Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 6 maja 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-1.4012.53.2024.3.ICZ
Dokumentowanie czynności wykonywanych pomiędzy członkami Grupy VAT.
Interpretacja indywidualna stanowisko nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług, w kwestii objętej pytaniem nr 1 i 2, jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
4 lutego 2024 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od towarów i usług w kwestii :
1.Czy po utworzeniu grupy VAT, czynności dokonywane pomiędzy członkami tworzącymi grupę VAT nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem VAT i nie powinny być dokumentowane fakturami, w tym fakturami korygującymi, a jedynie dokumentami transakcji międzygrupowej np. notami transakcyjnymi (księgowymi) również w sytuacji, gdy konieczność wystawienia dokumentu korygującego do faktury sprzedaży między poszczególnymi członkami Grupy VAT zaistnieje w trakcie trwania grupy VAT i będzie dotyczyć określonych transakcji (dostawy towarów i/lub świadczenia usług), których obowiązek podatkowy dla celów VAT powstał przed powstaniem grupy VAT i takie noty księgowe nie powinny być wykazywane w pliku JPK składanym przez Grupę VAT? (zagadnienie objęte pytaniem nr 1) ;
2.Czy po utworzeniu grupy VAT, transakcje dokonywane pomiędzy członkami tworzącymi grupę VAT nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem VAT i nie powinny być dokumentowane fakturami, w tym fakturami korygującymi, a jedynie dokumentami transakcji międzygrupowej np. notami transakcyjnymi (księgowymi), w sytuacji, gdy wystąpi konieczność wystawienia dokumentu korygującego z powodu korekty cen transferowych na podstawie art. 11e Ustawy o CIT za okres od 01-12/2023, przy czym moment powstania obowiązku podatkowego powstał już po utworzeniu grupy VAT i takie noty księgowe nie powinny być wykazywane w pliku JPK składanym przez grupę VAT? (zagadnienie objęte pytaniem nr 2).
Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem
1)Zainteresowany będący stroną postępowania:
Spółka Akcyjna
2)Zainteresowany niebędący stroną postępowania:
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
3)Zainteresowany niebędący stroną postępowania:
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca jest spółką kapitałową z siedzibą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, która podlega w Polsce obowiązkowi podatkowemu w podatku dochodowym od osób prawnych od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania (nieograniczony obowiązek podatkowy) i jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku VAT. Wnioskodawca prowadzi jako osoba prawna działalność gospodarczą w zakresie (...). Taki sam zakres działalności mają Sp. z o.o. oraz Sp. z o.o. Sp.k. (podmioty powiązane z Wnioskodawcą).
W związku z wprowadzeniem do ustawy o VAT przepisów określających nowy rodzaj podatnika VAT - grupę VAT, Wnioskodawca planuje utworzyć grupę VAT przez następujące podmioty, tj. S.A., Sp. z o.o.; Sp. z o.o. Sp.k. (dalej wspólnie: Grupa VAT). Wobec powyższego, te 3 podmioty planują zawrzeć umowę o utworzeniu grupy VAT, o której mowa w art. 15a ustawy o VAT o następującej treści:
1.Strony oświadczają, iż spełniają warunki wynikające z art. 15a ustawy o VAT, polegające na istnieniu pomiędzy nimi powiązań finansowych, ekonomicznych i organizacyjnych.
2.Na podstawie art. 15a ust. 10 pkt. 3 ustawy o VAT, Strony Umowy wspólnie postanawiają, że Przedstawicielem grupy VAT jest: S.A.
3.Na podstawie art. 15a ust. 10 pkt. 1 ustawy o VAT, Strony postanawiają, że grupa VAT będzie występowała, w obrocie gospodarczym pod nazwą: „ (...) GRUPA VAT.
4.Wszelkie czynności związane z ustalaniem polityki zarządzania Członkami grupy VAT jak i celami strategicznymi grupy VAT, pozostają w zakresie kompetencji Przedstawiciela grupy VAT, od momentu utworzenia grupy VAT.
5.Przedstawiciel grupy, ustala główne cele strategiczne grupy VAT tj. określa: wzrost skali działania, dalszą dywersyfikację produktową, dalszy wzrost rentowności, rozszerzenie działalności o nowe rynki.
6.Członkowie grupy VAT odpowiadają solidarnie za zobowiązania grupy VAT - z tytułu podatku VAT - zarówno w okresie funkcjonowania grupy VAT jak i po utracie statusu podatnika przez grupę VAT.
7.Przedstawiciel grupy VAT odpowiada za rozliczenia podatkowe grupy VAT, wynikające z przepisów ustawy o VAT.
8.Grupa VAT od momentu uzyskania statusu podatnika VAT składa Zbiorczy plik JPK_V7 z deklaracją.
9.Każdy Członek grupy VAT przygotowuje odrębną ewidencję dokonywanych ekonomicznie przez niego transakcji - na potrzeby rozliczeń podatku VAT - i przekazuje ją do Przedstawiciela grupy VAT (Jednostkowy plik JPK_V7).
10.Szczegółowy sposób rozliczenia podatku VAT, w tym sposób wystawiania faktur, procedura odbioru faktur zakupowych, a także czynności/obowiązki nałożone na poszczególnych Członków grupy VAT określa Procedura rozliczeń VAT.
11.Ewentualne wątpliwości, w zakresie rozliczeń VAT dotyczących grupy VAT rozstrzyga Przedstawiciel grupy VAT.
12.Członkowie grupy VAT zobowiązani są do wzajemnej współpracy, w zakresie przekazywania sobie informacji, w tym danych finansowych niezbędnych do należytego rozliczenia podatku VAT w grupie VAT.
13.Grupa VAT prowadzi okresowy, coroczny test powiązań Członków grupy VAT.
14.Poza okresowym testem powiązań, grupa VAT dokona dodatkowy test powiązań, w przypadku jakiejkolwiek restrukturyzacji, reorganizacji działalności Członków grupy VAT lub w przypadku sprzedaży udziałów (akcji) któregokolwiek z Członków grupy VAT.
15.Zgodnie z art. 15 ust. 10 pkt. 5 ustawy o VAT Strony postanawiają, że Umowa obowiązuje od dnia 1 marca 2024 r. i będzie trwała nieprzerwanie przez czas nieokreślony, nie krócej niż 3 (trzy) lata. W momencie utworzenia Grupy VAT, jej członkowie, tj. S.A. (Wnioskodawca), Sp. z o.o.; Sp. z o.o. Sp.k. nie będą członkami innej Grupy VAT.
W praktyce zdarzają się sytuacje, w których - z różnych przyczyn (np. błędy rachunkowe, oczywiste omyłki, braki na fakturach pierwotnych, zwroty towarów, udzielenie rabatu Klientowi) - podstawa opodatkowania oraz VAT należny wykazane uprzednio na fakturach pierwotnych ulega obniżeniu lub podwyższeniu. W takiej sytuacji Wnioskodawca wystawia odpowiednio faktury korygujące „in minus” lub faktury korygujące „in plus”. Takie sytuacje (i obowiązek wystawiania faktur korygujących „in minus” i/lub „in plus”) ma także miejsce w relacjach handlowych pomiędzy Wnioskodawcą, Sp. z o.o. oraz Sp. z o.o. Sp.k. (w zależności od tego pomiędzy jakimi podmiotami miała miejsce określona transakcja).
Obecnie (przed powstaniem Grupy VAT) Wnioskodawca - jeżeli wystąpi taka konieczność - wystawia odpowiednie faktury korygujące do wystawionych pierwotnie faktur sprzedaży, z których wynika obniżenie lub podwyższenie podstawy opodatkowania oraz VAT należnego, w porównaniu do danych wykazanych na fakturze pierwotnej.
Wnioskodawca - w kontekście tak przedstawionego stanu faktycznego - powziął jednak wątpliwość w zakresie dokumentowania czynności pomiędzy członkami grupy VAT, o których mowa w art. 109 ust. 11g w zw. z art. 8c ust. 1 ustawy o VAT (a więc już po utworzeniu Grupy VAT w sytuacji w której konieczne będzie skorygowanie pierwotnych faktur sprzedaży wystawionych przez Wnioskodawcę przed utworzeniem Grupy VAT).
Dla lepszego zobrazowania powstałej wątpliwości można wskazać na następujący przykład:
- Dostawa towarów i/lub świadczenie usługi pomiędzy Wnioskodawcą a Sp. z o.o. i/lub Sp. z o.o. Sp.k. miała miejsce np. 29.11.2023 r. a więc przed powstaniem Grupy VAT i została udokumentowana „zwykłą” fakturą sprzedaży (data sprzedaży i wystawienia faktury: 29.11.2023 r.);
- Po utworzeniu grupy VAT (np. 31 marca 2024 r.), Wnioskodawca (członek grupy VAT) na rzecz innego członka tej samej Grupy VAT będzie zobowiązany do wystawienia dokumentu korygującego („in plus” lub „in minus”) fakturę pierwotną (z dnia 29.11.2023 r.). Taka korekta może być spowodowana błędami rachunkowymi, innymi oczywistymi omyłkami, udzieleniem klientowi (kontrahentowi) rabatu etc.
- Innym przykładem, może być także konieczność sporządzenia dokumentu korygującego między członkami grupy VAT, po jej powstaniu, z tytułu korekty cen transferowych na gruncie art. 11e Ustawy o CIT za okres (dla przykładu) od 01-12/2023, przy czym moment powstania obowiązku podatkowego powstał już po utworzeniu grupy VAT.
Pytania w zakresie podatku od towarów i usług (oznaczone jak we wniosku):
1.Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy zgodnie z którym, po utworzeniu grupy VAT, czynności dokonywane pomiędzy członkami tworzącymi grupę VAT nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem VAT i nie powinny być dokumentowane fakturami, w tym fakturami korygującymi, a jedynie dokumentami transakcji międzygrupowej np. notami transakcyjnymi (księgowymi) również w sytuacji, gdy konieczność wystawienia dokumentu korygującego do faktury sprzedaży między poszczególnymi członkami Grupy VAT zaistnieje w trakcie trwania grupy VAT i będzie dotyczyć określonych transakcji (dostawy towarów i/lub świadczenia usług), których obowiązek podatkowy dla celów VAT powstał przed powstaniem grupy VAT i takie noty księgowe nie powinny być wykazywane w pliku JPK składanym przez Grupę VAT?
2.Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy zgodnie z którym, po utworzeniu grupy VAT, transakcje dokonywane pomiędzy członkami tworzącymi grupę VAT nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem VAT i nie powinny być dokumentowane fakturami, w tym fakturami korygującymi, a jedynie dokumentami transakcji międzygrupowej np. notami transakcyjnymi (księgowymi), w sytuacji, gdy wystąpi konieczność wystawienia dokumentu korygującego z powodu korekty cen transferowych na podstawie art. 11e Ustawy o CIT za okres od 01-12/2023, przy czym moment powstania obowiązku podatkowego powstał już po utworzeniu grupy VAT i takie noty księgowe nie powinny być wykazywane w pliku JPK składanym przez grupę VAT?
Państwa stanowisko w zakresie podatku od towarów i usług
Ad. 1
Tak, po utworzeniu grupy VAT, czynności dokonywane pomiędzy członkami tworzącymi grupę VAT nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem VAT i nie powinny być dokumentowane fakturami w tym fakturami korygującymi, a jedynie dokumentami transakcji międzygrupowej np. notami transakcyjnymi również w sytuacji, gdy konieczność wystawienia dokumentu korygującego do faktury sprzedaży między poszczególnymi członkami Grupy VAT zaistnieje w trakcie trwania grupy VAT i będzie dotyczyć określonych transakcji (dostawy towarów i/lub świadczenia usług), których obowiązek podatkowy dla celów VAT powstał przed powstaniem grupy VAT i takie noty księgowe nie powinny być wykazywane w pliku JPK składanym przez Grupę VAT.
Ad. 2
Tak, po utworzeniu grupy VAT, transakcje dokonywane pomiędzy członkami tworzącymi grupę VAT nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem VAT i nie powinny być dokumentowane fakturami w tym fakturami korygującymi, a jedynie dokumentami transakcji międzygrupowej np. notami transakcyjnymi, w sytuacji, gdy wystąpi konieczność wystawienia dokumentu korygującego z powodu korekty cen transferowych na podstawie art. 11e Ustawy o CIT za okres od 01-12/2023, przy czym moment powstania obowiązku podatkowego powstał już po utworzeniu grupy VAT i takie noty księgowe nie powinny być wykazywane w pliku JPK składanym przez Grupę VAT.
UZASADNIENIE STANOWISKA W SPRAWIE
Z dniem 1 stycznia 2023 r. implementowano do polskiego porządku prawnego nowe przepisy dotyczące grup VAT. Nowe przepisy zostały implementowane ustawą z 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2021 r. poz. 2105 ze zm., dalej: Ustawa zmieniająca).
W związku z powyższym, umożliwiono - przy spełnieniu określonych warunków - utworzenie przez powiązanych ze sobą podatników tzw. grupy VAT, czyli grupy podmiotów powiązanych finansowo, ekonomicznie i organizacyjnie zarejestrowaną jako podatnik podatku grupy VAT (art. 2 pkt 47 ustawy o VAT). Jak wskazano w uzasadnieniu projektu Ustawy zmieniającej: „(...) grupę VAT można opisać jako prawną formę współdziałania do celów VAT. Jako szczególny rodzaj podatnika istnieje ona tylko do celów VAT.
Choć każdy członek grupy zachowuje swoją formę prawną, to po utworzeniu grupy do celów VAT nadaje się nadrzędne znaczenie (na gruncie ustawy o VAT) w stosunku do form prawnych przewidzianych np. w prawie cywilnym lub w prawie spółek. Tak więc po przystąpieniu do grupy VAT, jakakolwiek możliwa, istniejąca jednocześnie forma prawna członka grupy traci znaczenie do celów VAT, a członek grupy staje się częścią nowego odrębnego podatnika VAT - grupy VAT.
Przepisy dotyczące grup VAT jako podatników VAT zawarte są w art. 15a ustawy o VAT. Zgodnie z art. 15a ust. 1 ustawy o VAT podatnikiem, o którym mowa w art. 15, może być również grupa powiązanych ze sobą finansowo, ekonomicznie i organizacyjnie, które zawrą umowę o utworzeniu grupy VAT. Grupę VAT - zgodnie z art. 15a ust. 2 ustawy o VAT - mogą utworzyć podatnicy posiadający siedzibę na terytorium kraju lub prowadzących działalność gospodarczą na terytorium kraju za pośrednictwem oddziału położonego na terytorium kraju.
Zgodnie natomiast z art. 15a ust. 3 ustawy o VAT podatników uważa się za powiązanych finansowo, jeżeli jeden z podatników będących członkiem grupy VAT posiada bezpośrednio ponad 50% udziałów (akcji) w kapitale zakładowym lub ponad 50% praw głosu w organach kontrolnych, stanowiących lub zarządzających, lub ponad 50% prawa do udziału w zysku, każdego z pozostałych podatników będących członkami tej grupy.
Podatników - w myśl art. 15a ust. 4 ustawy o VAT - uważa się za powiązanych ekonomicznie, jeżeli: a) przedmiot głównej działalności członków grupy VAT ma taki sam charakter lub b) rodzaje działalności prowadzonej przez członków grupy VAT uzupełniają się i są współzależne, lub c) członek grupy VAT prowadzi działalność, z której w całości lub w dużej mierze korzystają inni członkowie grupy VAT.
Z kolei, podatników - zgodnie z art. 15a ust. 5 ustawy o VAT - uważa się za powiązanych organizacyjnie, jeżeli: a) prawnie lub faktycznie, bezpośrednio lub pośrednio, znajdują się pod wspólnym kierownictwem, lub b) organizują swoje działania całkowicie lub częściowo w porozumieniu.
Ponadto warunek istnienia powiązań finansowych, ekonomicznych i organizacyjnych pomiędzy członkami grupy VAT będzie musiał być spełniony nieprzerwanie przez okres, w jakim ta grupa posiada status podatnika (art. 15a ust. 6 ustawy o VAT).
Z dniem poprzedzającym dzień, w którym warunek ten przestanie być spełniony, grupa VAT tracić będzie status podatnika (art. 15a ust. 15 pkt 1 ustawy o VAT). Warunkiem powstania grupy VAT jako podatnika VAT będzie zawarcie umowy o utworzeniu grupy. Umowa taka będzie musiała zostać sporządzana na piśmie i zawierać będzie musiała co najmniej elementy wskazane przepisami art. 15a ust. 10 pkt 1-5 ustawy o VAT. Warunkiem powstania grupy VAT jako podatnika VAT będzie zarejestrowanie grupy VAT jako podatnika podatku VAT. W tym celu przedstawiciel grupy składać będzie zgłoszenie rejestracyjne do naczelnika urzędu skarbowego właściwego dla tego przedstawiciela (naczelnik ten jest bowiem organem podatkowym właściwym dla grupy VAT - art. 3 ust. 7 ustawy o VAT).
Do zgłoszenia tego załączana będzie umowa o utworzeniu grupy VAT (art. 96 ust. 3b ustawy o VAT). Jeżeli spełnione będą warunki uznania grupy za podatnika VAT, naczelnik urzędu skarbowego zarejestruje grupę VAT jako podatnika VAT (art. 96 ust. 4 ustawy o VAT) oraz wykreśli z rejestru podatników VAT członków grupy VAT (art. 96 ust. 7ba ustawy o VAT).
W przeciwnym razie naczelnik urzędu skarbowego nie dokonuje rejestracji grupy VAT jako podatnika VAT i zawiadamia o braku rejestracji przedstawiciela grupy VAT (art. 96 ust. 4d ustawy o VAT).
Wskazać ponadto należy, że jeden podmiot będzie mógł być członkiem tylko jednej grupy VAT (art. 15a ust. 7 ustawy o VAT), a jednocześnie grupa VAT nie będzie mogła być członkiem innej grupy VAT (art. 15a ust. 8 ustawy o VAT). Ponadto grupa VAT nie będzie mogła być rozszerzona o innych członków ani pomniejszona o któregokolwiek z członków wchodzących w jej skład (art. 15a ust. 9 ustawy o VAT), a w okresie posiadania statusu podatnika przez grupę VAT oraz po utracie przez tę grupę VAT tego statusu członkowie grupy VAT odpowiadać będą solidarnie za jej zobowiązania z tytułu podatku (art. 8e ustawy o VAT).
Z przepisu art. 15a ust. 12a ustawy o VAT wynika, że grupa VAT wstępuje w prawa i obowiązki członków grupy VAT w zakresie podatku VAT na okres, w jakim grupa ta posiada status podatnika VAT.
Zasadniczym założeniem grup VAT jest neutralność podatkowa wewnątrz grupy VAT. Dostawy towarów i świadczenie usług przez podmioty należące do grupy nie stanowią bowiem czynności podlegających opodatkowaniu VAT. Wszystkie podmioty należące do grupy VAT występują wobec władz skarbowych oraz kontrahentów spoza grupy jako jeden podatnik VAT. Czynności realizowane pomiędzy członkami grupy VAT nie podlegają rozliczeniu na gruncie VAT (czynności neutralne).
Należy w tym miejscu zwrócić uwagę na podstawie art. 8c ustawy o VAT (obowiązującego od 1 stycznia 2023 r.) zgodnie z którym to przepisem:
1. Dostawa towarów i świadczenie usług dokonane przez członka grupy VAT na rzecz innego członka tej samej grupy VAT nie podlegają opodatkowaniu.
2. Dostawę towarów i świadczenie usług dokonane przez członka grupy VAT na rzecz podmiotu spoza tej grupy VAT uważa się za dokonane przez tę grupę VAT.
3. Dostawę towarów i świadczenie usług dokonane na rzecz członka grupy VAT przez podmiot spoza tej grupy VAT uważa się za dokonane na rzecz tej grupy VAT.
4. Dostawę towarów i świadczenie usług dokonane przez oddział będący członkiem grupy VAT na rzecz: 1) podatnika nieposiadającego siedziby na terytorium kraju, który utworzył ten oddział, 2) innego oddziału podatnika, o którym mowa w pkt 1, położonego poza terytorium kraju - uważa się za dokonane przez grupę VAT na rzecz podmiotu, który do niej nie należy.
5. Dostawę towarów i świadczenie usług dokonane na rzecz oddziału będącego członkiem grupy VAT przez: 1) podatnika nieposiadającego siedziby na terytorium kraju, który utworzył ten oddział, 2) inny oddział podatnika, o którym mowa w pkt 1, położony poza terytorium kraju - uważa się za dokonane na rzecz grupy VAT przez podmiot spoza tej grupy.
6. Dostawę towarów i świadczenie usług dokonane na rzecz oddziału będącego członkiem grupy VAT utworzonej w państwie członkowskim innym niż Rzeczpospolita Polska, przez podatnika posiadającego siedzibę na terytorium kraju, który utworzył ten oddział, uważa się za dokonane na rzecz tej grupy VAT.
7. Dostawę towarów i świadczenie usług dokonane przez oddział będący członkiem grupy VAT utworzonej w państwie członkowskim innym niż Rzeczpospolita Polska, na rzecz podatnika posiadającego siedzibę na terytorium kraju, który utworzył ten oddział, uważa się za dokonane przez tę grupę VAT.
Od dnia 1 marca 2024 r. Wnioskodawca planuje utworzyć grupę VAT z następującymi podmiotami, tj. Sp. z o.o.; Sp. z o.o. Sp.k.
Wobec powyższego, te 3 podmioty planują zawrzeć umowę o utworzeniu grupy VAT, o której mowa w art. 15a ustawy o VAT o treści, w której m.in. oświadczą, iż spełniają warunki wynikające z art. 15a ustawy o VAT, polegające na istnieniu pomiędzy nimi powiązań finansowych, ekonomicznych i organizacyjnych. Strony Umowy wspólnie postanowią, że Przedstawicielem grupy VAT jest: S.A. (Wnioskodawca). W ocenie Wnioskodawców, po utworzeniu grupy VAT, dostawa towarów i świadczenie usług dokonane przez członka grupy VAT na rzecz innego członka tej samej grupy VAT nie będą podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT.
Wskazany przepis wyraźnie wskazuje, że czynności/przepływy dokonywane pomiędzy poszczególnymi członkami grupy po jej utworzeniu nie stanową czynności opodatkowanych VAT (nie podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT i nie powinny być wykazywane w pliku JPK składanym przez grupę VAT). Czynności te stanowią bowiem czynności wewnętrzne, dokonywane w ramach jednego podatnika podatku VAT (Grupy VAT). Jest to jeden z najważniejszych skutków utworzenia grupy VAT, ponieważ odpłatne transakcje wewnątrz grupy VAT nie mają miejsca dla celów VAT. System grupowego rozliczania VAT może zatem również przynieść przedsiębiorstwom korzyści w zakresie przepływu środków pieniężnych. Jest to skutek oczywisty tego mechanizmu, wyeksponowany również w Komunikacie Komisji do Rady i Parlamentu Europejskiego z dnia 2 lipca 2009 r. w sprawie możliwości grupowego rozliczania VAT przewidzianą w art. 11 Dyrektywy 2006/112/WE.
Ponadto zgodnie z wydanymi w dniu 11 października 2022 r. przez Ministerstwo Objaśnień podatkowych w zakresie grup VAT (dalej: Objaśnienia) wskazano, że: „Dostawy towarów i świadczenie usług dokonywane pomiędzy podmiotami należącymi do tej samej grupy VAT nie stanowią czynności podlegających opodatkowaniu. Oznacza to, że wykonywane pomiędzy członkami grupy VAT czynności nie podlegają fakturowaniu oraz nie są wykazywane w deklaracjach składanych przez grupę VAT” (strona 16 Objaśnień).
Tak samo wskazał Bartosiewicz Adam, VAT. Komentarz, wyd. XVII stwierdzając, że: „grupa VAT jest jednym podatnikiem. Członkowie tej grupy nie są już podatnikami podatku od towarów i usług. W związku z tym czynności dokonywane między członkami grupy są czynnościami wewnętrznymi. Nie podlegają one opodatkowaniu. Jedyny wyjątek dotyczy czynności dokonywanych wewnątrz grupy z udziałem oddziału podmiotu zagranicznego, który jest członkiem grupy.
Powyższą zasadę potwierdza ust. 1 komentowanego artykułu.
3. Należy uznać, że brak opodatkowania czynności między członkami grupy odnosi się do czynności dokonanych od dnia, w którym grupa została zarejestrowana jako podatnik. Nie ma w tym zakresie żadnych dalszych przepisów.
Należy w każdym razie uznać, że istotne znaczenie ma tutaj moment dokonania czynności, a nie chwila ewentualnego powstania obowiązku podatkowego (jeśli różni się ona - a może się różnić: zarówno w przód, jak i wstecz - od daty dokonania czynności). Wydaje się, że w przypadku czynności, które są objęte rozliczeniami w okresach rozliczeniowych, należałoby uznać, że trwający okres rozliczeniowy kończy się w przeddzień zarejestrowania grupy jako podatnika VAT, co będzie skutkować koniecznością proporcjonalnego rozliczenia czynności dokonanych do tego dnia.” oraz VAT. Komentarz. Tomasz Michalik, rok:2024: „Na podstawie art. 8c ust. 1 VATU dostawa towarów i świadczenie usług dokonane przez członka grupy VAT na rzecz innego członka tej samej grupy VAT nie podlegają opodatkowaniu. Reguła ta dotyczy więc wszystkich czynności podlegających opodatkowaniu a dokonywanych na terytorium kraju, bez względu na to, czy mają charakter odpłatny czy nie.
Brak opodatkowania transakcji dokonywanej między członkami grupy VAT nie oznacza braku konieczności ich udokumentowania. Jednak obowiązek ten nie wynika z przepisów o VAT, a raczej ze standardowej konieczności udokumentowania transakcji dokonanej między odrębnymi podmiotami gospodarczymi, które tylko na potrzeby rozliczeń VAT stają się jednym podatnikiem.
Tym samym przepisy o VAT nie określają żadnej szczególnej formy dokumentowania takich czynności, a zatem podmioty tworzące grupę mogą potwierdzić transakcję w dowolny sposób - mogą do tego wykorzystać fakturę (niekoniecznie obejmującą elementy wymienione w art. 106e ustawy; natomiast może to być taki format faktury bez, rzecz jasna, stawek i kwot podatku oraz numerów identyfikacji stron), notę albo jakikolwiek inny dokument.”
Zgodnie z art. 109 ust. 11g ustawy o VAT członkowie grupy VAT są obowiązani prowadzić w postaci elektronicznej ewidencję czynności, o których mowa w art. 8c ust. 1 (dostaw towarów/świadczenia usług pomiędzy poszczególnymi członkami grupy), zawierającą co najmniej dane dotyczące:
1)rodzaju i wartości dostaw towarów i świadczonych usług przez członka grupy VAT na rzecz innego członka tej samej grupy VAT;
2)członków grupy VAT, na rzecz których dokonano czynności, o których mowa w art. 8c ust. 1 ustawy o VAT;
3)dokumentów potwierdzających dokonanie czynności, o których mowa w art. 8c ust. 1 ustawy o VAT. Ewidencja ta jest składana do właściwego urzędu skarbowego.
Zgodnie z art. 109 ust. 11h ustawy o VAT, członkowie grupy VAT są obowiązani przesyłać do urzędu skarbowego, za pomocą środków komunikacji elektronicznej, ewidencję, o której mowa w ust. 11g, za okresy miesięczne w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu. Tym niemniej, wskazany przepis nie zmienia kwalifikacji charakteru czynności dokonywanych pomiędzy poszczególnymi członkami grupy (są to czynności niepodlegające opodatkowaniu). Czynności te nie powinny być dokumentowane fakturą, w tym fakturą korygującą (gdyby wystąpiła taka konieczność) bowiem faktura jest dokumentem wystawianym w odniesieniu do czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT (dokumentem potwierdzającym czynności pomiędzy członkami grupy, o którym mowa w 109 ust. 11g ustawy o VAT) w efekcie powyższego transakcje pomiędzy członkami grupy VAT mogą być zatem dokumentowane innymi niż faktura dokumentami księgowymi, np. notą księgową). Czynności te (pomiędzy członkami grupy VAT) nie powinny być również wykazywane w pliku JPK składanym przez grupę (ewidencja, o której mowa w art. 109 ust. 11g ustawy o VAT jest prowadzona przez poszczególnych członków grupy VAT).
W związku z powyższym, po utworzeniu grupy VAT, czynności dokonywane pomiędzy podmiotami tworzącymi grupę VAT (Wnioskodawcą a pozostałymi członkami grupy VAT) nie będą podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT i w związku z tym nie powinny być dokumentowane fakturą w tym fakturami korygującymi oraz nie powinny być wykazywane w pliku JPK składanym przez grupę VAT.
Czynności te powinny być dokumentowane dokumentami potwierdzającymi czynności pomiędzy członkami grupy VAT, o których mowa w 109 ust. 11g ustawy o VAT, a w szczególności dokumentami transakcji międzygrupowych np. notami transakcyjnymi.
Reguła ta dotyczy więc wszystkich czynności podlegających opodatkowaniu a dokonywanych na terytorium kraju od dnia, w którym grupa VAT została zarejestrowana jako podatnik.
W kontekście zatem tego co zostało wskazane powyżej należy stanąć na stanowisku, że:
- po utworzeniu grupy VAT, czynności dokonywane pomiędzy członkami tworzącymi grupę VAT nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem VAT i nie powinny być dokumentowane fakturami w tym fakturami korygującymi, a jedynie dokumentami transakcji międzygrupowej np. notami transakcyjnymi również w sytuacji, gdy konieczność wystawienia dokumentu korygującego do faktury sprzedaży między poszczególnymi członkami Grupy VAT zaistnieje w trakcie trwania grupy VAT i będzie dotyczyć określonych transakcji (dostawy towarów i/lub świadczenia usług), których obowiązek podatkowy dla celów VAT powstał przed powstaniem grupy VAT i takie noty księgowe nie powinny być wykazywane w pliku JPK składanym przez grupę VAT.
- po utworzeniu grupy VAT, transakcje dokonywane pomiędzy członkami tworzącymi grupę VAT nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem VAT i nie powinny być dokumentowane fakturami w tym fakturami korygującymi, a jedynie dokumentami transakcji międzygrupowej np. notami transakcyjnymi, w sytuacji, gdy wystąpi konieczność wystawienia dokumentu korygującego z powodu korekty cen transferowych na podstawie art. 11e Ustawy o CIT za okres od 01-12/2023, przy czym moment powstania obowiązku podatkowego powstał już po utworzeniu grupy VAT i takie noty księgowe nie powinny być wykazywane w pliku JPK składanym przez grupę VAT.
Biorąc pod uwagę powyższe Wnioskodawca wnosi o potwierdzenie stanowiska w sprawie.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku w zakresie podatku od towarów i usług, tj. w kwestii objętej pytaniami nr 1 i 2, jest nieprawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2024 r., poz. 361), zwanej dalej „ustawą” lub „ustawą o VAT”:
Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej „podatkiem”, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
W myśl art. 7 ust. 1 ustawy:
Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).
Jak stanowi art. 8 ust. 1 ustawy:
Przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (…).
Nie każda czynność stanowiąca dostawę towarów lub świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. Aby dana czynność podlegała opodatkowaniu tym podatkiem musi być wykonana przez podatnika.
Zgodnie z art. 15 ust. 1 i ust. 2 ustawy:
1. Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.
2. Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Zgodnie z art. 15a ust. 1 ustawy:
Podatnikiem, o którym mowa w art. 15, może być również grupa podmiotów powiązanych finansowo, ekonomicznie i organizacyjnie, które zawrą umowę o utworzeniu grupy VAT.
Stosownie do art. 15a ust. 2 ustawy:
Grupę VAT mogą utworzyć podatnicy:
1) posiadający siedzibę na terytorium kraju lub
2) nieposiadający siedziby na terytorium kraju, w zakresie, w jakim prowadzą działalność gospodarczą na terytorium kraju za pośrednictwem oddziału położonego na terytorium kraju.
Powyższe uregulowanie przewiduje możliwość uzyskania statusu podatnika podatku od towarów i usług przez grupę podmiotów ściśle powiązanych finansowo, ekonomicznie i organizacyjnie. Regulacja ta implementuje do krajowego porządku prawnego art. 11 Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej – (Dz. Urz. UE L Nr 347 z 11 grudnia 2006 r. str. 1 ze zm.), zwanej dalej „Dyrektywą 2006/112/WE”, zgodnie z którym:
Po konsultacji z komitetem doradczym ds. podatku od wartości dodanej (zwanym dalej „Komitetem ds. VAT”), każde państwo członkowskie może uznać za jednego podatnika osoby mające siedzibę na terytorium tego samego państwa członkowskiego, które będąc niezależnymi pod względem prawnym, są ściśle powiązane pod względem finansowym, ekonomicznym i organizacyjnym.
Głównym skutkiem wprowadzenia systemu grupowego rozliczania VAT, przewidzianego w Dyrektywie 2006/112/WE jest umożliwienie traktowania podmiotów, które są ściśle powiązane pod względem finansowym, ekonomicznym i organizacyjnym, nie jako odrębnych podatników VAT, lecz jako jednego podatnika. Innymi słowy, pewna liczba ściśle powiązanych ze sobą podatników ulega połączeniu w jednego nowego podatnika do celów VAT.
Stosownie do art. 8c ustawy:
1. Dostawa towarów i świadczenie usług dokonane przez członka grupy VAT na rzecz innego członka tej samej grupy VAT nie podlegają opodatkowaniu.
2. Dostawę towarów i świadczenie usług dokonane przez członka grupy VAT na rzecz podmiotu spoza tej grupy VAT uważa się za dokonane przez tę grupę VAT.
3. Dostawę towarów i świadczenie usług dokonane na rzecz członka grupy VAT przez podmiot spoza tej grupy VAT uważa się za dokonane na rzecz tej grupy VAT. (…)
Jak wynika z art. 15a ust. 1 ustawy o VAT w celu założenia przez dwa lub więcej podmiotów grupy VAT, konieczne jest, aby podmioty te były powiązane finansowo, ekonomicznie, organizacyjnie oraz aby zawarły umowę o utworzeniu grupy VAT.
Warunki utworzenia grupy VAT zostały szczegółowo wymienione w art. 15a ust. 3-5 ustawy o VAT. W przepisach tych wskazano jak należy interpretować wymagane powiązania finansowe, ekonomiczne i organizacyjne.
Grupa VAT zarejestrowana jako podatnik VAT czynny obowiązana jest do rozliczania podatku VAT od wykonywanych – w ramach prowadzonej działalności gospodarczej – czynności na zasadach ogólnych, tj. jako czynny podatnik VAT.
Dostawy towarów i świadczenie usług dokonywane pomiędzy podmiotami należącymi do tej samej grupy VAT nie stanowią czynności podlegających opodatkowaniu. Oznacza to, że wykonywane pomiędzy członkami grupy VAT czynności nie podlegają fakturowaniu oraz nie są wykazywane w deklaracjach składanych przez grupę VAT.
Założeniem funkcjonowania grupy VAT jest to, że prawa i obowiązki poszczególnych członków grupy powstałe przed jej zawiązaniem przejmuje grupa VAT na okres jej funkcjonowania.
W wyniku przyjętego założenia, co do sukcesji, grupa VAT przejmuje prawa i obowiązki pojedynczych członków tworzących grupę, również w kwestii wystawiania faktur korygujących do faktur dokumentujących sprzedaż poszczególnych członków przed powstaniem grupy VAT. Korekty rozliczenia podatku z tytułu wystawienia faktury korygującej, która powinna być ujęta za okres rozliczeniowy, w którym grupa VAT była podatnikiem dokona przedstawiciel grupy VAT.
Od momentu uzyskania statusu podatnika grupa VAT będzie składać jeden zbiorczy plik JPK_VAT z deklaracją, który zawiera w sobie deklarację VAT i ewidencję.
Pliki JPK_VAT z deklaracją, w okresie funkcjonowania grupy VAT, składa w imieniu grupy VAT, przedstawiciel grupy.
Zagadnienie sukcesji podatkowej, tj. sytuację, w której dany podmiot (podatnik) wstępuje w prawa i obowiązki innego podatnika m.in. korzystając z praw nabytych przez inny podmiot (innego podatnika) regulują przepisy działu III rozdziału 14 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).
Zgodnie z art. 93 § 1 ustawy Ordynacja podatkowa:
Osoba prawna lub spółka komandytowo-akcyjna zawiązane (powstałe) w wyniku łączenia się:
1) osób prawnych,
2) osobowych spółek handlowych,
3) osobowych i kapitałowych spółek handlowych
- wstępują we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki każdej z łączących się osób lub spółek.
Określona przepisami Ordynacji podatkowej sukcesja jest sukcesją uniwersalną, co oznacza, że następca prawny wstępuje we wszystkie przewidziane przepisami prawa podatkowego prawa i obowiązki podatnika. Ponadto wskazać należy, że przepisy ustawy – Ordynacja podatkowa, regulując kwestię następstwa prawnego na gruncie przepisów prawa podatkowego, stanowią normy lex generali. Oznacza to, że jeżeli w przepisach prawa podatkowego przewidziane zostały inne, bardziej szczegółowe przepisy regulujące ww. kwestię (lex specialis), to tym samym mają one pierwszeństwo przed normami bardziej ogólnymi (w tym przypadku przed przepisami ordynacji podatkowej), co wynika z zasady lex specialis derogat legi generali.
Analiza sukcesji podatkowej nie ogranicza się jednak do przepisów Ordynacji podatkowej.
W przepisach ustawy o podatku od towarów i usług przewidziane zostały inne, bardziej szczegółowe regulacje dotyczące określonej kwestii, mają one pierwszeństwo przed normami bardziej ogólnymi.
Stosownie do art. 15a ust. 11 ustawy:
Przedstawiciel grupy VAT reprezentuje grupę VAT w zakresie praw i obowiązków tej grupy VAT.
W myśl art. 15a ust. 12 ustawy:
Grupa VAT nabywa status podatnika z dniem wskazanym w umowie o utworzeniu grupy VAT, nie wcześniej jednak niż z dniem dokonania rejestracji, o której mowa w art. 96 ust. 4.
Zgodnie z art. 15a ust. 12a ustawy:
Grupa VAT wstępuje w prawa i obowiązki członków grupy VAT w zakresie podatku na okres, w jakim grupa ta posiada status podatnika.
Z ww. regulacji prawnych w zakresie grup VAT wynika, że z chwilą uzyskania statusu podatnika grupa wchodzi w prawa i obowiązki poszczególnych członków grupy, w tym grupa jest zobowiązana do zapewnienia prawidłowego rozliczenia podatku VAT i zapłaty tego podatku w związku ze sprzedażą dokonaną przez członka grupy, także za okresy rozliczeniowe, kiedy członkowie grupy rozliczali się odrębnie.
Zgodnie z art. 106j ustawy:
W przypadku gdy po wystawieniu faktury:
1) podstawa opodatkowania lub kwota podatku wskazana w fakturze uległa zmianie,
2) (uchylony)
3) dokonano zwrotu podatnikowi towarów i opakowań,
4) dokonano zwrotu nabywcy całości lub części zapłaty, o której mowa w art. 106b ust. 1 pkt 4,
5) stwierdzono pomyłkę w jakiejkolwiek pozycji faktury
- podatnik wystawia fakturę korygującą.
W myśl art. 109 ust. 11g ustawy o VAT:
Członkowie grupy VAT są obowiązani prowadzić w postaci elektronicznej ewidencję czynności, o których mowa w art. 8c ust. 1, zawierającą co najmniej dane dotyczące:
1) rodzaju i wartości dostaw towarów i świadczonych usług przez członka grupy VAT na rzecz innego członka tej samej grupy VAT;
2) członków grupy VAT, na rzecz których dokonano czynności, o których mowa w art. 8c ust. 1;
3) dokumentów potwierdzających dokonanie czynności, o których mowa w art. 8c ust. 1.
Z art. 109 ust. 11h ustawy o VAT wynika, że:
Członkowie grupy VAT są obowiązani przesyłać do urzędu skarbowego, za pomocą środków komunikacji elektronicznej, ewidencję, o której mowa w ust. 11g, za okresy miesięczne w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu.
Zgodnie z art. 109 ust 11i ustawy oi VAT :
Ewidencja, o której mowa w ust. 11g, jest przesyłana zgodnie z wzorem dokumentu elektronicznego w rozumieniu ustawy z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne i w sposób określony w przepisach wydanych na podstawie art. 193a § 3 Ordynacji podatkowej.
Zatem jak stanowi przepis art. 109 ust. 11h ustawy o VAT – od 1 lipca 2023 r. podmioty będące członkami grup VAT mają obowiązek prowadzenia elektronicznej ewidencji dostawy towarów i świadczenia usług na rzecz innego członka tej samej grupy VAT.
Ewidencję według wzoru struktury JPK_GV należy przesyłać do urzędu skarbowego za okresy miesięczne.
Rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie ewidencji prowadzonej przez członków grupy VAT z dnia 30 marca 2023 r. (Dz.U. z 2023 r. poz. 727) określa sposób prowadzenia ewidencji oraz zakres danych jakie powinna zawierać.
Z opisu sprawy wynika, że planują Państwo utworzyć grupę VAT przez następujące podmioty, tj. S.A., Sp. z o.o.; Sp. z o.o. Sp.k. (dalej wspólnie: Grupa VAT). Wobec powyższego, te 3 podmioty planują zawrzeć umowę o utworzeniu grupy VAT, o której mowa w art. 15a ustawy o VAT m.in. o następującej treści: strony oświadczają, iż spełniają warunki wynikające z art. 15a ustawy o VAT, polegające na istnieniu pomiędzy nimi powiązań finansowych, ekonomicznych i organizacyjnych.
W praktyce zdarzają się sytuacje, w których - z różnych przyczyn (np. błędy rachunkowe, oczywiste omyłki, braki na fakturach pierwotnych, zwroty towarów, udzielenie rabatu Klientowi) - podstawa opodatkowania oraz VAT należny wykazane uprzednio na fakturach pierwotnych ulega obniżeniu lub podwyższeniu. W takiej sytuacji Państwo wystawiają odpowiednio faktury korygujące „in minus” lub faktury korygujące „in plus”. Takie sytuacje (i obowiązek wystawiania faktur korygujących „in minus” i/lub „in plus”) ma także miejsce w relacjach handlowych pomiędzy Państwem, Sp. z o.o. oraz Sp. z o.o. Sp.k. (w zależności od tego pomiędzy jakimi podmiotami miała miejsce określona transakcja).
Obecnie (przed powstaniem Grupy VAT) - jeżeli wystąpi taka konieczność – Państwo wystawią odpowiednie faktury korygujące do wystawionych pierwotnie faktur sprzedaży, z których wynika obniżenie lub podwyższenie podstawy opodatkowania oraz VAT należnego, w porównaniu do danych wykazanych na fakturze pierwotnej. W kontekście tak przedstawionego stanu faktycznego – powzięli Państwo jednak wątpliwość w zakresie dokumentowania czynności pomiędzy członkami grupy VAT, o których mowa w art. 109 ust. 11g w zw. z art. 8c ust. 1 ustawy o VAT (a więc już po utworzeniu Grupy VAT) w sytuacji w której konieczne będzie skorygowanie pierwotnych faktur sprzedaży wystawionych przez Państwa przed utworzeniem Grupy VAT.
Zatem na tle przedstawionego opisu sprawy Państwa wątpliwości dotyczą kwestii:
-czy po utworzeniu grupy VAT, czynności dokonywane pomiędzy członkami tworzącymi grupę VAT nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem VAT i nie powinny być dokumentowane fakturami, w tym fakturami korygującymi, a jedynie dokumentami transakcji międzygrupowej np. notami transakcyjnymi (księgowymi), również w sytuacji, gdy konieczność wystawienia dokumentu korygującego do faktury sprzedaży między poszczególnymi członkami Grupy VAT zaistnieje w trakcie trwania grupy VAT i będzie dotyczyć określonych transakcji (dostawy towarów i/lub świadczenia usług), których obowiązek podatkowy dla celów VAT powstał przed powstaniem grupy VAT i takie noty księgowe nie powinny być wykazywane w pliku JPK składanym przez Grupę VAT (kwestia objęta pytaniem nr 1 );
-czy po utworzeniu grupy VAT, transakcje dokonywane pomiędzy członkami tworzącymi grupę VAT nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem VAT i nie powinny być dokumentowane fakturami, w tym fakturami korygującymi, a jedynie dokumentami transakcji międzygrupowej np. notami transakcyjnymi (księgowymi), w sytuacji, gdy wystąpi konieczność wystawienia dokumentu korygującego z powodu korekty cen transferowych na podstawie art. 11e Ustawy o CIT za okres od 01-12/2023, przy czym moment powstania obowiązku podatkowego powstał już po utworzeniu grupy VAT i takie noty księgowe nie powinny być wykazywane w pliku JPK składanym przez grupę VAT (kwestia objęta pytaniem nr 1 ).
Mając na uwadze cytowane wyżej przepisy należy wskazać, że z chwilą uzyskania statusu podatnika grupa wchodzi w prawa i obowiązki poszczególnych członków grupy, w tym grupa jest zobowiązana do zapewnienia prawidłowego rozliczenia podatku VAT i zapłaty tego podatku w związku ze sprzedażą dokonaną przez członka grupy, także za okresy rozliczeniowe, kiedy członkowie grupy rozliczali się odrębnie.
Zastosowanie znajdują ogólne reguły postępowania jakie należy uwzględnić w przypadku wystąpienia sukcesji podmiotów.
W przypadku grupy VAT mamy sytuację przejęcia praw i obowiązków na podstawie art. 15a ust. 12a ustawy o VAT.
Sukcesja w tym zakresie obowiązuje przez okres w jaki grupa posiada status podatnika. W takiej sytuacji Grupa VAT jest zobowiązana do dokonania czynności podatkowych na zasadach ogólnych obowiązujących Grupę VAT jako podatnika VAT.
Grupa VAT po jej utworzeniu ma obowiązek/prawo korygowania podatku należnego i naliczonego w związku z transakcjami zawartymi przez poszczególnych członków grupy VAT.
Grupa VAT po jej utworzeniu ma obowiązek rozliczenia podatku należnego zgodnie z momentem powstania obowiązku podatkowego również w zakresie dostaw towarów/ świadczenia usług dokonanych przez poszczególnych członków grupy VAT.
Zgodnie z art. 106b ust. 1 ustawy o VAT obowiązkiem podatnika jest wystawienie faktury dokumentującej sprzedaż towarów oraz świadczenie usług. Oznacza to, że w razie gdy z jakichkolwiek względów podatnik VAT nie wystawił takiego dokumentu, powinien to uczynić jego następca prawny.
Jeżeli jest to faktura VAT dokumentująca czynności, dla których obowiązek podatkowy powstał przed dniem rozpoczęcia następstwa prawnego, będzie to faktura dokumentująca zdarzenie gospodarcze sprzed tego momentu.
Grupa VAT wstępuje w prawa i obowiązki członków grupy VAT w zakresie podatku na okres, w jakim grupa ta posiada status podatnika, czyli z chwilą uzyskania statusu podatnika grupa VAT wchodzi w prawa poszczególnych członków grupy VAT.
W przypadku, gdy faktura za czynności wykonane na rzecz członka Grupy VAT będzie wystawiona przed powstaniem Grupy VAT, ale otrzymana będzie już po jej utworzeniu, wówczas faktura ta rozliczana będzie już w ramach Grupy VAT. Podobna sytuacja będzie miała miejsce w przypadku korekt faktur wystawianych na członka Grupy VAT po wejściu tego członka do Grupy VAT, ale dotyczących okresu sprzed powstania Grupy VAT, również takie korekty będą rozliczane przez Grupę VAT.
W przypadku konieczności złożenia korekty pliku JPK_VAT z deklaracją dotyczącego okresu przed powstaniem Grupy VAT, plik JPK_VAT powinien zawierać dane członka Grupy VAT, natomiast jego złożenia powinien dokonać w imieniu Grupy VAT przedstawiciel grupy, podobnie jak w przypadku faktur, z uwagi na sukcesję praw i obowiązków.
W zakresie odliczenia podatku VAT grupa VAT przejmuje prawa i obowiązki poszczególnych członków tej grupy związane z fakturami wystawionymi na tych członków i nieujętych w ich rozliczeniach przed powstaniem grupy VAT.
Zgodnie z cytowanym wyżej przepisem art. 8c ustawy o VAT, po utworzeniu grupy VAT dostawa towarów i świadczenie usług dokonane przez członka grupy VAT na rzecz innego członka tej samej grupy VAT nie podlegają opodatkowaniu.
Zatem jeżeli, zgodnie z art. 15 ust. 10 pkt 5 ustawy o VAT, postanawiają Państwo wraz z Podmiotami powiązanymi, że Umowa będzie trwała nieprzerwanie przez czas nieokreślony, nie krócej niż 3 (trzy) lata, to po utworzeniu Grupy VAT, jej członkowie, w omawianym przypadku, tj. S.A. (Państwo), Sp. z o.o.; Sp. z o.o. Sp.k., dokonując dostawy towarów i świadczenia usług na rzecz innego członka tej samej grupy nie bedą zobowiązani do opodatkowania podatkiem VAT tych czynności i nie bedą zobowiązani do dokumentowania tych czynności fakturami VAT. W takim przypadku przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie określają żadnej szczególnej formy dokumentowania tych czynnosci, zatem czynności takie mogą być dokumentowane np. notami księgowymi.
Odnosząc się do Państwa wątpliwości objętych pytaniami nr 1 i 2, jeszcze raz zaznaczyć należy co do zasady, zgodnie ze wskazanym art. 8c ust. 1 ustawy o VAT, nie podlegają opodatkowaniu czynności (dostawa towarów i świadczenie usług) dokonane przez członka Grupy VAT na rzecz innego członka tej samej grupy VAT, a tym samym nie podlegają one udokumentowaniu fakturami. Mogą być dokumentowane w inny sposób, np. notą, przy czym ustawa o VAT nie reguluje kwestii wystawiania takich dokumentów.
Z regulacji prawnych w zakresie grup VAT wynika także, że z chwilą uzyskania statusu podatnika grupa VAT wchodzi w prawa i obowiązki poszczególnych członków grupy VAT, w tym grupa VAT jest zobowiązana do zapewnienia prawidłowego rozliczenia podatku VAT i zapłaty tego podatku w związku ze sprzedażą dokonaną przez członka grupy VAT, także za okresy rozliczeniowe, kiedy członkowie grupy rozliczali się odrębnie.
W wyniku przyjętego założenia, co do sukcesji, grupa VAT przejmuje prawa i obowiązki pojedynczych członków tworzących grupę, również w kwestii wystawiania faktur korygujących do faktur dokumentujących sprzedaż poszczególnych członków przed powstaniem grupy VAT.
Jak wskazano wyżej, nie podlegają opodatkowaniu wyłącznie dostawy i usługi dokonane pomiędzy członkami grupy VAT, natomiast sprawa będąca przedmiotem wniosku dotyczy sytuacji, kiedy dostawa towarów i/lub świadczenie usługi miała miejsce przed powstaniem Grupy VAT, a zatem była dokonana nie pomiędzy członkami Grupy VAT, lecz pomiędzy dwoma odrębnymi podatnikami. Zatem mimo, iż konieczność wystawienia faktury korygującej zaistnieje w trakcie trwania już Grupy VAT, nie będą miały tu zastosowania przepisy wynikające z art. 8c ust. 1 ustawy o VAT, bowiem dostawa towarów/świadczenie usług nie było wówczas dokonane przez członka Grupy VAT na rzecz innego członka tej samej Grupy VAT.
Istnieje zatem konieczność wystawienia faktur korygujących oraz odpowiedniego ich rozliczenia w JPK_VAT z deklaracją w zależności od skutków takiej korekty, tj. skorygowanie deklaracji wcześniej złożonych przez danego członka Grupy VAT przed powstaniem Grupy, bądź też ujęcia korekt w bieżących deklaracjach dla podatku VAT składanych przez Grupę VAT.
W przypadku korekt faktur wystawionych w okresie trwania Grupy VAT do faktur wystawionych przed zawiązaniem Grupy VAT, faktura korygująca powinna odnosić się do danych wskazanych w fakturze pierwotnej, zatem po stronie sprzedawcy winny być wskazane dane członka Grupy VAT, który wystawił fakturę pierwotną ze wskazaniem Grupy VAT jako wystawcy faktury korygującej.
Jeżeli taka korekta skutkuje koniecznością złożenia korekty pliku JPK_VAT z deklaracją dotyczącego okresu przed powstaniem Grupy VAT, plik JPK_VAT powinien zawierać dane członka Grupy VAT, natomiast jego złożenia powinien dokonać w imieniu Grupy VAT przedstawiciel Grupy, z uwagi na sukcesję praw i obowiązków.
Biorąc zatem pod uwagę powyższe oraz okoliczności przedstawione w opisie sprawy, należy stwierdzić, że wystąpi konieczność wystawienia faktur korygujących i wykazania tych faktur w pliku JPK przez Grupę VAT.
Wobec powyższego Państwa stanowisko, w kwestii objętej pytaniami nr 1 i 2, jest nieprawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Zaznaczenia wymaga, że tut. Organ wydając interpretację przepisów prawa podatkowego na podstawie art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej nie prowadzi postępowania podatkowego w rozumieniu tej ustawy. Niniejsza interpretacja indywidualna ogranicza się wyłącznie do udzielenia informacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w okolicznościach zdarzenia przyszłego podanego przez Wnioskodawcę. Z powyższych przepisów wynika, że organ rozpatrując wniosek o wydanie interpretacji nie podejmuje wyjaśnienia stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego, tj. nie przeprowadza dowodów, lecz dokonuje oceny prawnej przedstawionych we wniosku okoliczności w kontekście zadanego pytania przyporządkowanego do danego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. W tym miejscu organ interpretacyjny zastrzega jednak, że gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej bądź celno-skarbowej zostanie określony odmienny stan faktyczny interpretacja nie wywoła skutków prawnych.
Pełna weryfikacja przedstawionych we wniosku okoliczności możliwa jest jedynie w toku postępowania podatkowego lub kontrolnego, prowadzonego przez uprawnione do tego organy, będącego poza zakresem instytucji interpretacji indywidualnej. Postępowanie w sprawie dotyczącej wydania interpretacji indywidualnej jest postępowaniem szczególnym, mającym charakter uproszczony, odrębny od postępowania podatkowego, uregulowanego w dziale IV Ordynacji podatkowej. Wydając bowiem interpretację indywidualną Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej przedstawia jedynie pogląd dotyczący wykładni treści analizowanych przepisów i sposobu ich zastosowania w odniesieniu do przedstawionego we wniosku stanu faktycznego (którego elementy przyjmuje, jako podstawę rozstrzygnięcia bez weryfikacji).
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego. Z funkcji ochronnej będą mogli skorzystać Ci z Państwa, którzy zastosują się do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację przez Zainteresowanego, który jest stroną postępowania
Zainteresowany będący stroną postępowania – art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej - ma prawo wnieść skargę na tę interpretację indywidualną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”.
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a, art. 14b § 1 i art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right