Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 13 czerwca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDWPT.4011.58.2024.2.MH

Uznanie czynności podejmowanych przez pracowników spółki za działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 5a pkt 38-40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego ­jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

8 maja 2024 r. wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem złożonym 11 czerwca 2024 r.

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Spółka (…) (dalej jako „Spółka”) powstała ..... jako spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, od początku działająca w segmencie (...). W pierwszym okresie działalności utworzono w (…) siedzibie Spółki laboratorium (...). Obecnie Spółka rozwija się (…).

Głównymi produktami oferowanymi przez (…) są:

1. (...)

Część technologiczna Spółki opiera się na pracy następujących departamentów i działów:

1.Rozwoju technologii,

2.Produkcji i wsparcia klienta,

3.Zarządzania projektami i produktami.

Do tej pory działania pracowników Spółki zorganizowane były prawie wyłącznie w obszarze rozwoju nowych technologii, materiałów i produktów. Ze względu na nowe cele biznesowe określone przez Zarząd, struktura Spółki uległa modyfikacji. I tak departament Produkcji i Wsparcia Klienta jest zupełnie nowym w strukturach Spółki działem. W początkowych latach jego działalności priorytetem będzie opracowanie procedur, procesów oraz strategii, które będą odpowiednie dla dynamicznego, zmieniającego się środowiska technologicznego i innowacyjnego, w jakim funkcjonuje cała organizacja. Istotnie, ten dział jest organicznym rozwinięciem struktur poprzednio istniejącego Działu Badań i Rozwoju, co implikuje kontynuację wielu aktywności prowadzonych dotychczas. Wobec rosnącego znaczenia technologii i innowacji w dzisiejszym biznesowym krajobrazie, Departament Produkcji i Wsparcia Klienta stoi przed zadaniem nie tylko dostosowania się do obecnych trendów, lecz także aktywnego kształtowania przyszłości organizacji. W tym kontekście, jego działania będą miały kluczowe znaczenie dla utrzymania konkurencyjności i osiągnięcia sukcesu na rynku. Dlatego też pracownicy tam zaangażowani będą wdrażali strategie elastyczne i adaptacyjne, umożliwiające szybką reakcję na zmieniające się warunki otoczenia oraz efektywne wykorzystanie nowych technologii w obszarze produkcji i obsługi klienta.

Na działania departamentu Produkcji i Wsparcia Klienta składają się:

-Inżynieria Produkcji Urządzeń (Production HW),

-Inżynieria Produkcji Chemicznej (Production HPM),

-Inżynieria Jakości, Testów I Walidacji (Quality),

-Wdrożenie i Wsparcie Klienta (Customer Care & Implementation).

W ramach działu Inżynierii Produkcji Urządzeń pracownicy odpowiedzialni są za wdrażanie nowych procesów produkcji urządzeń (…), jak również doskonalenie, ulepszanie i poprawianie efektywności procesów istniejących w obszarze wytwarzania. W ramach codziennych obowiązków pracownicy tworzą schematy procesów produkcyjnych.... W ramach tych prac tworzone są instrukcje stanowiskowe, instrukcje pracy i instrukcje serwisowe dla nowych stanowisk i urządzeń. Inżynierowie ponadto odpowiadają za tworzenie skryptów szkoleń dla pracowników technicznych, przeprowadzając cykliczne szkolenia z zakresu nowych wdrożeń. Na obszarze tworzone są procesy i procedury, które mają za zadanie standaryzować i doskonalić codzienną pracę w obszarze technicznym działu. Do procedur wewnętrznych tworzona jest dokumentacja procesowa, skrypty oraz prowadzone są wstępne i okresowe szkolenia. Jednym z ważnych aspektów jest tworzenie prototypowych procesów produkcyjnych, w trakcie których pracownicy opracowują projekty konstrukcji (projekty 3D, 2D) narzędzi i urządzeń pomocniczych, które są niezbędne do przeprowadzenia prac montażowych dla nowych urządzeń.

Dział Inżynierii Produkcji Chemicznej odpowiedzialny jest za produkty (...), (…), (…), tworzone przez Spółkę wg autorskich receptur, które zapewniają innowacyjność na rynku (...), czyniąc technologię (…)  jeszcze bardziej unikalną. Pracownicy Działu odpowiadają zarówno za bieżącą produkcję, jak również odpowiadają za tworzenie nowych linii technologicznych dla nowych produktów. W ramach obecnie biegnących projektów, w których pracownicy działu biorą udział jest kilka nowych (…), dla których odpowiednia analiza procesu i przygotowanie stanowisk jest obligatoryjne. Pracownicy odpowiadają za analizę technologiczną oraz opracowywanie studium przypadku dla różnych rozwiązań technicznych dla nowych produktów. We wczesnych etapach wprowadzania nowych produktów pracownicy opracowują plany budżetowe, przygotowują instrukcje technologiczne, stanowiskowe oraz opracowują raporty technologiczne, które w etapie produkcji ciągłej wykorzystywane są przez pracowników technicznych. Inżynierowie działu odpowiadają również za tworzenie schematów linii technologicznych i opracowywanie koncepcji urządzeń na stanowiskach pracy. W kooperacji z dostawcami opracowywane są konstrukcje urządzeń umożliwiające bezpieczną, efektywną i powtarzalną pracę pracowników technicznych.

Dział Jakości związany jest z szerokim aspektem dotyczącym inżynierii jakości, testów oraz walidacji. Pracownicy działu opracowują procesy kontroli surowców, półproduktów i produktów końcowych powstających w obszarze Produkcji Urządzeń […] oraz Produkcji (….], jak również ściśle współpracują z działem Badań i Rozwoju. Dla każdego nowego produktu opracowywane są indywidualne procesy kontroli wynikiem czego są instrukcje kontroli oraz bieżące raporty tworzone przez pracowników tego działu po przeprowadzonych badaniach. Dział Jakości kompleksowo odpowiada za jakość w Spółce, związane jest to również z tworzeniem procesów weryfikacji dostawców oraz opracowywania testów jakościowych we wszystkich obszarach działalności - od koncepcji w ramach której powstają raporty (…) i analizy (…) minimalizujące ryzyko powstania wad produktowych po kontrolę w procesie, m.in. analizy (…) i audyty wewnętrzne. W ramach kontroli prowadzone są analizy statystyczne procesów (…). (…) pomaga identyfikować odstępstwa od normy i podejmować działania korygujące w celu zapewnienia stabilności procesu i jakości produktu. Dział Jakości odpowiada również za badania procesów, na mocy których przygotowywane są raporty walidujące metody pomiarowe. Pracownicy Działu Jakości odpowiadają za tworzenie planów testowych dla urządzeń i materiałów. Plan testów (Test Plan] indywidualnie tworzony dla każdego z produktów ma zapewnić zgodność ze specyfikacją zdefiniowaną przez Dział Zarządzania Produktem. Kolejnym etapem jest walidacja i testowanie [Validation & Verification). Według stworzonego planu testowania pracownicy wykonują testy urządzeń prototypowych, opracowując przy tym raporty z testów i przeprowadzają analizy funkcjonalności. Dział Jakości jest również odpowiedzialny za proces reklamacji w Spółce, związany zarówno z reklamacjami do dostawców, jak i reklamacjami od klientów Spółki. W ramach reklamacji od klientów prowadzone są fora (…) w ramach których pracownicy Działu odpowiadają za prowadzenie raportów i opracowywanie rozwiązań wraz z grupą interdyscyplinarną (Badania i Rozwój, Produkcja, Zarządzanie Produktem) powoływaną na taką okoliczność. Ważnym aspektem codziennych aktywności obszaru są również organizowane spotkania typu problem solving, podczas których pracownicy przy wykorzystaniu narzędzi jak (…) (dostosowanych do organizacji) przeprowadzają burze mózgów z grupami roboczymi, powołanymi do rozwiązania problemu jakościowego, bądź procesowego w Spółce.

Pracownicy Działu Wdrożeń i Wsparcia Klienta odpowiadają za kilka obszarów związanych bezpośrednio z urządzeniami dostarczanymi przez (…) na rynek. Dział ten odpowiada za wdrożenia urządzeń u klienta, przeprowadzenie testów akceptacyjnych urządzeń oraz za szkolenia z obsługi, procesu oraz oprogramowania (software) urządzeń. W ramach tych aktywności pracownicy przygotowują instrukcje dla klientów, ułatwiające codzienną pracę z urządzeniem. W obszarze szkoleń pracownicy przygotowują programy szkoleniowe, w skład których wchodzą skrypty, prezentacje szkoleniowe, materiały wideo, indywidualne dla każdego nowego urządzenia i urządzeń poddawanych aktualizacji. Dział Wdrożeń i Wsparcia Klienta wspiera również klientów w codziennej pracy z urządzeniami Spółki. W tym zakresie opracowywane są również indywidualne kody źródłowe (aplikacja urządzeń (…) wymaga programowania), pomagające rozwiązać problemy klientów. Dodatkowo klienci wspierani są dedykowanymi materiałami szkoleniowymi lub materiałami w formie wideo. Ponadto, Dział zajmuje się także doskonaleniem procesów obsługi klienta, co wymaga ciągłego rozwoju i poszukiwania nowych, kreatywnych rozwiązań. Ważnym aspektem są testy akceptacyjne urządzeń. Pracownicy działu w pierwszej kolejności wykonują takowe testy po procesie produkcji w siedzibie (…), po czym w trakcie procesu wdrożenia u klienta przeprowadzana jest podobna seria testów aby zapewnić poprawność funkcjonowania urządzenia w warunkach pracy u klienta. W ramach tych aktywności pracownicy opracowują również instrukcje kontroli oraz instrukcje stanowiskowe, które mają na celu standaryzację pracy oraz optymalizację i podnoszenie efektywności. W wielu wypadkach do wykonania testu potrzebne są dedykowane substraty (materiały na jakich odbywa się proces druku i walidacji), inżynierowie działu opracowują wtedy projekty 2D dla próbek testowych i demonstaracyjnych (np. próbki trawione laserem, wykonywane w procesach litografii lub ablacji laserowej). W ramach procesu (…) Dział Wdrożeń pełni ważna rolę w końcowych etapach, gdzie istotne jest komunikowanie informacji zwrotnej od klienta (proces …) i aktywne uczestnictwo w ciągłym doskonaleniu urządzeń i procesów. Pracownicy z każdego wdrożenia urządzenia przygotowują raporty wdrożeniowe, które wspomagają wyżej wymieniony proces nowymi informacjami i rozwiązaniami technologicznymi wypracowanymi podczas interakcji z różnymi klientami.

Do zadań pracowników Spółki należy też monitorowanie rynku, dostarczanie informacji o występujących tendencjach rynkowych oraz aktualnych potrzebach klientów ale również takie kształtowanie nowych rozwiązań w tworzonych produktach, materiałach czy usługach, które nie tylko odzwierciedlają potrzeby rynku i klientów ale i kształtują je w sposób, który przyczyni się do znacznego ich usprawnienia, prowadząc do innowacji technologicznych. Zadania te prowadzone są przede wszystkim przez pracowników kadry menedżerskiej oraz zespołów zarządzania produktami i projektami. W szczególności są oni odpowiedzialni za analizę, konsultacje technologiczne i studia wykonalności planów rozwojowych poszczególnych produktów i technologii, kształtowanie zakresu i planowanie prac poszczególnych zespołów, zapewnienie optymalnej wymiany informacji między zespołami, nadzór nad pracami zespołów, ale również zaangażowanie merytoryczne w prowadzone projekty. W ramach ww. prac projektowych pracownicy Spółki realizują zadania mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności w celu opracowania ulepszeń produktów i usług lub całkiem nowych rozwiązań (badania naukowe/aplikacyjne).

Praca pracowników zatrudnionych w obszarach technologicznych Spółki przebiega wg strukturalnego procesu (…), którego celem jest stworzenie, wprowadzenie na rynek i wdrożenie nowego produktu lub usługi. Jest to kluczowy element strategii przedsiębiorstwa, pozwalający na utrzymanie konkurencyjności poprzez innowacje i odpowiedź na zmieniające się potrzeby klientów. W ramach procesu (…) wymienione departamenty pracują w ramach wielu równoległych projektów, angażując każdy z działów na różnych etapach. Procesy (…) skupiają się zarówno na urządzeniach (…), materiałach (...), jak również na poszczególnych podzespołach lub próbach technologicznych, w zależności od złożoności, projekty trwać mogą od kilkunastu tygodni do kilkunastu miesięcy. I tak np. pracownicy działów Inżynierii Produkcji biorą udział w pracach multidyscyplinarnych zespołów na wielu etapach rozwoju produktu. Od analiz i określenia zdolności produkcyjnej poprzez definiowanie strategii i budżetu. Pracownicy działów Inżynierii Produkcji współpracują bezpośrednio z Działem R&D, a w ramach kooperacji przeprowadzane są różne próby technologiczne i opracowywane wspólne raporty z przeprowadzanych analiz, zaś pracownicy działu Jakości pełnią istotną rolę w procesie (…) odpowiadając za obszar związany z zapewnieniem jakości produktowej, testami oraz walidacją produktu pod kątem spełnienia specyfikacji. Obszar testów i walidacji jest jednym z istotniejszych w procesie (…).

Tak zdefiniowany obszar działalności Spółki oraz, tym samym, zakres aktywności pracowników części technologicznej Spółki powoduje, że rezultaty działań tych pracowników są efektem ich zindywidualizowanej i kreatywnej działalności, która może prowadzić do powstania utworów, a wśród nich w szczególności m.in.: kodów źródłowych programów komputerowych, planów rozwojowych poszczególnych produktów i technologii, prototypów nowych rozwiązań, dokumentacji technicznej, publikacji naukowych, specyfikacji, materiałów szkoleniowych, instrukcji dla klientów, raportów oraz rekomendacji, projektów graficznych, materiałów audio-wideo, a także prezentacji. Wymienione wyżej prace charakteryzują się wysoką niepowtarzalnością, indywidualnością i oryginalnością. Tym samym pracownicy ci, poprzez tworzenie - w granicach wynikających z celu umowy o pracę i zgodnego zamiaru stron - utworów pracowniczych w rozumieniu art. 12 oraz kodów źródłowych w rozumieniu art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych są twórcami i/lub współtwórcami w rozumieniu tejże ustawy. Wymiernym efektem innowacyjności pracowników, ich zindywidualizowanej i kreatywnej działalności są także innowacje technologiczne, potwierdzone licznymi (wnioskami patentowymi i) przyznanymi patentami.

Od 2022 r. Spółka zawiera z pracownikami zatrudnionymi na stanowiskach twórczych dotychczasowego działu B+R, umowy o pracę zawierające zapis dotyczący przeniesienia na rzecz Spółki autorskich praw majątkowych do utworów stworzonych przez nich w ramach stosunku pracy. Zgodnie z umowami o pracę, z chwilą przyjęcia utworu majątkowe prawa autorskie do przyjętego utworu zostaną przeniesione na Spółkę bez konieczności składania dodatkowych oświadczeń woli. Dodatkowo, umowy o pracę, czy też zapisy w odpowiednich regulaminach, wyraźnie określają, jaka część wynagrodzenia stanowi wynagrodzenie z tytułu rozporządzania przez Pracownika prawami autorskimi, a jaka stanowi wynagrodzenie za wykonywanie obowiązków pracowniczych, w efekcie których nie powstają utwory w rozumieniu ustawy o prawie autorskim. Spółka stworzyła przejrzysty mechanizm pozwalający precyzyjnie określić wysokość należnego wynagrodzenia autorskiego. Współczynnik, na podstawie którego dokonany jest podział wynagrodzenia zasadniczego dla danego stanowiska, jest określony w wyniku przeprowadzenia analizy powstających w przedsiębiorstwie Spółki utworów, ich rodzaju czy ilości. Współczynnik ten uwzględnia specyfikę pracy poszczególnych grup stanowisk. Wszystkie warunki określające wysokość honorarium autorskiego oraz warunki jego wypłaty będą określone w Umowie o pracę, Regulaminie wynagradzania i innych dokumentach wewnętrznych (w szczególności w Procedurze odbioru utworów).

Dodatkowo Spółka korzysta z narzędzi informatycznych pozwalających na:

-precyzyjne, imienne i bieżące prowadzenie ewidencji utworów tworzonych w ramach stosunku pracy;

-każdorazowe dokonanie przez pracodawcę oceny, czy praca zgłaszana przez Pracownika spełnia przesłanki utworu, a tym samym czy może być przedmiotem prawa autorskiego;

-precyzyjne określenie momentu przejścia majątkowych praw autorskich na pracodawcę, a tym samym momentu nabycia prawa do honorarium autorskiego oraz

-dokładne określenie kategorii tworzonego utworu (np. kod źródłowy programu komputerowego, grafika, publikacja, materiał audio-wideo, itp.) pozwalającej na stwierdzenie, czy dany utwór powstał w wyniku działalności wymienionej w art. 22 ust. 9b, w szczególności pkt 1 oraz 8 tegoż przepisu.

Na podstawie wprowadzonych regulacji oraz prowadzonej na bieżąco ewidencji Spółka stosuje 50% KUP (z uwzględnieniem normy prawnej zawartej w art. 22 ust. 9a UPDOF, w myśl której ww. koszty nie mogą przekroczyć kwoty stanowiącej górną granicę pierwszego przedziału skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust.1 UPDOF) wyłącznie do tej części honorarium autorskiego, która przypada za przejście na pracodawcę majątkowych praw autorskich do utworów będących efektem działalności twórczej wymienionej w art. 22 ust. 9b. Spółka nie stosuje 50% KUP do tej części honorarium, które przypada na przejęcie majątkowych praw autorskich do utworów nie będących efektem działalności twórczej wymienionej w art. 22 ust. 9b. Przy czym, ze względu na specyfikę prowadzonej przez Spółkę działalności (działalność badawczo-rozwojowa oraz rozwój nowych bądź ulepszonych procesów produkcji, materiałów czy usług), a tym samym zakres aktywności Pracowników, najczęstszą sytuacją będzie ta, w której całość honorarium wypłacana będzie za przejęcie majątkowych praw autorskich do utworów będących efektem działalności twórczej wymienionej w art. 22 ust. 9b pkt 1 lub 8. Spółka nie stosuje 50% KUP także do tej części wynagrodzenia, która przypada za wykonywanie obowiązków pracowniczych, w efekcie których nie powstają utwory w rozumieniu ustawy o prawie autorskim. Podwyższone 50% koszty uzyskania przychodu nie są stosowane od wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy oraz czas urlopu. Równocześnie, zgodnie z przyjętym modelem, jeśli w miesiącu nie nastąpiło przekazanie żadnych utworów, Pracownik nie otrzymuje wynagrodzenia autorskiego, a podstawą naliczenia wynagrodzenia jest pełna kwota wynagrodzenia zasadniczego określona w umowie.

W związku z rozwojem Spółki i zmianą struktury organizacyjnej, konieczną ze względu przyjętą strategię rozwoju biznesu i sprzedaży, Spółka rozważa rozszerzenie stosowania 50% KUP na analogicznych zasadach dla pracowników zatrudnionych nie tylko w dotychczasowym departamencie B+R, ale i pozostałych departamentach technologicznych (tj. produkcji i wsparcia klienta oraz zarządzania projektami i produktami opisanymi powyżej).

Uzupełnienie wniosku

Państwa wątpliwość dotyczy jedynie uznania prac wykonywanych w ramach opisanych projektów za prace badawczo-rozwojowe w rozumieniu art. 5a pkt 38-40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Pozostałe regulacje dotyczące rozliczenia 50% kosztów uzyskania przychodów zostały jasno określone przez ustawodawcę i dodatkowo wyjaśnione przez Ministra Finansów w interpretacji ogólnej nr DD3.8201.1.2018 z dnia 15 września 2020 r., stąd też nie budzą Państwa wątpliwości. Oczekują więc Państwo wyłącznie interpretacji dotyczącej zakwalifikowania prac, wykonywanych przez pracowników Spółki w ramach departamentów technologicznych, do działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 5a pkt 38-40 w zw. z art. 22 ust. 9b pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jako jednego z warunków, którego spełnienie umożliwia zastosowanie przez nas, jako płatnika 50% kosztów uzyskania przychodów do honorarium autorskiego otrzymywanego przez tychże pracowników za korzystanie przez nich z praw autorskich do utworów wykonywanych w ramach tej działalności.

Pracownicy działów technologicznych Spółki tworzą opracowują nowe technologie, materiały, usługi, ale też prowadzą prace, mające na celu (...) Pracownicy nie tylko łączą dotychczas istniejącą wiedzę i umiejętności w celu osiągnięcia danych rezultatów (prace rozwojowe mające na celu np. stworzenie lub ulepszenie procesów produkcyjnych), ale też zdobywają nową wiedzę i nowe umiejętności, nastawione na opracowanie nowych rozwiązań w dziedzinie .... (badania aplikacyjne). Działania te prowadzą do stworzenia produktów dotychczas niedostępnych na rynku i ulepszenia tych już oferowanych. Prace składają się z wyraźnych etapów, w ramach których powstają prototypy produktów, nowe linie produkcyjne czy też modyfikacje istniejących linii produkcyjnych. Rozwiązania te są testowane, weryfikowana jest ich przydatność. Każda iteracja polega na opracowywaniu wskazanych tematów. Pracownicy, w wyniku swojej twórczej pracy, muszą znaleźć optymalne rozwiązania danych zagadnień. Prace wykonywane przez pracowników działów technologicznych Spółki prowadzą do zwiększenia zakresu wiedzy pracowników Spółki oraz bardzo często prowadzą do wyeliminowanie niepewności o charakterze technicznym, stanowią także innowację na skalę światową. Zwiększenie i wykorzystanie zasobów wiedzy odbywa się poprzez zdefiniowanie problemu, przemyślenie możliwych rozwiązań opracowanie rozwiązania prototypowego, jego przetestowania i wreszcie podsumowania działań poprzez zastosowania wybranego rozwiązania. Cykl ten powtarzany tak długo, jak długo nie znalezione zostaje rozwiązanie optymalne. Na każdym etapie tego cyklu dochodzi do zwiększenia zasobów wiedzy pracowników uczestniczących w pracy nad danym projektem. W trakcie pracy, np. w kolejnym projekcie, wiedza ta jest przekazywana kolejnym pracownikom i oraz poszerzana poprzez pracę nad kolejnym wyzwaniem technologicznym. Wiedza zdobyta w trakcie takiego procesu jest też często podsumowywania w formie publikacji naukowych i prezentowana na konferencjach naukowych i branżowych.

Na portalu biznes.gov.pl. nadzorowanym przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii, znajdujemy informację dotyczące praktycznych definicji prac B+R (patrz: https://www.biznes.qov.pl/pl/portal/004268, stan na 8 marca 2023 r.). Znajdujemy tam wskazówki dotyczące możliwości stwierdzenia, czy firma prowadzi prace badawczo-rozwojowe oraz jaki jest ich rodzaj (badania podstawowe, badania przemysłowe czy prace rozwojowe). Ministerstwo odsyła w tym zakresie do tzw. Poziomów gotowości technologicznej - TRL (ang. Technology Readiness Level). Nowe odkrycia, umożliwiające pozyskanie nowej wiedzy, czyli obserwacje i opisanie podstawowych zasad danego zjawiska, są pierwszym poziomem gotowości i leżą w domenie badań podstawowych.

W ocenie Spółki, prace pracowników będą kwalifikowane do wyższych poziomów gotowości, czyli tak jak wskazaliśmy w uzasadnieniu wniosku, należeć będą raczej do obszaru prac rozwojowych lub badań aplikacyjnych, a nie do obszaru badań podstawowych. Oznacza to, że prowadzone przez pracowników prace mogą prowadzić do powstania nowej wiedzy (np. lepszego zrozumienia procesu produkcji (…) czy (…), która może (choć nie musi) prowadzić do odkryć na miarę światową. Nie jest także wykluczone, że w wyniku pracy dojdzie do stworzenia koncepcji czy metody, która będzie podstawą stworzenia np. wniosku patentowego.

Może się tak zdarzyć, jako że pracownicy ciągle podejmują próby ulepszenia istniejących procesów i produktów koniecznych w procesie ultra precyzyjnego druku. Spółka nie wyklucza również, iż koncepcje te mogą być przedmiotem wniosków patentowych. Większość prowadzonych prac opiera się jednak na nabywaniu, łączeniu, kształtowaniu i wykorzystywaniu dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności.

W tym miejscu warto podkreślić fakt, na który zwrócił już uwagę Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku, w wyroku z 17 lutego 2023 r. (sygn. akt I SA 34/23), iż „Trudno wyobrazić sobie sytuację, kiedy dojście do nowych rozwiązań niepoparte byłoby jakąkolwiek wiedzą (sic!). Wręcz przeciwnie - polega ono na wykorzystywaniu nabytej już wcześniej wiedzy, doświadczenia i na tej podstawie opracowywaniu nowych rozwiązań czy ulepszaniu dotychczasowych."

Stwierdzili Państwo, że we wniosku pytają o pracowników działów technologicznych Spółki, którzy tworzą rozwiązania oparte na opracowanej przez siebie technologii (…) . (…) Może to przyczynić się nie tylko do obniżenia kosztów produkcji, ale również do zwiększenia wydajności procesu oraz zmniejszenia ilości odpadów materiałowych.(...) Jest to krok naprzód w kierunku przyszłości, gdzie elektronika staje się coraz bardziej zintegrowana z naszym codziennym życiem.

Państwa zdaniem, postęp dokonuje się poprzez prowadzone prace badawczo-rozwojowe, które są niczym innym jak sumą małych zmian dokonywanych w istniejących już rozwiązaniach. Są wykorzystywaniem dostępnej wiedzy do nowych zastosowań.

Działania podejmowane przez Spółkę są w oczywisty sposób skoordynowane, zaplanowane i zabudżetowane. Dotyczy to również działań wykonywanych przez pracowników działów technologicznych Spółki. Działania te nie są incydentalne, są podejmowane w systematyczny sposób. Spółka podejmowała, podejmuje i w przyszłości nadal będzie podejmować i realizować prace tego rodzaju.

W odpowiedzi na pytanie:

czy opisana we wniosku działalność pracowników Spółki zatrudnionych w działach technologicznych, w odniesieniu do której mają być zastosowane 50% koszty uzyskania przychodów, wpisuje się/będzie się wpisywać we wszystkie niżej wymienione kryteria – jeżeli tak, to dlaczego:

-brak jest pewności co do jej wyniku końcowego (działalność w warunkach niepewności);

-prowadzi/będzie prowadzić do uzyskania wyników, które mogą być powtórzone (działalność powtarzalna i/lub możliwa do odtworzenia).

odpowiedzieli Państwo, że tak.

Pytanie

Czy prace wykonywane przez Spółkę w ramach departamentów technologicznych, opisanych w niniejszym wniosku, spełniają definicję działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 5a pkt 38-40 w zw. z art. 22 ust. 9b pkt 8 ustawy o PDOF, co upoważni Spółkę do zastosowania 50% KUP do honorarium autorskiego otrzymywanego przez tychże pracowników za korzystanie przez nich z praw autorskich do utworów wykonywanych w ramach tej działalności?

Państwa stanowisko w sprawie

Państwa zdaniem, w świetle przedstawionych powyżej okoliczności należy uznać, iż prace prowadzone w ramach działów technologicznych Spółki, a opisanych powyżej, stanowią działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 5a pkt 38-40 w zw. z art. 22 ust. 9b pkt 8 ustawy o PDOF.

Zgodnie z art. 5a pkt 38 ustawy o PDOF, działalność badawczo-rozwojowa oznacza działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Zgodnie z art. 4 ust. 2 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, na który wskazuje przepis art. 5a pkt 39 ustawy o PDOF, badania naukowe są działalnością obejmującą:

1)badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;

2)badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

Zgodnie z art. 4 ust. 3 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, na który wskazuje przepis art. 5a pkt 40 ustawy o PDOF, prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Powyższe przepisy wprowadzają kilka istotnych kryteriów, od których spełnienia uzależniona jest możliwość uznania określonych działań za działalność badawczo-rozwojową (przy czym kryteria te muszą być spełnione łącznie).

Zgodnie z tymi kryteriami działalność badawczo-rozwojowa powinna:

1)być podejmowana w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań,

2)mieć twórczy charakter oraz

3)być podejmowana w sposób systematyczny.

Zwiększanie zasobów wiedzy.

W kwestii pierwszego z powyższych warunków wskazują Państwo, iż głównym celem realizowanych przez Spółkę projektów jest nie tylko tworzenie nowych technologii, materiałów i usług, ale też komercjalizacja platformowej technologii ultra precyzyjnego drukowania nanomateriałów w obszarze zaawansowanej elektroniki. Pracownicy nie tylko łączą dotychczas istniejącą wiedzę i umiejętności w celu osiągnięcia danych rezultatów (prace rozwojowe mające na celu np. stworzenie lub ulepszenie procesów produkcyjnych), ale też zdobywają nową wiedzę i nowe umiejętności, nastawione na opracowanie nowych rozwiązań w dziedzinie ultra precyzyjnego drukowania nanomateriałów (badania aplikacyjne). Działania te prowadzą do stworzenia produktów dotychczas niedostępnych na rynku i ulepszenia tych już oferowanych. Prace składają się z wyraźnych etapów, w ramach których powstają prototypy produktów, nowe linie produkcyjne czy też modyfikacje istniejących linii produkcyjnych. Rozwiązania te są testowane, weryfikowana jest ich przydatność.

Każda iteracja polega na opracowywaniu wskazanych tematów. Pracownicy, w wyniku swojej twórczej pracy, muszą znaleźć optymalne rozwiązania danych zagadnień. Prace wykonywane przez pracowników działów technologicznych Spółki prowadzą do zwiększenia zakresu wiedzy pracowników Spółki oraz bardzo często prowadzą do wyeliminowanie niepewności o charakterze technicznym, stanowią także innowację na skalę światową,

W związku z powyższym pierwszy warunek uznania działalności Spółki, podejmowanej w ramach prac w działach technologicznych za działalność badawczo-rozwojową, należy uznać za wypełniony.

Twórczy charakter prac.

W zakresie drugiego warunku odwołać się można do ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 1994 nr 24 poz. 83 ze zm.), która definiuje pojęcie utworu.

Zgodnie z definicją zawartą w art. 1 ust. 1 tejże ustawy, przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia (utwór). W komentarzu do tejże ustawy, przygotowanym pod red. Prof. dr hab. Janusza Barty oraz Prof. dr hab. Ryszarda Markiewicza czytamy, że: „Świadczenie o charakterze twórczym może być wniesione tylko przez człowieka”. Jak przy tym wyjaśnia SA w Poznaniu w wyr. z dnia 7 listopada 2007 r., sygn. akt I A Ca 800/07, LEX nr 370747): „Stwierdzenie, że utwór stanowi przejaw „działalności twórczej”, oznacza, że utwór powinien stanowić rezultat działalności o charakterze kreacyjnym. Przesłanka ta, niekiedy określana jako przesłanka „oryginalności” utworu, zrealizowana zostanie wówczas, gdy powstanie subiektywnie nowy wytwór intelektu; jest ona zatem ujmowana wyłącznie w płaszczyźnie nowości subiektywnej i zorientowana retrospektywnie”.

W przypadku prac prowadzonych przez pracowników działów technologicznych Spółki ten warunek jest w oczywisty sposób spełniony, ponieważ efekty prac są rezultatem działań pracowników, w wyniku których powstają subiektywnie nowe wytwory intelektu w postaci kodów źródłowych programów komputerowych, planów rozwojowych poszczególnych produktów i technologii, prototypów nowych rozwiązań, dokumentacji technicznej, publikacji naukowych, specyfikacji, materiałów szkoleniowych, instrukcji dla klientów, raportów oraz rekomendacji, czy też projektów graficznych, materiałów audio-wideo, a także prezentacji.

Systematyczność.

Odnosząc się do warunku „systematyczności”, należy wskazać, że tworzenie nowych technologii i materiałów w zakresie nanotechnologii oraz komercjalizacja platformowej technologii (…) w obszarze zaawansowanej elektroniki są głównym obszarem działalności Spółki, dając gwarancję jakości i nowoczesności tworzonych rozwiązań. Praca koordynowana jest w oparciu o wprowadzone nowoczesne metodyki pracy. Spółka ma przyjęty określony schemat postępowania (…), według którego planuje, buduje i kontroluje proces planowania i rozwoju nowych produktów, materiałów, procesów i usług. Zastosowanie tychże metodyk pozwala na systematyczne prowadzenie prac równolegle nad kilkoma zagadnieniami, realizację przez zespoły projektowe w danym momencie kilku zadań oraz dostarczenie efektów pracy w krótkich odstępach czasu oraz efektywne zarządzanie projektem, jak również unikanie przestojów prac. Zgodnie z przyjętymi metodami pracy, projekty prowadzone są w sposób iteracyjny, przyrostowy, pozwalający na bieżące weryfikowanie wyników kolejnych etapów prac i bieżące wprowadzanie poprawek. Spółka prowadzi opisane we wniosku prace w sposób regularny od lat i zamierza wykonywać je systematycznie także w przyszłości. Podejmowane przez Spółkę działania w tym zakresie nie mają zatem charakteru okazjonalnego czy doraźnego. W konsekwencji, należy uznać, że w odniesieniu do prac prowadzonych przez pracowników działów technologicznych Spółki spełniona jest przesłanka systematyczności, o której mowa we wspomnianym wyżej przepisie.

W związku z powyższym, należy uznać, że prace realizowane przez pracowników działów technologicznych Spółki spełniają łącznie wszystkie przesłanki i tym samym stanowią działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 5a pkt 38-40 w zw. z art. 22 ust. 9b pkt 8 ustawy o PDOF. Upoważni to Spółkę do zastosowania 50% KUP do honorarium autorskiego otrzymywanego przez tychże pracowników za korzystanie przez nich z praw autorskich do utworów wykonywanych w ramach tej działalności.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

W świetle art. 5a pkt 38 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.):

Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności badawczo-rozwojowej oznacza to działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

W myśl art. 5a pkt 39 ww. ustawy :

Ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych oznacza to:

a)badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r.- Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2023 r. poz. 742 ze zm.)

b)badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r.- Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Z kolei w definicji prac rozwojowych zawartej w art. 5a pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazano, że:

Ilekroć w ustawie jest mowa o pracach rozwojowych - oznacza to prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Na podstawie art. 4 ust. 2 tej ostatniej ustawy :

Badania naukowe są działalnością obejmującą:

1)badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;

2)badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

Natomiast zgodnie art. 4 ust. 3 ww. ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce:

Prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Zatem z pracami badawczo-rozwojowymi mamy do czynienia wówczas, gdy wykorzystuje się dostępną wiedzę z dziedziny nauki, technologii oraz innej wiedzy i umiejętności do tworzenia nowych lub ulepszania istniejących produktów/usług oraz procesów i technologii produkcji.

Z ustawowej definicji prac badawczo-rozwojowych wynika, że taka działalność musi mieć charakter twórczy. Posłużenie się tym sformułowaniem wskazuje, że działalność badawczo-rozwojowa to taka aktywność, która nastawiona jest na tworzenie nowych i oryginalnych rozwiązań, często o charakterze unikatowym, które nie mają odtwórczego charakteru. Po drugie, z art. 5a pkt 38 ustawy podatkowej wynika, że działalność badawczo-rozwojowa musi być podejmowana w systematyczny sposób. Najbardziej właściwą definicją systematyczności prowadzenia działalności B+R jest definicja obejmująca prowadzenie działalności w sposób uporządkowany, według pewnego systemu. Zatem słowo „systematyczny” odnosi się również do działalności prowadzonej w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany.

Podsumowując, działalność badawczo-rozwojowa to zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia, w tym badań naukowych (nakierowanych na nową wiedzę i umiejętności) oraz prac rozwojowych (nakierowanych na wykorzystanie dostępnej wiedzy i umiejętności), w celu zwiększenia zasobów wiedzy do tworzenia nowych, zmienionych lub usprawnionych produktów, procesów lub usług (również w formie nowych technologii).

W tym miejscu podkreślenia wymaga, że przepisy dotyczące działalności badawczo-rozwojowej należy interpretować ściśle, a zatem do działalności badawczo-rozwojowej można zaliczyć tylko te działania podatnika, które wyczerpują znamiona definicji zawartej w treści art. 5a pkt 38-40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W odniesieniu do przedmiotu wątpliwości wyrażonych przez Państwa w postawionym pytaniu, tj. dotyczących określenia, czy prace wykonywane przez Spółkę w ramach departamentów technologicznych, opisanych w niniejszym wniosku, spełniają definicję działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, należy wskazać, że jak wynika z opisu zdarzenia:

(…) zakres aktywności pracowników części technologicznej Spółki powoduje, że rezultaty działań tych pracowników są efektem ich zindywidualizowanej i kreatywnej działalności, która może prowadzić do powstania utworów, a wśród nich w szczególności m.in.: kodów źródłowych programów komputerowych, planów rozwojowych poszczególnych produktów i technologii, prototypów nowych rozwiązań, dokumentacji technicznej, publikacji naukowych, specyfikacji, materiałów szkoleniowych, instrukcji dla klientów, raportów oraz rekomendacji, projektów graficznych, materiałów audio-wideo, a także prezentacji. Wymienione wyżej prace charakteryzują się wysoką niepowtarzalnością, indywidualnością i oryginalnością. Tym samym pracownicy ci, poprzez tworzenie - w granicach wynikających z celu umowy o pracę i zgodnego zamiaru stron - utworów pracowniczych w rozumieniu art. 12 oraz kodów źródłowych w rozumieniu art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych są twórcami i/lub współtwórcami w rozumieniu tejże ustawy.

Ponadto w uzupełnieniu wniosku wskazali Państwo, że:

Pracownicy działów technologicznych Spółki tworzą opracowują nowe technologie, materiały, usługi, ale też prowadzą prace, mające na celu (…) w obszarze zaawansowanej elektroniki. Pracownicy nie tylko łączą dotychczas istniejącą wiedzę i umiejętności w celu osiągnięcia danych rezultatów (prace rozwojowe mające na celu np. stworzenie lub ulepszenie procesów produkcyjnych), ale też zdobywają nową wiedzę i nowe umiejętności, nastawione na opracowanie nowych rozwiązań w dziedzinie ultra precyzyjnego drukowania (…) (badania aplikacyjne). Działania te prowadzą do stworzenia produktów dotychczas niedostępnych na rynku i ulepszenia tych już oferowanych. Prace składają się z wyraźnych etapów, w ramach których powstają prototypy produktów, nowe linie produkcyjne czy też modyfikacje istniejących linii produkcyjnych. Rozwiązania te są testowane, weryfikowana jest ich przydatność. Każda iteracja polega na opracowywaniu wskazanych tematów. Pracownicy, w wyniku swojej twórczej pracy, muszą znaleźć optymalne rozwiązania danych zagadnień.

(…) Zwiększenie i wykorzystanie zasobów wiedzy odbywa się poprzez zdefiniowanie problemu, przemyślenie możliwych rozwiązań opracowanie rozwiązania prototypowego, jego przetestowania i wreszcie podsumowania działań poprzez zastosowania wybranego rozwiązania. Cykl ten powtarzany tak długo, jak długo nie znalezione zostaje rozwiązanie optymalne. Na każdym etapie tego cyklu dochodzi do zwiększenia zasobów wiedzy pracowników uczestniczących w pracy nad danym projektem. W trakcie pracy, np. w kolejnym projekcie, wiedza ta jest przekazywana kolejnym pracownikom i oraz poszerzana poprzez pracę nad kolejnym wyzwaniem technologicznym.

(…) prowadzone przez pracowników prace mogą prowadzić do powstania nowej wiedzy (np. lepszego zrozumienia procesu produkcji (…) czy (…), która może (choć nie musi) prowadzić do odkryć na miarę światową. Nie jest także wykluczone, że w wyniku pracy dojdzie do stworzenia koncepcji czy metody, która będzie podstawą stworzenia np. wniosku patentowego. Może się tak zdarzyć, jako że pracownicy ciągle podejmują próby ulepszenia istniejących procesów i produktów koniecznych w procesie ultra precyzyjnego druku. Spółka nie wyklucza również, iż koncepcje te mogą być przedmiotem wniosków patentowych. Większość prowadzonych prac opiera się jednak na nabywaniu, łączeniu, kształtowaniu i wykorzystywaniu dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności.

(…) Działania podejmowane przez Spółkę są w oczywisty sposób skoordynowane, zaplanowane i zabudżetowane. Dotyczy to również działań wykonywanych przez pracowników działów technologicznych Spółki. Działania te nie są incydentalne, są podejmowane w systematyczny sposób. Spółka podejmowała, podejmuje i w przyszłości nadal będzie podejmować i realizować prace tego rodzaju.

Mając na uwadze przedstawione we wniosku okoliczności oraz cytowane wyżej przepisy prawa podatkowego, prace wykonywane przez Państwa pracowników w ramach departamentów technologicznych, spełniają definicję działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 5a pkt 38-40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Dodatkowe informacje

Przedmiotem tej interpretacji, zgodnie z Państwa wskazaniem w uzupełnieniu wniosku, nie jest ocena możliwości zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodów do honorarium autorskiego otrzymywanego przez pracowników za korzystanie przez nich z praw autorskich do utworów wykonywanych w ramach działalności badawczo-rozwojowych.

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”.

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00