Artykuł
Objęcie urzędu przez wójta, burmistrza, prezydenta miasta
Z dniem zaprzysiężenia wójta, burmistrza lub prezydenta miasta zostaje nawiązany z nimi stosunek pracy w urzędzie. Niezłożenie przez nich ślubowania powoduje wygaśnięcie mandatu.
Czas urzędowania wójta, burmistrza lub prezydenta miasta (dalej: wójt) jest czasowy. Kadencja trwa od momentu rozpoczęcia kadencji rady gminy. Czasu trwania kadencji wójta nie należy jednak utożsamiać z okresem rzeczywistego pełnienia przez niego obowiązków. Zgodnie bowiem z art. 29 ustawy o samorządzie gminnym (dalej: u.s.g.) objęcie tych obowiązków następuje z chwilą złożenia wobec rady ślubowania przewidzianego w tym przepisie (z reguły ma to miejsce na pierwszej sesji rady, ale z różnych przyczyn może nastąpić później), a zakończenie ich pełnienia – z chwilą objęcia obowiązków przez nowo wybranego wójta.
Ograniczona kadencyjność
Kadencja rady gminy trwa 5 lat, licząc od dnia wyborów. Oznacza to, że kadencja wójta również wynosi 5 lat. Należy wskazać, że z kadencyjnością wójta wiąże się ograniczenie prawa wybieralności – tj. nie ma prawa wybieralności w wyborach wójta w danej gminie osoba, która została uprzednio dwukrotnie wybrana na ten urząd w tej gminie. Regulacja ta zawarta została w art. 11 § 4 Kodeksu wyborczego (dalej: k.w.). Wprowadzona kadencyjność miała zastosowanie po raz pierwszy do wyborów wójtów, burmistrzów i prezydentów miast przeprowadzonych w roku 2018.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right