Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 23 maja 2024 r., sygn. IV SA/Po 209/24

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Tomasz Grossmann Sędzia WSA Donata Starosta Asesor sądowy WSA Sebastian Michalski (spr.) po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 23 maja 2024 r. sprawy ze skargi D. P. na decyzję Komendanta Policji z dnia 28 lutego 2024 r. nr [...] w przedmiocie odmowy udostępnienia informacji publicznej 1. stwierdza nieważność zaskarżonej decyzji oraz poprzedzającej ją decyzji Komendanta Powiatowego Policji w P. wydanej w dniu 7 lutego 2024 roku nr [...]; 2. zasądza od Komendanta Policji na rzecz skarżącego D. P. kwotę 200 zł (słownie: dwieście złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

D. P., podaniem w postaci dokumentu elektronicznego z dnia 31 grudnia 2023 roku, wystąpił do Komendanta Powiatowego Policji w P. z żądaniem udostępnienia informacji "Ile zawiadomień o możliwości popełnienia przestępstwa przez Wójta Gminy G. wpłynęło do Komendy Powiatowej Policji w P. w obecnej kadencji samorządu terytorialnego (tj. od listopada 2018 roku do dnia wpływu niniejszego wniosku)".

Komendant Powiatowy Policji w P., decyzją sporządzoną w postaci papierowej z dnia 31 stycznia 2024 roku (nr [...]), odmówił udostępnienia publicznej.

W uzasadnieniu decyzji wyjaśniono, że wniosek dotyczy informacji publicznej przetworzonej, gdyż Komendant nie prowadzi rejestrów, zbiorów danych, dotyczących osób co do których złożono zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa, a nie uzyskały one statusu pokrzywdzonego lub podejrzanego. Objęte wnioskiem informacje znalazłyby się w prowadzonych ewidencjach, gdyby doszło do przedstawienia zarzutów. Żądane informacje znajdują się w zawiadomieniach o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Aby je zgromadzić trzeba przejrzeć każde z nich. Z uwagi na upływ czasu większa część tej dokumentacji poddana została procesowi archiwizacji, a tę dokumentację również należy przeanalizować. Do przejrzenia jest około 4700 postępowań przygotowawczych oraz około 3800 postępowań sprawdzających. Nie można tego dokonać w ramach realizacji zadań podstawowych podległych pracowników i policjantów, przygotowanie tego typu informacji wykracza poza ten zakres.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00