Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 24 kwietnia 2024 r., sygn. II SA/Gd 1003/23

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Katarzyna Krzysztofowicz (spr.) Sędziowie: Sędzia WSA Dariusz Kurkiewicz Asesor WSA Jakub Chojnacki Protokolant Specjalista Agnieszka Pazdykiewicz po rozpoznaniu w dniu 24 kwietnia 2024 r. w Gdańsku na rozprawie sprawy ze skargi R. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Słupsku z dnia 26 lipca 2023 r., nr SKO.450.121.2023 w przedmiocie warunków zabudowy oddala skargę.

Uzasadnienie

R. K. (dalej jako: skarżący) wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku skargę na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Słupsku (dalej jako: Kolegium, SKO) z dnia 26 lipca 2023 r., nr SKO.450.121.2023, którą uchylono decyzję Wójta Gminy Nowa Wieś Lęborska z dnia 20 czerwca 2023 r, nr 71/2023, znak ROPG.6730.15.2023, i odmówiono skarżącemu ustalenia warunków zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie 18 budynków mieszkalnych jednorodzinnych wolno stojących na terenie części działek nr [...] i [...] obręb R., gm. N.

Skarga została wniesiona w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych sprawy:

Wnioskiem z dnia 1 lutego 2023 r. skarżący wystąpił o ustalenie warunków zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie 18 budynków mieszkalnych jednorodzinnych wolno stojących na terenie części działek nr [...] i [...] obręb R., gm. N.

Na skutek rozpoznania wniosku, decyzją z dnia 20 czerwca 2023 r. Wójt ustalił warunki zabudowy dla inwestycji: budowa 18 budynków mieszkalnych jednorodzinnych wolnostojących na obszarze nieprzekraczającym 2,0 ha. W decyzji dookreślono, że jest to zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna wolnostojąca, a jej funkcja to budynek mieszkalny jednorodzinny. Funkcja zagospodarowania terenu to MNW - teren zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej wolnostojącej.

Ustalając warunki i wymagania kształtowania ładu przestrzennego w zakresie zagospodarowania terenu wskazano: nieprzekraczalną linię zabudowy - 9 m od granicy działki drowi wewnętrznej na działce nr [...]; minimum 1 miejsce postojowe na każdy lokal mieszkalny; wskaźnik powierzchni zabudowy do powierzchni działki – maksymalnie 0,07, a usytuowanie głównej kalenicy w stosunku do frontu działki – równolegle lub prostopadle. W zakresie zasad kształtowania zabudowy ustalono szerokość elewacji frontowej od 9,8 m do 14,8 m oraz układ głównych połaci dachowych jako dwu lub wielospadowe symetryczne o wysokości głównej kalenicy (nie dotyczy lukarn i wykuszy) do 9 m i pochyleniu (nie dotyczy lukarn i wykuszy) 25° do 45°. Wysokość górnej krawędzi elewacji frontowej - w zależności od sposobu usytuowania budynku w stosunku do frontu działki, dla dachów połaciowych dwuspadowych z kalenicą prostopadłą do frontu działki - wysokość kalenicy lub attyki – do 9 m, a dla dachów połaciowych z kalenicą równoległą do frontu działki oraz dla dachów wielospadowych i płaskich -wysokość okapu dachu lub gzyms – od 2,5 m do 6 m.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00