Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 7 maja 2024 r., sygn. I SA/Bd 123/24
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Tomasz Wójcik (spr.) Sędziowie sędzia WSA Halina Adamczewska-Wasilewicz sędzia WSA Urszula Wiśniewska po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 7 maja 2024 r. sprawy ze skargi S. B. na postanowienie Dyrektora Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Toruniu z dnia 13 grudnia 2023 r. nr 9002-2023-000997 w przedmiocie uchybienia terminu do wniesienia odwołania 1. uchyla zaskarżone postanowienie; 2. zasądza od Dyrektora Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Toruniu na rzecz S. B. kwotę 597 (pięćset dziewięćdziesiąt siedem) zł tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] r. Kierownik Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) w C. z/s w G. (dalej także Kierownik BP) odmówił S. B. (dalej także: Skarżący, Strona) przyznania płatności w ramach systemów wsparcia bezpośredniego. Decyzja została doręczona Stronie elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych (dalej: "PUE") w dniu [...] r.
W dniu [...] r. (data stempla pocztowego) Skarżący wniósł odwołanie od ww. decyzji.
Postanowieniem z dnia [...] r. Dyrektor Oddziału Regionalnego ARiMR w T. (dalej także Dyrektor) stwierdził uchybienie terminu do wniesienia odwołania od decyzji Kierownika Biura Powiatowego ARiMR w C. z/s w G. z dnia [...] r. w sprawie odmowy przyznania płatności w ramach systemów wsparcia bezpośredniego.
W uzasadnieniu organ podał, że warunkiem skuteczności czynności procesowej - wniesienia odwołania - jest zachowanie ustawowego terminu do jej dokonania, który wynosi 14 dni od dnia doręczenia decyzji stronie. Za datę doręczenia stronie postępowania pisma za pomocą systemu teleinformatycznego ARiMR uznaje się dzień następujący po upływie 14 dni od dnia otrzymania pisma w tym systemie, jeżeli strona postępowania nie potwierdziła odczytania pisma przed upływem tego terminu. W niniejszej sprawie decyzja Kierownika Biura Powiatowego ARiMR w C. z/s w G. z dnia [...] r., dla której na profilu Skarżącego na PUE wygenerowane zostało w dniu [...] r. o godz. 12:08:06 powiadomienie o jej umieszczeniu, została doręczona Stronie postępowania w dniu [...] r., co wynika z potwierdzenia doręczenia dokumentu wygenerowanego z systemu PUE ARiMR. W związku z tym, dniem rozpoczynającym bieg terminu do wniesienia odwołania od wskazanej decyzji był dzień [...] r., zaś ostatnim dniem terminu na wniesienie odwołania był dzień [...] r. Odwołanie Skarżącego zostało złożone w Biurze Powiatowym ARiMR w C. z/s w G. w dniu [...] r. (data stempla pocztowego), a zatem po upływie określonego terminu. Uchybienie ustawowego terminu na wniesienie odwołania powoduje bezskuteczność odwołania, czego następstwem jest ostateczność decyzji. Tym samym, skoro decyzja organu pierwszej instancji stała się ostateczna z upływem dnia [...] r., to odwołanie wniesione w dniu [...] r. uważa się jako złożone po terminie, co powoduje konieczność wydania niniejszego postępowania. Przekroczenie terminu ustawowego nawet o jeden dzień obliguje do uznania, że dokonana przez Stronę czynność jest bezskuteczna, a organ ma obowiązek wydać postanowienie stwierdzające uchybienie terminu do wniesienia odwołania.