Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 9 maja 2024 r., sygn. II SA/Ol 79/24

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Bogusław Jażdżyk (spr.) Sędziowie sędzia WSA Marzenna Glabas sędzia WSA Tadeusz Lipiński po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 9 maja 2024 r. sprawy ze skargi A. M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Olsztynie z dnia [...], nr [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego uchyla zaskarżoną decyzję oraz utrzymaną nią w mocy decyzję organu I instancji.

Uzasadnienie

Z przekazanych Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Olsztynie akt sprawy wynika, że w dniu 6 listopada 2023 r. A. M. (dalej jako: "strona", "skarżący") złożył w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w [...] wniosek o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z koniecznością sprawowania opieki nad niepełnosprawną matką D. M.

Wójt Gminy [...] działający przez Kierownika Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w [...] (organ I instancji) decyzją z 20 listopada 2023 r. odmówił skarżącemu przyznania wnioskowanego świadczenia.

W uzasadnieniu organ powołał podstawę prawną i faktyczną rozstrzygnięcia, wskazując, że w sprawie nie zostały spełnione przesłanki mogące uprawniać stronę do wnioskowanego świadczenia pielęgnacyjnego, gdyż z orzeczenia o niepełnosprawności D. M. wynika, że niepełnosprawność nie powstała w okresach wyznaczonych ustawą o świadczeniach rodzinnych (art. 17 ust. 1b ustawy o świadczeniach rodzinnych).

Odwołanie od decyzji organu I instancji złożył skarżący. Wskazał, że nie jest dopuszczalne oparcie decyzji odmawiającej przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego na podstawie tej części art. 17 ust. 1b ustawy o świadczeniach rodzinnych, której niekonstytucyjność stwierdził Trybunał Konstytucyjny w wyroku z dnia 21 października 2014 r., sygn. akt K 38/13. Zarzucił również naruszenie art. 7 i art. 190 Konstytucji RP oraz art. 6 Kodeksu postępowania administracyjnego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00