Interpretacja indywidualna z dnia 7 czerwca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-1.4011.317.2024.2.KP
Ulga rehabilitacyjna.
Interpretacja indywidualna – w części prawidłowe i w części nieprawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest w części prawidłowe i w części nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
28 marca 2024 r. wpłynął Pani wniosek z 25 marca 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 29 maja 2024 r. (wpływ 6 czerwca 2024 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Posiada Pani orzeczenie o stopniu niepełnosprawności wydane przez (…) Zespól ds. Orzekania o Niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym. Symbole:
(...)
Niepełnosprawność (...) istnieje od 2003 r., stopień niepełnosprawności ustalono na dzień (…) 2022 r. (np. data wydania ostatniego orzeczenia).
Niepełnosprawność (...) istnieje od 1994 r., stopień niepełnosprawności ustalono na dzień (…) 2022 r. (np. data wydania ostatniego orzeczenia).
Pani obecny stan zdrowia pogarsza się i wymaga Pani regularnej rehabilitacji. Ma Pani zamiar zakupić rower i trenażer rowerowy, które posłużą Pani jako urządzenia do rehabilitacji w domu w celu zatrzymania postępującego schorzenia (...) zgodnie z zaleceniami lekarza specjalisty i orzeczonym stopniem niepełnosprawności. Natomiast sam rower może także posłużyć jako urządzenie rehabilitacyjne używane na zewnątrz, ułatwiające pokonywanie odległości, dzięki któremu odciąża się stawy dolnej części ciała. Aby jazda na rowerze przyniosła korzyści zdrowotne należy odpowiednio dobrać rower do wzrostu i wagi, co powoduje, że ma on indywidualny charakter. Nabyty rower i trenażer rowerowy byłby Pani indywidualnym sprzętem niezbędnym w rehabilitacji i mającym wpływ na sprawność organizmu, tym samym wykonywanie codziennych czynności życiowych.
Ma Pani zamiar kupić telefon (...), tablet (...), Smartwatch, a także wziąć udział w kursie (...) organizowanego przez Polski Związek (...)w związku z postępującym schorzeniem (...) i orzeczonym stopniem niepełnosprawności.
Posiada Pani wskazanie od lekarza prowadzącego (...) o konieczności używania (...) (zapisanych przez lekarza specjalistę). W (…) 2019 r. zakupiła Pani aparaty (...), z których korzysta Pani na co dzień. Celem ułatwienia czynności życiowych, (tj. kontaktu telefonicznego z innymi osobami, instytucjami), by nie być wykluczoną społecznie używa Pani telefonu komórkowego, tabletu. Jednak ww. aparaty (...) mogą być kompatybilne jedynie z telefonami (...) posiadającymi odpowiednie oprogramowanie systemowe z funkcją aparatów (...) i zainstalowaną aplikacją (...), które zostały poddane odpowiednim testom i spełniają swoją funkcję. Połączenia telefoniczne przy pomocy Bluetooth automatycznie przekierowane są do aparatów (...). Dzięki temu może Pani prowadzić rozmowy telefoniczne. Podkreśla Pani, że bez przekierowania rozmowy telefonicznej do aparatów (...) nie jest Pani w stanie telefonicznie komunikować się z innymi osobami. (...). Posiadając telefon (...) mogłaby Pani samodzielnie umówić się do lekarza, czy załatwić jakąkolwiek sprawę urzędową. Korzystanie z innego rodzaju telefonów, które nie posiadają odpowiedniego oprogramowania i funkcji aparatów (...) nie jest możliwe, co wyklucza Panią społecznie i uniemożliwia wykonywanie codziennych czynności życiowych.
Z kolei zegarek typu Smartwatch to urządzenie bezpośrednio współpracujące z telefonem komórkowym poprzez wibracje odczuwane na nadgarstku sygnalizuje przychodzące połączenie telefoniczne i sms, a także dzięki funkcji alarmu budzika obecnego w zegarku poprzez wibracje odczuwane na nadgarstku sygnalizuje nastawioną godzinę pobudki, co przyczynia się do poprawy życia codziennego. (...).
Korzystanie z tabletu (...) również przyczyniłoby się do kontaktu z innymi osobami, instytucjami itp., dzięki czemu nie byłaby Pani wykluczona społecznie i mogłaby Pani korzystać z ważnych aspektów życia społecznego, np. kulturowego, gospodarczego. Jako osoba (...) nie może Pani np. brać udziału w życiu społecznym, ponieważ stojąc w odległości powyżej 1 m nie usłyszy Pani rozmówcy, a w (...) może Pani widzieć swojego rozmówcę i odbierać dźwięki w aparatach (...). Posiadanie tabletu (...) umożliwiłoby Pani lepszą komunikację z otoczeniem, dzięki temu mogłaby Pani m.in. załatwić sprawę urzędową poprzez skorzystanie np. z e-wizyty. Podobnie, jak w przypadku telefonu, aparaty (...) są kompatybilne z tabletami (...), które posiadają odpowiednie oprogramowanie systemowe z funkcją aparatów (...) i zainstalowaną aplikacją (...), a tym samym spełniają swoją funkcję przekierowania dźwięku do aparatów (...). Korzystanie z innych tabletów nie jest możliwe, gdyż nie posiadają odpowiedniego oprogramowania i funkcji aparatów (...), które przekierowują dźwięk do aparatów (...).
Zarówno (...), Smartwatch umożliwiłyby Pani lepsze funkcjonowanie, a także lepszą jakość życia, gdyż ułatwiłyby Pani wykonywanie codziennych czynności życiowych. Wymienione urządzenia będą wykorzystywane w procesie rehabilitacji niepełnosprawności (...), a także ułatwiają wykonywanie czynności życiowych. Rehabilitacja społeczna daje możliwość osobie niepełnosprawnej zyskanie zdolności do życia w społeczeństwie. Związana jest z przystosowaniem osoby niepełnosprawnej do pełnienia odmiennej roli społecznej i do nowych form uczestnictwa w życiu społecznym oraz przygotowanie jego środowiska pod względem psychicznym (akceptacja osobowości i potrzeb inwalidy) i warunków pobytu (wyposażenie mieszkania, środki poruszania się i wykonywania codziennych czynności). Wskazane przez Panią telefon (...) , tablet(...), Smartwatch spełniają powyższe funkcje.
Pani stan zdrowia pogarsza się, wada (...) postępuje, ma Pani problem(...), dlatego chce Pani wziąć udział w kursie (...) organizowanym przez Polski Związek (...) by móc nadal uczestniczyć w życiu społecznym. Pani zdaniem uczestnictwo w tym kursie spełnia definicję rehabilitacji społecznej w związku z orzeczoną niepełnosprawnością (...). Rehabilitacja społeczna umożliwia człowiekowi niepełnosprawnemu zyskanie zdolności do życia w społeczeństwie; obejmuje przystosowanie inwalidy do pełnienia odmiennej roli społecznej i do nowych form uczestnictwa w życiu społecznym oraz przygotowanie jego środowiska pod względem psychicznym (akceptacja osobowości i potrzeb inwalidy) i warunków pobytu (wyposażenie mieszkania, środki poruszania się i wykonywania codziennych czynności).
Wydatki związane zarówno z zakupem roweru i trenażera rowerowego, telefonu (...), tabletu (...) umożliwiającego Pani kontakt ze światem zewnętrznym, także Smartwatch sygnalizującego poprzez wibracje nadejście połączeń oraz opłata za kurs (...) nie zostaną sfinansowane ani dofinansowane ze środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych, zakładowego funduszu aktywności, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, środków Narodowego Funduszu Zdrowia, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych ani nie zostaną zwrócone Pani w jakiejkolwiek formie.
Ogólnie przyjęta definicja rehabilitacji stanowi, że jest „to szereg działań (leczniczych, psychologicznych, społecznych, organizacyjnych, technicznych i edukacyjnych) podejmowanych na rzecz konkretnej osoby i mający na celu przywrócenie całkowitej lub przynajmniej częściowej sprawności fizycznej lub psychicznej”. Wobec tego wskazane przez Panią rower i trenażer rowerowy, telefon (...), tablet (...), zegarek Smartwatch, a także kurs (...) spełniają powyższe warunki.
Ponadto, w uzupełnieniu wniosku wskazała Pani co następuje.
Wydatki na rower, trenażer, telefon (...), tablet (...), Smartwatch, kurs (...) zamierza Pani ponieść w roku 2024 oraz 2025 i odliczyć w rozliczeniach rocznych za 2024 oraz 2025 r.
Stopień niepełnosprawności ma Pani od 2014 r. Pragnie Pani podkreślić, że Pani stan zdrowia pogarsza się, a niepełnosprawność będzie istniała w dacie poniesienia wskazanych wydatków.
W roku podatkowym, którego ma dotyczyć interpretacja zamierza Pani uzyskać przychody/dochody opodatkowane wg skali podatkowej (świadczenia społeczne m.in. zasiłek, renta, stosunek pracy).
W związku z tym, że wydatki zostaną poniesione, to będzie Pani posiadała dokumenty stwierdzające wysokość poniesionych wydatków (faktury, rachunki), na których będą znajdowały się Pani dane identyfikacyjne jako odbiorcy towaru/usługi, dane sprzedającego, rodzaj zakupionego towaru/usługi oraz kwotę zapłaty.
Wymienione wydatki nie będą zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, odliczone od dochodów opodatkowanych na zasadach określonych w art.30c, odliczone od przychodu na podstawie ustawy o zryczałtowanych podatku dochodowym. Wymienione wydatki chciałaby Pani odliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej w związku z art. 26 ust. 7a pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2022 r., poz. 2647 ze zm.).
Pytanie
1)Czy będzie Pani mogła odliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej wydatek na zakup roweru i trenażera rowerowego w zeznaniu podatkowym PIT-36 wraz z załącznikiem PIT/O za rok podatkowy, w którym poniesie Pani wydatek?
2)Czy będzie Pani mogła odliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej wydatek na zakup telefonu (...) w zeznaniu podatkowym PIT-36 wraz z załącznikiem PIT/O za rok podatkowy, w którym poniesie Pani wydatek?
3)Czy będzie Pani mogła odliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej wydatek na zakup tabletu (...) w zeznaniu podatkowym PIT-36 wraz z załącznikiem PIT/O za rok podatkowy, w którym poniesie Pani wydatek?
4)Czy będzie Pani mogła odliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej wydatek na zakup Smartwatcha w zeznaniu podatkowym PIT-36 wraz z załącznikiem PIT/O za rok podatkowy, w którym poniesie Pani wydatek?
5)Czy będzie Pani mogła odliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej wydatek na opłatę kursu (...) w zeznaniu podatkowym PIT-36 wraz z załącznikiem PIT/O za rok podatkowy, w którym poniesie Pani wydatek?
Pani stanowisko w sprawie
Ad. 1
Pani zdaniem, może Pani skorzystać z odliczenia wydatku na zakup roweru i trenażera rowerowego w ramach ulgi rehabilitacyjnej w związku z art. 26 ust. 7a pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2022 r poz. 2647 ze zm.), gdyż jest to poniesiony wydatek na zakup, naprawę lub najem indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności oraz wyposażenia umożliwiającego ich używanie zgodnie z przewidzianym zastosowaniem, niewymienionych w wykazie wyrobów medycznych z wyjątkiem sprzętu gospodarstwa domowego.
Pani obecny stan zdrowia pogarsza się i wymaga Pani regularnej rehabilitacji. Zakupiony przez Panią rower i trenażer rowerowy posłużą Pani jako urządzenie do rehabilitacji w domu w celu zatrzymania postępującego schorzenia(...) (zgodnie z zaleceniami lekarza specjalisty i orzeczonym stopniem niepełnosprawności).
Sam rower może także posłużyć jako urządzenie rehabilitacyjne używane na zewnątrz, ułatwiające pokonywanie odległości, dzięki któremu odciąża się stawy dolnej części ciała. Nabyty rower i trenażer rowerowy będą Pani indywidualnym sprzętem niezbędnym w rehabilitacji i mającym wpływ na sprawność organizmu, tym samym wykonywanie codziennych czynności życiowych. Używając tego sprzętu rehabilituje się Pani codziennie i regularnie, tym samym zmniejsza Pani ograniczenia, jakim podlega ze względu na swoją chorobę i zmniejsza Pani ryzyko negatywnych konsekwencji zdrowotnych. Aby jazda na rowerze przyniosła korzyści zdrowotne należy odpowiednio dobrać rower do wzrostu i wagi. Wszystko to powoduje, że rower ten posiada indywidualny charakter, związany z Pani niepełnosprawnością, co również oznacza że posiada on cechy indywidualnego sprzętu ułatwiającego wykonywanie czynności życiowych. Pomiędzy rodzajem nabytego sprzętu a rodzajem Pani niepełnosprawności jest ścisły związek, zakupiony sprzęt ułatwia wykonywanie Pani czynności życiowych, tym samym ma dla Pani indywidualny charakter.
Ad. 2
Pani zdaniem, może Pani skorzystać z odliczenia wydatku na zakup ww. telefonu w ramach ulgi rehabilitacyjnej w związku z art. 26 ust. 7a pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2022 r„ poz. 2647 ze zm.), gdyż jest to poniesiony wydatek na zakup, naprawę lub najem indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności, oraz wyposażenia umożliwiającego ich używanie zgodnie z przewidzianym zastosowaniem niewymienionych w wykazie wyrobów medycznych, z wyjątkiem sprzętu gospodarstwa domowego.
Korzystanie z tego telefonu ułatwi Pani wykonywanie czynności życiowych, gdyż będzie Pani miała możliwość kontaktu z innymi i nie będzie czuła się Pani wykluczona społecznie oraz pozwoli zmniejszyć ograniczenia, jakim podlega Pani ze względu na swoją chorobę i zmniejszy ryzyko negatywnych konsekwencji zdrowotnych. Telefony (...) posiadają odpowiednie oprogramowanie systemowe z funkcją aparatów (...) i zainstalowaną aplikacją (...), które zostały poddane odpowiednim testom i spełniają funkcję przekierowania połączenia telefonicznego do aparatów (...). To powoduje, że telefon ten posiada indywidualny charakter, związany z Pani niepełnosprawnością, co również oznacza, że posiada on cechy indywidualnego sprzętu, posiada oprogramowanie umożliwiające obsługę aplikacji, które ułatwiają wykonywane czynności życiowych. Pomiędzy rodzajem nabytego sprzętu a rodzajem Pani niepełnosprawności jest ścisły związek, zakupiony sprzęt ułatwia wykonywanie Pani czynności życiowych, tym samym ma dla Pani indywidualny charakter.
Ad. 3
Pani zdaniem, może Pani skorzystać z odliczenia wydatku na zakup ww. tabletu (...) w ramach ulgi rehabilitacyjnej w związku z art. 26 ust. 7a pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2022 r., poz. 2647 ze zm.), gdyż jest to poniesiony wydatek na zakup, naprawę lub najem indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności, oraz wyposażenia umożliwiającego ich używanie zgodnie z przewidzianym zastosowaniem, niewymienionych w wykazie wyrobów medycznych, z wyjątkiem sprzętu gospodarstwa domowego.
Korzystanie z tego tabletu ułatwi Pani wykonywanie czynności życiowych, gdyż będzie Pani miała możliwość kontaktu z innymi i nie będzie czuła się Pani wykluczona społecznie oraz pozwoli zmniejszyć ograniczenia, jakim podlega Pani ze względu na swoją chorobę i zmniejszy ryzyko negatywnych konsekwencji zdrowotnych. Tablety (...) posiadają odpowiednie oprogramowanie systemowe z funkcją aparatów (...) i zainstalowaną aplikacją (...), które zostały poddane odpowiednim testom i spełniają funkcję przekierowania dźwięku do aparatów (...). To powoduje, że tablet ten posiada indywidualny charakter, związany z Pani niepełnosprawnością, co również oznacza, że posiada on cechy indywidualnego sprzętu, posiada oprogramowanie umożliwiające obsługę aplikacji, ułatwiającego wykonywane czynności życiowych. Pomiędzy rodzajem nabytego sprzętu a rodzajem Pani niepełnosprawności jest ścisły związek, zakupiony sprzęt ułatwia wykonywanie Pani czynności życiowych, tym samym ma dla Pani indywidualny charakter.
Ad. 4
Pani zdaniem, może Pani skorzystać z odliczenia wydatku na zakup ww. Smartwatcha w ramach ulgi rehabilitacyjnej w związku z art. 26 ust. 7a pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2022 r., poz. 2647 ze zm.), gdyż jest to poniesiony wydatek na zakup, naprawę lub najem indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności, oraz wyposażenia umożliwiającego ich używanie zgodnie z przewidzianym zastosowaniem, niewymienionych w wykazie wyrobów medycznych z wyjątkiem sprzętu gospodarstwa domowego.
Korzystanie ze Smartwatcha ułatwi Pani wykonywanie czynności życiowych, gdyż poprzez wibracyjną sygnalizację alarmu budzika powiadomi Panią o pobudce, a także poprzez wibracyjną sygnalizację nadchodzących połączeń będzie miała Pani możliwość kontaktu z innymi i nie będzie Pani czuła się wykluczona społecznie oraz pozwoli zmniejszyć ograniczenia, jakim podlega Pani ze względu na swoją chorobę i zmniejszy ryzyko negatywnych konsekwencji zdrowotnych. To powoduje, że Smartwatch ten posiada indywidualny charakter, związany z Pani niepełnosprawnością, co również oznacza, że posiada on cechy indywidualnego sprzętu ułatwiającego wykonywane czynności życiowych. Pomiędzy rodzajem nabytego sprzętu a rodzajem Pani niepełnosprawności jest ścisły związek, zakupiony sprzęt ułatwia wykonywanie Pani czynności życiowych, tym samym ma dla Pani indywidualny charakter.
Ad. 5
Pani zdaniem, może Pani skorzystać z odliczenia wydatku poniesionego na opłatę za kurs(...) w ramach ulgi rehabilitacyjnej w związku z art. 26 ust. 7a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2022 r., poz. 2647 ze zm.), gdyż jest to poniesiony wydatek na zakup, naprawę lub najem indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności, oraz wyposażenia umożliwiającego ich używanie zgodnie z przewidzianym zastosowaniem, niewymienionych w wykazie wyrobów medycznych, z wyjątkiem sprzętu gospodarstwa domowego.
Pani stan zdrowia pogarsza się, wada (...) postępuje, ma Pani problem (...), dlatego chce Pani wziąć udział w kursie (...) organizowanym przez Polski (...) by móc nadal uczestniczyć w życiu społecznym. Pani zdaniem uczestnictwo w tym kursie spełnia definicję rehabilitacji społecznej w związku z orzeczoną niepełnosprawnością (...). Rehabilitacja społeczna umożliwia człowiekowi niepełnosprawnemu zyskanie zdolności do życia w społeczeństwie; obejmuje przystosowanie inwalidy do pełnienia odmiennej roli społecznej i do nowych form uczestnictwa w życiu społecznym oraz przygotowanie jego środowiska pod względem psychicznym (akceptacja osobowości i potrzeb inwalidy) i warunków pobytu (wyposażenie mieszkania, środki poruszania się i wykonywania codziennych czynności). Po ukończeniu kursu nie będzie czuła się Pani wykluczona społecznie i wiedza oraz umiejętności uzyskane przez Panią pozwolą zmniejszyć ograniczenia, jakim Pani podlega ze względu na swoją chorobę i zmniejszą ryzyko negatywnych konsekwencji zdrowotnych.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku jest w części prawidłowe i w części nieprawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2024 r. poz. 226).:
podstawę obliczenia podatku, z zastrzeżeniem art. 29-30cb, art. 30da-30dh, art. 30e-30g i art. 30j-30p, stanowi dochód ustalony zgodnie z art. 9, art. 23o, art. 23u, art. 24 ust. 1, 2, 3b-3e, 4-4e, 6 i 21 lub art. 24b ust. 1 i 2, po odliczeniu kwot wydatków na cele rehabilitacyjne oraz wydatków związanych z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, poniesionych w roku podatkowym przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne.
Odliczeniu od dochodu podlegają co do zasady wydatki poniesione od daty uzyskania orzeczenia o niepełnosprawności, chyba że w orzeczeniu tym wskazano, że niepełnosprawność datowana jest wcześniej niż data wydania orzeczenia. W takiej sytuacji podatnik może odliczyć wydatki poniesione po dniu wskazanym w orzeczeniu jako data ustalenia niepełnosprawności.
Rodzaje wydatków na cele rehabilitacyjne uprawniające do odliczeń od dochodu przed opodatkowaniem zawiera art. 26 ust. 7a ww. ustawy, natomiast zasady i warunki dokonywania tych odliczeń określone zostały w ust. 7 i 7b-7g tego artykułu.
Zgodnie z art. 26 ust. 7a pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Za wydatki, o których mowa w ust. 1 pkt 6, uważa się wydatki poniesione na zakup, naprawę lub najem indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności, oraz wyposażenia umożliwiającego ich używanie zgodnie z przewidzianym zastosowaniem, niewymienionych w wykazie, o którym mowa w pkt 2a, z wyjątkiem sprzętu gospodarstwa domowego.
Na podstawie art. 26 ust. 7b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Wydatki, o których mowa w ust. 7a, podlegają odliczeniu od dochodu, jeżeli nie zostały sfinansowane (dofinansowane) ze środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych, zakładowego funduszu aktywności, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych lub ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych albo nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie. W przypadku gdy wydatki były częściowo sfinansowane (dofinansowane) z tych funduszy (środków), odliczeniu podlega różnica pomiędzy poniesionymi wydatkami a kwotą sfinansowaną (dofinansowaną) z tych funduszy (środków) lub zwróconą w jakiejkolwiek formie.
Stosownie do treści art. 26 ust. 7 pkt 4 ww. ustawy:
wysokość wydatków na cele określone w ust. 1, z zastrzeżeniem ust. 7c, ustala się na podstawie
dokumentu stwierdzającego ich poniesienie, zawierającego w szczególności: dane identyfikujące kupującego (odbiorcę usługi lub towaru) i sprzedającego (towar lub usługę), rodzaj zakupionego towaru lub usługi oraz kwotę zapłaty - w przypadkach innych niż wymienione w pkt 1-3.
W myśl art. 26 ust. 7d ww. ustawy:
warunkiem odliczenia wydatków, o których mowa w ust. 7a, jest posiadanie przez osobę, której dotyczy wydatek:
1. orzeczenia o zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności, określonych w odrębnych przepisach, lub
2. decyzji przyznającej rentę z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy, rentę szkoleniową albo rentę socjalną, albo
3. orzeczenia o niepełnosprawności osoby, która nie ukończyła 16 roku życia, wydanego na podstawie odrębnych przepisów.
Zgodnie z art. 26 ust. 7f ww. ustawy:
ilekroć w przepisach ust. 7a jest mowa o osobach zaliczonych do:
1. I grupy inwalidztwa – należy przez to rozumieć odpowiednio osoby, w stosunku do których, na podstawie odrębnych przepisów, orzeczono:
a) całkowitą niezdolność do pracy oraz niezdolność do samodzielnej egzystencji albo
b) niezdolność do samodzielnej egzystencji, albo
c) znaczny stopień niepełnosprawności;
2. II grupy inwalidztwa – należy przez to rozumieć odpowiednio osoby, w stosunku do których, na podstawie odrębnych przepisów, orzeczono:
a) całkowitą niezdolność do pracy albo
b) umiarkowany stopień niepełnosprawności.
Ponadto, zgodnie z art. 26 ust. 7g ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Odliczenie, o którym mowa w ust. 1 pkt 6, może być dokonane również w przypadku, gdy osoba, której dotyczy wydatek, posiada orzeczenie o niepełnosprawności wydane przez właściwy organ na podstawie odrębnych przepisów obowiązujących do dnia 31 sierpnia 1997 r.
Natomiast w myśl art. 26 ust. 13a ww. ustawy:
Wydatki na cele określone w ust. 1 podlegają odliczeniu od dochodu, jeżeli nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów lub nie zostały odliczone od dochodów opodatkowanych na zasadach określonych w art. 30c lub nie zostały odliczone od przychodu na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym albo nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie.
Należy również pokreślić, że wszelkie zwolnienia podatkowe są odstępstwem od zasady powszechności opodatkowania, a przepisy dotyczące zwolnień podatkowych powinny być interpretowane ściśle, zgodnie przede wszystkim z ich wykładnią językową. Wykluczone jest w tym wypadku stosowanie wykładni rozszerzającej jak i zawężającej.
W opisie sprawy wskazała Pani, że posiada Pani orzeczenie o niepełnosprawności wydane ze względu na schorzenia (...). Podkreśliła Pani, że niepełnosprawność będzie istniała w dacie poniesienia wydatków.
Pani wątpliwości budzi m.in. kwestia możliwości odliczenia wydatków poniesionych na zakup roweru i trenażera rowerowego.
Podatnik w ramach ulgi rehabilitacyjnej może odliczyć od dochodu wyłącznie wydatki na zakup, naprawę lub najem sprzętu, urządzeń niezbędnego w rehabilitacji oraz ułatwiającego wykonywanie czynności życiowych stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności. Oznacza to, że taki sprzęt musi posiadać właściwości leczniczo – rehabilitacyjne lub ułatwiać tej osobie, ze względu na jej niepełnosprawność, wykonywanie czynności życiowych. Z uregulowań zawartych w art. 26 ust. 7a pkt 3 ww. ustawy wynika zatem, że zakupiony sprzęt musi być wykorzystywany (używany) w rehabilitacji oraz m.in. służyć przywracaniu sprawności organizmu.
Związek pomiędzy zakupionym sprzętem, urządzeniem lub narzędziem technicznym, a niepełnosprawnością podatnik powinien wykazać w taki sposób, aby organy podatkowe mogły uznać, że zakupiony przedmiot jest niezbędny w rehabilitacji oraz ułatwia wykonywanie czynności życiowych stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności, jak również, że istnieje związek pomiędzy rodzajem nabytego przedmiotu a rodzajem niepełnosprawności podatnika, np. powinien okazać zaświadczenie lekarskie wystawione przez lekarza specjalistę stosownie do stanu zdrowia osoby niepełnosprawnej i potrzeb indywidualnej rehabilitacji.
Z uregulowań zawartych w ww. przepisie wynika zatem, że:
·pomiędzy rodzajem nabytego sprzętu a rodzajem niepełnosprawności musi pozostawać ścisły związek,
·zakupiony sprzęt musi być wykorzystywany (używany) w rehabilitacji oraz służyć przywracaniu sprawności organizmu i ułatwiać wykonywanie czynności życiowych,
·cechą zakupionego sprzętu musi być jego indywidualny charakter.
Rower i trenażer rowerowy, które ma Pani zamiar kupić, niewątpliwie będą pomocne w Pani rehabilitacji. Dzięki nim będzie Pani rehabilitować się codziennie i regularnie tym samym zmniejszając ograniczenia jakim podlega Pani ze względu na swoją chorobę.
Rower i trenażer rowerowy będą Pani indywidualnymi sprzętami niezbędnymi w rehabilitacji i mającymi wpływ na sprawność organizmu, tym samym wykonywanie codziennych czynności życiowych. Tym samym, rower i trenażer rowerowy spełniają kryterium urządzenia, o którym mowa w art. 26 ust. 7a pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Wydatki poniesione na zakup roweru i trenażera rowerowego będą mogły zostać odliczone od dochodu w zeznaniu podatkowym o wysokość osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w podatku dochodowym od osób fizycznych w ramach ulgi rehabilitacyjnej.
Pani wątpliwości budzi również kwestia możliwości odliczenia w ramach ulgi rehabilitacyjnej wydatków poniesionych na zakup telefonu (...), tabletu (...) oraz Smartwatcha.
Zasadnym jest przyjęcie, że aktualny rozwój nauki i techniki, w wyniku którego są wprowadzane na rynek nowe urządzenia i doskonalone dotychczas funkcjonujące na rynku urządzenia, powoduje, że urządzenia, które dotychczas nie były wykorzystywane w rehabilitacji, stają się również urządzeniami ułatwiającymi wykonywanie czynności życiowych osobom niepełnosprawnym. Zainstalowanie na sprzęcie oprogramowania lub aplikacji, które zmniejszają ryzyko negatywnych konsekwencji zdrowotnych, powoduje, że posiada on indywidualny charakter, związany z niepełnosprawnością, co również oznacza, że posiada on cechy indywidualnego sprzętu ułatwiającego wykonywanie czynności życiowych.
Telefon komórkowy oraz tablet, które zamierza Pani kupić będą kompatybilne z używanymi przez Panią aparatami (...). Będą umożliwiały Pani prowadzenie rozmów telefonicznych, dzięki przekierowaniu ich bezpośrednio do aparatów (...). Natomiast Smartwatch jest urządzeniem bezpośrednio współpracującym z telefonem komórkowym i poprzez wibracje odczuwane na nadgarstku sygnalizuje przychodzące połączenie telefoniczne i sms a dzięki funkcji budzika, poprzez wibracje, sygnalizuje nastawioną godzinę pobudki, co znacznie przyczynia się do poprawy życia codziennego.
W konsekwencji, telefon oraz tablet z zainstalowaną aplikacją kompatybilną z używanymi przez Panią aparatami (...) a także Smartwatch spełniają wymogi indywidualnego sprzętu, o którym mowa w art. 26 ust. 7a pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Dzięki tym urządzeniom będzie Pani miała możliwość kontaktu z innymi ludźmi i nie będzie czuła się Pani wykluczona społecznie oraz pozwoli zmniejszyć ograniczenia, jakim podlega Pani ze względu na swoją chorobę.
Wydatki poniesione na zakup telefonu komórkowego, tableta oraz Smartwatcha będą mogły zostać odliczone od dochodu w zeznaniu podatkowym o wysokość osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w podatku dochodowym od osób fizycznych w ramach ulgi rehabilitacyjnej.
Natomiast odnosząc się do możliwości odliczenia w ramach ulgi rehabilitacyjnej wydatków poniesionych na opłacenie kursu (...) wskazuję, że ustawodawca w obowiązujących przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie przewidział możliwości ich odliczenia.
Wydatek na opłacenie kursu (...) nie stanowi, jak wskazała Pani we własnym stanowisku, wydatku na zakup, naprawę lub najem indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności oraz wyposażenia umożliwiającego ich używanie zgodnie z przewidzianym zastosowaniem.
Co prawda ustawodawca w art. 26 ust. 7a pkt 6b wskazał, że odliczeniu w ramach ulgi rehabilitacyjnej podlega odpłatność za zabiegi rehabilitacyjne lub leczniczo-rehabilitacyjne, jednak kurs (...) nie stanowi takiego zabiegu.
Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawiera definicji pojęcia „zabieg” i „rehabilitacja”. Zgodnie z definicją tych pojęć zawartą w „Słowniku wyrazów obcych” (PWN, Warszawa 1991 r.) oraz „Encyklopedii” PWN, zabieg stanowi interwencję mającą na celu wywołanie określonego skutku, zwykle będącą środkiem zaradczym przeciwdziałającym czemuś (np. skutkom choroby); rehabilitacja to przywrócenie choremu sprawności fizycznej i psychicznej poprzez stosowanie odpowiednich zabiegów leczniczych.
Dzięki kursowi (...) niewątpliwie nabędzie Pani nowe umiejętności, które pozwolą Pani zmniejszyć ograniczenia jakim podlega Pani ze względu na chorobę, jednak nie spełnia on definicji zabiegu rehabilitacyjnego.
Zatem nie będzie Pani przysługiwało prawo do zastosowania ulgi rehabilitacyjnej odnośnie wydatków poniesionych na opłacenie kursu (...).
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pani przedstawiła i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pani do interpretacji.
·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).