Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 10 kwietnia 2024 r., sygn. III SA/Wr 182/23

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Sędziowie Sędzia WSA Anetta Chołuj (sprawozdawca), Asesor WSA Katarzyna Borońska, Anna Kuczyńska-Szczytkowska, , po rozpoznaniu w Wydziale III w dniu 10 kwietnia 2024 r. na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym sprawy ze skargi A. L. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Jeleniej Górze z dnia 23 marca 2023 r. nr SKO.RD/41/15/23 w przedmiocie skierowania na badania lekarskie w celu ustalenia istnienia lub braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami oddala skargę w całości.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi jest decyzja z 23 marca 2023 r. nr SKO.RD/41/15/23, którą Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Jeleniej Górze (dalej: SKO, organ odwoławczy), na podstawie art. 99 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (Dz. U. z 2023 r., poz. 1212 ze zm.) — dalej: u.k.p. oraz 138 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2023 poz. 775 ze zm.) — dalej: k.p.a., utrzymało w mocy decyzję Starosty Bolesławieckiego (dalej: organ I instancji, Starosta) z 30 stycznia 2023 r. nr KMT.5430.4.3.2.2023 o skierowaniu A. L. (dalej: skarżący, strona skarżąca) posiadającego uprawnienia do kierowania w zakresie prawa jazdy kategorii B na badania lekarskie w celu ustalenia istnienia lub braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami. W uzasadnieniu rozstrzygnięcia organ I instancji wskazał, że na podstawie informacji i ustaleń stanu faktycznego uzyskanych w ramach wykonywania zadań własnych istnieją uzasadnione zastrzeżenia, co do stanu zdrowia kierowcy.

W odwołaniu od powyższej decyzji skarżący wniósł o uchylenie zaskarżonej decyzji i umorzenie postępowania. Zarzucił jej naruszenie art. 99 ust. 1 pkt 2 i art. 75 ust. 1 pkt 5 u.k.p. oraz przepisów art. 80, art. 81a § 1 i art. 107 § 3 k.p.a. bowiem ingerencja w uprawnienia kierowcy nie jest nieograniczona. Wymagane wymienionymi wyżej przepisami przesłanki skierowania na badania lekarskie w jego sytuacji nie zachodzą, a Starosta nie udowodnił ani przynajmniej przekonywująco nie uprawdopodobnił, że zachodzą uzasadnione zastrzeżenia co do stanu zdrowia skarżącego. Jak dalej podnosi skarżący, we wniosku prokuratora o wydanie decyzji o skierowaniu skarżącego na badania kontrolne, jako jeden z powodów do wykonania takich badań jest według prokuratora także wiek skarżącego, tymczasem nie ma przepisów, które pozwalają na przymusowe kierowanie na badania osób w określonym wieku. Dalej skarżący wskazuje, że badania kontrolne są zbędne, gdyż poddaje się regularnie badaniom lekarskim (w tym badaniu wzroku) z własnej woli, cieszy się dobrym zdrowiem i dba o swoją kondycję fizyczną.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00