Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 17 maja 2024 r., sygn. II SAB/Gl 58/24

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Artur Żurawik, Sędziowie Asesor WSA Aneta Majowska (spr.), Sędzia WSA Krzysztof Nowak, , po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 17 maja 2024 r. sprawy ze skargi O. P. (O. P.) na bezczynność Wojewody Śląskiego w przedmiocie udzielenia zezwolenia na pobyt czasowy 1. stwierdza, że Wojewoda Śląski dopuścił się bezczynności, która nie miała miejsca z rażącym naruszeniem prawa, 2. umarza postępowanie sądowe w zakresie zobowiązania Wojewody Śląskiego do wydania aktu w sprawie, 3. oddala skargę w pozostałym zakresie, 4. zasądza od Wojewody Śląskiego na rzecz skarżącego 100 (sto) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Pismem nadanym dnia 8 lutego 2024 r. O. P., reprezentowany przez opiekuna tymczasowego H. L., wniósł skargę na bezczynność Wojewody Śląskiego w sprawie udzielenia zezwolenia na pobyt czasowy zarzucając organowi naruszenie art. 8, art. 12 § 1, art. 35 § 1 i 3, art. 36 § 1 i art. 37 § 5 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (obecnie: tekst jedn. Dz. U. z 2024 r., poz. 572, dalej: k.p.a.) przez przekroczenie terminu załatwienia sprawy oraz wnosząc o: stwierdzenie bezczynności organu i niezałatwienie sprawy w terminie, zobowiązanie organu do załatwienia sprawy w terminie 7 dni od daty otrzymania odpisu prawomocnego wyroku wraz z aktami sprawy, przyznanie od organu odszkodowania w kwocie 5.000,00 zł za zwłokę i bezczynność w sprawie, a także zasądzenie zwrotu kosztów postępowania.

W uzasadnieniu wskazano, że w dniu 21 marca 2023 r. H. L. jako opiekun faktyczny Skarżącego złożyła wniosek o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy wnuka na terenie Polski. Podkreślono, że pomimo złożenia kompletu dokumentów, do dnia wniesienia skargi organ nie wydał żadnej decyzji w sprawie, a kierowane do organu pisma pozostały bez odpowiedzi. Rozpoznanie wniosku i uzyskanie zezwolenia na pobył czasowy Skarżącego jest natomiast niezbędne, celem kontynuowania przez niego edukacji na terenie Polski, jak i możliwości korzystania ze świadczeń socjalnych. Każda z instytucji wymaga od opiekuna faktycznego przedłożenia karty pobytu Skarżącego, którą on nie dysponuje.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00