Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Bezpieczeństwo ruchu drogowego a ochrona przyrody – decyzja WSA w Gliwicach - Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 25 kwietnia 2024 r., sygn. II SA/Gl 112/24

Decyzja odmowna wydana w sprawie zezwolenia na wycięcie drzewa powinna uwzględniać wszechstronną ocenę bezpieczeństwa ruchu drogowego i nie może opierać się jedynie na ocenie stanu technicznego drzewa, z pominięciem realnych zagrożeń dla uczestników ruchu.

Teza od Redakcji

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Rafał Wolnik, Sędziowie Sędzia WSA Beata Kalaga-Gajewska (spr.),, Asesor WSA Agnieszka Kręcisz-Sarna, Protokolant starszy referent Renata Pacewicz, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 25 kwietnia 2024 r. sprawy ze skargi Zarządu Dróg Wojewódzkich w K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Bielsku-Białej z dnia 17 listopada 2023 r. nr SKOV/428/259/2023 w przedmiocie odmowy udzielenia zezwolenia na usunięcie drzewa 1) uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Burmistrza P. z dnia 28 września 2023 r. nr [...], 2) zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Bielsku-Białej na rzecz skarżącego kwotę 680 (sześćset osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Burmistrz P. (dalej: "organ I instancji") decyzją z dnia 28 września 2023r., nr [...], działając na podstawie m.in. art. 83 ust. 1 pkt 1, 83a ust. 1 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (t. jedn. Dz. U. z 2023 r. poz. 1336, dalej: "ustawa" lub "u.o.p."), po rozpatrzeniu wniosku właściciela nieruchomości, tj. Zarządu Dróg Wojewódzkich w K. (dalej: "skarżąca"), odmówił wydania zezwolenia na usunięcie drzewa z terenu nieruchomości oznaczonej nr ewid. 1, obręb C., położonej w C. przy ul. [...], gatunek - wiąz szypułkowy, obwód pnia na wysokości 130 cm o szerokości 343 cm. W uzasadnieniu podał, że do udziału w postępowaniu zostało dopuszczone Stowarzyszenie [...] z siedzibą w C., natomiast w dniu 12 kwietnia 2023 r. przeprowadzono oględziny, w czasie których drzewo zostało zinwentaryzowane. Żaden przedstawiciel Stowarzyszenia nie wziął w nich udziału. Odnosząc się do stanu drzewa, organ I instancji wskazał, że we wniosku podano, iż wiąz szypułkowy posiada 188 cm obwodu na wysokości 130 cm. W rzeczywistości jednak obwód drzewa wynosi 343 cm, a drzewo jest w średnim stanie zdrowotnym. W koronie wiązu widoczny jest 30% posusz. W nabiegach korzeniowych widoczne są głębokie wypróchnienia i ubytki. W rozwidleniu konarów wyrasta drzewo innego gatunku co świadczy o wypróchnieniu. Drzewo rośnie w odległości ok. 50 cm od krawędzi jezdni, ok. 3 metrów od linii energetycznej oraz w strefie bez przeszkód, określonej w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 24 czerwca 2022 r. w sprawie przepisów techniczno- budowlanych dotyczących dróg publicznych (t. jedn. Dz. U. z 2022 r. poz. 1518, dalej: "rozporządzenie"). Nadto, w obrębie zadrzewień nie stwierdzono obecności gatunków chronionych ani gniazd ptasich.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00