Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 8 maja 2024 r., sygn. III SA/Gl 66/24

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Krzysztof Wujek, Sędziowie Sędzia WSA Dorota Fleszer (spr.), Sędzia WSA Marzanna Sałuda, , po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 8 maja 2024 r. sprawy ze skargi Z. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Katowicach z dnia 27 listopada 2023 r. nr SKO.K/41.3/1805/2023/19487/KC w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdami oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z 27 listopada 2023 r. nr SKO.K/41.3/1805/2023/19487/KC Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Katowicach (dalej: SKO) odmówiło stwierdzenia nieważności decyzji z 14 marca 2000r. nr [...] Prezydenta Miasta Z. (dalej: Prezydent) w przedmiocie cofnięcia Z. K. (dalej: Skarżący) prawa jazdy kategorii AB nr [...] wydanego przez Urząd Miasta Z. do czasu wykazania się posiadaniem wymaganych kwalifikacji, której nadano rygor natychmiastowej wykonalności.

Rozstrzygnięcie zapadło w następującym stanie faktycznym i prawnym.

Prezydent decyzją z 14 marca 2000r. nr [...] (dalej: decyzja) cofnął Skarżącemu prawo jazdy kategorii AB nr [...] wydane przez Urząd Miasta Z. do czasu wykazania się posiadaniem wymaganych kwalifikacji. Przedmiotowej decyzji nadał rygor natychmiastowej wykonalności. Powodem cofnięcia uprawnień było nieprzystąpienie przez Skarżącego do kontrolnego sprawdzenia kwalifikacji, na które został uprzednio skierowany.

Pismem z 1 września 2023r. pełnomocnik Skarżącego - radca prawny K. B. (dalej: Pełnomocnik) zwrócił się do SKO o stwierdzenie nieważności ww. decyzji z uwagi na prawdopodobieństwo wystąpienia wady, o której mowa w art. 156 § 1 pkt 2 k.p.a. Jego zdaniem została ona wydana z rażącym naruszeniem prawa, a to art. 114 oraz art. 140 ust. 1 pkt 4 ówcześnie obowiązującej ustawy Prawo o ruchu drogowym. W jego ocenie najpierw powinna zostać wydana decyzja o skierowaniu na sprawdzenie kwalifikacji, co nie miało miejsca. Ponadto Pełnomocnik wskazał, że w decyzji cofnięto prawo jazdy co jest nieznane ustawie, gdyż cofnąć można było uprawnienia do kierowania pojazdem silnikowym danej kategorii, co także ma wpływ na ważność i prawidłowość decyzji. Pełnomocnik wskazał także na naruszenie przepisów ustawy Prawo o ruchu drogowym, ponieważ w żaden sposób nie regulują one kiedy kierowca powinien poddać się kontrolnemu sprawdzeniu kwalifikacji, a więc wolą ustawodawcy było przekazanie decyzji w tym zakresie na kierowcę, a wydanie decyzji o cofnięciu prawa jazdy na skutek nie poddania się egzaminowi jest ograniczeniem prawa kierującego do swobodnego wyboru terminu takiego egzaminu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00