Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 14 maja 2024 r., sygn. II SA/Bd 138/24

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Elżbieta Piechowiak (spr.) Sędziowie sędzia WSA Grzegorz Saniewski sędzia WSA Katarzyna Korycka po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 14 maja 2024 r. sprawy ze skargi K. J. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] grudnia 2023 r. nr [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego uchyla zaskarżoną decyzję.

Uzasadnienie

II SA/Bd 138/24

UZASADNIENIE

Decyzją z dnia 30 listopada 2023 r., znak: GOPS.5233.511.SP.2023.RSZ, Wójt Gminy K. odmówił K. J. (dalej: skarżąca) przyznania świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z koniecznością sprawowania opieki nad niepełnosprawną matką – B. D., legitymującą się orzeczeniem Powiatowego Zespołu Orzekania o Niepełnosprawności w L. z dnia 4 października 2023 r. kwalifikującym ją do osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności

Uzasadniając swoje rozstrzygnięcie organ wskazał w pierwszej kolejności, iż matka skarżącej jest wdową, zaś skarżąca jest jej jedynym dzieckiem. Dalej wyjaśnił, że ustawodawca nie wskazał jednoznacznie, jaki zakres pomocy osobie niepełnosprawnej w stopniu znacznym wyklucza podjęcie pracy zarobkowej choćby w niepełnym wymiarze. Pracownik socjalny w ramach wywiadu środowiskowego stwierdził, że matka skarżącej jest osobą przewlekle chorą, po bajpasach i porusza się z pomocą chodzika, zaś skarżąca pomaga jej w codziennych czynnościach. W ocenie organu pomoc sprawowana przez skarżącą nie wybiega poza ramy opieki, którą świadczyłby pracujący członek rodziny zamieszkujący wspólnie z osobą starszą i schorowaną, wobec czego możliwe jest podjęcie przez nią pracy choćby w częściowym wymiarze. Ponadto organ wskazał, że nie zachodzi korelacja czasowa między zaprzestaniem i niepodejmowaniem zatrudnienia a zwiększonym zapotrzebowaniem matki na opiekę ze strony skarżącej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00