Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 24 kwietnia 2024 r., sygn. II SA/Gl 157/24

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Renata Siudyka (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Wojciech Gapiński, Sędzia WSA Artur Żurawik, , po rozpoznaniu w trybie uproszczonym na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi M. Z. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Katowicach z dnia 7 grudnia 2023 r. nr SKO.PSŚ/41.5/3437/2023/24025 w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę

Uzasadnienie

Wnioskiem z dnia 29 września 2023 r. M. Z.(skarżąca) zwróciła się do OPS w R. o przyznanie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w związku ze sprawowaniem opieki nad ojczymem J. J. .

Prezydent Miasta R. (organ I instancji) decyzją z dnia 31 października 2023 r. nr [...], na podstawie art. 17 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz. U. z 2023 poz. 390 ze zm.- dalej "u.s.r."), odmówił przyznania skarżącej prawa do wnioskowanego świadczenia od dnia 29 czerwca 2023 r. do bezterminowo.

W uzasadnieniu decyzji organ I instancji przywołał przepisy prawa, opisał stan faktyczny sprawy oraz podał, że świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje, gdyż nie zostały spełnione przesłanki ustawowe. Wskazał, iż ojczym i pasierbica nie są osobami spokrewnionymi. Ponadto ustalił, że ojczym skarżącej ma syna, z którym nie utrzymuje kontaktu od 1994 r. Nie ma informacji o legitymowaniu się przez syna orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności. Wskazał, iż w wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 21 października 2014 r., sygn. akt K 38/13, art. 17 ust. 1b ustawy o świadczeniach rodzinnych, w zakresie, w jakim różnicuje prawo do świadczenia pielęgnacyjnego osób sprawujących opiekę nad osobą niepełnosprawną po ukończeniu przez nią wieku określonego w tym przepisie, ze względu na moment powstania niepełnosprawności, został uznany za niezgodny z art. 32 ust. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. Jednakże w uzasadnieniu wskazanego wyroku Trybunał Konstytucyjny orzekł co prawda o częściowej niekonstytucyjności wprowadzenia do ustawy o świadczeniach rodzinnych kryterium wieku powstania niepełnosprawności, jako przesłanki uzależniającej uzyskanie świadczenia pielęgnacyjnego wskazał jednak, że wyrok nie oznacza usunięcia tego kryterium z ustawy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00