Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 28 maja 2024 r., sygn. II SA/Ol 83/24

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodnicząca sędzia WSA Katarzyna Matczak Sędziowie sędzia WSA Ewa Osipuk (spr.) asesor WSA Grzegorz Klimek po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 28 maja 2024 r. sprawy ze skargi J. B. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Elblągu z dnia [...], nr [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego uchyla zaskarżoną decyzję oraz utrzymaną nią w mocy decyzję organu I instancji.

Uzasadnienie

W dniu 8 sierpnia 2023 r. J. B. (dalej jako: "strona", "skarżący"), złożył w Urzędzie Miejskim w E. wniosek o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z koniecznością sprawowania opieki nad niepełnosprawnym ojcem E. B.

Decyzją z dnia 29 sierpnia 2023 r., działająca z upoważnienia Prezydenta Miasta Główny Specjalista w Departamencie Świadczeń Rodzinnych (dalej jako "organ pierwszej instancji", "Prezydent"), orzekła nie przyznać świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z koniecznością sprawowania opieki nad niepełnosprawnym E. B.

Organ pierwszej instancji podał, że E.B. jest wdowcem, legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności na stałe z dnia 15 czerwca 2011 r. (nie da się ustalić, od kiedy istnieje niepełnosprawność, ustalony stopień datuje się od 14 kwietnia 2010 r.)

Prezydent stwierdził, że na podstawie art. 17 ust. 1b ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. z 2023 r. poz. 390 z późn. zm.), dalej jako "u.ś.r.", orzekł o nieprzyznaniu prawa do świadczenia pielęgnacyjnego, ponieważ osoba wymagająca opieki nie spełnia kryterium wieku określającego moment powstania niepełnosprawności. Odwołano się do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 21 października 2014 r. sygn. akt K 38/13, wskazano jednak, że TK nie uchylił przepisu wskazanego w art. 17 ust. 1b u.ś.r., a skierował sprawę do ustawodawcy celem dokonania stosownych zmian. Do dnia wydania decyzji ustawodawca nie uchylił przedmiotowego artykułu, zatem pozostaje on w mocy i wiąże organy realizujące świadczenia rodzinne.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00