Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 31 maja 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4014.161.2024.3.ASZ
Skutki podatkowe sprzedaży udziału w nieruchomości.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od czynności cywilnoprawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej
26 marca 2024 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny o wydanie interpretacji indywidualnej. Wniosek dotyczy m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy sprzedaży udziału w prawie własności nieruchomości (działek). Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – w piśmie z 28 maja 2024 r. (wpływ 28 maja 2024 r.).
Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem:
1) Zainteresowany będący stroną postępowania:
(…) Spółka Akcyjna (dalej: Kupujący, Spółka)
NIP: (…)
2) Zainteresowana niebędąca stroną postępowania:
Pani (…) (dalej jako: Sprzedająca)
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Zainteresowana niebędąca stroną postępowania – Pani (…) (dalej jako: Sprzedająca) jest współwłaścicielką:
a)w udziale wynoszącym 1/3 części nieruchomości stanowiącej zabudowaną działkę gruntu o numerze ewidencyjnym (…) o powierzchni (…) m2, położonej przy ulicy (…) w (…), dla której to nieruchomości Sąd Rejonowy dla (…), VII Wydział Ksiąg Wieczystych, prowadzi księgę wieczystą Kw (…) (dalej jako: Nieruchomość 1);
b)w udziale wynoszącym 1/3 części nieruchomości stanowiącej niezabudowaną działkę gruntu o numerze ewidencyjnym (…) o powierzchni (…) m2, położonej przy ulicy (…) w (…), dla której to nieruchomości Sąd Rejonowy dla (…), VII Wydział Ksiąg Wieczystych, prowadzi księgę wieczystą Kw (…) (dalej jako: Nieruchomość 2);
c)w udziale wynoszącym 1/3 części nieruchomości stanowiącej niezabudowaną działkę gruntu o numerze ewidencyjnym (…) o powierzchni (…) m2, położonej przy ulicy (…) w (…), dla której to nieruchomości Sąd Rejonowy dla (…), VII Wydział Ksiąg Wieczystych, prowadzi księgę wieczystą Kw (…) (dalej jako: Nieruchomość 3);
d)w udziale wynoszącym 1/3 części nieruchomości stanowiącej niezabudowaną działkę gruntu o numerze ewidencyjnym (…) o powierzchni (…) m2, położonej przy ulicy (…) w (…), dla której to nieruchomości Sąd Rejonowy dla (…), VII Wydział Ksiąg Wieczystych, prowadzi księgę wieczystą Kw (…) (dalej jako Nieruchomość 4).
Działki o numerach ewidencyjnych (…) stanowią od prawie 100 lat jedną funkcjonalną i gospodarczą całość, tj. gospodarstwo rolne o powierzchni łącznej (…) ha. Wszystkie te działki sąsiadują ze sobą. 95% gruntów stanowią użytki rolne. Pierwszymi właścicielami tego gospodarstwa rolnego byli małżonkowie (…), którzy prowadzili je i posiadali nieprzerwanie od czasów przed II wojną światową i pomimo (…) ich posiadanie trwało nieprzerwanie do ich śmierci w latach 80-tych XX wieku.
Następnie posiadanie tego gospodarstwa rolnego przeszło, w drodze dziedziczenia ustawowego, na córkę (…) oraz w miejsce zmarłych wcześniej:
a) drugiej córki - (…), na rzecz jej dzieci: (…)
b) syna - (…), na rzecz jego dzieci: (…).
W 2011 r. wymienieni spadkobiercy rozpoczęli starania o uregulowanie stanu prawnego gospodarstwa na swoją rzecz i w tym celu rozpoczęto postępowania o stwierdzenie nabycia własności wskutek zasiedzenia.
Z wniosku spadkobierców (…) prowadzone były postępowania o stwierdzenie zasiedzenia działek o numerach ewidencyjnych (…), wskutek których, postanowieniami wydanymi w latach 2020-2022, Sąd Rejonowy dla (…) w sprawach o sygnaturach akt (…), prawomocnie stwierdził nabycie własności działek o numerach ewidencyjnych (…), stanowiących gospodarstwo rolne w całości z dniem (…) 2005 r. na rzecz: (…) w udziale 1/3 (córka (…)), (…) i (…) w udziałach po 1/6 (dzieci (…), tj. wnuki (…)), (…) w udziałach po 1/18 każde z nich (dzieci (…), tj. wnuki (…)), (…) w udziale 1/8 (syna (…), tj. prawnuk (…)) oraz (…) w udziałach po 1/36 (dzieci (…), tj. prawnuki (…)).
Nabycie własności działek o numerach ewidencyjnych (…) przez zasiedzenie nastąpiło z mocy prawa, wskutek spełnienia przesłanek ustawowych, a w postępowaniach sądowych, o których mowa powyżej, doszło do wydania postanowień potwierdzających zasiedzenie. Nabycie nie miało charakteru odpłatnego, a prowadzenie postępowań sądowych innego celu, jak potwierdzenie nabycia własności z mocy prawa przez zasiedzenie.
Ponieważ działki o numerach ewidencyjnych (…) stanowią gospodarstwo rolne, to nabycie własności przez zasiedzenie tego gospodarstwa rolnego zostało zwolnione w całości od podatku od spadków i darowizn z tytułu zasiedzenia (z wyjątkiem budynku mieszkalnego i gruntu budowlanego pod nim, gdzie podatek ten został uregulowany w całości).
(…) nabyła udziały w Nieruchomości 1, Nieruchomości 2, Nieruchomości 3 i Nieruchomości 4 w drodze zasiedzenia (…) 2005 r. na podstawie postanowień Sądu Rejonowego dla (…), Wydział XVI Cywilny, Sygn. akt (…).
Nieruchomość 1 jest:
a) zabudowana jednokondygnacyjnym budynkiem gospodarczym o powierzchni zabudowy (…) m2 oraz jednokondygnacyjnym budynkiem mieszkalnym o powierzchni zabudowy (…) m2. Budynek mieszkalny został wybudowany w 1960 r. i od tego roku był zamieszkały, jednak obecnie nie jest zamieszkiwany. Budynek gospodarczy został wybudowany około 1930 r. jako budynek mieszkalno- gospodarczy a w 2005 r. nastąpiło dostosowanie tego budynku na cele tylko gospodarcze i od tego roku budynek był wykorzystywany jako budynek gospodarczy. W obu budynkach nikt nie jest zameldowany na pobyt stały lub czasowy;
b) ujęta w ewidencji gruntów jako: B tereny mieszkaniowe oraz RIVb grunty orne;
c) położona na terenie objętym planem miejscowego zagospodarowania przyjętym Uchwałą Nr (…) Rady Miasta (…) z (…) 2019 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego rejonu (…), część I rejonie ul. (…), zgodnie z którym dla Nieruchomości 1 przewidziano: 4 MN/MW - zabudowę mieszkaniową jednorodzinną lub wielorodzinną.
Nieruchomość 1 posiada bezpośredni dostęp do drogi publicznej ulicy (…).
Nieruchomość 2 jest:
a) niezabudowana, przy czym na Nieruchomości 2 znajdują się naniesienia w postaci tymczasowego zadaszenia, które nie jest trwale związane z gruntem;
b) ujęta w ewidencji gruntów jako: RIVb grunty orne;
c) położona na terenie objętym planem miejscowego zagospodarowania przyjętym Uchwałą Nr (…) Rady Miasta (…), z (…) 2019 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego rejonu (…), część I rejonie ul. (…), zgodnie z którym dla Nieruchomości 2 przewidziano: 4 MN/MW - zabudowę mieszkaniową jednorodzinną lub wielorodzinną.
Nieruchomość 2 posiada bezpośredni dostęp do drogi publicznej ulicy (…).
Nieruchomość 3 jest:
a) niezabudowana, przy czym na gruncie znajdują się naniesienia w postaci tymczasowego namiotu, który nie jest trwale związany z gruntem;
b) ujęta w ewidencji gruntów jako: RIIIb, RIVa i RIVb grunty orne oraz Lzr-RIVb grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych;
c) położona na terenie objętym planem miejscowego zagospodarowania przyjętym Uchwałą Nr (…) Rady Miasta (…), z (…) 2019 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego rejonu (…), część I w rejonie ul. (…), zgodnie z którym dla Nieruchomości 3 przewidziano: 1 MW/U - zabudowę mieszkaniową wielorodzinną z usługami, 2 MW/U - zabudowę mieszkaniową wielorodzinną z usługami, 37 KD-D teren dróg publicznych ulic miejskich (klasa ulicy dojazdowa), 1 KD-G teren dróg publicznych ulic miejskich (klasa ulicy główna), 6 ZP teren zieleni parkowej.
Nieruchomość 3 posiada pośredni dostęp do drogi publicznej poprzez działki, które stanowią własność Miasta (…) i które w ewidencji gruntów i budynków oznaczone są jako działki drogowe.
Nieruchomość 4 jest:
a) niezabudowana;
b) ujęta w ewidencji gruntów jako: RIIIb, RIVa i RIVb grunty orne;
c) położona na terenie objętym planem miejscowego zagospodarowania przyjętym Uchwałą Nr (…) Rady Miasta (…) z (…) 2019 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego rejonu (…), część I w rejonie ul. (…), zgodnie z którym dla Nieruchomości 4 przewidziano: 1 MW/U - zabudowę mieszkaniową wielorodzinną z usługami, 2 MW/U - zabudowę mieszkaniową wielorodzinną z usługami, 37 KD-D teren dróg publicznych ulic miejskich (klasa ulicy dojazdowa), 1 KD-G teren dróg publicznych ulic miejskich (klasa ulicy główna), 6 ZP teren zieleni parkowej.
Nieruchomość 4 posiada pośredni dostęp do drogi publicznej poprzez działki, które stanowią własność Miasta (…) i które w ewidencji gruntów i budynków oznaczone są jako działki drogowe.
Sprzedająca, wraz z pozostałymi współwłaścicielami Nieruchomości 1, Nieruchomości 2, Nieruchomości 3 i Nieruchomości 4 podjęła wspólnie decyzję o bezpłatnym użyczeniu Nieruchomości 1, Nieruchomości 2, Nieruchomości 3 i Nieruchomości 4 na potrzeby rolne (pastwisko i stajnie w budynkach gospodarczych) na rzecz bezpośrednich sąsiadów. W związku z tym, Sprzedająca, wraz z pozostałymi współwłaścicielami Nieruchomości 1, Nieruchomości 2, Nieruchomości 3 i Nieruchomości 4 jest stroną umowy użyczenia tych nieruchomości na rzecz czterech osób fizycznych (dalej jako: Biorący). Biorący używają Nieruchomości 1, Nieruchomości 2, Nieruchomości 3 i Nieruchomości 4 nieodpłatnie. Umowa użyczenia wygaśnie przed zaistnieniem zdarzenia przyszłego jakim jest sprzedaż przez Sprzedającą udziałów posiadanych w Nieruchomości 1, Nieruchomości 2, Nieruchomości 3 i Nieruchomości 4. Umowa użyczenia zawarta jest na czas oznaczony, do (…) 2024 r. Zgodnie z postanowieniami tej umowy użyczenia, wszelkie naniesienia, jakich Biorący dokonali na Nieruchomości 2 w postaci tymczasowego zadaszenia, które nie jest trwale związane z gruntem oraz na Nieruchomości 3 w postaci tymczasowego namiotu, który nie jest trwale związany z gruntem zostaną przez Biorących usunięte do (…) 2024 r. czyli jeszcze przed zaistnieniem zdarzenia przyszłego jakim jest sprzedaż przez Sprzedającą udziału w Nieruchomości 1, Nieruchomości 2, Nieruchomości 3 i Nieruchomości 4.
W dziale IV księgi wieczystej prowadzonej dla Nieruchomości 4 widnieje wzmianka z (…) 2023 r. o wniosku wierzyciela, z prezentatą jego złożenia (…) 2023 r. w Sądzie Rejonowym (…) VII Wydział Ksiąg Wieczystych, o: wpis hipoteki przymusowej na udziale 1/18 należącym do (…) w księdze wieczystej o numerze (…) w wysokości (…) zł na rzecz (…) w celu zabezpieczenia wierzytelności zasądzonej prawomocnym nakazem zapłaty wydanym przez Sąd Rejonowy (…) VI Wydział Cywilny z (…) 2019 r. o sygn. akt (…) wraz z postanowieniem w przedmiocie klauzuli wykonalności z (…) 2020 r. ( dalej jako: Hipoteka Przymusowa).
Biorąc powyższe pod uwagę, na dzień zaistnienia zdarzenia przyszłego jakim jest sprzedaż przez Sprzedającą udziału w Nieruchomości 1, Nieruchomości 2, Nieruchomości 3 i Nieruchomości 4:
1)Nieruchomość 1 będzie nieruchomością zabudowaną budynkiem mieszkalnym wybudowanym w 1960 r., który od tego roku był zamieszkały, jednak obecnie nie jest zamieszkiwany oraz budynkiem gospodarczym wybudowanym około 1930 r. jako budynek mieszkalno-gospodarczy, który w 2005 r. dostosowano tylko na cele gospodarcze, który od tego roku był wykorzystywany jako budynek gospodarczy;
2)Nieruchomości 2, Nieruchomości 3 i Nieruchomości 4 będą nieruchomościami niezabudowanymi;
3)Nieruchomości 1, Nieruchomości 2, Nieruchomości 3 i Nieruchomości 4 objęte są miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego i przeznaczone pod zabudowę, przy czym miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego przewiduje dla:
-Nieruchomości 1: 4 MN/MW - zabudowę mieszkaniową jednorodzinną lub wielorodzinną,
-Nieruchomości 2: 4 MN/MW - zabudowę mieszkaniową jednorodzinną lub wielorodzinną,
-Nieruchomości 3: 1 MW/U - zabudowę mieszkaniową wielorodzinną z usługami, 2 MW/U - zabudowę mieszkaniową wielorodzinną z usługami, 37 KD-D teren dróg publicznych ulic miejskich (klasa ulicy dojazdowa), 1 KD-G teren dróg publicznych ulic miejskich (klasa ulicy główna), 6 ZP teren zieleni parkowej,
-Nieruchomości 4: 1 MW/U - zabudowę mieszkaniową wielorodzinną z usługami, 2 MW/U - zabudowę mieszkaniową wielorodzinną z usługami, 37 KD-D teren dróg publicznych ulic miejskich (klasa ulicy dojazdowa), 1 KD-G teren dróg publicznych ulic miejskich (klasa ulicy główna), 6 ZP teren zieleni parkowej.
Sprzedająca:
a) nie prowadziła w przeszłości działalności gospodarczej i nie prowadzi działalności gospodarczej i na dzień sprzedaży przez Sprzedającą udziału w Nieruchomości 1, Nieruchomości 2, Nieruchomości 3 i Nieruchomości 4, czyli na dzień zaistnienia zdarzenia przyszłego, stan ten nie ulegnie zmianie;
b) nie była w przeszłości zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług i nie jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług i na dzień sprzedaży przez Sprzedającą udziału w Nieruchomości 1, Nieruchomości 2, Nieruchomości 3 i Nieruchomości 4, czyli na dzień zaistnienia zdarzenia przyszłego, stan ten nie ulegnie zmianie;
c) nie dokonywała kiedykolwiek sprzedaży ewentualnych płodów rolnych z udziału w Nieruchomości 1, Nieruchomości 2, Nieruchomości 3 i Nieruchomości 4 i na dzień sprzedaży przez Sprzedającą udziału w Nieruchomości 1, Nieruchomości 2, Nieruchomości 3 i Nieruchomości 4, czyli na dzień zaistnienia zdarzenia przyszłego, stan ten nie ulegnie zmianie;
d) nie jest i nie była rolnikiem ryczałtowym, o którym mowa w art. 2 pkt 19 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, korzystającym ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 tej ustawy i na dzień sprzedaży przez Sprzedającą udziału w Nieruchomości 1, Nieruchomości 2, Nieruchomości 3 i Nieruchomości 4, czyli na dzień zaistnienia zdarzenia przyszłego, stan ten nie ulegnie zmianie;
e) nie dokonywała w przeszłości sprzedaży innych nieruchomości i na dzień sprzedaży przez Sprzedającą udziału w Nieruchomości 1, Nieruchomości 2, Nieruchomości 3 i Nieruchomości 4, czyli na dzień zaistnienia zdarzenia przyszłego, stan ten nie ulegnie zmianie;
f) nie posiada innych nieruchomości, które zamierza sprzedać i na dzień sprzedaży przez Sprzedającą udziału w Nieruchomości 1, Nieruchomości 2, Nieruchomości 3 i Nieruchomości 4, czyli na dzień zaistnienia zdarzenia przyszłego, stan ten nie ulegnie zmianie;
g) nie podjęła żadnych działań w celu sprzedaży udziału w Nieruchomości 1, Nieruchomości 2, Nieruchomości 3 i Nieruchomości 4, w szczególności nie zawarła umowy pośrednictwa, nie zamieszczała ogłoszenia w prasie lub Internecie, nie umieszczała na Nieruchomości 1, Nieruchomości 2, Nieruchomości 3 i Nieruchomości 4 lub w jej pobliżu banerów, nie przygotowywała żadnej oferty z opisem stanu faktycznego i prawnego Nieruchomości 1, Nieruchomości 2, Nieruchomości 3 i Nieruchomości 4 i na dzień sprzedaży przez Sprzedającą udziału w Nieruchomości 1, Nieruchomości 2, Nieruchomości 3 i Nieruchomości 4, czyli na dzień zaistnienia zdarzenia przyszłego, stan ten nie ulegnie zmianie;
h) nie występowała, również za pośrednictwem pełnomocnika, o uchwalenie dla Nieruchomości 1, Nieruchomości 2, Nieruchomości 3 i Nieruchomości 4 miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego ani o wydanie dla Nieruchomości 1, Nieruchomości 2, Nieruchomości 3 i Nieruchomości 4 decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu i na dzień sprzedaży przez Sprzedającą udziału w Nieruchomości 1, Nieruchomości 2, Nieruchomości 3 i Nieruchomości 4, czyli na dzień zaistnienia zdarzenia przyszłego, stan ten nie ulegnie zmianie;
i) nie podejmowała jakichkolwiek działań, od momentu nabycia udziału w Nieruchomości 1, Nieruchomości 2, Nieruchomości 3 i Nieruchomości 4, zmierzających do zwiększenia wartości udziału w Nieruchomości 1, Nieruchomości 2, Nieruchomości 3 i Nieruchomości 4, w szczególności:
-nie występowała samodzielnie o decyzję o zgodzie na wycinkę i pielęgnację istniejącej zieleni,
-nie zlecała samodzielnie przeprowadzenie badań gruntowych i pomiarów geodezyjnych,
-nie występowała samodzielnie o wydanie decyzji wyłączającej przedmiotową nieruchomość z produkcji użytków rolnych,
-nie występowała samodzielnie z wnioskiem o wydanie decyzji o zabudowie i zagospodarowaniu terenu;
i na dzień sprzedaży przez Sprzedającą udziału w Nieruchomości 1, Nieruchomości 2, Nieruchomości 3 i Nieruchomości 4, czyli na dzień zaistnienia zdarzenia przyszłego, stan ten nie ulegnie zmianie;
j) nie ponosiła żadnych nakładów finansowych na Nieruchomość 1, Nieruchomość 2, Nieruchomość 3 i Nieruchomość 4, w szczególności na uzbrojenie terenu, ogrodzenie, doprowadzenie mediów, drogi dojazdowej i na dzień sprzedaży przez Sprzedającą udziału w Nieruchomości 1, Nieruchomości 2, Nieruchomości 3 i Nieruchomości 4, czyli na dzień zaistnienia zdarzenia przyszłego, stan ten nie ulegnie zmianie.
Udział Sprzedającej w Nieruchomości 1, Nieruchomości 2, Nieruchomości 3 i Nieruchomości 4:
a)nie był wykorzystywany przez Sprzedającą, od momentu nabycia tego udziału, do prowadzenia działalności gospodarczej i na dzień sprzedaży przez Sprzedającą udziału w Nieruchomości 1, Nieruchomości 2, Nieruchomości 3 i Nieruchomości 4, czyli na dzień zaistnienia zdarzenia przyszłego, stan ten nie ulegnie zmianie.
b) od momentu nabycia tego udziału nie był przez Sprzedającą wykorzystywany na żadne potrzeby Sprzedającej i na dzień sprzedaży przez Sprzedającą udziału w Nieruchomości 1, Nieruchomości 2, Nieruchomości 3 i Nieruchomości 4, czyli na dzień zaistnienia zdarzenia przyszłego, stan ten nie ulegnie zmianie,
c) od momentu jego nabycia, nie był wykorzystywany przez Sprzedającą w działalności rolniczej zdefiniowanej w art. 2 pkt 15 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług i na dzień sprzedaży przez Sprzedającą udziału w Nieruchomości 1, Nieruchomości 2, Nieruchomości 3 i Nieruchomości 4, czyli na dzień zaistnienia zdarzenia przyszłego, stan ten nie ulegnie zmianie.
Jak już wspominano, nabycie przez Sprzedającą udziału w Nieruchomości 1, Nieruchomości 2, Nieruchomości 3 i Nieruchomości 4 nie nastąpiło w wyniku czynności opodatkowanej podatkiem od towarów i usług i nie zostało udokumentowane fakturą z wykazaną kwotą podatku od towarów i usług w związku z czym Sprzedającej nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia udziału w Nieruchomości 1, Nieruchomości 2, Nieruchomości 3 i Nieruchomości 4.
Od momentu nabycia udziału w Nieruchomości 1, Nieruchomości 2, Nieruchomości 3 i Nieruchomości 4, te nieruchomości nie były przedmiotem umowy dzierżawy, umowy najmu i na dzień sprzedaży przez Sprzedającą udziału Nieruchomości 1, Nieruchomości 2, Nieruchomości 3 i Nieruchomości 4, czyli na dzień zaistnienia zdarzenia przyszłego, stan ten nie ulegnie zmianie. Jak już wspominano, obecnie Nieruchomość 1, Nieruchomość 2, Nieruchomość 3 i Nieruchomość 4 jest przedmiotem użyczenia na rzecz Biorących jednak na dzień sprzedaży przez Sprzedającą udziału Nieruchomości 1, Nieruchomości 2, Nieruchomości 3 i Nieruchomości 4, czyli na dzień zaistnienia zdarzenia przyszłego, umowa ta już nie będzie obowiązywać.
W dniu (…) 2024 r. Sprzedająca (oraz pozostali współwłaściciele Nieruchomości 1, Nieruchomości 2, Nieruchomości 3 i Nieruchomości 4 w zakresie posiadanych przez nich udziałów w tych nieruchomościach) zawarła, w formie aktu notarialnego Rep. (…), przedwstępną umowę sprzedaży udziału w Nieruchomości 1, Nieruchomości 2, Nieruchomości 3 i Nieruchomości 4 na rzecz Zainteresowanego będącego stroną postępowania - (…) Spółka Akcyjna (dalej jako: Kupujący).
Kupujący lub podmiot wskazany przez Kupującego zamierza zrealizować na Nieruchomości 1, Nieruchomości 2, Nieruchomości 3 i Nieruchomości 4 oraz nieruchomości sąsiedniej w stosunku do Nieruchomości 1, Nieruchomości 2, Nieruchomości 3 i Nieruchomości 4 stanowiącej działkę gruntu oznaczoną numerem ewidencyjnym (…) inwestycję polegającą na budowie budynków mieszkalnych wielorodzinnych z ewentualnymi usługami w parterze, posadowionych na jednokondygnacyjnym garażu podziemnym (dalej jako: Planowana Inwestycja).
W przedwstępnej umowie sprzedaży (akt notarialny Rep. (…)), Sprzedająca (oraz pozostali współwłaściciele Nieruchomości 1, Nieruchomości 2, Nieruchomości 3 i Nieruchomości 4) oraz Kupujący ustalili cenę, za którą Sprzedająca sprzeda udziały w Nieruchomości 1, Nieruchomości 2, Nieruchomości 3 i Nieruchomości 4 (i za jaką pozostali współwłaściciele Nieruchomości 1, Nieruchomości 2, Nieruchomości 3 i Nieruchomości 4 sprzedadzą swoje udziały w Nieruchomości 1, Nieruchomości 2, Nieruchomości 3 i Nieruchomości 4).
Zgodnie z postanowieniami przedwstępnej umowy sprzedaży (akt notarialny Rep. (…)), Kupujący zobowiązał się do przeprowadzenia we własnym imieniu i na własny koszt, w terminie do (…) 2024 r. badania Nieruchomości 1, Nieruchomości 2, Nieruchomości 3 i Nieruchomości 4 pod względem faktycznym, prawnym, technicznym, ekonomicznym, środowiskowym oraz urbanistycznym, w celu weryfikacji możliwości realizacji Planowanej Inwestycji na Nieruchomości 1, Nieruchomości 2, Nieruchomości 3 i Nieruchomości 4 przy czym ocena wyniku przeprowadzonego badania przysługuje wyłącznie Kupującemu i nie będzie podważana przez Sprzedających. Ponadto Kupujący zobowiązał się w terminie do (…) 2024 r. poinformować Sprzedającą, czy wynik badania jest dla Kupującego pozytywny czy negatywny.
W przedwstępnej umowie sprzedaży, Sprzedająca oraz pozostali właściciele udziałów w Nieruchomości 1, Nieruchomości 2, Nieruchomości 3 i Nieruchomości 4 postanowili, że w przypadku uzyskania przez Kupującego negatywnego, w ocenie Kupującego, wyniku przeprowadzonego badania Nieruchomości 1, Nieruchomości 2, Nieruchomości 3 i Nieruchomości 4, Kupujący będzie uprawniony do odstąpienia od przedwstępnej umowy sprzedaży, w terminie najpóźniej do (…) 2024 r, przy czym oświadczenie Kupującego o odstąpieniu od przedwstępnej umowy sprzedaży powinno zostać doręczone Sprzedającej oraz pozostałym właścicielom udziałów w Nieruchomości 1, Nieruchomości 2, Nieruchomości 3 i Nieruchomości 4 w terminie do (…) 2024 r.
W przedwstępnej umowie sprzedaży, Sprzedająca oraz pozostali właściciele udziałów w Nieruchomości 1, Nieruchomości 2, Nieruchomości 3 i Nieruchomości 4 postanowili, że od (…) 2024 r., to jest od dnia bezskutecznego upływu terminu na odstąpienie przez Kupującego od przedwstępnej umowy sprzedaży zgodnie ze wskazanymi powyżej zasadami w przypadku uzyskania przez Kupującego negatywnego, w ocenie Kupującego, wyniku przeprowadzonego badania Nieruchomości 1, Nieruchomości 2, Nieruchomości 3 i Nieruchomości 4, Sprzedająca oraz pozostali właściciele udziałów w Nieruchomości 1, Nieruchomości 2, Nieruchomości 3 i Nieruchomości 4 wyrażają zgodę dla Kupującego na dysponowanie Nieruchomością 1, Nieruchomością 2, Nieruchomością 3 oraz Nieruchomością 4, na cele budowlane w zakresie niezbędnym do wystąpienia o warunki techniczne przyłączenia do mediów, usunięcia kolizji sieci o ile okażą się konieczne. Czynności tych Kupujący dokona we własnym imieniu, na własną rzecz i na własne ryzyko, a koszty wynikające z czynności podjętych przez Kupującego poniesione zostaną przez Kupującego.
Zgodnie z postanowieniami przedwstępnej umowy sprzedaży (akt notarialny Rep. (…)), Sprzedająca (oraz pozostali współwłaściciele Nieruchomości 1, Nieruchomości 2, Nieruchomości 3 i Nieruchomości 4) oraz Kupujący zobowiązują się zawrzeć umowę sprzedaży, pod warunkiem spełnienia się wszystkich wymienionych niżej warunków zawieszających lub ich zrzeczenia się przez Kupującego:
1) Kupujący nabędzie, sąsiadującą w stosunku do Nieruchomości 1, Nieruchomości 2, Nieruchomości 3 i Nieruchomości 4, działkę nr (…) albo zawarta zostanie, w formie aktu notarialnego, przedwstępna umowa sprzedaży umożliwiająca nabycie działki nr (…) przez Kupującego, a w przypadku gdy zawarta zostanie, w formie aktu notarialnego, obowiązująca w dniu zawarcia umowy sprzedaży przez Sprzedającą udziału w Nieruchomości 1, Nieruchomości 2, Nieruchomości 3 i Nieruchomości 4, przedwstępna umowa sprzedaży umożliwiająca Kupującemu nabycie działki nr (…), po uzyskaniu pozytywnego wyniku badania przez Kupującego działki nr (…) i bezskutecznym upływie terminu na odstąpienie przez Kupującego od przedwstępnej umowy sprzedaży działki nr (…), nie dłuższego jednak niż 4,5 miesiąca od dnia zawarcia przedwstępnej umowy sprzedaży umożliwiającej Kupującemu nabycie działki nr (…);
2) na wniosek Sprzedającej i pozostałych współwłaścicieli Nieruchomości 1, Nieruchomości 2, Nieruchomości 3 i Nieruchomości 4 i Kupującego wydana zostanie przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej interpretacja podatkowa potwierdzająca, że sprzedaż przez Sprzedającą udziału w Nieruchomości 1, Nieruchomości 2, Nieruchomości 3 i Nieruchomości 4 oraz przez pozostałych właścicieli udziału Nieruchomości 1, Nieruchomości 2, Nieruchomości 3 i Nieruchomości 4 podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych i nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług;
3) Sprzedająca oraz pozostali współwłaściciele Nieruchomości 1, Nieruchomości 2, Nieruchomości 3 i Nieruchomości 4 wpisani zostaną w działach II ksiąg wieczystych prowadzonych dla Nieruchomości 1, Nieruchomości 2, Nieruchomości 3 i Nieruchomości 4 w udziałach wskazanych w przedwstępnej umowie sprzedaży;
4) Hipoteka Przymusowa w przypadku jej wpisania zostanie wykreślona z działu IV księgi wieczystej prowadzonej dla Nieruchomości 4 i wygaśnie wierzytelność zabezpieczona Hipoteką Przymusową;
5) Nieruchomości 1, Nieruchomości 2, Nieruchomości 3 i Nieruchomości 4 wolne będą od długów, roszczeń i obciążeń, najemców, dzierżawców, posiadaczy samoistnych, posiadaczy zależnych oraz dzierżycieli pod innym tytułem prawnym lub bez tytułu prawnego, a działy I, II, III i IV ksiąg wieczystych tych nieruchomości wolne będą od wzmianek i wpisów na rzecz osób trzecich, z wyłączeniem roszczeń, obciążeń i wpisów wynikających z przedwstępnej umowy sprzedaży;
6) nie będą się toczyły żadne postępowania sądowe, administracyjne lub egzekucyjne, które mogłyby prowadzić do pozbawienia lub zakwestionowania tytułu prawnego Sprzedającej oraz pozostałych współwłaścicieli Nieruchomości 1, Nieruchomości 2, Nieruchomości 3 i Nieruchomości 4 do Nieruchomości 1, Nieruchomości 2, Nieruchomości 3 i Nieruchomości 4;
7) wszystkie oświadczenia Sprzedającej oraz pozostałych współwłaścicieli Nieruchomości 1, Nieruchomości 2, Nieruchomości 3 i Nieruchomości 4 zawarte w przedwstępnej umowie sprzedaży są i będą prawdziwe i zgodne z rzeczywistym stanem faktycznym i prawnym na dzień zawarcia umowy sprzedaży przy czym Sprzedająca oraz pozostali współwłaściciele Nieruchomości 1, Nieruchomości 2, Nieruchomości 3 i Nieruchomości 4 i Kupujący postanawiają, że przypadek naruszenia niniejszego warunku nie występuje w przypadku, gdy w wyniku przeprowadzonego przez Kupującego badania Nieruchomości 1, Nieruchomości 2, Nieruchomości 3 i Nieruchomości 4, Kupujący ustalił, że dane oświadczenie bądź oświadczenia Sprzedającej lub pozostałych współwłaścicieli Nieruchomości 1, Nieruchomości 2, Nieruchomości 3 i Nieruchomości 4 są nieprawdziwe lub niezgodne ze stanem rzeczywistym lub prawnym i Kupujący nie zawiadomił o tym fakcie Sprzedających wraz z oświadczeniem o pozytywnym lub negatywnym wyniku badania;
8) nie zostanie wyłożony do publicznego wglądu projekt zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obejmującego Nieruchomości 1, Nieruchomości 2, Nieruchomości 3 i Nieruchomości 4, który będzie uniemożliwiać bądź utrudniać realizację Planowanej Inwestycji na Nieruchomości 1, Nieruchomości 2, Nieruchomości 3 i Nieruchomości 4.
Zgodnie z postanowieniami przedwstępnej umowy sprzedaży (akt notarialny Rep. (…)), Sprzedająca (oraz pozostali współwłaściciele Nieruchomości 1, Nieruchomości 2, Nieruchomości 3 i Nieruchomości 4) ustanowiła pełnomocnikami osoby wskazane przez Kupującego do:
a) wglądu w akta ksiąg wieczystych Nieruchomości 1, Nieruchomości 2, Nieruchomości 3 i Nieruchomości 4 objętych umową oraz wszelkich ksiąg wieczystych bądź ksiąg hipotecznych, z których nastąpiło przyłączenie bądź odłączenie działek gruntu wchodzących obecnie w skład Nieruchomości 1, Nieruchomości 2, Nieruchomości 3 i Nieruchomości 4;
b) występowania o wypisy i wyrysy z ewidencji gruntów;
c) uzyskania przez Kupującego informacji oraz zaświadczeń:
-w przedmiocie roszczeń reprywatyzacyjnych i restytucyjnych do Nieruchomości 1, Nieruchomości 2, Nieruchomości 3 i Nieruchomości 4,
-w przedmiocie braku zaległości w opłacaniu podatków i opłat lokalnych, a także żadnych innych zaległości lub należności, które mogłyby skutkować obciążeniem Nieruchomości 1, Nieruchomości 2, Nieruchomości 3 i Nieruchomości 4 hipoteką przymusową;
d) uzyskiwania, za pośrednictwem wszystkich właściwych organów administracji, instytucji, urzędów lub sądów, informacji w przedmiocie roszczeń byłych właścicieli (lub ich następców prawnych) zgłoszonych do Nieruchomości 1, Nieruchomości 2, Nieruchomości 3 i Nieruchomości 4 lub do nieruchomości, z której wywodzi się Nieruchomość 1, Nieruchomość 2, Nieruchomość 3, Nieruchomość 4 lub do nieruchomości sąsiednich, a także w przedmiocie jakichkolwiek postępowań dotyczących Nieruchomości 1, Nieruchomości 2, Nieruchomości 3 i Nieruchomości 4 lub nieruchomości, z których wywodzi się Nieruchomość 1, Nieruchomość 2, Nieruchomość 3, Nieruchomość 4 lub nieruchomości sąsiednich, a ponadto, do uzyskania zaświadczeń w przedmiocie takich roszczeń oraz wyżej wymienionych postępowań.
Zatem, udzielone w umowie Kupującemu pełnomocnictwo obejmuje jedynie czynności sprawdzające w zakresie nabycia prawa własności przez Sprzedającą i pozostałych właścicieli udziałów w Nieruchomości 1, Nieruchomości 2, Nieruchomości 3 i Nieruchomości 4, którzy są stroną przedwstępnej umowy sprzedaży zawartej z Kupującym (…) 2024 r. (akt notarialny Rep. (…)), uzyskania dokumentów dotyczących stanu obecnego nieruchomości (wypisy i wyrysy) oraz weryfikację stanu obecnego w zakresie istnienia roszczeń tzw. Dekretowych. Umowa w żadnym zapisie nie upoważnia Kupującego do dokonywania w imieniu sprzedających lub na ich rzecz jakichkolwiek czynności, które zmieniałby stan nieruchomości, czy też podnosiły jej walory inwestycyjne lub przygotowywałby nieruchomości do planowanej przez Kupującego inwestycji.
Zdarzeniem przyszłym, którego dotyczy wniosek jest sprzedaż przez Sprzedającą udziału w Nieruchomości 1, Nieruchomości 2, Nieruchomości 3 i Nieruchomości 4 na rzecz Kupującego, w wykonaniu przedwstępnej umowy sprzedaży (akt notarialny Rep. (…)).
Zaznaczamy, że przywołując za Państwem treść opisu zdarzenia przyszłego pominęliśmy tę jego część, która znajduje się w treści uzupełnienia, gdyż odnosi się ona wyłącznie do zagadnień dotyczących podatku od towarów i usług.
Pytanie w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych
Czy sprzedaż udziału w Nieruchomości 1, Nieruchomości 2, Nieruchomości 3 i Nieruchomości 4 będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych według stawki 2% tego podatku a Kupujący przy umowie sprzedaży przez Sprzedającą udziału w Nieruchomości 1, Nieruchomości 2, Nieruchomości 3 i Nieruchomości 4 będzie podatnikiem tego podatku? (pytanie oznaczone we wniosku nr 2)
Państwa stanowisko w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych
Państwa zdaniem, zgodnie z art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, podatkowi od czynności cywilnoprawnych nie podlegają czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany:
a)w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług,
b)jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem:
-umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,
-umów sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.
Ponieważ sprzedaż przez Sprzedającą udziału w Nieruchomości 1, Nieruchomości 2, Nieruchomości 3 i Nieruchomości 4 nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według właściwej stawki tego podatku, a Sprzedająca przy odpłatnej dostawie – sprzedaży udziału w Nieruchomości 1, Nieruchomości 2, Nieruchomości 3 i Nieruchomości 4 nie będzie działać jako podatnik podatku od towarów i usług, to nie zajdą żadne okoliczności wyłączające opodatkowanie podatkiem od czynności cywilnoprawnych, o których mowa jest w powołanym wyżej art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.
Wskazali Państwo, że zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ww. ustawy, podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają umowy sprzedaży rzeczy i praw majątkowych. Stawka podatku od czynności cywilnoprawnych, w przypadku sprzedaży udziału w Nieruchomości 1, Nieruchomości 2, Nieruchomości 3 i Nieruchomości 4, wynosi 2%, zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Stosownie do art. 3 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnych a podatnikiem podatku od czynności cywilnoprawnych jest kupujący, zgodnie z art. 4 pkt 1 ww. ustawy.
W związku z powyższym, sprzedaż przez Sprzedającą udziału w Nieruchomości 1, Nieruchomości 2, Nieruchomości 3 i Nieruchomości 4 będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych według stawki 2% tego podatku a Kupujący przy umowie sprzedaży przez Sprzedającą udziału w Nieruchomości 1, Nieruchomości 2, Nieruchomości 3 i Nieruchomości 4 będzie podatnikiem tego podatku.
Z uwagi na zakres tej interpretacji, przywołaliśmy powyżej tylko tę część Państwa stanowiska, która odnosi się do zagadnienia dotyczącego podatku od czynności cywilnoprawnych.
Ocena stanowiska w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 295):
Podatkowi temu podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.
Stosownie do treści art. 3 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy:
Obowiązek podatkowy, z zastrzeżeniem ust. 2, powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej.
W myśl art. 4 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:
Obowiązek podatkowy – przy umowie sprzedaży – ciąży na kupującym.
Art. 6 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy stanowi, że:
Przy umowie sprzedaży – podstawę opodatkowania stanowi wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego.
Zgodnie natomiast z art. 6 ust. 2 ww. ustawy:
Wartość rynkową przedmiotu czynności cywilnoprawnych określa się na podstawie przeciętnych cen stosowanych w obrocie rzeczami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem ich miejsca położenia, stanu i stopnia zużycia, oraz w obrocie prawami majątkowymi tego samego rodzaju, z dnia dokonania tej czynności, bez odliczania długów i ciężarów.
Jak wynika z art. 7 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:
Stawki podatku – przy umowie sprzedaży – wynoszą:
a)nieruchomości, rzeczy ruchomych, prawa użytkowania wieczystego, własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego oraz wynikających z przepisów prawa spółdzielczego: prawa do domu jednorodzinnego oraz prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym – 2%,
b)innych praw majątkowych – 1%.
Na podstawie art. 2 pkt 4 lit. a) i b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:
Nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany:
a)w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług, z wyjątkiem umów sprzedaży, których przedmiotem jest lokal mieszkalny stanowiący odrębną nieruchomość, opodatkowanych zgodnie z art. 7a,
b)jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem:
-umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,
-umów sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.
Zgodnie z art. 1a pkt 7 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:
Użyte w ustawie określenie podatek od towarów i usług oznacza podatek od towarów i usług w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2023 r. poz. 1570, 1598 i 1852) lub podatek od wartości dodanej pobierany na podstawie przepisów obowiązujących w państwach członkowskich.
W związku z powyższymi regulacjami należy stwierdzić, że umowa sprzedaży podlega generalnie opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych i obowiązek uiszczenia tego podatku ciąży na kupującym.
W ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych przewidziano jednak sytuacje, w których czynność mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy jest wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
Z treści art. 2 pkt 4 lit. a) i b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wynika, że o wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy posiadają generalnie status podatnika podatku od towarów i usług, lecz wyłącznie fakt, że dana czynność (ta konkretna) jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub przynajmniej jedna ze stron tej czynności jest z tego podatku zwolniona (z wyjątkami w ustawie wskazanymi). Przy czym, mimo zwolnienia z podatku od towarów i usług, wyłączenie z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie będzie miało miejsca wówczas, gdy czynność będzie dotyczyć m.in. umowy sprzedaży a jej przedmiotem będzie m.in. nieruchomość. Jednocześnie podkreślić należy, że z treści cytowanego przepisu (lit. a) wynika, że wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych jest czynność tylko w takim zakresie, w jakim jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług (z wyjątkiem ściśle określonym).
Z opisu sprawy wynika, że zamierzają Państwo zawrzeć umowę sprzedaży udziału w Nieruchomości 1, Nieruchomości 2, Nieruchomości 3 i Nieruchomości 4, na mocy której Zainteresowany będący stroną postępowania (Kupujący) nabędzie od Zainteresowanej niebędącej stroną postępowania (Sprzedającej) udział ww. Nieruchomościach. Nieruchomość 1 jest zabudowana. Pozostałe Nieruchomości 2, 3 i 4 są niezabudowane.
W związku z tym należy podkreślić, że jakkolwiek zapytanie Państwa dotyczy opodatkowania umowy sprzedaży podatkiem od czynności cywilnoprawnych, to jednak w pierwszej kolejności rozstrzygnięcia wymaga kwestia czy powyższa transakcja – dokonana pomiędzy wskazanymi we wniosku Stronami – podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w świetle przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, bowiem ocena ta ma zasadnicze znaczenie dla ewentualnego objęcia umowy sprzedaży podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Objęcie tej czynności opodatkowaniem podatkiem od towarów i usług będzie bowiem skutkować wyłączeniem obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.
Z interpretacji indywidualnej znak: (…) w zakresie podatku od towarów i usług wynika, że:
-Sprzedająca nie wypełni przesłanek zdefiniowanych w art. 15 ust. 1 i ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług i nie wystąpi w roli podatnika podatku od towarów i usług w stosunku do sprzedaży udziałów w Nieruchomości 1, Nieruchomości 2, Nieruchomości 3 i Nieruchomości 4,
-transakcja zbycia udziałów w Nieruchomości 1, Nieruchomości 2, Nieruchomości 3 i Nieruchomości 4 nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług.
Z rozstrzygnięcia zawartego w ww. interpretacji, wynika, że Sprzedająca w analizowanej sprawie nie będzie występować w charakterze podatnika podatku od towarów i usług. Omawiana transakcja sprzedaży udziału w Nieruchomości 1, Nieruchomości 2, Nieruchomości 3 i Nieruchomości 4 nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Skoro, omawiana we wniosku sprzedaż udziału w Nieruchomości 1 (działki zabudowanej) oraz Nieruchomości 2, Nieruchomości 3 i Nieruchomości 4 (działek niezabudowanych) nie będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług, to w takim przypadku umowa sprzedaży udziału w ww. Nieruchomościach 1, 2, 3 i 4 będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych według właściwej stawki podatku (określonej w art. 7 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych – stawka 2%). Na mocy art. 4 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, po stronie Kupującego wystąpi obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych.
Tym samym Państwa stanowisko uznaliśmy ze prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Ta interpretacja stanowi ocenę Państwa stanowiska wyłącznie w zakresie przepisów ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. W zakresie podatku od towarów i usług wydane zostało odrębne rozstrzygnięcie – znak: (…).
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację przez Zainteresowanego, który jest stroną postępowania
(…) Spółka Akcyjna (Zainteresowany będący stroną postępowania – art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) ma prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a, art. 14b § 1 i art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right