Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 21 maja 2024 r., sygn. II SA/Bd 280/24
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący: sędzia WSA Jarosław Wichrowski Sędziowie: sędzia WSA Jerzy Bortkiewicz sędzia WSA Joanna Janiszewska-Ziołek (spr.) Protokolant: sekretarz sądowy Dominika Matuszewska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 21 maja 2024 r. sprawy ze skargi M. S. na decyzję Szefa Inspektoratu [...] z dnia [...] stycznia 2024 r. [...] w przedmiocie zwolnienia z dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Dowódcy Batalionu [...] z dnia [...] października 2023r. nr [...], 2. zasądza od Szefa Inspektoratu [...] na rzecz M. S. kwotę 497 (czterysta dziewięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Decyzją nr [...] z [...] października 2023r. Dowódca Batalionu Dowodzenia Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych, działając na podstawie art. 128 ust. 2 pkt 1 i ust. 4 w zw. z art. 143 ust. 2 pkt 2, art. 146 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2022r. o obronie Ojczyzny (Dz. U. z 2022r., poz. 2305 ze zm. – dalej powoływanej jako: "u.o.O.") orzekł o zwolnieniu M. S. z dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej i przeniesieniu jej do pasywnej rezerwy przed upływem czasu jej trwania z powodu zaistnienia potrzeb sił Zbrojnych. Jednocześnie ustalono tą decyzją, że zwolnienie ze służby wojskowej następuje z dniem [...] października 2023r. Decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności.
W uzasadnieniu tego rozstrzygnięcia organ wskazał, że: szeregowa M. S. (Skarżąca) pełni od [...] lutego 2023r. dobrowolną zasadniczą służbę wojskową na stanowisku strzelec w plutonie logistycznym – kompani szkolenia specjalistycznego DZSW – Batalionie Dowodzenia Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych; w trakcie pełnienia służby Skarżąca nieustannie od [...] lutego 2023r. pozostaje na zwolnieniach lekarskich i nie uczestniczy w szkoleniu specjalistycznym. Organ powołał też przepisy art. 143 ust. 2 pkt 2 u.o.O, podkreślając, że w czasie pełnienia dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej realizuje się szkolenie specjalistyczne w wymiarze do 11 miesięcy. Z uwagi zatem na długotrwałą formę absencji Skarżąca nie uczestniczy w tym szkoleniu, a przez to nie nabywa umiejętności przydatnych dla Sił Zbrojnych. Organ wyraził też przekonanie, że Skarżąca nie rokuje dalszego udziału w realizacji szkolenia i w tej sytuacji pozostawienie jej w służbie naraża Skarb Państwa na straty finansowe.