Interpretacja indywidualna z dnia 9 maja 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-1.4010.133.2024.3.RH
Dotyczy ustalenia, czy w przypadku wypłaty na rzecz Wspólnika SKA dywidendy pochodzącej z zysków z lat ubiegłych, Wnioskodawca uprawniony będzie do skorzystania ze zwolnienia z poboru zryczałtowanego podatku dochodowego na podstawie art. 22 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
5 marca 2024 r. za pośrednictwem platformy ePUAP wpłynął Państwa wniosek z tego samego dnia o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ustalenia, czy w przypadku wypłaty na rzecz Wspólnika SKA dywidendy pochodzącej z zysków z lat ubiegłych, Wnioskodawca uprawniony będzie do skorzystania ze zwolnienia z poboru zryczałtowanego podatku dochodowego na podstawie art. 22 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Uzupełnili go Państwo, w odpowiedzi na wezwanie pismami z 22 i 26 kwietnia 2024 r. (wpływ w tym samym dniu).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca jest osobą prawną, spółką z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą i zarządem na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Wnioskodawca podlega w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu i jest czynnym podatnikiem podatku VAT.
Wnioskodawca jest spółką wpisaną do Krajowego Rejestru Sądowego z dniem (…).
Wnioskodawca powstał na skutek przekształcenia spółki akcyjnej działającej pod firmą G. S.A., wpisanej do Krajowego Rejestru Sądowego z dniem (…) w spółkę z o.o. Przekształcenie odbyło się w trybie art. 551 i nast. ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz.U. 2000 nr 94 poz. 1037 z późn. zm., winno być: t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 18 ze zm., dalej: k.s.h.).
Aktualnymi udziałowcami Wnioskodawcy są:
1) C. spółka komandytowo-akcyjna (dalej: „Wspólnik SKA”);
2) T. G.;
3) W. G.;
4) P. G.;
5) M. G.
Będący udziałowcem Wnioskodawcy Wspólnik SKA jest spółką wpisaną do Krajowego Rejestru Sądowego z dniem (…). Wspólnik SKA powstał na skutek przekształcenia spółki jawnej w spółkę komandytowo-akcyjną, które to przekształcenie odbyło się w trybie w trybie art. 551 i nast. k.s.h.
Wspólnik SKA posiada siedzibę i zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i nie korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na źródło ich osiągania. Wspólnik SKA posiada na podstawie tytułu własności 99,73% udziałów w kapitale zakładowym Wnioskodawcy nieprzerwanie przez okres ponad 2 lat.
Wspólnicy Wnioskodawcy planują aktualnie podjęcie uchwały w przedmiocie wypłaty zysku Wnioskodawcy pochodzącego z lat ubiegłych, który uchwałami Zgromadzenia Wspólników Wnioskodawcy przekazywany był w ubiegłych latach na kapitał zapasowy. Przeznaczone do wypłaty kwoty pochodzić mogą z zysku Wnioskodawcy wypracowanego zarówno w okresie, w którym Wspólnik SKA posiadał status akcjonariusza i następnie udziałowca Wnioskodawcy, jak też mogą obejmować kwoty pochodzące z zysku wypracowanego w okresie, w którym Wspólnik SKA nie był akcjonariuszem Wnioskodawcy.
W uzupełnieniu wniosku z 26 kwietnia 2024 r. Wnioskodawca wskazał m.in., że:
Łączna kwota należności wypłaconych z tytułu dywidendy, tj. należności wymienionej w art. 22 ust. 1 u.p.d.o.p., w zależności od decyzji podjętej przez wspólników Wnioskodawcy, może w trakcie roku podatkowego przekroczyć 2 000 000 zł na rzecz Wspólnika SKA, jednakże Wnioskodawca nie może wykluczyć, że dywidenda będzie pozostawać poniżej tej kwoty.
Wniosek nie obejmuje swoim zakresem należności, o których mowa w art. 21 ust. 1 u.p.d.o.p., stąd Wnioskodawca nie ustosunkowuje się do pytania w tym zakresie.
W przedstawionym zdarzeniu przyszłym nie wystąpią przesłanki, o których mowa w art. 22c ust. 1 u.p.d.o.p.
Pytanie
Czy w przypadku wypłaty na rzecz Wspólnika SKA dywidendy pochodzącej z zysków z lat ubiegłych, Wnioskodawca uprawniony będzie do skorzystania ze zwolnienia z poboru zryczałtowanego podatku dochodowego na podstawie art. 22 ust. 4 u.p.d.o.p.?
Państwa stanowisko w sprawie
Zdaniem Wnioskodawcy, w przypadku wypłaty na rzecz Wspólnika SKA dywidendy pochodzącej z zysków z lat ubiegłych, Wnioskodawca uprawniony będzie do skorzystania ze zwolnienia z poboru zryczałtowanego podatku dochodowego na podstawie art. 22 ust. 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2805 ze zm., dalej: „ustawa o CIT”, „u.p.d.o.p.”).
Zgodnie z art. 7 ust. 1 u.p.d.o.p. przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód stanowiący sumę dochodu osiągniętego z zysków kapitałowych oraz dochodu osiągniętego z innych źródeł przychodów. W przypadkach, o których mowa w art. 21, art. 22 i art. 24b, przedmiotem opodatkowania jest przychód.
Jednocześnie, jak stanowi art. 7 ust. 2 u.p.d.o.p. dochodem ze źródła przychodów, z zastrzeżeniem art. 11c, art. 11i, art. 24a, art. 24b, art. 24ca, art. 24d i art. 24f, jest nadwyżka sumy przychodów uzyskanych z tego źródła przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów.
Zgodnie natomiast z art. 7b ust. 1 pkt 1 lit. a u.p.d.o.p. za przychody z zysków kapitałowych uważa się przychody z udziału w zyskach osób prawnych, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 1 pkt 4b, stanowiące przychody faktycznie uzyskane z tego udziału, w tym dywidendy, nadwyżki bilansowe w spółdzielniach oraz otrzymane przez uczestników funduszy inwestycyjnych lub instytucji wspólnego inwestowania dochody tego funduszu lub tej instytucji, w przypadku gdy statut przewiduje wypłacanie tych dochodów bez odkupywania jednostek uczestnictwa albo wykupywania certyfikatów inwestycyjnych.
Jak stanowi art. 22 ust. 1 u.p.d.o.p. podatek dochodowy od określonych w art. 7b ust. 1 pkt 1 przychodów z dywidend oraz innych przychodów (dochodów) z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej ustala się w wysokości 19% uzyskanego przychodu (dochodu).
Jednakże zgodnie z art. 22 ust. 4 u.p.d.o.p. zwalnia się od podatku dochodowego przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, o których mowa w art. 7b ust. 1 pkt 1 lit. a, f oraz j, z wyjątkiem dochodów uzyskiwanych przez komplementariusza z tytułu udziału w zyskach spółki, o której mowa w art. 1 ust. 3 pkt 1, jeżeli spełnione są łącznie następujące warunki:
1) wypłacającym dywidendę oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest spółka mająca siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
2) uzyskującym dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, o których mowa w pkt 1, jest spółka podlegająca w Rzeczypospolitej Polskiej lub w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania;
3) spółka, o której mowa w pkt 2, posiada bezpośrednio nie mniej niż 10% udziałów (akcji) w kapitale spółki, o której mowa w pkt 1;
4) spółka, o której mowa w pkt 2, nie korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na źródło ich osiągania.
Zgodnie z art. 22 ust. 4a u.p.d.o.p. zwolnienie, o którym mowa w ust. 4, ma zastosowanie w przypadku, kiedy spółka uzyskująca dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej posiada udziały (akcje) w spółce wypłacającej te należności w wysokości, o której mowa w ust. 4 pkt 3, nieprzerwanie przez okres dwóch lat.
W myśl art. 22 ust. 4b u.p.d.o.p. zwolnienie to ma również zastosowanie w przypadku, gdy okres dwóch lat nieprzerwanego posiadania udziałów (akcji), w wysokości określonej w ust. 4 pkt 3, przez spółkę uzyskującą dochody (przychody) z tytułu udziału w zysku osoby prawnej mającej siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, upływa po dniu uzyskania tych dochodów (przychodów). W przypadku niedotrzymania warunku posiadania udziałów (akcji), w wysokości określonej w ust. 4 pkt 3, nieprzerwanie przez okres dwóch lat spółka, o której mowa w ust. 4 pkt 2, jest obowiązana do zapłaty podatku, wraz z odsetkami za zwłokę, od dochodów (przychodów) określonych w ust. 1 w wysokości 19% dochodów (przychodów) do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym utraciła prawo do zwolnienia. Odsetki nalicza się od następnego dnia po dniu, w którym po raz pierwszy skorzystała ze zwolnienia.
Zgodnie z art. 22 ust. 4d u.p.d.o.p. zwolnienie, o którym mowa w ust. 4, stosuje się:
1) jeżeli posiadanie udziałów (akcji), o którym mowa w ust. 4 pkt 3, wynika z tytułu własności;
2) w odniesieniu do dochodów uzyskanych z udziałów (akcji) posiadanych na podstawie tytułu:
a) własności,
b) innego niż własność, pod warunkiem że te dochody (przychody) korzystałyby ze zwolnienia, gdyby posiadanie tych udziałów (akcji) nie zostało przeniesione.
Ponadto, należy zwrócić uwagę na wyłączenie zawarte w art. 22c ust. 1 ww. ustawy, zgodnie z którym - przepisów art. 20 ust. 3, art. 21 ust. 3, art. 22 ust. 4, art. 24n ust. 1 oraz art. 24o ust. 1 nie stosuje się, jeżeli skorzystanie ze zwolnienia określonego w tych przepisach było:
1) sprzeczne w danych okolicznościach z przedmiotem lub celem tych przepisów;
2) głównym lub jednym z głównych celów dokonania transakcji lub innej czynności albo wielu transakcji lub innych czynności, a sposób działania był sztuczny.
Przytoczone przepisy art. 22 ust. 4-4b u.p.d.o.p., wprowadzają wyjątek od generalnej zasady opodatkowania wypłacanych dywidend wyrażonej w art. 22 ust. 1 u.p.d.o.p. Z uwagi na obowiązującą w polskim systemie podatkowym zasadę powszechności opodatkowania, przepisy statuujące zwolnienia od opodatkowania należy interpretować ściśle, zgodnie z zasadami wykładni językowej i w granicach tej wykładni.
Możliwość zastosowania zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 22 ust. 4 u.p.d.o.p. uzależniona jest od łącznego spełnienia następujących warunków:
a) uzyskiwany przychód stanowi przychód z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, o których mowa w art. 7b ust. 1 pkt 1 lit. a, f oraz j ustawy o CIT, z wyjątkiem dochodów uzyskiwanych przez komplementariusza z tytułu udziału w zyskach spółki, o której mowa w art. 1 ust. 3 pkt 1 ustawy o CIT.
Artykuł 22 ust. 4 u.p.d.o.p. wprost odwołuje się do pojęcia „dywidendy” wskazanego w art. 7b ust. 1 pkt 1 lit. a u.p.d.o.p. W celu właściwego zastosowania przepisu art. 22 ust. 4 ustawy o CIT należy zatem zdefiniować, czym jest dywidenda.
Pojęcie „dywidenda” nie zostało wymienione w katalogu definicji legalnych zawartym w art. 4a u.p.d.o.p. W rezultacie, zgodnie z powszechnie przyjętymi regułami wykładni językowej, należy odwołać się do znaczenia przypisywanemu mu w języku powszechnym (tzw. znaczenia „słownikowego”).
Za Internetowym Słownikiem Języka Polskiego, dywidenda to: „część rocznego zysku spółki akcyjnej dzielona między akcjonariuszy odpowiednio do posiadanych przez nich akcji”.
Definicja „słownikowa” uzasadnia zatem stanowisko, zgodnie z którym na potrzeby zastosowania art. 22 ust. 4 u.p.d.o.p. w związku z art. 7b ust. 1 pkt 1 u.p.d.o.p., przez „dywidendę” należy rozumieć wszelkie wypłaty dokonywane przez spółkę kapitałową na rzecz jej udziałowca/akcjonariusza, których źródłem jest zysk netto wypracowany przez tę spółkę.
Źródłem planowanej wypłaty jest zysk netto osiągnięty przez Wnioskodawcę w latach ubiegłych, który uchwałami Zwyczajnego Zgromadzenia Wspólników przekazywany był na kapitał zapasowy, a zgodnie z planami udziałowców ma obecnie podlegać podziałowi i wypłacie na rzecz aktualnych udziałowców.
W rezultacie uznać należy, że warunek jest spełniony, a wypłacany zysk pochodzący z lat ubiegłych stanowić będzie przychód, o którym mowa w art. 7b ust. 1 pkt 1 lit. a u.p.d.o.p.
b) wypłacającym przychód o którym mowa w lit. a, jest spółka mająca siedzibę lub zarząd na terytorium Polski.
Wypłacającym jest Wnioskodawca, która posiada siedzibę i zarząd na terytorium Polski, wobec czego niniejszy warunek należy uznać za spełniony.
c) uzyskującym przychód, o którym mowa w lit. a, jest spółka podlegająca w Polsce lub innym niż Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym niż Polska państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu.
Wspólnik SKA jest spółką posiadającą siedzibę i zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegającą nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, będącą podatnikiem na gruncie u.p.d.o.p.
W rezultacie niniejszy warunek należy uznać za spełniony.
d) spółka uzyskująca przychód posiada bezpośrednio co najmniej 10% udziałów (akcji) w kapitale spółki wypłacającej przychód nieprzerwanie przez okres dwóch lat na podstawie prawa własności.
Wspólnik SKA posiada 99,73% udziałów w kapitale zakładowym Wnioskodawcy na podstawie prawa własności w sposób nieprzerwany przez ponad 2 lata.
W rezultacie niniejszy warunek należy uznać za spełniony.
e) spółka uzyskująca przychód nie korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na źródło ich osiągania.
Wspólnik SKA nie korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na źródło ich osiągania.
W rezultacie przyjąć należy, że spełnione zostały wszystkie przesłanki z art. 22 ust. 4 u.p.d.o.p., a Wnioskodawca uprawniony będzie jako płatnik do skorzystania ze zwolnienia z obowiązku poboru zryczałtowanego podatku dochodowego w zakresie dywidendy wypłacanej Wspólnikowi SKA w opisanym zdarzeniu przyszłym.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 22 ust. 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2805 ze zm., dalej: „ustawa o CIT”):
Zwalnia się od podatku dochodowego przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, o których mowa w art. 7b ust. 1 pkt 1 lit. a, f oraz j, z wyjątkiem dochodów uzyskiwanych przez komplementariusza z tytułu udziału w zyskach spółki, o której mowa w art. 1 ust. 3 pkt 1, jeżeli spełnione są łącznie następujące warunki:
1) wypłacającym dywidendę oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest spółka mająca siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
2) uzyskującym dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, o których mowa w pkt 1, jest spółka podlegająca w Rzeczypospolitej Polskiej lub w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania;
3) spółka, o której mowa w pkt 2, posiada bezpośrednio nie mniej niż 10% udziałów (akcji) w kapitale spółki, o której mowa w pkt 1;
4) spółka, o której mowa w pkt 2, nie korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na źródło ich osiągania.
Stosownie do art. 22 ust. 4a cytowanej wyżej ustawy:
Zwolnienie, o którym mowa w ust. 4, ma zastosowanie w przypadku, kiedy spółka uzyskująca dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej posiada udziały (akcje) w spółce wypłacającej te należności w wysokości, o której mowa w ust. 4 pkt 3, nieprzerwanie przez okres dwóch lat.
Zgodnie z art. 22 ust. 4b ustawy o CIT:
Zwolnienie to ma również zastosowanie w przypadku, gdy okres dwóch lat nieprzerwanego posiadania udziałów (akcji), w wysokości określonej w ust. 4 pkt 3, przez spółkę uzyskującą dochody (przychody) z tytułu udziału w zysku osoby prawnej mającej siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, upływa po dniu uzyskania tych dochodów (przychodów). W przypadku niedotrzymania warunku posiadania udziałów (akcji), w wysokości określonej w ust. 4 pkt 3, nieprzerwanie przez okres dwóch lat spółka, o której mowa w ust. 4 pkt 2, jest obowiązana do zapłaty podatku, wraz z odsetkami za zwłokę, od dochodów (przychodów) określonych w ust. 1 w wysokości 19% dochodów (przychodów) do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym utraciła prawo do zwolnienia. Odsetki nalicza się od następnego dnia po dniu, w którym po raz pierwszy skorzystała ze zwolnienia.
Ponadto zgodnie z art. 22 ust. 4d ustawy o CIT:
Zwolnienie, o którym mowa w ust. 4, stosuje się:
1) jeżeli posiadanie udziałów (akcji), o którym mowa w ust. 4 pkt 3, wynika z tytułu własności;
2) w odniesieniu do dochodów uzyskanych z udziałów (akcji) posiadanych na podstawie tytułu:
a) własności,
b) innego niż własność, pod warunkiem że te dochody (przychody) korzystałyby ze zwolnienia, gdyby posiadanie tych udziałów (akcji) nie zostało przeniesione.
Podsumowując powyższe, należy stwierdzić, że warunkiem zwolnienia od podatku dochodu z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest spełnienie przez uzyskującego dywidendę jednocześnie wszystkich przesłanek, o których mowa w art. 22 ust. 4-4d ustawy o CIT.
Powołane przepisy art. 22 ust. 4-4d ustawy o CIT, wprowadzają wyjątek od generalnej zasady opodatkowania wypłacanych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, wyrażonej w art. 22 ust. 1 ustawy o CIT. Z uwagi na obowiązującą w polskim systemie podatkowym zasadę powszechności opodatkowania, przepisy statuujące zwolnienia od opodatkowania należy interpretować ściśle, zgodnie z zasadami wykładni językowej i w granicach tej wykładni.
Ponadto, należy zwrócić uwagę na wyłączenie zawarte w art. 22c ust. 1 ww. ustawy, zgodnie z którym:
1. Przepisów art. 20 ust. 3, art. 21 ust. 3, art. 22 ust. 4, art. 24n ust. 1 oraz art. 24o ust. 1 nie stosuje się, jeżeli skorzystanie ze zwolnienia określonego w tych przepisach było:
1) sprzeczne w danych okolicznościach z przedmiotem lub celem tych przepisów;
2) głównym lub jednym z głównych celów dokonania transakcji lub innej czynności albo wielu transakcji lub innych czynności, a sposób działania był sztuczny.
2. Na potrzeby ust. 1 sposób działania nie jest sztuczny, jeżeli na podstawie istniejących okoliczności należy przyjąć, że podmiot działający rozsądnie i kierujący się zgodnymi z prawem celami zastosowałby ten sposób działania w dominującej mierze z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych. Do przyczyn, o których mowa w zdaniu pierwszym, nie zalicza się celu skorzystania ze zwolnienia określonego w przepisach art. 20 ust. 3, art. 21 ust. 3, art. 22 ust. 4, art. 24n ust. 1 oraz art. 24o ust. 1, sprzecznego z przedmiotem lub celem tych przepisów.
Mając na względzie przedstawione we wniosku oraz w jego uzupełnieniu okoliczności sprawy, stwierdzić należy, że co do zasady w spełnione zostaną wskazane powyżej warunki pozwalające na zastosowanie zwolnienia od opodatkowania dywidendy wypłacanej na rzecz Wspólnika SKA:
- Wnioskodawca, jako podmiot wypłacający dywidendę, ma siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
- Wspólnik SKA, czyli podmiot otrzymujący dywidendę posiada siedzibę i zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i nie korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na źródło ich osiągania;
- Wspólnik SKA posiada na podstawie tytułu własności 99,73% udziałów w kapitale zakładowym Wnioskodawcy nieprzerwanie przez okres ponad 2 lat,
- W przedstawionym zdarzeniu przyszłym nie wystąpią przesłanki wykluczające, o których mowa w art. 22c ustawy o CIT.
Kwestię dotycząca obowiązków płatnika w związku z dokonaną wypłatą reguluje w szczególności w art. 26 ustawy o CIT.
Dla powstania obowiązków płatnika po stronie Spółki wypłacającej dywidendę kluczowa jest przy tym kwota wypłaconej na rzecz uprawnionego wspólnika dywidendy.
Z uzupełnienia wniosku wynika m.in., że łączna kwota należności wypłaconych na rzecz Wspólnika SKA może przekroczyć w trakcie roku podatkowego 2 000 000 zł, jednakże Wnioskodawca nie może wykluczyć, że dywidenda będzie pozostawać poniżej tej kwoty.
W związku z powyższym konieczne jest wskazanie uregulowań dotyczących obu przedstawionych przez Państwa sytuacji.
W przypadku, gdy wypłaty należności z tytułów wymienionych w art. 21 ust. 1 oraz art. 22 ust. 1, nie przekraczają w roku podatkowym na rzecz tego samego podatnika łącznie kwoty 2 000 000 zł obowiązki płatnika w związku z tą wypłatą uregulowane zostały w art. 26 ust. 1 ustawy o CIT, z kolei w przypadku przekroczenia kwoty 2 000 000 zł – w przepisie art. 26 ust. 2e ww. ustawy.
Zgodnie z treścią art. 26 ust. 1 ustawy o CIT:
Osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne będące przedsiębiorcami, które dokonują wypłat należności z tytułów wymienionych w art. 21 ust. 1 oraz art. 22 ust. 1, są obowiązane jako płatnicy pobierać, z zastrzeżeniem ust. 2, 2b, 2d i 2e, w dniu dokonania wypłaty zryczałtowany podatek dochodowy od tych wypłat, z uwzględnieniem odliczeń przewidzianych w art. 22 ust. 1a-1e. Zastosowanie stawki podatku wynikającej z właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania albo niepobranie podatku zgodnie z taką umową jest możliwe pod warunkiem udokumentowania siedziby podatnika dla celów podatkowych uzyskanym od podatnika certyfikatem rezydencji. Przy weryfikacji warunków zastosowania stawki podatku innej niż określona w art. 21 ust. 1 lub art. 22 ust. 1, zwolnienia lub warunków niepobrania podatku, wynikających z przepisów szczególnych lub umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, płatnik jest obowiązany do dochowania należytej staranności. Przy ocenie dochowania należytej staranności uwzględnia się charakter, skalę działalności prowadzonej przez płatnika oraz powiązania w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 5 płatnika z podatnikiem.
Stosownie do art. 26 ust. 1c ustawy o CIT:
Jeżeli łączna kwota należności z tytułów wymienionych w art. 21 ust. 1 pkt 1 oraz art. 22 ust. 1 wypłacona podatnikowi w obowiązującym u płatnika roku podatkowym nie przekracza kwoty, o której mowa w ust. 2e, osoby prawne i jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują wypłat z tych tytułów, w związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 3 oraz art. 22 ust. 4, stosują zwolnienia wynikające z tych przepisów pod warunkiem udokumentowania przez spółkę, o której mowa w art. 21 ust. 3 pkt 2 albo w art. 22 ust. 4 pkt 2, mającą siedzibę w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego:
1) jej miejsca siedziby dla celów podatkowych, uzyskanym od niej certyfikatem rezydencji, lub
2) istnienia zagranicznego zakładu - zaświadczeniem wydanym przez właściwy organ administracji podatkowej państwa, w którym znajduje się jej siedziba lub zarząd, albo przez właściwy organ podatkowy państwa, w którym ten zagraniczny zakład jest położony.
Zgodnie z art. 26 ust. 1f ustawy o CIT:
W przypadku należności z tytułów, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 1 oraz art. 22 ust. 1, wypłacanych na rzecz spółki, o której mowa w art. 21 ust. 3 pkt 2 oraz art. 22 ust. 4 pkt 2, lub jej zagranicznego zakładu, jeżeli łączna kwota należności, wypłacona z tych tytułów temu podatnikowi w obowiązującym u płatnika roku podatkowym, nie przekracza kwoty, o której mowa w ust. 2e, osoby prawne i jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują wypłat tych należności, stosują zwolnienia wynikające z art. 21 ust. 3 oraz art. 22 ust. 4, z uwzględnieniem ust. 1c, pod warunkiem uzyskania od tej spółki lub jej zagranicznego zakładu sporządzonego na piśmie oświadczenia, że w stosunku do wypłacanych należności spełnione zostały warunki, o których mowa odpowiednio w art. 21 ust. 3a i 3c lub art. 22 ust. 4 pkt 4. W przypadku należności, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 1, sporządzone na piśmie oświadczenie powinno wskazywać, że spółka albo zagraniczny zakład jest rzeczywistym właścicielem wypłacanych należności.
Zgodnie z powyższym przepisem, w sytuacji wypłaty dywidendy poniżej kwoty 2 000 000 zł, płatnik obowiązany jest posiadać oświadczenie odbiorcy dywidendy, że nie korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na źródła ich osiągania.
Z kolei, zgodnie z art. 26 ust. 2e ustawy o CIT:
Jeżeli łączna kwota należności wypłacanych z tytułów wymienionych w art. 21 ust. 1 pkt 1 oraz art. 22 ust. 1 na rzecz podmiotu powiązanego, przekroczyła w roku podatkowym obowiązującym u wypłacającego te należności łącznie kwotę 2 000 000 zł na rzecz tego samego podatnika, osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne będące przedsiębiorcami są obowiązane jako płatnicy pobrać, z zastrzeżeniem ust. 2g, w dniu dokonania wypłaty zryczałtowany podatek dochodowy od tych wypłat według stawki podatku określonej w art. 21 ust. 1 pkt 1 lub art. 22 ust. 1 od nadwyżki ponad kwotę 2 000 000 zł:
1) z uwzględnieniem odliczeń przewidzianych w art. 22 ust. 1a-1e;
2) bez możliwości niepobrania podatku na podstawie właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, a także bez uwzględniania zwolnień lub stawek wynikających z przepisów szczególnych lub umów o unikaniu podwójnego opodatkowania.
Przez podmioty powiązane, o których mowa w ust. 2e, rozumie się podmioty powiązane w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4.
Zgodnie zaś z art. 26 ust. 2eb ustawy o CIT:
Przepisu ust. 2e nie stosuje się do podmiotów będących podatnikami, o których mowa w art. 3 ust. 1.
Jednocześnie stosownie do treści art. 26 ust. 2l ustawy o CIT:
Jeżeli nie można ustalić wysokości należności wypłaconych na rzecz tego samego podatnika, domniemywa się, że przekroczyła ona kwotę, o której mowa w ust. 2e.
Odnosząc powyższe przepisy do okoliczności sprawy, wskazać należy, że w sytuacji, gdy jak Państwo wskazaliście dywidenda na rzecz Wspólnika SKA zostanie wypłacona w kwocie przekraczającej 2 000 000 zł (bądź, jeżeli nie będziecie w stanie ustalić wysokości należności wypłaconych na rzecz tego wspólnika, co skutkuje uznaniem, że wypłata przekroczyła ww. kwotę), z uwagi na fakt, że zarówno Państwo jak i Wspólnik SKA jesteście polskimi rezydentami podatkowymi, w sprawie znajdzie zastosowanie wyłączenie wynikające z art. 26 ust. 2eb ustawy o CIT. Zatem nie będziecie Państwo obowiązani jako płatnik pobrać, w dniu dokonania wypłaty zryczałtowany podatek dochodowy od nadwyżki ponad wypłaconą temu wspólnikowi kwotę 2 000 000 zł, bowiem przedmiotowa wypłata dywidendy będzie korzystała ze zwolnienia, o którym mowa w art. 22 ust. 4 ustawy o CIT.
Jednakże należy pamiętać, że w przypadku gdy wypłacona dywidenda nie przekroczy kwoty 2 000 000 zł to Wnioskodawca na podstawie art. 26 ust. 1f ustawy o CIT, ma obowiązek posiadania pisemnego oświadczenia, w którym to Wspólnik SKA oświadcza, że w stosunku do wypłacanych należności spełnione zostały warunki, o których mowa w art. 22 ust. 4 pkt 4, czyli, że nie korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na źródło ich osiągania.
Z powyższym zastrzeżeniem, Państwa stanowisko należało uznać za prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, który Państwo przedstawili i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanego przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:
1) z zastosowaniem art. 119a;
2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).