Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 18 kwietnia 2024 r., sygn. III SA/Łd 43/24

Dnia 18 kwietnia 2024 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi – Wydział III w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Monika Krzyżaniak, Sędziowie Sędzia WSA Anna Dębowska (spr.), Sędzia NSA Teresa Rutkowska, , po rozpoznaniu w dniu 18 kwietnia 2024 roku na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym sprawy ze skargi K. K. na postanowienie Rektora [...] w Ł. z dnia 8 grudnia 2023 roku nr 77/23/PSŁ w przedmiocie odmowy wydania zaświadczenia żądanej treści oddala skargę.

Uzasadnienie

Postanowieniem z 8 grudnia 2023 r., nr 77/23/PSŁ Rektor Wyższej Szkoły Finansów i Informatyki im. prof. Janusza Chechlińskiego w Łodzi utrzymał w mocy postanowienie własne z 16 października 2023 r., nr 67/2023/PSŁ o odmowie wydania zaświadczenia o żądanej treści, tj. potwierdzającego informację o zaliczeniu przez K.K. semestru III na kierunku finanse i bankowość.

W sprawie ustalono następujący stan faktyczny i prawny.

K.K. pismem z 10 października 2023 r. wniósł o wydanie zaświadczenia potwierdzającego informację o zaliczeniu semestru III na kierunku finanse i bankowość.

Postanowieniem z 16 października 2023 r. Rektor Wyższej Szkoły Finansów i Informatyki im. prof. Janusza Chechlińskiego w Łodzi odmówił skarżącemu wydania zaświadczenia o żądanej treści.

We wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy skarżący zarzucił postanowieniu z 16 października 2023 r. wydanie z rażącym naruszeniem prawa. Podniósł, że organ działa na podstawie i w granicach przepisów prawa. Przemyślenia osób reprezentujących organ i wnioski z tych przemyśleń nie mają żadnego znaczenia w sprawie. W obrocie prawnym nie istnieje decyzja uchylająca decyzję o zaliczeniu skarżącemu semestru III w toku studiów.

Przywołanym na wstępie postanowieniem z 8 grudnia 2023 r. Rektor Wyższej Szkoły Finansów i Informatyki im. prof. Janusza Chechlińskiego w Łodzi utrzymał w mocy własne postanowienie z 16 października 2023 r.

Organ podniósł, że skarżący nie uzyskał zaliczenia z przewidzianego w planie studiów przedmiotu ekonomia matematyczna, co było warunkiem koniecznym do zaliczenia kolejnego semestru. Wszystkie inicjowane przez skarżącego postępowania mają na celu potwierdzenie przez organ, że uzyskał on zaliczenie wszystkich przedmiotów warunkujących dopuszczenie do egzaminu licencjackiego, a w konsekwencji, że nadanie tytułu zawodowego licencjata było skuteczne. Organ nie może jednak pominąć okoliczności sfałszowania wpisów w indeksie i karcie egzaminacyjnej potwierdzających uzyskanie przez skarżącego zaliczenia przedmiotu ekonomia matematyczna. Powyższe zostało potwierdzone wyrokiem Sądu Rejonowego dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi XIX Wydział Grodzki z 16 listopada 2006 r., sygn. akt XIX K 167/06, prawomocnym od 24 listopada 2006 r. W konsekwencji skarżący nie był również uprawniony do przystąpienia do egzaminu dyplomowego. Gdyby Komisja Egzaminu Dyplomowego WSFI posiadała wiedzę o tym fakcie, skarżący nie zostałby dopuszczony do egzaminu dyplomowego i nie wydano by decyzji o nadaniu skarżącemu tytułu zawodowego licencjata. Decyzja Komisji z 19 lipca 2005 r. o nadaniu skarżącemu tytułu zawodowego licencjata i wydaniu dyplomu została zresztą uchylona decyzją z 30 grudnia 2010 r. Rektora WSFI. Decyzją Dziekana WSFI nr 1/2019 z 12 września 2019 r., stwierdzono wydanie z naruszeniem prawa decyzji ostatecznej o zaliczeniu skarżącemu semestru III na kierunku finanse i bankowość. Decyzja zaliczająca skarżącemu kolejny semestr w toku studiów została zakwestionowana przez organ z powodu pojawienia się w sprawie nowych okoliczności w postaci informacji o sfałszowaniu wpisów w indeksie i karcie egzaminacyjnej. Decyzja nie mogła być jednak uchylona ze względu na upływ terminów materialnoprawnych, o których mowa w art. 146 § 1 k.p.a. Wobec powyższego, organ ograniczył się do stwierdzenia wydania z naruszeniem prawa decyzji w przedmiocie zaliczenia skarżącemu semestru III. Reasumując organ stwierdził, że nie jest możliwe wydanie zaświadczenia o żądanej treści. Oznaczałoby to, że organ toleruje fakt zaliczenia skarżącemu przedmiotu w toku studiów na podstawie sfałszowanych wpisów. Jest to nie tylko niezgodne z regulaminem studiów, ale i z zasadami współżycia społecznego. Akceptacja takiej postawy strony byłaby bowiem sprzeczna z zasadą równego i sprawiedliwego traktowania wszystkich studentów WSFI, której hołduje uczelnia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00