Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Opolu z dnia 18 kwietnia 2024 r., sygn. I SA/Op 264/24

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Tomasz Judecki Sędziowie Sędzia WSA Beata Kozicka (spr.) Asesor sądowy WSA Remigiusz Mazur Protokolant St. inspektor sądowy Mariola Krzywda po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 18 kwietnia 2024 r. sprawy ze skargi Z. J. na decyzję Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z dnia 15 stycznia 2024 r., nr DSE3-K1027-D20572-8D/24 w przedmiocie odmowy potwierdzenia statusu działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych 1) uchyla zaskarżoną decyzję, 2) zasądza od Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych na rzecz skarżącego Z. J. kwotę 100 (sto) złotych, tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego, 3) zwraca z kasy Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu kwotę 100 (sto) złotych, tytułem nadpłaconego wpisu od skargi.

Uzasadnienie

Zaskarżoną przez Z. J. (dalej jako: skarżący, strona lub wnioskodawca), decyzją Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych (dalej również jako: Szef Urzędu) z dnia 15 stycznia 2024 r., nr DSE3-K1027-D20572-8D/24, działając na podstawie art. 5 ust. 1 w związku z art. 2 ust. 1 oraz art. 3 ustawy z dnia 20 marca 2015 r. o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 388 ze zm.), dalej jako: ustawa lub ustawa o działaczach opozycji antykomunistycznej, odmówił potwierdzenia skarżącemu statusu działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych.

Wyżej wymienione rozstrzygnięcie zapadło w następującym stanie faktycznym i prawnym. Skarżący wystąpił do Szefa Urzędu o przyznanie wskazanego statusu, powołując się na okoliczność, że był działaczem N. i w wyniku prowadzonej działalności został zwolniony z pracy, jak również uniemożliwiono wnioskodawcy jej podjęcie. Wyeksponował również w treści wniosku, że z tych powodów został zmuszony do przerwania studiów prawniczych. Na poparcie swojego stanowiska do wniosku załączył oświadczenia świadków: T. B. i Z. S. Pierwszy z nich wskazał, że skarżący "przyjechał do jego zakładu pracy jesienią 1980 r., zorganizował zebranie załogi i namawiał do wstepowania do >". Z oświadczenia wynikało, że "świadek i większość pracowników zapisała się do związku". Drugi ze wymienionych świadków oświadczył, że skarżący "był założycielem N. w P. w P., został następnie wybrany na przewodniczącego zakładowej >".

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00