Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 17 maja 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDSL1-2.4011.152.2024.3.AP
Stawka ryczałtu dla świadczonych usług.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
8 marca 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 8 marca 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwania – pismami z 17 kwietnia 2024 r. (wpływ 17 kwietnia 2024 r.) oraz z 9 maja 2024 r. (wpływ 9 maja 2024 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
W ramach Pana działalności gospodarczej chciałby Pan zacząć prowadzić nowy rodzaj działalności. Obecnie prowadzi Pan działalność związaną z wytwarzaniem oprogramowania 62.01.Z opodatkowaną ryczałtem 12%. Chciałby Pan rozpocząć prowadzenie dodatkowo działalności 55.20.Z – Obiekty noclegowe turystyczne i miejsca krótkotrwałego zakwaterowania. Będzie to innymi słowy najem krótkoterminowy „na doby” odpowiednio przygotowanego przez Pana miejsca noclegowego, przeznaczonego typowo dla turystów. Do prowadzenia nowej działalności nie będzie Pan zatrudniał pracowników, będzie Pan zajmował się tą działalnością w całości samodzielnie.
W piśmie z 17 kwietnia 2024 r., stanowiącym uzupełnienie wniosku, wskazał Pan konkretne przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i ustawy o zryczałtowanym podatkudochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, które mają być przedmiotem interpretacji indywidualnej, uzupełnił Pan zakres wniosku oraz przedstawił opis Pana indywidualnej sprawy o następującej treści:
Stan faktyczny:
Prowadzi Pan działalność gospodarczą związaną z wytwarzaniem oprogramowania 62.01.Z opodatkowaną ryczałtem 12%. Jest to główne źródło Pana dochodów.
W 2022 r. wraz z małżonką dokonał Pan zakupu lokalu mieszkalnego w M. Głównym celem zakupu lokalu jest zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych. Mieszkanie będzie użytkowane na własne cele w różnych okresach. Głównym źródłem dochodów małżonki jest umowa o pracę. Jest Pan zgodnie z zawartym aktem notarialnym współwłaścicielem lokalu. Mieszkanie nie stanowi składnika związanego z działalnością gospodarczą.
Opis zdarzenia przyszłego:
W związku z dużymi kosztami utrzymania lokalu, tj. czynsz, energia, gaz, woda, odprowadzanie ścieków oraz koszty wywozu odpadów, rozważa Pan możliwość wynajmowania innym osobom tego mieszkania w ramach najmu krótkoterminowego za zgodą współwłaściciela (PKWiU 55.20.Z). Rozważanym wynajmem planuje Pan zająć się osobiście w ramach prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej. Nie planuje Pan świadczenia innych usług osobom wynajmującym, ale planuje Pan korzystać z usług firm zajmujących się pośrednictwem w rezerwowaniu najmu. Z uwagi na to, że sezon wynajmu w takiej miejscowości jest bardzo krótki, będzie to wynajem okazjonalny.
Nie posiada Pan innych lokali mieszkalnych, z których czerpałby Pan korzyści finansowe (wynajmował), małżonek również nie posiada. Nie zamierza Pan świadczyć na rzecz osób wynajmujących mieszkanie jakichkolwiek innych usług (np. usługi gastronomiczne, usługi sprzątania, usługi rekreacyjne czy rozrywkowe). Przedmiotem najmu będzie mieszkanie, a opłata będzie pobierana za pobyt za pośrednictwem firmy zajmującej się pośrednictwem w rezerwowaniu najmu. Nie będzie Pan zatrudniać innych osób do obsługi czynności najmu, nie będzie Pan korzystał z obsługi księgowej oraz zarządczej. Ogłoszenie zostanie wystawione na stronach internetowych.
Z kolei w piśmie z 9 maja 2024 r., stanowiącym uzupełnienie wniosku, udzielił Pan następujących odpowiedzi na zadane w wezwaniu pytania:
1.Którego roku podatkowego lub lat podatkowych dotyczy Pana wniosek?
Odpowiedź: Wniosek dotyczy rozpoczęcia wynajmu i rozliczania począwszy od 2024 r. i kontynuowania najmu w latach następnych.
2.Czy zgodnie z art. 3 ust. 1 oraz ust. 1a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.), ma Pan nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce?
Odpowiedź: Zgodnie z art. 3 ust. 1 oraz ust. 1a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.), ma Pan nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce.
3.Czy czynność wynajmu lokalu mieszkalnego, o którym mowa we wniosku, będzie przez Pana wykonywana w sposób określony w definicji wynikającej z art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. we własnym imieniu, w sposób zorganizowany i ciągły czyli w sposób stały, profesjonalny, metodyczny, systematyczny i uporządkowany, który wiąże się z planowanym charakterem działalności i realizacją poszczególnych zamierzeń, celem uzyskania pożytków z najmu?
Odpowiedź: Czynność wynajmu lokalu mieszkalnego, o którym mowa we wniosku, będzie wykonywana w sposób określony w definicji wynikającej z art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. we własnym imieniu, w sposób zorganizowany i ciągły czyli w sposób stały, profesjonalny, metodyczny, systematyczny i uporządkowany, który wiąże się z planowanym charakterem działalności i realizacją poszczególnych zamierzeń, celem uzyskania pożytków z najmu.
4. Czy najem krótkoterminowy lokalu mieszkalnego, którego dotyczy wniosek będzie związany z wykonywaną przez Pana działalnością gospodarczą?
Odpowiedź: Najem krótkoterminowy lokalu mieszkalnego, którego dotyczy wniosek będzie związany z wykonywaną przez Pana działalnością gospodarczą.
5.Czy prowadzona przez Pana działalność spełnia/będzie spełniać definicję działalności usługowej w myśl art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2540 ze zm.)?
Odpowiedź: Prowadzona przez Pana działalność będzie spełniać definicję działalności usługowej w myśl art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 listopada1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2540 ze zm.).
6.Wobec wskazania w opisie zdarzenia przyszłego, że:
W związku z dużymi kosztami utrzymania lokalu, tj. czynsz, energia, gaz, woda, odprowadzanie ścieków oraz koszty wywozu odpadów, rozważam możliwość wynajmowania innym osobom tego mieszkania w ramach najmu krótkoterminowego za zgodą współwłaściciela (PKWiU 55.20.Z).
proszę jednoznacznie wskazać, czy najem lokalu mieszkalnego, którego dotyczy wniosek, będzie odbywał się w ramach świadczenia usług zakwaterowania, które sklasyfikowane są pod symbolem PKWiU – Dział 55 – USŁUGI ZWIĄZANE Z ZAKWATEROWANIEM?
Odpowiedź: Najem lokalu mieszkalnego, którego dotyczy wniosek, będzie odbywał się w ramach świadczenia usług zakwaterowania, które sklasyfikowane są pod symbolem PKWiU – Dział 55 – USŁUGI ZWIĄZANE Z ZAKWATEROWANIEM.
7.Czy w odniesieniu do roku lub każdego z lat podatkowych, których dotyczy wniosek (wskazanych w odpowiedzi na pkt 1), spełniony był/jest/będzie następujący warunek: w roku poprzedzającym dany rok podatkowy uzyskał/uzyska Pan przychody z działalności w wysokości nieprzekraczającej 2 000 000 euro?
Odpowiedź: W roku 2024, w poprzednim roku i w latach następnych, których dotyczy wniosek spełniony jest, był i będzie następujący warunek: uzyska Pan, uzyskał i planuje uzyskać przychód z działalności w wysokości nieprzekraczającej 2 000 000 euro.
8.Czy w roku podatkowym lub latach podatkowych, których dotyczy wniosek (wskazanych w odpowiedzi na pkt 1), w odniesieniu do prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej wystąpiły/występują/będą występować negatywne przesłanki wynikające z art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne?
Odpowiedź: W roku podatkowym 2024 i w latach podatkowych, których dotyczy wniosek (wskazanych w odpowiedzi na pkt 1), w odniesieniu do prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej nie wystąpią przesłanki wynikające z art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
9.Czy złożył Pan właściwemu Naczelnikowi Urzędu Skarbowego oświadczenie o wyborze formy opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne? Jeśli tak, to kiedy (proszę podać dokładną datę)?
Odpowiedź: Oświadczenie o wyborze formy opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne złożył Pan Naczelnikowi Urzędu Skarbowego w C w dniu 13 stycznia 2022 r.
10.Wobec sformułowanego przez Pana w uzupełnieniu pytania nr 2:
Czy pomimo osiągania przychodów z najmu krótkoterminowego opodatkowanych ryczałtem 8,5% do wysokości 100 000 złotych przychodów związanych z działalnością gospodarczą przychody z działalności 62.01.Z mogę nadal pozostawić opodatkowane ryczałtem 12%?
proszę o wskazanie:
a)jak są sklasyfikowane – na podstawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) – faktycznie wykonywane przez Pana usługi związane z wytwarzaniem oprogramowania, których dotyczy zadane przez Pana pytanie nr 2 (proszę podać podstawowy symbol grupowania, który jest siedmiocyfrowy, zapisywany w blokach po dwa znaki oddzielone kropką – dla wykonywanych czynności mających być przedmiotem zapytania).
Odpowiedź: Faktycznie wykonywane przez Pana usługi związane z wytwarzaniem oprogramowania są sklasyfikowane jako PKWiU 62.01.11.0.
b)jakie dokładnie czynności wykonuje Pan w ramach świadczonych usług związanych z wytwarzaniem oprogramowania (PKD 62.01.Z)? Należy wskazać na czym konkretnie polegają Pana usługi w tym zakresie. Proszę o ich wyczerpujące scharakteryzowanie, tj. opisanie czego dotyczą, jaki jest ich zakres oraz co jest ich efektem?
Odpowiedź: Wykonywane przez Pana czynności związane z wytwarzaniem oprogramowania charakteryzują się następująco:
-projektowanie i programowanie logiki systemów informatycznych (programów komputerowych) z przeniesieniem praw autorskich,
-programowanie zgodnie z dostarczoną specyfikacją,
-projektowanie i programowanie interfejsów użytkownika,
-programowanie kodu infrastruktury,
-projektowanie i programowanie logiki automatyzacji procesów (…),
-efektem czynności jest wyprodukowany kod źródłowy programu oraz skompilowany program komputerowy (artefakt).
c)czy świadczone przez Pana usługi związane z wytwarzaniem oprogramowania (PKD 62.01.Z) były/są/będą usługami projektowania, rozwoju i wdrażania oprogramowania, w tym oprogramowania związanego z bezpieczeństwem w sieci?
Odpowiedź: W Pana rozumieniu, zakres świadczonych przez Pana usług mieści się i będzie się mieścił w ramach usług projektowania, rozwoju i wdrażania oprogramowania, w tym oprogramowania związanego z bezpieczeństwem w sieci.
d)czy świadczone przez Pana usługi związane z wytwarzaniem oprogramowania (PKD 62.01.Z) są w jakikolwiek sposób związane z oprogramowaniem:
·jeśli tak – na czym polega ten związek (proszę szczegółowo go opisać),
·jeśli nie – proszę wskazać, na jakiej podstawie ten związek nie występuje)?
Odpowiedź: Świadczone przez Pana usługi związane z wytwarzaniem oprogramowania są bezpośrednio związane z oprogramowaniem, ponieważ w największym stopniu polegają na wytwarzaniu oprogramowania (tworzeniu oprogramowania), co jest skutkiem wykonywania przez Pana czynności programowania.
11.Czy prowadzi/będzie Pan prowadził ewidencję przychodów, w której będzie Pan w stanie określić przychód z każdego rodzaju działalności opodatkowany różnymi stawkami?
Odpowiedź: Prowadzi Pan ewidencję przychodów, w której będzie Pan w stanie określić przychód z każdego rodzaju działalności opodatkowany różnymi stawkami.
Pytania (ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku z 17 kwietnia 2024 r.)
1.Czy przychody z najmu krótkoterminowego mogą zostać opodatkowane ryczałtem 8,5% do wysokości 100 000 zł przychodów związanych z działalnością gospodarczą w ciągu roku i stawką 12,5% powyżej tej wartości?
2.Czy pomimo osiągania przychodów z najmu krótkoterminowego opodatkowanych ryczałtem 8,5% do wysokości 100 000 zł przychodów związanych z działalnością gospodarczą, przychody z działalności 62.01.Z może Pan nadal pozostawić opodatkowane ryczałtem 12%?
Pana stanowisko w sprawie (stanowisko ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku z 17 kwietnia 2024 r.)
W myśl art. 14 ust. 2 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychodami z działalności gospodarczej są również przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz z innych umów o podobnym charakterze, składników majątku związanych z działalnością gospodarczą, dlatego w ramach prowadzonej działalności może Pan świadczyć usługę najmu mieszkania.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami może Pan skorzystać ze stawki 8,5% podatku określonej w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w związku z rozpoczęciem najmu zgodnie z PKWiU 55.20.Z, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 4 podpunkt c ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, opodatkowując nadal przychody z działalności objętej PKWiU 62.01.Z 12% ryczałtem.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2540 ze zm.):
Ustawa reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.
Na podstawie art. 2 ust. 1 pkt 1 tej ustawy:
Osoby fizyczne oraz przedsiębiorstwa w spadku osiągające przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej mogą opłacać zryczałtowany podatek dochodowy w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
Przy czym według art. 4 ust. 1 pkt 12 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Użyte w ustawie określenie pozarolnicza działalność gospodarcza oznacza pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym.
W myśl art. 5a pkt 6 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.):
Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej – oznacza to działalność zarobkową:
a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych
- prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.
Na podstawie art. 5b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:
1)odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności;
2)są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności;
3)wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.
W myśl natomiast art. 14 ust. 2 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz z innych umów o podobnym charakterze, składników majątku związanych z działalnością gospodarczą.
Stosownie do art. 9a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Dochody osiągnięte przez podatników ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, są opodatkowane na zasadach określonych w art. 27, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, chyba że podatnicy złożą właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego sporządzone na piśmie oświadczenie o zastosowaniu opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określonego w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.
Według art. 6 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką”. Do przychodów przedsiębiorstwa w spadku nie stosuje się przepisu art. 12 ust. 10a.
Na podstawie art. 6 ust. 4 pkt 1 ww. ustawy:
Podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli w roku poprzedzającym rok podatkowy:
a)uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 2 000 000 euro, lub
b)uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 2 000 000 euro.
Natomiast według art. 6 ust. 4 pkt 2 cytowanej ustawy:
Podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli rozpoczną wykonywanie działalności w roku podatkowym i nie korzystają z opodatkowania w formie karty podatkowej – bez względu na wysokość przychodów.
Możliwość opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzależniona jest między innymi od niespełnienia przesłanek negatywnych określonych w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Zgodnie z ww. przepisem:
1.Opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniemart. 6 ust. 1b, nie stosuje się do podatników:
1)opłacających podatek w formie karty podatkowej na zasadach określonych w rozdziale 3;
2)korzystających, na podstawie odrębnych przepisów, z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego;
3)osiągających w całości lub w części przychody z tytułu:
a)prowadzenia aptek,
b)(uchylona)
c)działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych,
d)(uchylona)
e)(uchylona)
f)działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych;
4)wytwarzających wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym, na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii;
5)podejmujących wykonywanie działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej:
a)samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem,
b)w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków,
c)samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka
– jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na ogólnych zasadach.
6)(uchylony)
2.Jeżeli podatnik prowadzący działalność samodzielnie lub w formie spółki, który wybrał opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, uzyska z tej działalności przychody ze sprzedaży towarów handlowych lub wyrobów lub ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:
1)wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub
2)wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym
– w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i, poczynając od dnia uzyskania tego przychodu do końca roku podatkowego, opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.
3.Jeżeli podatnik w roku poprzedzającym rok podatkowy nie uzyskał przychodu z działalności, o której mowa w ust. 1 pkt 3 i 4, traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych z dniem uzyskania przychodów z tych rodzajów działalności i od tego dnia opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.
Kolejnym warunkiem skorzystania ze zryczałtowanej formy opodatkowania jest złożenie oświadczenia o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
Stosownie do art. 9 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku przedsiębiorstwa w spadku – według ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego przedsiębiorcy, do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego.
Zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Działalność usługowa to pozarolnicza działalność gospodarcza, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. poz. 1676, z 2017 r. poz. 2453, z 2018 r. poz. 2440, z 2019 r. poz. 2554 oraz z 2020 r. poz. 556), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.
Według art. 4 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Ilekroć w ustawie używa się oznaczenia „ex” przy symbolu danego grupowania PKWiU, oznacza to, że zakres wyrobów lub usług jest węższy niż określony w tym grupowaniu.
Oznaczenie „ex” dotyczy zatem tylko określonej usługi z danego grupowania. Umieszczenie tego dopisku przy konkretnym symbolu statystycznym ma na celu zawężenie stosowania przepisu tylko do tej nazwy grupowania.
Stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych zależą od tego, z jakiego rodzaju działalności podatnik uzyskuje przychody. Zostały one określone w art. 12 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Stosownie do art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem pkt 1-4 oraz 6-8.
Na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 12% przychodów ze świadczenia usług związanych z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.10.0), związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1), objętych grupowaniem „Oryginały oprogramowania komputerowego” (PKWiU 62.01.2), związanych z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02), w zakresie instalowania oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0), związanych z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi (PKWiU 62.03.1).
W myśl art. 12 ust. 1 pkt 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów do kwoty 100 000 zł oraz 12,5% przychodów od nadwyżki ponad kwotę 100 000 zł z tytułu:
a)przychodów, o których mowa w art. 6 ust. 1a,
b)przychodów, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym,
c)świadczenia usług związanych z zakwaterowaniem (PKWiU dział 55),
d)świadczenia usług wynajmu i obsługi nieruchomości własnych lub dzierżawionych (PKWiU 68.20.1),
e)wykonywania usług w zakresie badań naukowych i prac rozwojowych (PKWiU dział 72),
f)wynajmu i dzierżawy:
-samochodów osobowych i furgonetek, bez kierowcy (PKWiU 77.11.10.0),
-pozostałych pojazdów samochodowych (z wyłączeniem motocykli), bez kierowcy (PKWiU 77.12.1),
-środków transportu wodnego bez załogi (PKWiU 77.34.10.0),
-środków transportu lotniczego bez załogi (PKWiU 77.35.10.0),
-pojazdów szynowych (bez obsługi) (PKWiU 77.39.11.0),
-kontenerów (PKWiU 77.39.12.0),
-motocykli, przyczep kempingowych i samochodów z częścią mieszkalną, bez kierowcy (PKWiU 77.39.13.0),
-własności intelektualnej i podobnych produktów z wyłączeniem prac chronionych prawem autorskim (PKWiU 77.40),
g)świadczenia usług pomocy społecznej z zakwaterowaniem (PKWiU dział 87);
Zwracam również uwagę, że możliwość opłacania oraz wysokość stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzyskanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą zależy wyłącznie od faktycznego rodzaju świadczonych w ramach tej działalności usług.
Zatem konieczne jest każdorazowe przypisanie rodzaju wykonywanych czynności do określonego grupowania PKWiU. Przy czym klasyfikacji tej do określonego symbolu PKWiU dokonuje sam podatnik.
Stosownie do art. 12 ust. 3 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Jeżeli podatnik obowiązany do prowadzenia ewidencji przychodów prowadzi działalność, z której przychody są opodatkowane różnymi stawkami określonymi w ust. 1, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych ustala się według stawki właściwej dla przychodów z każdego rodzaju działalności, pod warunkiem, że ewidencja przychodów jest prowadzona w sposób umożliwiający określenie przychodów z każdego rodzaju działalności. W przypadku gdy podatnik, o którym mowa w zdaniu poprzednim, nie prowadzi ewidencji w sposób zapewniający ustalenie przychodów dla każdego rodzaju działalności, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów, z tym że w przypadku osiągania również przychodów, o których mowa w:
1)ust. 1 pkt 1, ryczałt wynosi 17%;
2) ust. 1 pkt 2, ryczałt wynosi 15%;
2a) ust. 1 pkt 2a, ryczałt wynosi 14%;
2b) ust. 1 pkt 2b, ryczałt wynosi 12%;
3)ust. 1 pkt 3, ryczałt wynosi 10%;
4)ust. 1 pkt 4, ryczałt wynosi 12,5%.
Zatem, w sytuacji prowadzenia działalności gospodarczej opodatkowanej zryczałtowanym podatkiem dochodowym wg różnych stawek, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych na podstawie prowadzonej ewidencji przychodów ustala się według stawki właściwej dla przychodów z każdego rodzaju działalności, pod warunkiem że ewidencja przychodów jest prowadzona w sposób umożliwiający określenie przychodów z każdego rodzaju działalności.
Z informacji przedstawionych we wniosku oraz w uzupełnieniach wynika, że złożony przez Pana wniosek dotyczy przychodów za rok 2024 i lat kolejnych. 13 stycznia 2022 r. złożył Pan Naczelnikowi Urzędu Skarbowego oświadczenie o wyborze formy opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Posiada nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce, w świetle art. 3 ust. 1 oraz ust. 1a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Obecnie prowadzi Pan działalność związaną z wytwarzaniem oprogramowania opodatkowaną w formie ryczałtu ewidencjonowanego. Chciałby Pan rozpocząć prowadzenie dodatkowo działalności polegającej na najmie krótkoterminowym „na doby” odpowiednio przygotowanego przez Pana miejsca noclegowego, przeznaczonego typowo dla turystów. Czynność wynajmu lokalu mieszkalnego, o którym mowa we wniosku, będzie wykonywana w sposób określony w definicji wynikającej z art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. we własnym imieniu, w sposób zorganizowany i ciągły czyli w sposób stały, profesjonalny, metodyczny, systematyczny i uporządkowany, który wiąże się z planowanym charakterem działalności i realizacją poszczególnych zamierzeń, celem uzyskania pożytków z najmu. Najem lokalu mieszkalnego, którego dotyczy wniosek, będzie odbywał się w ramach świadczenia usług zakwaterowania, które sklasyfikowane są pod symbolem PKWiU – Dział 55 – USŁUGI ZWIĄZANE Z ZAKWATEROWANIEM oraz będzie związany z wykonywaną przez Pana działalnością gospodarczą. Prowadzona przez Pana działalność będzie spełniać definicję działalności usługowej w myśl art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Wskazał Pan również, że w 2024 r., w poprzednim roku i w latach następnych, których dotyczy wniosek spełniony jest, był i będzie następujący warunek: uzyska Pan, uzyskał i planuje uzyskać przychód z działalności w wysokości nieprzekraczającej 2 000 000 euro. Ponadto, w odniesieniu do prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej nie wystąpią przesłanki wynikające z art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Prowadzi Pan ewidencję przychodów, w której będzie Pan w stanie określić przychód z każdego rodzaju działalności opodatkowany różnymi stawkami.
Przenosząc powołane przepisy na grunt niniejszej sprawy stwierdzam, że przychody osiągane przez Pana w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej z tytułu świadczenia usług najmu krótkoterminowego, sklasyfikowanych według PKWiU pod symbolem 55, podlegają/będą podlegały opodatkowaniu w formie ryczałtu ewidencjonowanego według stawki 8,5% do kwoty 100 000 zł, a od nadwyżki ponad tę kwotę – stawką 12,5%, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 4 lit. c ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Przedmiotem Pana wątpliwości jest również kwestia, czy pomimo osiągania przychodów z najmu krótkoterminowego opodatkowanych ryczałtem 8,5% do wysokości 100 000 zł przychodów związanych z działalnością gospodarczą, przychody z działalności związanej z wytwarzaniem oprogramowania, sklasyfikowanej pod symbolem PKWiU 62.01.11.0, może Pan nadal pozostawić opodatkowane w formie ryczałtu ewidencjonowanego według stawki 12%.
Jak wynika z opisu sprawy, świadczone przez Pana w ramach działalności gospodarczej oraz opisane we wniosku usługi związane z wytwarzaniem oprogramowania zostały sklasyfikowane przez Pana według PKWiU 62.01.11.0. Wskazał Pan, że zakres świadczonych przez Pana ww. usług mieści się i będzie się mieścił w ramach usług projektowania, rozwoju i wdrażania oprogramowania, w tym oprogramowania związanego z bezpieczeństwem w sieci oraz, że świadczone przez Pana usługi związane z wytwarzaniem oprogramowania są bezpośrednio związane z oprogramowaniem, ponieważ w największym stopniu polegają na wytwarzaniu oprogramowania (tworzeniu oprogramowania), co jest skutkiem wykonywania przez Pana czynności programowania.
Należy wyjaśnić, że zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) w dziale 62 „USŁUGI ZWIĄZANE Z OPROGRAMOWANIEM I DORADZTWEM W ZAKRESIE INFORMATYKI I USŁUGI POWIĄZANE” mieści się klasa 62.01 „USŁUGI ZWIĄZANE Z OPROGRAMOWANIEM”. W klasie 62.01 znajduje się kategoria 62.01.1 „USŁUGI ZWIĄZANE Z PROJEKTOWANIEM I ROZWOJEM TECHNOLOGII INFORMATYCZNYCH”, która obejmuje m.in. grupowanie 62.01.11.0 – Usługi związane z projektowaniem, programowaniem i rozwojem oprogramowania.
Odnosząc się do powyższego, PKWiU 62.01.1 obejmuje m.in. usługi sklasyfikowane w grupowaniu PKWiU 62.01.11.0. Jednak znajdujące się przy grupowaniu PKWiU 62.01.1 oznaczenie „ex” (PKWiU ex 62.01.1) oznacza, że 12% stawkę ryczałtu należy stosować wyłącznie do przychodów uzyskiwanych ze świadczenia usług związanych z oprogramowaniem.
Zatem,przychód osiągany przez Pana w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej z tytułu usług sklasyfikowanych według PKWiU pod symbolem 62.01.11.0, które są bezpośrednio związane z oprogramowaniem, podlega/będzie podlegał opodatkowaniu w formie ryczałtu ewidencjonowanego według stawki 12%, określonej w art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Podsumowując, pomimo osiągania przychodów z najmu krótkoterminowego opodatkowanych ryczałtem 8,5% do wysokości 100 000 zł, przychody z działalności związanej z wytwarzaniem oprogramowania, sklasyfikowanej pod symbolem PKWiU 62.01.11.0, będzie Pan mógł nadal pozostawić opodatkowane w formie ryczałtu ewidencjonowanego według stawki 12%.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Pana i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Organ nie jest uprawniony do przyporządkowywania formalnego usług do określonego grupowania klasyfikacyjnego. Kwestie dotyczące zaklasyfikowania usługi do właściwego grupowania statystycznego nie mieszczą się w ramach określonych w art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej. Tak więc interpretację wydano na podstawie wskazanego przez Pana we wniosku grupowania PKWiU.
Przy wydawaniu niniejszej interpretacji dokonałem wyłącznie analizy okoliczności podanych we wniosku. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego nie jest bowiem ustalanie, czy przedstawiony we wniosku stan faktyczny (zdarzenie przyszłe) jest zgodny ze stanem rzeczywistym. W ramach postępowania o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego nie przeprowadzam postępowania dowodowego, lecz opieram się jedynie na stanie faktycznym przedstawionym we wniosku. Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.
·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right