Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 4 czerwca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-1.4012.128.2024.2.RMA

Prawo do pełnego odliczenia podatku naliczonego od poniesionych wydatków (na budowę, wyposażenie i kosztów bieżących) i opodatkowanie okazjonalnego wykorzystania domu do celów prywatnych.

Interpretacja indywidualna - stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

18 marca 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 11 marca 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy prawa do pełnego odliczenia podatku naliczonego od poniesionych wydatków i opodatkowania okazjonalnego wykorzystania domu do celów prywatnych. Uzupełnił go Pan - w odpowiedzi na wezwanie - pismem z 14 maja 2024 r. (wpływ 17 maja 2024 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca zamierza świadczyć usługi polegające na odpłatnym umożliwieniu osobom trzecim tymczasowego korzystania z należącej do niego nieruchomości (dalej Usługi). W tym celu Wnioskodawca przeprowadzi proces budowlany, w ramach którego na własnej nieruchomości gruntowej położonej w miejscowości (...), wybuduje dwa budynki o charakterze mieszkalnym (dalej Dom) celem świadczenia Usług. Dom będzie składał się z lokali lub pokoi, w pełni umeblowanych, wyposażonych i przygotowanych na pobyt osób. Docelowymi klientami mogą być podatnicy VAT lub osoby niebędące podatnikami VAT (dalej Klienci).

Wnioskodawca będzie świadczył Usługi w sposób profesjonalny, tzn.:

  • będzie prowadził rezerwację Domu lub jego części (lokali lub pokoi) za pośrednictwem internetu, telefonicznie lub osobiście,
  • Usługi będą świadczone przez okres/okresy umówione między stronami, jednak przeważać będą okresy kilku-kilkunastodniowe,
  • odpłatność będzie obliczana jako iloczyn dni, liczby osób oraz stawki za dzień Domu lub jego części (pokoju lub lokalu),
  • odpłatność będzie uwzględniała koszty związane z dostawą mediów, dostęp do Wi-Fi oraz prawo parkowania samochodu (miejsce parkingowe),
  • dodatkowo doliczana będzie zryczałtowana opłata za sprzątanie Domu lub jego części po zakończeniu pobytu.

Usługi będą podlegały opodatkowaniu podatkiem VAT. Wnioskodawca uzyska wiążącą informację stawkową w ramach tak zdefiniowanych Usług.

Celem realizacji Usług, Wnioskodawca będzie ponosił wydatki na wybudowanie i wyposażenie Domu (pełen proces budowlany od projektu do uzyskania pozwolenia na użytkowanie, realizowany w większości przez podmioty zewnętrzne - podatników VAT) oraz wydatki na zakupy towarów i usług niezbędnych dla świadczenia Usług, np. zakup elementów wykończenia wnętrz, meble, AGD, media, prace ogrodowe, ochrona, sprzątanie etc. (dalej Wydatki). Wydatki (towary i usługi) będą dokumentowane fakturami VAT wystawionymi przez dostawców/usługodawców na Wnioskodawcę. Wydatki objęte rozpatrywanym wnioskiem będą podlegały opodatkowaniu VAT.

Wnioskodawca jest podatnikiem zarejestrowanym jako podatnik VAT czynny. Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą, w ramach której świadczy obecnie usługi o charakterze doradczym oraz usługi zarządzania projektami, zaś Usługi ma zamiar świadczyć dodatkowo jako dywersyfikację rodzajów prowadzonej aktywności biznesowej. Zamiarem Wnioskodawcy jest pełne wykorzystywanie Domu do celów świadczenia przedmiotowych Usług. Wnioskodawca zaspokaja własne potrzeby mieszkaniowe oraz potrzeby mieszkaniowe swojej rodziny w innej lokalizacji.

W sytuacji i w zakresie, w jakim Dom lub jego części (lokale, pokoje) nie będą objęte w danym momencie rezerwacjami, mogą zaistnieć przypadki, w których Wnioskodawca będzie wykorzystywał część Domu dla potrzeb prywatnych.

Uzupełnienie i doprecyzowanie opisu zdarzenia przyszłego

Oba wybudowane budynki mieszkalne będą w całości stanowiły środki trwałe w prowadzonej przez Podatnika działalności gospodarczej (w rozumieniu ustawy o VAT).

Oba budynki mieszkalne w całości (cała powierzchnia) wykorzystywane będą do celów działalności gospodarczej Podatnika, opodatkowanej podatkiem VAT. Ewentualne wykorzystanie części budynków do celów osobistych Podatnika może dotyczyć wyłącznie tych lokali/pokoi znajdujących się w ww. budynkach, które w danym momencie nie będą objęte rezerwacjami osób trzecich - oznacza to, że mogą to być różne lokale/pokoje, w różnych odstępach i okresach czasu (nie będzie występowało „przypisanie” danej części budynków mieszkalnych do celów osobistych).

W zakresie wskazania, czy w momencie ponoszenia wydatków na wybudowanie i wyposażenie Domu oraz wydatków na zakupy towarów i usług niezbędnych dla świadczenia Usług, będzie Pan w stanie określić, w jakim zakresie towary i usługi będzie Pan wykorzystywać do celów działalności gospodarczej, a w jakim do celów prywatnych odpowiedział Pan, że takie określenie (kwotowe lub procentowe) zakresu towarów lub usług, które będą wykorzystywane dla celów działalności i celów osobistych (prywatnych), w momencie ich nabywania, nie będzie możliwe. Wynika to z faktu, że celem Podatnika w momencie ich nabywania będzie ich wykorzystywanie dla celów działalności gospodarczej w całości (czyli do świadczenia Usług).

W zakresie wskazania, czy w sytuacji i w zakresie, w jakim Dom lub jego części (lokale, pokoje) nie będą objęte w danym momencie rezerwacjami i będzie Pan wykorzystywał część Domu dla potrzeb prywatnych, będzie Pan ponosił w tym czasie wydatki podlegające odliczeniu, w stosunku do których będzie Pan miał możliwość określenia, w jakiej części będą one związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, a w jakiej do celów prywatnych stwierdził Pan, że nie będzie wydatków, dla których takie określenie byłoby możliwe. Wydatki na budowę budynków lub ich części będą bowiem ponoszone w całości w celu prowadzenia działalności gospodarczej. To samo dotyczy bieżących wydatków na nabycie towarów i usług służących działalności gospodarczej (tzn. niezbędnych do świadczenia Usług) - w momencie ich nabywania nie będzie możliwe podzielenie ich na część, która służy świadczeniu Usług oraz część przypadającą na lokal/pokój przejściowo użytkowany dla celów prywatnych. Użytek prywatny będzie bowiem sporadyczny i nieprzewidywalny, zarówno w sensie powierzchniowym (tzn. jaki lokal/pokój będzie użytkowany prywatnie), jak i temporalnym (tzn. kiedy i przez jaki okres będzie użytek „własny”).

Naturalnie, w zakresie w jakim wydatki Podatnika dotyczyć będą wyłącznie i bezpośrednio użytku prywatnego - Podatnikowi nie będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego. Takie wydatki nie miałaby bowiem związku z działalnością gospodarczą i nie są objęte treścią złożonego wniosku o interpretację.

Pytania

1.Czy Wnioskodawcy będzie przysługiwało prawo do odliczenia VAT naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących Wydatki przedstawione w opisie zdarzenia przyszłego?

2.Czy w sytuacji, w której dojdzie do wykorzystania Domu (lub jego części) przez Wnioskodawcę dla celów prywatnych, będzie zobowiązany do opodatkowania takiego świadczenia zgodnie z art. 8 ust. 2 ustawy o VAT?

Pana stanowisko w sprawie

1.Wnioskodawcy będzie przysługiwało pełne prawo do odliczenia VAT naliczonego wynikającego z faktur VAT dokumentujących Wydatki poniesione w związku ze świadczeniem Usług.

2.W sytuacji, w której dojdzie do okazjonalnego wykorzystania Domu (lub jego części) przez Wnioskodawcę dla celów prywatnych, będzie zobowiązany do opodatkowania takiego świadczenia zgodnie z art. 8 ust. 2 ustawy o VAT.

Uzasadnienie stanowiska własnego

Ad 1)

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik VAT oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek VAT został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, tzn. takich, których następstwem jest określenie podatku VAT należnego.

Na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o VAT podatnikami VAT są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. W świetle art. 15 ust. 2 ustawy o VAT działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

W ocenie Wnioskodawcy świadczenie Usług będzie odbywało się w warunkach pozwalających na przyjęcie, że stanowią one prowadzenie działalności gospodarczej (w rozumieniu VAT) oraz że Wnioskodawca jest podatnikiem VAT z tytułu świadczenia tych Usług.

W ocenie Wnioskodawcy opisane we wniosku Usługi stanowią przedmiot opodatkowania ustawy o VAT (czynności opodatkowane VAT). Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, „przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (...)”. Opisane we wniosku Usługi - zdaniem Wnioskodawcy - stanowią usługi mieszczące się w Dziale 55 PKWiU („Usługi związane z zakwaterowaniem”). Są to bowiem usługi polegające na umożliwianiu klientom czasowego korzystania z Domu (i jego części). Takie Usługi podlegają 8% stawką VAT.

Wnioskodawca zamierza wykorzystywać towary i usługi (nabyte w ramach Wydatków) do wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu VAT (tj. do świadczenia Usług). Warunek przewidziany w przywołanym powyżej art. 86 ust. 1 ustawy o VAT dotyczący związku pomiędzy nabywanymi towarami i usługami (Wydatki) a transakcjami opodatkowanymi Wnioskodawcy będzie zatem spełniony.

Przepisy ustawy o VAT nie precyzują, jaki związek musi istnieć pomiędzy zakupami a sprzedażą, żeby podatnik mógł skorzystać z prawa do odliczenia. Związek ten może być bezpośredni (wydatek na nabycie towaru, który następnie zostanie przez podatnika sprzedany), bądź pośredni. Niezależnie od tego, czy dokonany zakup stanowi kompletny i zdatny do użytkowania towar czy środek trwały, czy też dokonywane są dopiero nakłady (inwestycja w toku) - podatnikowi, co do zasady, przysługuje prawo do odliczenia podatku, jeśli zakup dokonywany jest w związku z obecnie prowadzoną lub planowaną działalnością opodatkowaną, generującą podatek należny.

Wnioskodawca pragnie zaznaczyć, że jak wynika z opisu zdarzenia przyszłego, Wydatki nie będą stanowiły żadnego z przypadków opisanych w art. 88 ustawy o VAT, które wykluczałyby lub ograniczałyby prawo do odliczenia podatku naliczonego.

Reasumując, Wnioskodawcy będzie przysługiwało pełne prawo do odliczenia VAT naliczonego wynikającego z faktur VAT dokumentujących Wydatki poniesione w związku ze świadczeniem Usług.

Ad 2)

Zgodnie z art. 8 ust. 2 ustawy o VAT, za odpłatne świadczenie usług uznaje się również:

  • użycie towarów stanowiących część przedsiębiorstwa podatnika do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika, w tym w szczególności do celów osobistych podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych;
  • nieodpłatne świadczenie usług na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika.

Jak wynika z opisu zdarzenia przyszłego, może mieć miejsce sytuacja, w której Wnioskodawca będzie okazjonalnie korzystać z Domu (lub jego części) dla potrzeb prywatnych, gdy Dom nie będzie objęty w danym terminie Usługami świadczonymi dla klientów. Prywatne wykorzystywanie będzie zatem generowało konieczność opodatkowania takiego świadczenia, zgodnie z art. 8 ust. 2 ustawy o VAT (jednocześnie zgodnie z art. 29a ust. 5 ustawy o VAT: „W przypadku świadczenia usług, o którym mowa w art. 8 ust. 2, podstawą opodatkowania jest koszt świadczenia tych usług poniesiony przez podatnika”). Pozostanie to bez wpływu na prawo do odliczenia podatku naliczonego VAT od Wydatków.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 361), zwanej dalej „ustawą”:

W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy:

Kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu:

a) nabycia towarów i usług,

b) dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi.

Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, tzn. takich, których następstwem jest określenie podatku należnego. Wskazana zasada wyłącza możliwość dokonywania odliczeń podatku naliczonego związanego z towarami i usługami w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku lub niepodlegających opodatkowaniu. Jednocześnie z zasady tej wynika, że odliczenie podatku naliczonego może być częściowe, tzn. w tej części, w jakiej dane towary lub usługi, z którymi związany jest podatek naliczony są wykorzystywane do realizacji czynności opodatkowanych, z pominięciem tej części podatku od tych towarów i usług, w jakiej towary te lub usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności nieopodatkowanych.

Ustawodawca zapewnił podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego pod warunkiem spełnienia przez niego tzw. przesłanek pozytywnych oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy.

Na zakres prawa do odliczenia w sposób bezpośredni wpływa status danego podmiotu jako podatnika podatku od towarów i usług wykonującego czynności opodatkowane. Tylko podatnik w rozumieniu art. 15 ustawy ma prawo do odliczenia podatku naliczonego. Co do zasady status podatnika związany jest z prowadzeniem przez dany podmiot działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy.

Na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy:

Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

W świetle art. 15 ust. 2 ustawy:

Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Prawo do odliczenia podatku naliczonego, jako integralna część systemu VAT, w zasadzie nie może być ograniczane ani pod względem czasu, ani też pod względem zakresu przedmiotowego. Nie jest to bowiem wyjątkowy przywilej podatnika, lecz jego fundamentalne prawo. Możliwość wykonania tego prawa powinna być zapewniona niezwłocznie i względem wszystkich kwot podatku, które zostały pobrane (naliczone) od transakcji związanych z zakupami.

W myśl art. 86 ust. 7b ustawy:

W przypadku nakładów ponoszonych na nabycie, w tym na nabycie praw wieczystego użytkowania gruntów, oraz wytworzenie nieruchomości, stanowiącej majątek przedsiębiorstwa danego podatnika, wykorzystywanej zarówno do celów wykonywanej przez tego podatnika działalności gospodarczej, jak i do celów osobistych, o których mowa w art. 8 ust. 2, gdy przypisanie tych nakładów w całości do działalności gospodarczej podatnika nie jest możliwe, kwotę podatku naliczonego oblicza się według udziału procentowego, w jakim dana nieruchomość jest wykorzystywana do celów działalności gospodarczej.

Zgodnie z art. 2 pkt 14a ustawy:

Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o wytworzeniu nieruchomości - rozumie się przez to wybudowanie budynku, budowli lub ich części, lub ich ulepszenie w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym.

Ww. przepis art. 86 ust. 7b ustawy wprowadza szczególny tryb odliczeń podatku naliczonego w przypadku nieruchomości, nakładając na podatnika obowiązek określenia wysokości udziału procentowego, w jakim dana nieruchomość jest wykorzystana do celów prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej i ma on prawo do odliczenia podatku naliczonego od wydatków inwestycyjnych dotyczących tej nieruchomości zgodnie z tym udziałem. Unormowanie to ma charakter doprecyzowujący ogólną zasadę w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT wyrażoną w art. 86 ust. 1 ustawy.

Z opisu sprawy wynika, że zamierza Pan świadczyć usługi polegające na odpłatnym umożliwieniu osobom trzecim tymczasowego korzystania z należącej do Pana nieruchomości. W tym celu przeprowadzi Pan proces budowlany, w ramach którego na własnej nieruchomości gruntowej wybuduje dwa budynki o charakterze mieszkalnym celem świadczenia Usług. Dom będzie składał się z lokali lub pokoi, w pełni umeblowanych, wyposażonych i przygotowanych na pobyt osób.

Będzie Pan świadczył Usługi w sposób profesjonalny, tzn.:

  • będzie prowadził rezerwację Domu lub jego części (lokali lub pokoi) za pośrednictwem internetu, telefonicznie lub osobiście,
  • Usługi będą świadczone przez okres/okresy umówione między stronami, jednak przeważać będą okresy kilku-kilkunastodniowe,
  • odpłatność będzie obliczana jako iloczyn dni, liczby osób oraz stawki za dzień Domu lub jego części (pokoju lub lokalu),
  • odpłatność będzie uwzględniała koszty związane z dostawą mediów, dostęp do Wi-Fi oraz prawo parkowania samochodu (miejsce parkingowe),
  • dodatkowo doliczana będzie zryczałtowana opłata za sprzątanie Domu lub jego części po zakończeniu pobytu.

Usługi będą podlegały opodatkowaniu podatkiem VAT. Uzyska Pan wiążącą informację stawkową w ramach tak zdefiniowanych Usług.

Celem realizacji Usług będzie Pan ponosił wydatki na wybudowanie i wyposażenie Domu oraz wydatki na zakupy towarów i usług niezbędnych dla świadczenia Usług np. zakup elementów wykończenia wnętrz, meble, AGD, media, prace ogrodowe, ochrona, sprzątanie, etc.

Jest Pan podatnikiem zarejestrowanym jako podatnik VAT czynny. Pana zamiarem jest pełne wykorzystywanie Domu do celów świadczenia przedmiotowych Usług. Zaspokaja Pan własne potrzeby mieszkaniowe oraz potrzeby mieszkaniowe swojej rodziny w innej lokalizacji.

W sytuacji i w zakresie, w jakim Dom lub jego części (lokale, pokoje) nie będą objęte w danym momencie rezerwacjami, mogą zaistnieć przypadki, w których będzie Pan wykorzystywał część Domu dla potrzeb prywatnych. Ewentualne wykorzystanie części budynków do Pana celów osobistych może dotyczyć wyłącznie tych lokali/pokoi znajdujących się w ww. budynkach, które w danym momencie nie będą objęte rezerwacjami osób trzecich - oznacza to, że mogą to być różne lokale/pokoje, w różnych odstępach i okresach czasu (nie będzie występowało „przypisanie” danej części budynków mieszkalnych do celów osobistych).

W momencie ponoszenia wydatków na wybudowanie i wyposażenie Domu oraz wydatków na zakupy towarów i usług niezbędnych dla świadczenia Usług nie będzie możliwe określenie (kwotowe lub procentowe) zakresu towarów lub usług, które będą wykorzystywane dla celów działalności i celów osobistych (prywatnych). Wynika to z faktu, że Pana celem w momencie ich nabywania będzie ich wykorzystywanie dla celów działalności gospodarczej w całości (czyli do świadczenia Usług).

Nie będzie wydatków, dla których byłoby możliwe określenie, w jakiej części będą one związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, a w jakiej do celów prywatnych w sytuacji i w zakresie, w jakim Dom lub jego części (lokale, pokoje) nie będą objęte w danym momencie rezerwacjami i będzie Pan wykorzystywał część Domu dla potrzeb prywatnych. Wydatki na budowę budynków lub ich części będą bowiem ponoszone w całości w celu prowadzenia działalności gospodarczej. To samo dotyczy bieżących wydatków na nabycie towarów i usług służących działalności gospodarczej (tzn. niezbędnych do świadczenia Usług) - w momencie ich nabywania nie będzie możliwe podzielenie ich na część, która służy świadczeniu Usług oraz część przypadającą na lokal/pokój przejściowo użytkowany dla celów prywatnych. Użytek prywatny będzie bowiem sporadyczny i nieprzewidywalny, zarówno w sensie powierzchniowym (tzn. jaki lokal/pokój będzie użytkowany prywatnie), jak i temporalnym (tzn. kiedy i przez jaki okres będzie użytek „własny”).

Pana wątpliwości dotyczą w pierwszej kolejności pełnego prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących Wydatki poniesione w związku ze świadczeniem Usług.

Jak wskazano powyżej, z prawa do odliczenia podatku naliczonego skorzystać mogą wyłącznie podatnicy, którzy są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni. Ponadto podatnikowi przysługuje te prawo jedynie w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Przepisy ustawy nie precyzują, jaki związek musi istnieć pomiędzy zakupami a sprzedażą, żeby podatnik mógł skorzystać z prawa do odliczenia. Związek ten może być bezpośredni (wydatek na nabycie towaru, który następnie zostanie przez podatnika sprzedany), bądź pośredni.

Jednocześnie niezależnie od tego, czy dokonany zakup stanowi kompletny i zdatny do użytkowania towar czy środek trwały, czy też dokonywane są dopiero nakłady (inwestycja w toku) - podatnikowi, co do zasady, przysługuje prawo do odliczenia podatku, jeśli zakup dokonywany jest w związku z obecnie prowadzoną lub planowaną działalnością opodatkowaną, generującą podatek należny. Ustawa ustanawia zasadę tzw. niezwłocznego odliczenia podatku naliczonego. Zasada ta wyraża się tym, że podatnik, aby skorzystać z prawa do odliczenia podatku naliczonego nie musi czekać, aż nabyty towar lub usługa zostaną odsprzedane lub efektywnie wykorzystane na potrzeby działalności opodatkowanej. Istotna jest intencja nabycia - jeśli dany towar (usługa) ma służyć wykonywaniu czynności opodatkowanych wówczas, po spełnieniu wymienionych w art. 86 ustawy wymogów formalnych, odliczenie jest prawnie dozwolone (jeżeli nie wyłączają go inne przepisy ustawy lub aktów wykonawczych). Ta warunkowość realizacji określonego w art. 86 ust. 1 ustawy prawa do obniżenia powoduje, że nieziszczenie się warunku pozytywnego, jakim jest wykorzystanie towaru lub usługi do realizacji czynności opodatkowanej podatnika, np. gdy okaże się, że zmieniono przeznaczenie towaru (usługi) i został on ostatecznie wykorzystany do czynności zwolnionych od VAT lub niepodlegających VAT - spowoduje konieczność weryfikacji uprzedniego odliczenia podatku naliczonego.

Z kolei regulacja art. 86 ust. 7b ustawy obejmuje sytuacje, w których nieruchomość ma przeznaczenie mieszane, to znaczy jest wykorzystywana zarówno na cele związane z tą działalnością, jak i na cele osobiste. Przepis ten zobowiązuje zatem podatników do wyodrębnienia części podatku naliczonego związanego z czynnościami niepodlegającymi ustawie o podatku od towarów i usług (cele osobiste), który w świetle art. 86 ust. 1 ustawy nie podlega odliczeniu.

W przypadku nabycia towarów i usług wykorzystywanych do działalności gospodarczej oraz do celów prywatnych, w odniesieniu do których już w chwili zakupu wiadomo o „mieszanym” przeznaczeniu, odliczenie podatku jest możliwe wyłącznie w takiej części, w jakiej nabycie to jest związane z wykonywaniem czynności opodatkowanych. Jeśli natomiast w chwili zakupu podatnik nie może odpowiednio określić, w jakim zakresie towar lub usługa będzie wykorzystywana do celów działalności, a w jakim do celów prywatnych, możliwe jest pełne odliczenie podatku naliczonego, z uwzględnieniem art. 7 ust. 2 oraz art. 8 ust. 2 ustawy.

Taka sytuacja występuje w opisanej we wniosku sytuacji. Zamierza Pan świadczyć usługi polegające na odpłatnym umożliwieniu osobom trzecim tymczasowego korzystania z należącej do niego nieruchomości. Wybudowane w tym celu dwa budynki mieszkalne będą w całości stanowiły środki trwałe. Oba budynki w całości (cała powierzchnia) wykorzystywane będą do celów Pana działalności gospodarczej. Ewentualne wykorzystanie części budynków do Pana celów osobistych może dotyczyć wyłącznie tych lokali/pokoi znajdujących się w ww. budynkach, które w danym momencie nie będą objęte rezerwacjami osób trzecich - oznacza to, że mogą to być różne lokale/pokoje, w różnych odstępach i okresach czasu (nie będzie występowało „przypisanie” danej części budynków mieszkalnych do celów osobistych). Nie będzie możliwe w momencie ponoszenia wydatków na wybudowanie i wyposażenie Domu oraz wydatków na zakupy towarów i usług niezbędnych dla świadczenia Usług określenie, w jakim zakresie towary i usługi będzie Pan wykorzystywać do celów działalności gospodarczej, a w jakim do celów prywatnych. To samo dotyczy bieżących wydatków na nabycie towarów i usług służących działalności gospodarczej (tzn. niezbędnych do świadczenia Usług) - w momencie ich nabywania nie będzie możliwe podzielenie ich na część, która służy świadczeniu Usług oraz część przypadającą na lokal/pokój przejściowo użytkowany dla celów prywatnych. Użytek prywatny będzie bowiem sporadyczny i nieprzewidywalny, zarówno w sensie powierzchniowym (tzn. jaki lokal/pokój będzie użytkowany prywatnie), jak i temporalnym (tzn. kiedy i przez jaki okres będzie użytek „własny”).

Z uwagi zatem na fakt, że wybudowane dwa budynki o charakterze mieszkalnym będą przez Pana wykorzystywane do świadczenia Usług, podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT, pomimo zaistnienia przypadków, w których będzie Pan wykorzystywał część Domu dla potrzeb prywatnych, jednak nie będzie Pan w stanie określić, jaka to będzie część i w jakim okresie,  będzie Panu przysługiwało pełne prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących Wydatki poniesione w związku ze świadczeniem Usług. Powyższe prawo będzie przysługiwać z uwzględnieniem ograniczeń wynikających z art. 88 ustawy oraz regulacji art. 8 ust. 2 ustawy.

Stanowisko w zakresie pytania nr 1 jest prawidłowe.

Kolejne wątpliwości dotyczą ustalenia, czy w sytuacji, w której dojdzie do wykorzystania przez Pana Domu dla celów prywatnych, będzie Pan zobowiązany do opodatkowania takiego świadczenia zgodnie z art. 8 ust. 2 ustawy.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy:

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy:

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Stosownie do art. 7 ust. 2 ustawy:

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

1)przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,

2)wszelkie inne darowizny

- jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.

Na podstawie art. 8 ust. 1 ustawy:

Przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (…).

Natomiast w myśl art. 8 ust. 2 ustawy:

Za odpłatne świadczenie usług uznaje się również:

1)użycie towarów stanowiących część przedsiębiorstwa podatnika do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika, w tym w szczególności do celów osobistych podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych;

2)nieodpłatne świadczenie usług na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika.

Za usługi świadczone do celów innych niż działalność gospodarcza należy uznać wszelkie usługi, których świadczenie odbyło się bez związku z potrzebami prowadzonej działalności gospodarczej. Niedopełnienie któregokolwiek z warunków określonych w art. 8 ust. 2 ustawy jest podstawą do traktowania nieodpłatnej usługi jako niepodlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Przepisy ustawy formułują zasadę, że opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega co do zasady odpłatne świadczenie usług, a nieodpłatne ich świadczenie traktuje się jako odpłatne w przypadkach określonych w ww. art. 8 ust. 2 ustawy. Dla stwierdzenia, czy konkretne nieodpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu w myśl ww. art. 8 ust. 2 ustawy istotne jest ustalenie celu takiego świadczenia. Jeżeli nieodpłatne świadczenie będzie się wpisywało w cel prowadzonej działalności gospodarczej, wtedy przesłanka uznania takiej nieodpłatnej czynności za odpłatne świadczenie usług podlegające opodatkowaniu nie zostanie spełniona. Aby nieodpłatne świadczenie uznać za odpłatne świadczenie usług, tj. za podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT, musi być ono świadczone na cele inne niż działalność gospodarcza podatnika. Przez świadczenie usług niezwiązanych z prowadzeniem przedsiębiorstwa należy rozumieć takie świadczenie usług, które odbywa się bez związku z potrzebami prowadzonej działalności.

Jak wskazano powyżej, zamierza Pan świadczyć usługi polegające na odpłatnym umożliwieniu osobom trzecim tymczasowego korzystania z należącej do Pana nieruchomości. W tym celu przeprowadzi Pan proces budowlany, w ramach którego na własnej nieruchomości gruntowej wybuduje dwa budynki o charakterze mieszkalnym celem świadczenia Usług.

Usługi będą podlegały opodatkowaniu podatkiem VAT. Pana zamiarem jest pełne wykorzystywanie Domu do celów świadczenia przedmiotowych Usług.

W sytuacji i w zakresie, w jakim Dom lub jego części (lokale, pokoje) nie będą objęte w danym momencie rezerwacjami, mogą zaistnieć przypadki, w których będzie Pan wykorzystywał część Domu dla potrzeb prywatnych.

W konsekwencji na podstawie art. 8 ust. 2 ustawy będzie Pan zobowiązany do opodatkowania podatkiem od towarów i usług wykorzystania Domu (lub jego części) do celów prywatnych (osobistych). W rozpatrywanej sprawie w przypadku okazjonalnego wykorzystania Domu (lub jego części) do celów prywatnych nastąpi bowiem nieodpłatne świadczenie usług na cele osobiste podatnika, które to wykorzystanie nie będzie miało związku z prowadzoną przez Pana działalnością gospodarczą.

Stanowisko w zakresie pytania nr 2 jest prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem Pana wniosku (zapytań). Inne kwestie nieobjęte pytaniami nie mogą być - zgodnie z art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa - rozpatrzone. W szczególności w interpretacji nie rozstrzygano w zakresie opodatkowania Usług i zastosowania stawki podatku VAT w wysokości 8%. Potraktowano bowiem jako element opisu zdarzenia przyszłego Pana wskazanie „Usługi będą podlegały opodatkowaniu podatkiem VAT. Wnioskodawca uzyska wiążącą informację stawkową w ramach tak zdefiniowanych Usług”.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

  • Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.
  • Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

  • Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

  • w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
  • w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00