Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 22 maja 2024 r., sygn. II SA/Gd 191/24

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Krzysztof Kaszubowski (spr.) Sędzia WSA Katarzyna Krzysztofowicz Asesor WSA Wojciech Wycichowski po rozpoznaniu w dniu 22 maja 2024 r. w Gdańsku w trybie uproszczonym na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi M. B. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku z dnia 3 stycznia 2024 r., SKO Gd/4658/23 w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego uchyla zaskarżoną decyzję.

Uzasadnienie

M. B. zaskarżył do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku w sprawie odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego.

Zaskarżona decyzja została wydana w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych:

Wnioskiem z dnia 1 czerwca 2023 r. M. B. zwrócił się o przyznanie mu świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z opieką nad niepełnosprawnym ojcem, Z. B.

Z akt sprawy wynika, że Z. B. (ur. 1 grudnia 1946 r.) był (w toku postępowania sądowego do Sądu wpłynął akt zgonu) osobą niepełnosprawną w stopniu znacznym, legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności z dnia 18 października 2016 r. wydanym przez Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Wejherowie. Symbol przyczyny niepełnosprawności to 02-P, 11-I oraz 07-S. Niepełnosprawność istniała od 32-go roku życia, ustalony stopień niepełnosprawności datowano od 9 sierpnia 2011 r. Orzeczenie wydano na stałe. Niepełnosprawny wymagał stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz korzystania z systemu środowiskowego wsparcia samodzielnej egzystencji, przez co rozumie się korzystanie z usług specjalnych, opiekuńczych, terapeutycznych i rehabilitacyjnych świadczonych przez sieć instytucji pomocy społecznej, organizacje pozarządowe oraz inne placówki.

Na podstawie ustaleń przeprowadzonych przez pracownika socjalnego w trakcie wywiadu środowiskowego w dniu 22 czerwca 2023 r. oraz na podstawie złożonych przez wnioskodawcę oświadczeń ustalono, że Z. B. choruje na postępującą niewydolność nerek, depresję, zespół psychoorganiczny – otępienny, niewydolność serca, miażdżycę, cukrzycę, hyperlipidemię, przerost prostaty. Jest po zabiegu usunięcia woreczka żółciowego oraz operacji prostaty, cierpi na zachwiania równowagi. Pomimo posiadanego prawa jazdy, nie jeździ samochodem. Niepełnosprawny nie jest osobą leżącą, nie jest pampersowany, nie korzysta z wózka inwalidzkiego, sygnalizuje potrzebę korzystania z laski inwalidzkiej. W składnym i logicznym kontakcie. Wymaga pomocy przy kąpieli, przygotowywaniu ubrań, przygotowywaniu i podawaniu posiłków. W ocenie pracownika socjalnego, w związku z licznymi chorobami oraz wiekiem Z. B. wymaga pomocy osób drugich.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00