Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 9 maja 2024 r., sygn. I SA/Po 133/24

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Izabela Kucznerowicz Sędzia: WSA Barbara Rennert Asesor sądowy WSA Michał Ilski (spr.) po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 09 maja 2024 r. sprawy ze skargi E. K. na postanowienie Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 15 grudnia 2023 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wydania interpretacji indywidualnej oddala skargę.

Uzasadnienie

Pismem z 23 maja 2023 r. E. K. (dalej zwana również skarżącą lub wnioskodawczynią) zwróciła się z wnioskiem o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że skarżąca jest [...] rezydentem podatkowym oraz prowadzi działalność gospodarczą. Zaznaczono przy tym, że czynności objęte wnioskiem nie będą wykonywane w ramach prowadzonej jednoosobowej działalności gospodarczej. Wnioskodawczyni wyjaśniła, że jest właścicielem znaku towarowego, który wytworzyła. Skarżąca zamierza zawrzeć umowę dzierżawy tego znaku towarowego, który znajduje się w jej majątku prywatnym. Umowa będzie zawarta ze spółką z ograniczoną odpowiedzialnością (posiadającą na terytorium kraju nieograniczony obowiązek podatkowy). Zaznaczono przy tym, że skarżąca nie wykorzystuje znaku towarowego w prowadzonej działalności gospodarczej. Wnioskodawczyni obecnie nie posiada innych znaków towarowych zarówno w majątku związanym z działalnością gospodarczą, jak również w majątku prywatnym. Skarżąca zamierza wykorzystywać znak towarowy dla celów oddania do używania na podstawie umowy dzierżawy spółce, w której jest prezesem zarządu oraz udziałowcem. Wyjaśniono również, że wnioskodawczyni nie osiągnęła w poprzednim ani w bieżącym roku podatkowym przychodów z działalności gospodarczej, których kwota przekraczałaby [...] euro.

Na tle tak przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego skarżąca zwróciła się z pytaniem czy przychód z tytułu dzierżawy znaku towarowego będzie podlegał opodatkowaniu ryczałtem ewidencjonowanym na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 4 lit. f) w zw. z art. 2 ust. 1a ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2540 z późn. zm. – dalej w skrócie: "u.z.p.d.").

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00