielem nw. nieruchomości gruntowych, które należą do Pana majątku osobistego.

Całość stanowi jeden kompleks. Z żoną posiada Pan rozdzielność majątkową.

Prowadzi Pan działalność pod firmą: (…) Spółka Jawna NIP (...), Regon (...):

1) Działka nr 1 (KW ...) – 0,07 ha

2) Działka nr 2 i 5 (KW ...) – 0,18 ha i 0,061 ha

3) Działka nr 4 i 6 (KW ...) – 0,11 ha i 0,009 ha

4) Działka nr 7 (KW ...) – 0,13 ha

5) Działka nr 3 (KW ...) – 0,44 ha

Tylko jedna z ww. działek jest działką zabudowaną tj. działka 7.

Obecnie trwa rozbiórka zabudowań na podstawie nw. decyzji. Pozostałe działki nie są zabudowane.

Wymienione wyżej nieruchomości są położone w m. (…), obręb geodezyjny (…).

Na posiadane przez Pana nieruchomości zostały wydane nw. Decyzje:

1) Decyzja z 20 lipca 2018 r. o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego na zamierzenie inwestycyjne pn: „(...) na działkach nr 8, 9, 2, 5, 4, 3, 10, 11 obr. (...) (Prezydent Miasta ...).

2) Decyzja z 21 sierpnia 2023 r. Nr (…) udzielająca pozwolenia na rozbiórkę „budynku mieszkalnego i dwóch budynków gospodarczych” na działce nr 7 obr. (…) przy ul. (…) w (…) (Decyzja Prezydenta Miasta (…) wydana na Pana osobę).

3) Decyzja z 6 grudnia 2023 r. zezwalająca Panu na lokalizację zjazdu z drogi publicznej gminnej ulicy (…) w (…) (działka nr 12 obr. (…)) do działki nr 7 obr. (…) (celem skomunikowania 37 budynków mieszkalnych jednorodzinnych w zabudowie bliźniaczej i szeregowej).

Decyzja z pozycji nr 1 została wydana na Pana (…), zam. (…), ul. (…).

Chcąc zbyć posiadane nieruchomości podpisał Pan umowę pośrednictwa w sprzedaży nieruchomości z 22 stycznia 2024 r. z firmą (…) sp. z o.o. z siedzibą w (…) przy (…), (…), (…).

7 marca 2024 r. złożył Pan do Prezydenta Miasta (...) wniosek o ustalenie warunków zabudowy. Teren objęty wnioskiem to wszystkie ww. działki będące Pana własnością.

Uzupełnienie i doprecyzowanie opisu zdarzenia przyszłego

Przedmiotem sprzedaży są działki nr: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7. Działki podlegające sprzedaży będą niezabudowane.

Działki zostały zakupione do majątku osobistego, nie do działalności gospodarczej. Wszystkie wymienione działki nabył Pan w drodze kupna. Nie występował Pan o zmianę w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego.

Nie dokonywał Pan jeszcze podziału ww. działek, wskazał Pan, że działki nabył Pan do majątku osobistego, nie do działalności gospodarczej.

W okresie ich posiadania wykonał Pan następujące czynności:

  • na działce 1 dokonał Pan wycinki drzew (za zgodą uprawnionego organu), które zagrażały zdrowiu, życiu ludzi lub uszkodzeniu mienia na działkach sąsiednich,
  • dokonał Pan naprawy części ogrodzenia działek: 1 (od strony północnej i południowej) 3, 2, 12,
  • wyraził Pan zgodę Panu (…) na zaprojektowanie na Pana działkach instalacji wodociągowej i kanalizacji ściekowej,
  • uzyskał Pan Decyzję na rozbiórkę zabudowań na działce 7,
  • uzyskał Pan Decyzję zezwalającą na lokalizację zjazdu z ul. (…) na działkę 1,
  • uzyskał Pan warunki techniczne z (…) i (…) na przebudowę instalacji gazowej i telekomunikacyjnej,
  • na podstawie uzyskanych Decyzji i warunków technicznych przystąpił Pan do projektowania:
  • zjazdu z drogi publicznej (ul. (…)) na działkę 7,
  • przebudowy instalacji gazowej na obszarze tego zjazdu,
  • zmiany przebiegu instalacji teleinformatycznej należącej do (…) (obecny jej przebieg koliduje z zamierzeniem określonym we wniosku o warunki zabudowy dla 37 budynków mieszkalnych),
  • wyraził Pan zgodę na remont i przebudowę sieci telekomunikacyjnej Spółdzielni (…) z m. (…) na działce 5,
  • wystąpił Pan z wnioskiem o ustalenie warunków zabudowy dla działek 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7.

Działki nie były przedmiotem odpłatnych umów cywilnoprawnych.

Podpisał Pan dwie umowy przedwstępne warunkowej umowy sprzedaży z Kupującym. Jej główne postanowienia to:

  • w dniu sprzedaży Sprzedający okaże Kupującemu interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej wskazującą na konieczność opodatkowania tej sprzedaży podatkiem od towarów i usług (VAT),
  • (…) nie wykona prawa pierwokupu nieruchomości zgodnie z przepisami,
  • sprzedaż nastąpi pod warunkiem wydania do 30 września 2024 r. ostatecznej, prawomocnej decyzji o warunkach zabudowy dla działek 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7.

W ramach umowy nie udzielał Pan i nie będzie udzielał żadnych pełnomocnictw Kupującemu.

Na pytanie: kto występował w sprawie o wydanie decyzji z 20 lipca 2018 r. o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego na inwestycję pn.: „rozbudowa sieci wodociągowej i sieci kanalizacji sanitarnej” na działkach nr 1, 9, 2, 5, 4, 3, 10, 11 obr. (Prezydent Miasta (...)) i w jakim celu? Dlaczego decyzja z poz. 1 została wydana na (…) zam. (…), ul. (…)? Wskazał Pan: o decyzję występował Pan (…). Miało to na celu uruchomienie procedur, które w konsekwencji doprowadzą do podłączenia do sieci wodociągowej domu, w którym mieszka i domu jego dziadka. Obie nieruchomości zlokalizowane są na działce nr 11, która graniczy z Pana działkami nr 1, 6 i 3. Wspomniane domy nie mają dostępu do miejskiej sieci wodociągowej (korzystają ze studni kopanej) ze względu na spory sąsiedzkie.

Przedmiotowa decyzja określa w załączniku graficznym, iż instalacje wodociągowa i kanalizacji sanitarnej będą prowadzone przez Pana działki. Na taki stan rzeczy wyraził Pan Panu (…) zgodę, ponieważ uzyskiwał w ten sposób dostęp do wspomnianych mediów w przyszłości – „dozbrajając” tym samym posiadane nieruchomości gruntowe.

W sprawie o wydanie decyzji z 6 grudnia 2023 r. zezwalającej Panu na lokalizację zjazdu z drogi publicznej gminnej ulicy (…) w (…) (działka nr 12 obr. (…)) do działki nr 7 obr. (…) - występował Pan osobiście. Jest ona podstawą do wykonania projektu zjazdu (projekt jest obecnie realizowany) wg obowiązujących wymogów prawnych, aby w konsekwencji skomunikować przyszłe osiedle z drogą publiczną (…). W ramach projektowania zjazdu konieczne jest również zaprojektowanie przebudowy instalacji gazowej na działce nr 12, do czego uzyskał Pan już warunki techniczne w (…).

Na pytanie, w ramach jakich czynności miało/ma nastąpić skomunikowanie 37 budynków mieszkalnych jednorodzinnych w zabudowie bliźniaczej i szeregowej? Wskazał Pan, że skomunikowanie to ma nastąpić poprzez:

  • wybudowanie zjazdu z drogi publicznej – ul. (…) na działkę nr 7,
  • następnie wydzielenie na działce 7 drogi dojazdowej do pozostałych działek.

Wydzielenie drogi nie może jednak w obecnym czasie nastąpić, ponieważ nadal trwa rozbiórka zabudowań (dom mieszkalny i dwa budynki gospodarcze) na działce 7. Dopiero po jej zakończeniu nastąpi inwentaryzacja, wykreślenie budynków z ewidencji a następnie zaprojektowanie i wydzielenie drogi dojazdowej do 37 budynków mieszkalnych jednorodzinnych w zabudowie bliźniaczej i szeregowej (złożony 7 marca 2024 r. wniosek o WZ).

Na pytanie: w jakim celu i na czyj wniosek wydano decyzję z 21 sierpnia 2023 r. Nr (…) udzielającą pozwolenia na rozbiórkę „budynku mieszkalnego i dwóch budynków gospodarczych” na działce nr 7 obr. (…) przy ul. (…) w (…), przy czym poprosiliśmy Pana, o jednoznaczne wskazanie czy przedmiotem sprzedaży będzie ostatecznie działka niezabudowana, odpowiedział Pan, że Decyzja została wydana na Pana wniosek ze względu na zły stan techniczny zabudowań zagrażający życiu i zdrowiu ludzi. Po rozbiórce istniejących zabudowań działka nr 7 będzie sprzedawana jako niezabudowana.

Na pytanie, czy oprócz czynności wymienionych we wniosku będzie Pan ponosić inne nakłady finansowe związane ze sprzedażą działek (np. uzbrojenie działek, ogrodzenie, wydzielenie dróg wewnętrznych itp.) odpowiedział Pan, że będzie ponosił Pan nakłady finansowe w postaci:

  • opłat za zaprojektowanie przełożenia instalacji teleinformatycznej należącej do (…). Prace projektowe są obecnie realizowane na podstawie Warunków Technicznych uzyskanych od (…),
  • kosztów naprawy ogrodzenia między działkami 7 i 13,
  • opłaty za zaprojektowanie i wykonanie zjazdu z ul. św. Floriana na działkę nr 7,
  • kosztów rozbiórki zabudowań i uporządkowania terenu na działce 7,
  • opłaty za zaprojektowanie przebudowy instalacji gazowej w ramach zaprojektowanego zjazdu z ulicy (…) na działkę nr 7,
  • kosztów rozbiórki ogrodzenia między działkami 7 i 6,
  • kosztów wydzielenia drogi na działce 7 łączącej (…) z pozostałymi działkami: 2, 3, 4, 5, 6.

Oprócz wymienionych we wniosku działek, zamierza Pan sprzedać inne działki w m. (…) – KW (…), które posiada Pan we współwłasności z żoną.

Pytanie:

Czy sprzedaż ww. działek powinna nastąpić w trybie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług? (t. j. Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535)?

Pana stanowisko w sprawie

Sprzedaż ww. działek powinna nastąpić w trybie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług tj. z naliczeniem należnego podatku od towarów i usług.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku, jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 361), zwanej dalej „ustawą”:

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlega, odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Stosownie do art. 2 pkt 6 ustawy:

Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o towarach - rozumie się przez to rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy:

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

W świetle przedstawionych powyżej przepisów, nieruchomość spełnia definicję towaru wynikającą z art. 2 pkt 6 ustawy, a jej sprzedaż stanowi dostawę towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy.

W świetle art. 15 ust. 1 ustawy:

Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

W świetle przytoczonych wyżej przepisów należy zatem zauważyć, że status podatnika podatku od towarów i usług wynika z okoliczności dokonania czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem. Dla ustalenia, czy osoba dokonująca transakcji sprzedaży nieruchomości jest podatnikiem podatku VAT, istotnym jest stwierdzenie, że prowadzi ona działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów ustawy.

Jak wynika natomiast z art. 15 ust. 2 ustawy:

Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Definicja działalności gospodarczej zawarta w ustawie, ma charakter uniwersalny, pozwalający na objęcie pojęciem „podatnik” tych wszystkich podmiotów, które prowadzą określoną działalność, występując w profesjonalnym obrocie gospodarczym. Ponadto, działalność gospodarczą stanowi wykorzystywanie towarów w sposób ciągły dla celów zarobkowych. Przez ciągłe wykorzystywanie składników majątku należy rozumieć takie wykorzystywanie majątku, które charakteryzuje się powtarzalnością lub długim okresem trwania. Zatem czerpanie dochodów ze składnika majątku wskazuje na prowadzenie działalności gospodarczej.

Warunkiem opodatkowania danej czynności podatkiem od towarów i usług w świetle przytoczonych przepisów jest spełnienie dwóch przesłanek łącznie: po pierwsze dana czynność ujęta jest w katalogu czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, po drugie - czynność została wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem jest podatnikiem podatku od towarów i usług. Właściwym zatem jest wykluczenie osób fizycznych z grona podatników w przypadku, gdy dokonują sprzedaży, przekazania, bądź darowizny towarów stanowiących część majątku osobistego, tj. majątku, który nie został nabyty w celu jego odsprzedaży, bądź wykonywania innych czynności w ramach działalności gospodarczej.

Uznanie, iż dany podmiot w odniesieniu do konkretnej czynności działa jako podatnik podatku od towarów i usług, wymaga oceny każdorazowo odnoszącej się do okoliczności faktycznych danej sprawy.

W tym miejscu podkreślić należy, że pojęcie „majątku prywatnego” nie występuje na gruncie analizowanych przepisów ustawy, jednakże jak wynika z wykładni art. 15 ust. 2 ustawy, w której zasadnym jest odwołanie się do treści orzeczenia TSUE w sprawie C-291/92 (Finanzamt Uelzen v. Dieter Armbrecht), które dotyczyło kwestii opodatkowania sprzedaży przez osobę, będącą podatnikiem podatku od wartości dodanej, części majątku niewykorzystywanej do prowadzonej działalności gospodarczej, a służącej jej do celów prywatnych. „Majątek prywatny” to zatem taka część majątku danej osoby fizycznej, która nie jest przez nią przeznaczona ani wykorzystywana dla potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej. Ze wskazanego orzeczenia wynika zatem, że podatnik musi w całym okresie posiadania danej nieruchomości wykazywać zamiar wykorzystywania części nieruchomości w ramach majątku osobistego. Przykładem takiego wykorzystania nieruchomości mogłoby być np. wybudowanie domu dla zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych. Potwierdzone to zostało w wyroku TSUE z 21 kwietnia 2005 r., sygn. akt C-25/03 Finanzamt Bergisch Gladbach v. HE, który stwierdził, że majątek prywatny to mienie wykorzystywane dla zaspokojenia potrzeb własnych.

Problem odnoszący się do rozstrzygnięcia, czy sprzedaż nieruchomości jest sprzedażą majątku osobistego, czy też stanowi sprzedaż realizowaną przez podatnika prowadzącego w tym zakresie działalność gospodarczą, była przedmiotem orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 15 września 2011 r. w sprawach połączonych Jarosław Słaby przeciwko Ministrowi Finansów (C-180/10) oraz Emilian Kuć i Halina Jeziorska-Kuć przeciwko Dyrektorowi Izby Skarbowej w Warszawie (C-181/10).

Z ww. orzeczenia wynika m.in., że osoby fizycznej, która prowadziła działalność rolniczą na gruncie nabytym ze zwolnieniem z podatku od wartości dodanej i przekształconym wskutek zmiany planu zagospodarowania przestrzennego niezależnej od woli tej osoby w grunt przeznaczony pod zabudowę, nie można uznać za podatnika podatku od wartości dodanej w rozumieniu art. 9 ust. 1 i art. 12 ust. 1 dyrektywy 112, zmienionej dyrektywą 2006/138/WE, kiedy dokonuje ona sprzedaży tego gruntu, jeśli sprzedaż ta następuje w ramach zarządu majątkiem prywatnym tej osoby.

Ponadto, Trybunał orzekł, że liczba i zakres transakcji sprzedaży nie ma charakteru decydującego i nie może stanowić kryterium rozróżnienia między czynnościami dokonywanymi prywatnie, które znajdują się poza zakresem zastosowania dyrektywy, a czynnościami stanowiącymi działalność gospodarczą. Trybunał stwierdził, że dużych transakcji sprzedaży można dokonywać również jako czynności osobistych.

Podobnie okoliczność, iż przed sprzedażą zainteresowany dokonał podziału gruntu na działki w celu osiągnięcia wyższej ceny łącznej sama z siebie, nie jest decydująca. Nie ma takiego charakteru również długość okresu, w jakim te transakcje następowały, ani wysokość osiągniętych z nich przychodów. Całość powyższych elementów może bowiem odnosić się do zarządzania majątkiem prywatnym zainteresowanego.

Trybunał wyjaśnił, że inaczej jest w przypadku, gdy zainteresowany podejmuje aktywne działania w zakresie obrotu nieruchomościami, angażując środki podobne do wykorzystywanych przez producentów, handlowców i usługodawców w rozumieniu art. 9 ust. 1 akapit drugi dyrektywy. Przykładowo podane zostały działania polegające na uzbrojeniu terenu albo na działaniach marketingowych. Działania takie nie należą do zakresu zwykłego zarządu majątkiem prywatnym.

Przyjęcie więc, że dany podmiot sprzedając grunt działa w charakterze podatnika prowadzącego handlową działalność gospodarczą (jako handlowiec) wymaga ustalenia, czy jego działalność w tym zakresie przybiera formę zawodową (profesjonalną). Przejawem zaś takiej aktywności określonej osoby w zakresie obrotu nieruchomościami, która może wskazywać, że jej czynności przybierają formę zorganizowaną może być np.: nabycie terenu przeznaczonego pod zabudowę, jego uzbrojenie, wydzielenie dróg wewnętrznych, działania marketingowe podjęte w celu sprzedaży działki, wykraczające poza zwykłe formy ogłoszenia, uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy terenu, czy wystąpienie o opracowanie planu zagospodarowania przestrzennego dla sprzedawanego obszaru, prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie usług deweloperskich lub innych tego rodzaju usług o zbliżonym charakterze. Przy czym, na tego rodzaju aktywność „handlową” wskazywać musi ciąg powyżej przytoczonych okoliczności, a nie stwierdzenie jedynie faktu wystąpienia pojedynczych z nich.

Aby ocenić czy dany podmiot w odniesieniu do konkretnej czynności działa jako podatnik podatku od towarów i usług, wymagana jest ocena każdorazowo odnosząca się do okoliczności faktycznych danej sprawy. Ocenie podlegać muszą przede wszystkim działania, jakie podejmuje zbywca w celu dokonania sprzedaży.

Z opisu sprawy wynika, że jest Pan właścicielem nieruchomości gruntowych, które należą do Pana majątku osobistego. W stosunku do sprzedawanych działek podjął Pan aktywne działania. W wyniku podjętych działań zostały wydane decyzje: o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego na zamierzenie inwestycyjne pn: „rozbudowa sieci wodociągowej i sieci kanalizacji sanitarnej” (działki: 8, 9, 2, 5, 4, 3, 10, 11 w tym, podlegające sprzedaży: 2, 5, 4, 3), decyzja udzielająca pozwolenia na rozbiórkę budynku mieszkalnego i dwóch budynków gospodarczych, decyzja zezwalająca Panu na lokalizację zjazdu z drogi publicznej gminnej do działki nr 760/1 - celem skomunikowania 37 budynków mieszkalnych jednorodzinnych w zabudowie bliźniaczej i szeregowej. Na działce 7 dokonał Pan wycinki drzew. Naprawił Pan część ogrodzenia działek: 7 (od strony północnej i południowej), 3, 2, 12. Wyraził Pan zgodę innej osobie na zaprojektowanie na Pana działkach instalacji wodociągowej i kanalizacji ściekowej. Uzyskał Pan decyzję na rozbiórkę zabudowań na działce 7. Uzyskał Pan decyzję zezwalającą na lokalizację zjazdu z ul. (…) na działkę 7. Uzyskał Pan warunki techniczne z (…) i (…) na przebudowę instalacji gazowej i telekomunikacyjnej.

Na podstawie uzyskanych Decyzji i warunków technicznych przystąpił Pan do projektowania: zjazdu z drogi publicznej (…) na działkę 7, przebudowy instalacji gazowej w obszarze tego zjazdu, zmiany przebiegu instalacji teleinformatycznej (obecny jej przebieg koliduje z zamierzeniem określonym we wniosku o warunki zabudowy dla 37 budynków mieszkalnych). Wyraził Pan zgodę na remont i przebudowę sieci telekomunikacyjnej (…) z m. (…) na działce 5, wystąpił Pan z wnioskiem o ustalenie Warunków Zabudowy dla działek 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7. Chcąc zbyć posiadane nieruchomości podpisał Pan Umowę pośrednictwa w sprzedaży nieruchomości z firmą (…) sp. z o.o. z siedzibą w (…).

Na tle tak przedstawionego opisu sprawy, nie można uznać, aby Pana działania odbywały się w ramach zwykłego zarządu majątkiem prywatnym. Podjął Pan czynności charakterystyczne dla handlowca tj. wystąpił Pan o ustalenie warunków zabudowy dla sprzedawanych działek oraz podjął aktywność mającą na celu umożliwienie zabudowy mieszkalnej. Działania Pana miały na celu ulepszenie przygotowywanego terenu pod sprzedaż co miało na celu zwiększenie atrakcyjności posiadanych nieruchomości, angażując środki podobne do wykorzystywanych przez handlowców.

Mając na uwadze powyższe, stwierdzić należy, że planowana transakcja sprzedaży działek nr 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 będzie stanowić dostawę towarów dokonaną przez Pana jako podatnika, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, o której mowa w art. 15 ust. 2 ustawy, a Pan będzie z tego tytułu podatnikiem podatku VAT, w myśl art. 15 ust. 1 ustawy.

W związku z powyższym, sprzedaż opisanych działek będzie stanowiła czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT, zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy.

Zatem, stanowisko Pana w zakresie opodatkowania działek podatkiem od towarów i usług uznaję za prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Wskazujemy również, że nie jesteśmy uprawnieni do analizowania i oceny dokumentów załączonych do wniosku o interpretację, w Pana przypadku - załączników uzupełnienia do wniosku.

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

  • Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.
  • Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

  • w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
  • w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00