Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Postanowienie WSA w Opolu z dnia 14 czerwca 2024 r., sygn. I SA/Op 399/24

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący: Asesor sądowy WSA Anna Komorowska-Kaczkowska po rozpoznaniu w dniu 14 czerwca 2024 r. na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi T. P. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Opolu z dnia 28 lipca 2023 r., nr SKO.40.1704.2023.ro w przedmiocie zwrotu dotacji wykorzystanej niezgodnie z przeznaczeniem postanawia: odrzucić skargę.

Uzasadnienie

T. P. (dalej określany jako: "skarżący", "strona") wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu skargę na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Opolu z 28 lipca 2023 r., wydaną w przedmiocie zwrotu dotacji wykorzystanej niezgodnie z przeznaczeniem.

Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Opolu w odpowiedzi na wniesioną skargę wniosło o jej odrzucenie wskazując, że została ona wniesiona z uchybieniem terminu do jej wniesienia.

Postanowieniem z 5 grudnia 2023 r., sygn. akt I SA/Op 303/23 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu (dalej: WSA) odrzucił skargę strony. W uzasadnieniu WSA wskazał, że z akt administracyjnych sprawy wynika, że zaskarżona do Sądu decyzja została doręczona pełnoletniemu domownikowi skarżącego, tj. W. W. w dniu 6 września 2023 r., w trybie doręczenia zastępczego (art. 43 ustawy z 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego - Dz. U. z 2024, poz. 573, zwanej dalej w skrócie k.p.a.), co potwierdza duplikat zwrotnego potwierdzenia odbioru przesyłki. Natomiast skarga na powyższą decyzję skierowana do tut. Sądu, została wniesiona do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w dniu 17 października 2023 r., co z kolei potwierdza data stempla pocztowego umieszczonego na kopercie w której nadano przesyłkę. W dalszej części rozważań WSA wskazał, że określony w art. 43 k.p.a. sposób doręczenia zastępczego, opiera się na domniemaniu, że osoba wskazana na potwierdzeniu odbioru jako domownik adresata, która pokwitowała odbiór pisma, przyjęła je w celu oddania adresatowi oraz, że pismo to zostało mu doręczone. Doręczenie zastępcze - w trybie art. 43 k.p.a. - wywołuje takie same skutki, jak doręczenie zwykłe do rąk adresata, z kolei pokwitowanie przesyłki odbioru pisma przez dorosłego domownika jest następstwem aktu woli i stanowi uzewnętrznienie podjęcia woli oddania pisma adresatowi.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00