Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 29 maja 2024 r., sygn. I SA/Po 155/24

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Izabela Kucznerowicz Sędzia: WSA Mirella Ławniczak Asesor sądowy WSA Michał Ilski (spr.) Protokolant: st. sekr. sąd. Małgorzata Błoszyk po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 09 maja 2024 r. sprawy ze skargi Przedsiębiorstwa Handlowego [...] w [...] na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w [...] z dnia [...] nr [...] w przedmiocie nadwyżki podatku naliczonego nad należnym do zwrotu za miesiąc lipiec 2014 roku oddala skargę.

Uzasadnienie

Naczelnik [...] Urzędu Celno-Skarbowego [...] decyzją z 27 marca 2019 r., nr [...], [...], [...] określił P. A. w restrukturyzacji (dalej zwanej również skarżącą) wysokość nadwyżki podatku naliczonego nad należnym do zwrotu na rachunek bankowy za lipiec 2014 r.

W ocenie organu pierwszej instancji skarżąca nie miała prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur wystawionych przez N. A. L. oraz K. K. S. dokumentujących dostawy telefonów marki [...].

W odniesieniu do N. odwołano się m. in. do wydanej względem tego podmiotu decyzji Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej [...] z 8 grudnia 2016 r., nr [...] Stwierdzono, że wskazany kontrahent nie wykonywał rzeczywistej działalności gospodarczej, funkcjonując jedynie jako kolejne ogniwo w łańcuchu podmiotów dokonujących w krótkim czasie znacznych obrotów i niewywiązujących się z obowiązków podatkowych lub też odliczających podatek naliczony z faktur niedokumentujących rzeczywistych transakcji. Uznano, że podmiot ten nie dysponował towarami jak właściciel, a jedynie generował podatek należny w wystawionych fakturach sprzedaży. Proceder ten zdiagnozowano jako karuzelę podatkową służącą wyłudzaniu VAT, a N. świadomie w nim uczestniczył, wystawiając faktury, których głównym odbiorcą była skarżąca. Wobec powyższego organ uznał, że czynności wykazane na fakturach wystawionych przez N. na rzecz skarżącej nie stanowią odpłatnej dostawy towarów i nie podlegają opodatkowaniu VAT.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00