Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 30 kwietnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.206.2024.2.MJ

Możliwość zastosowania 8,5% stawki zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych dla usług sklasyfikowanych wg PKWiU 70.22.20.0 .

Interpretacja indywidualna

 – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

29 lutego 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 29 lutego 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 10 marca 2024 r. (wpływ 10 marca 2024 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Jako osoba fizyczna posiada Pan nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce w rozumieniu art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: ustawa o PIT).

Od (...) 2022 r. prowadzi Pan jednoosobową działalność gospodarczą zarejestrowaną w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Jej przedmiotem są usługi w zakresie zarządzania projektami informatycznymi (PKD 70.22.Z Pozostałe doradztwo w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania) - takie PKD stosuje Pan aktualnie w 2024 r.

Wcześniej w 2023 r. stosował Pan PKD 62.02.Z, 62.03.Z oraz 62.09.Z., które jednak zostało zmienione po dokładnej analizie w tym zakresie, prowadzącej do wniosku, że nie wykonuje Pan usług objętych zakresem wskazanych PKD 62.02.Z, 62.03.Z oraz 62.09.Z. Ponosi Pan pełną odpowiedzialność za wykonywane czynności oraz ponosi pełne ryzyko związane z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Zarówno w 2023 r. jak i obecnie rzeczywiście wykonywał Pan usługi odpowiadające usługom opisanym w "Wyjaśnieniach do Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU 2015)" w sekcji M pod symbolem 70.22.20.0, tj.:

·usługi koordynacji i nadzoru w zakresie środków podjętych w celu przygotowania, uruchomienia i zakończenia projektu realizowanego w imieniu klienta,

·usługi zarządzania projektami, które mogą dotyczyć budżetu, rachunkowości i kontroli kosztów, zamówień, planowania czasu pracy i pozostałych warunków działania, koordynacji prac podwykonawców, kontroli, jakości itp.,

·usługi zarządzania projektami, które obejmują usługi zarządzania, w tym zarządzania biurem, przy udziale lub bez udziału własnego personelu.

Od 2023 r. stosuje Pan jako formę opodatkowania ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Wobec Pana nie zachodzą przesłanki wyłączenia od opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, o których mowa w art. 6 ust. 4 oraz art. 8 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (dalej: Ustawa o ryczałcie). Pana przychody z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej nie przekroczyły w poprzednim roku i nie przekroczą w następnych latach równowartości 2 000 000 euro. Prowadzi Pan ewidencję przychodów w sposób rzetelny i zgodny z przepisami ustawy o ryczałcie oraz rozporządzenia z dnia 17 grudnia 2021 r. Ministra Finansów w sprawie prowadzenia ewidencji przychodów i wykazu środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Świadczy Pan usługi na podstawie umowy o współpracy zawartej w dniu (...) 2021 r. z kontrahentem z sektora (...) (dalej: Zleceniodawca). W trakcie realizacji usług zachowuje Pan swobodę organizacyjną, tj. samodzielnie decyduje o czasie i miejscu świadczenia usług.

Zobowiązuje się Pan jednak do uwzględnienia bieżącego zapotrzebowania na usługę, a w szczególności jest zobowiązany do realizacji usługi w terminach określonych przez klientów Zleceniodawcy. Z tytułu świadczonych usług przysługuje Panu wynagrodzenie obliczone jako iloczyn łącznej liczby godzin świadczenia usług w danym miesiącu i stawki godzinowej.

Wystawia Pan fakturę w ostatnim dniu każdego miesiąca po uprzednim potwierdzeniu odbioru usług przez Zleceniodawcę.

W ramach świadczonych usług na rzecz Zleceniodawcy występuje Pan w roli Kierownika Projektu (...). Wspiera i koordynuje Pan wykonanie przydzielonego, zaaprobowanego zakresu, budżetu i harmonogramu przydzielonych mu projektów. Na podstawie zidentyfikowanych zadań, jako Kierownik Projektu układa Pan harmonogram prac i rozpoczyna pracę z odpowiednimi strukturami odpowiedzialnymi za oszacowanie budżetu.

Co istotne, nie świadczy Pan usług doradczych - wszelkie rekomendacje co do rozwiązań w kwestii infrastruktury czy oprogramowania pochodzą od przydzielonych do tego członków zespołu lub dostawców, dane są zbierane i przedstawiane bez rekomendacji samego kierownika projektu do osób decyzyjnych.

Wszelkie procedury i procesy, według których odbywa się dostarczanie usług są odgórnie ustalone przez Zleceniodawcę. Właścicielem budżetu, sprzętu i wytworzonych produktów, w tym własności intelektualnej, jest zawsze Zleceniodawca.

Jak wyżej wskazano wykonywane usługi w zakresie zarządzania i koordynacji projektem informatycznym w ramach prowadzonej przez Pana działalności klasyfikuje do PKWiU 70.22.20.0, tj. Pozostałe usługi zarządzania projektami, z wyłączeniem projektów budowlanych.

Usługi świadczone przez Pana obejmują:

(...)

Czynności, które Pan wykonuje nie dotyczą usług projektowania, programowania i rozwoju oprogramowania technologii informatycznych, czy też tworzenia oprogramowania, jego modyfikowania, ulepszania, rozbudowy, implementacji, doradztwa w zakresie oprogramowania i systemów informatycznych.

Nie wyklucza Pan, że w przyszłości będzie świadczył usługi dla innych kontrahentów, jednak zakres świadczonych usług pozostanie tożsamy względem obecnego.

Uzupełnienie wniosku

Wniosek dotyczy przychodów za lata podatkowe 2023 i 2024 oraz lata kolejne, jeżeli zakres świadczonych przez Pana usług pozostanie tożsamy względem obecnego oraz nie zmieni Pan formy opodatkowania.

Na pytanie: Czy świadczone przez Pana usługi (którakolwiek z wykonywanych czynności lub działań) są związane z oprogramowaniem? Jeśli tak, prosiliśmy, żeby Pan wskazał:

a)Która konkretnie czynność/działanie jest związane z oprogramowaniem?

b)W jakim zakresie dana czynność/działanie jest związane z oprogramowaniem?

c)Na czym polega to związanie/powiązanie?

Odpowiedział Pan: Świadczone przez Pana usługi nie są związane z oprogramowaniem. Wszystkie świadczone przez Pana usługi w ramach działalności gospodarczej objęte są grupowaniem PKWiU 70.22.20.0 - Pozostałe usługi zarządzania projektami, z wyłączeniem projektów budowlanych, tak jak wskazano we wniosku.

Na pytanie: Jak rozumie Pan termin „związania z oprogramowaniem"? Co ten termin dla Pana oznacza i co go charakteryzuje?

Odpowiedział Pan: Termin „związania z oprogramowaniem” rozumie Pan zgodnie z Objaśnieniami do PKWiU wydanymi przez GUS dot. klasy 62.01 PKWiU - Usługi związane z oprogramowaniem, na które składają się:

a.pisanie, modyfikowanie, badanie, dokumentowanie i wspomaganie oprogramowania, włączając pisanie zleceń sterujących programami dla użytkowników,

b.analizowanie, projektowanie systemów gotowych do użycia: rozbudowę, tworzenie, dostarczanie oraz dokumentację oprogramowania wykonanego na zlecenie określonego użytkownika, pisanie programów na zlecenie użytkownika, projektowanie stron internetowych.

Należy również wskazać, że klasa 62.01 PKWiU Usługi związane z oprogramowaniem wyróżnia dwa grupowania:

1)62.01.11.0 PKWiU Usługi związane z projektowaniem, programowaniem i rozwojem oprogramowania - grupowanie to obejmuje usługi związane z projektowaniem struktury i/lub zapisu kodu komputera, włączając uaktualnianie i wstawki korekcyjne, niezbędne do tworzenia i/lub wdrożenia aplikacji programowej, takie jak:

·projektowanie struktury i zawartości stron internetowych i/lub zapisu kodu komputerowego, niezbędnego do tworzenia i/lub wdrożenia stron internetowych,

·projektowanie struktury i zawartości bazy danych i/lub zapisu kodu komputerowego, niezbędnego do tworzenia i/lub wdrożenia bazy danych (magazynu danych),

·projektowanie struktury i zapisu kodu komputerowego niezbędnego do zaprojektowania i rozwinięcia aplikacji programowej na życzenie klienta, inne niż programowanie stron internetowych, baz danych lub zintegrowanych pakietów programowych,

·wykonanie aplikacji na indywidualne zamówienie, łączenie w całość, przystosowanie (modyfikowanie, konfigurowanie itp.) i instalowanie istniejącej aplikacji tak, aby była funkcjonalna w środowisku informatycznym klienta.

2)62.01.12.0 PKWiU Usługi związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych - grupowanie to obejmuje:

·usługi związane z projektowaniem, rozwojem i wdrażaniem sieci klienta, takich jak: intranet, ekstranet i wirtualne sieci prywatne,

·usługi związane z projektowaniem i rozwojem bezpieczeństwa sieci, tj. projektowanie, rozwój i wdrażanie oprogramowania, sprzętu komputerowego i procedur sterowania dostępem do danych i programami pozwalającymi na bezpieczną wymianę informacji w ramach sieci.

Ponadto Pana rozumie pojęcia „oprogramowania” zgodnie jest z jego powszechnie przyjętym znaczeniem oraz powszechnie używanym w branży informatycznej.

Pojęcie oprogramowania jest rozumiane jako „ogół informacji w postaci zestawu instrukcji, zaimplementowanych interfejsów i zintegrowanych danych przeznaczonych dla komputera do realizacji wyznaczonych celów. Celem oprogramowania jest przetwarzanie danych w wyznaczonym przez twórcę zakresie. Określenie „oprogramowanie” może funkcjonować jako synonim terminów „program komputerowy” oraz „aplikacja”, przy czym stosuje się je zazwyczaj na oznaczenie większych programów oraz ich zbiorów.

Oprogramowanie tworzą programiści w procesie programowania. Oprogramowanie jako przejaw twórczości jest chronione prawem autorskim, twórcy zezwalają na korzystanie z niego na warunkach określanych w licencji.

Oprogramowanie pisane jest zazwyczaj przy użyciu różnych języków programowania z wykorzystaniem algorytmów. Programy przekształcające oprogramowanie z postaci źródłowej na binarną to kompilatory. Niektóre rodzaje oprogramowania napisane w całości w językach interpretowanych, mogą występować tylko w jednej postaci, spełniającej zadania źródła i programu wykonywalnego.

W związku z tym dla Pana termin „związania z oprogramowaniem” należy rozumieć w kontekście wykonywania czynności technicznych dotyczących programów komputerowych, w szczególności jest to projektowanie, programowanie i rozwój oprogramowania. Tym samym z całą pewnością usługi w zakresie zarządzania i koordynacji projektami informatycznymi, opisane we wniosku nie są czynnościami związanymi z oprogramowaniem.

Na pytanie: Czy osiąga Pan przychody ze świadczenia usług firm centralnych (head office); usług doradztwa związanych z zarządzaniem (PKWiU ex dział 70), z wyjątkiem usług doradztwa związanych z zarządzaniem rynkiem rybnym (PKWiU 70.22.16.), innych niż świadczone w ramach wolnych zawodów?

Odpowiedział Pan: Nie osiąga Pan przychodów ze świadczenia usług firm centralnych (head office); usług doradztwa związanych z zarządzaniem (PKWiU ex dział 70), z wyjątkiem usług doradztwa związanych z zarządzaniem rynkiem rybnym (PKWiU 70.22.16.), innych niż świadczone w ramach wolnych zawodów.

Oprócz wskazanej działalności gospodarczej nie uzyskuje Pan innych dochodów podlegających opodatkowaniu.

Złożył Pan sporządzone na piśmie oświadczenie naczelnikowi urzędu skarbowego, właściwemu według miejsca zamieszkania, o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych dnia (...) 2023 r. Pierwszy przychód w 2023 r. osiągnął Pan w styczniu, w związku z tym oświadczenie zostało złożone w ustawowym terminie. Nie dokonywał Pan zmiany formy opodatkowania na 2024 rok.

Prowadzona przez Pana działalność gospodarcza jest działalnością usługową w myśl art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, ponieważ jej przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z PKWiU 70.22.20.0 tj. Pozostałe usługi zarządzania projektami, z wyłączeniem projektów budowlanych.

Nie świadczy Pan usług w swojej działalności gospodarczej w ramach wolnego zawodu na podstawie art. 4 ust. 1 pkt 11 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Wszystkie świadczone przez Pana usługi w ramach działalności gospodarczej usługi objęte są grupowaniem PKWiU 70.22.20.0 - Pozostałe usługi zarządzania projektami, z wyłączeniem projektów budowlanych.

Usługi świadczone przez Pana w ramach prowadzonej działalności gospodarczej są wykonywane na rzecz osoby prawnej - spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Nie wyklucza Pan, że w przyszłości może świadczyć usługi na rzecz jednostek nieposiadających osobowości prawnej lub na rzecz osób fizycznych dla potrzeb prowadzonej przez nie działalności gospodarczej.

Na pytanie: Kim jest/był Pana Zleceniodawca? Czy jest to może spółka, w której jest Pan wspólnikiem/członkiem zarządu? Jeżeli pełni Pana obowiązki w takiej spółce, prosiliśmy, żeby Pan szczegółowo opisał zakres Pana obowiązków w spółce. Od kiedy pełni Pan takie obowiązki w spółce?

Odpowiedział Pan: Nie jest Pan wspólnikiem / członkiem zarządu spółki ani nie pełni obowiązków w takiej spółce. Świadczy Pan jedynie usługi na podstawie umowy o współpracy zawartej (...) 2021 r. i występuje w roli Kierownika Projektu (...). Czynności wykonywane na rzecz Zleceniodawcy zostały wymienione we Wniosku.

Pomiędzy Panem a Zleceniodawcą nie istnieją powiązania osobiste, czy gospodarcze - świadczy Pan jedynie usługi na podstawie umowy o współpracy zawartej (...) 2021 r. i występuje w roli Kierownika Projektu (...). Na moment złożenia niniejszego pisma brak jest planów dotyczących zaistnienia powiązań osobistych, czy gospodarczych - oprócz świadczenia usług w zakresie wskazanym we Wniosku.

Odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat opisanych we Wniosku czynności ponosi Pan oraz jako osoba wykonująca te czynności ponosi Pan ryzyko gospodarcze związane z prowadzoną działalnością, tak jak wskazano pierwotnie we Wniosku.

Pytanie

Czy zakres usług wskazanych w stanie faktycznym, które wykonuje Pan w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej, kwalifikuje się do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) ustawy o ryczałcie, tj. według stawki wynoszącej 8,5% dla przychodów z działalności usługowej, gdzie indziej nieklasyfikowanej?

Pana stanowisko

Pana zdaniem, zakres usług wskazanych w stanie faktycznym, które wykonuje Pan w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej, kwalifikuje się do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) Ustawy o ryczałcie, tj. według stawki wynoszącej 8,5% dla przychodów z działalności usługowej, gdzie indziej nieklasyfikowanej.

Ustawa o ryczałcie reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą zgodnie z postanowieniami art. 1 pkt 1 Ustawy o ryczałcie.

Stosownie do art. 6 ust. 1 Ustawy o ryczałcie, opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 Ustawy o PIT, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f Ustawy o ryczałcie, w tym również, gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych.

W przypadku osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą możliwość opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzależniona jest od niewystąpienia przesłanek negatywnych określonych w art. 6 ust. 4 oraz art. 8 Ustawy o ryczałcie.

Na gruncie art. 6 ust. 4 pkt 1 Ustawy o ryczałcie podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli w roku poprzedzającym rok podatkowy:

a.uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 2 000 000 euro, lub

b.uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 2 000 000 euro.

W myśl art. 8 ust. 1 Ustawy o ryczałcie opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b, nie stosuje się do podatników:

1.opłacających podatek w formie karty podatkowej na zasadach określonych w rozdziale 3;

2.korzystających, na podstawie odrębnych przepisów, z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego;

3.osiągających w całości lub w części przychody z tytułu:

a.prowadzenia aptek,

b.(uchylona)

c.działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych,

d.(uchylona)

e.(uchylona)

f.działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych;

4.wytwarzających wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym, na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii;

5.podejmujących wykonywanie działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej:

a.samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem,

b.w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków,

c.samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka

jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

Na gruncie art. 8 ust. 2 Ustawy o ryczałcie, jeżeli podatnik prowadzący działalność samodzielnie lub w formie spółki, który wybrał opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, uzyska z tej działalności przychody ze sprzedaży towarów handlowych lub wyrobów lub ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:

1.wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub

2.wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym

w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i, poczynając od dnia uzyskania tego przychodu do końca roku podatkowego, opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

Zgodnie z art. 4 ust. 1 Ustawy o ryczałcie przez działalność usługową należy rozumieć pozarolniczą działalność gospodarczą, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU), wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (Dz. U. poz. 1676 z późn. zm., dalej: PKWiU 2015).

Z kolei stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych są uzależnione od tego, z jakiego rodzaju działalności podatnik uzyskuje przychody. Stawki ryczałtu zostały określone w art. 12 ust. 1 Ustawy o ryczałcie.

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi m.in.:

1.12% przychodów ze świadczenia usług związanych z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.10.0), związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1), objętych grupowaniem "Oryginały oprogramowania komputerowego" (PKWiU 62.01.2), związanych z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02), w zakresie instalowania oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0), związanych z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi (PKWiU 62.03.1) - zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b) Ustawy o ryczałcie;

2.8,5% przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, gdzie indziej nieklasyfikowanej - zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) Ustawy o ryczałcie.

Użycie "ex" oznacza, że zakres wyrobów lub usług jest węższy niż określony w tym grupowaniu. Tym samym PKWiU ex 62.01.1 i PKWiU ex 62.02 wskazują na związek świadczonych usług z oprogramowaniem, jednocześnie nie zawężając tych czynności wyłącznie do kwestii programowania.

Oznacza to, że opodatkowaniu stawką 12% ryczałtu podlegają wyłącznie przychody ze świadczenia usług sklasyfikowanych pod ww. symbolami PKWiU, które zgodnie z powołanym przepisem dotyczą wyłącznie usług: związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1) oraz związanych z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02).

Ponadto zgodnie z Objaśnieniami do PKWiU 2015 wydanymi przez Główny Urząd Statystyczny (dalej: Objaśnienia do PKWiU) przez usługi związane z oprogramowaniem (klasa 62.01 PKWiU) należy rozumieć:

a.pisanie, modyfikowanie, badanie, dokumentowanie i wspomaganie oprogramowania, włączając pisanie zleceń sterujących programami dla użytkowników,

b.analizowanie, projektowanie systemów gotowych do użycia: rozbudowę, tworzenie, dostarczanie oraz dokumentację oprogramowania wykonanego na zlecenie określonego użytkownika, pisanie programów na zlecenie użytkownika, projektowanie stron internetowych.

Czynności, które Pan wykonuje nie dotyczą usług: projektowania, programowania i rozwoju oprogramowania technologii informatycznych, czy też tworzenia oprogramowania, jego modyfikowania, ulepszania, rozbudowy, implementacji, doradztwa w zakresie oprogramowania i systemów informatycznych. W ramach świadczonych usług na rzecz Zleceniodawcy występuje Pan w roli Kierownika Projektu (Project Manager) i zarządza projektami informatycznymi.

Wspiera i koordynuje Pan wykonanie przydzielonego, zaaprobowanego zakresu, budżetu i harmonogramu przydzielonych Panu projektów. Na podstawie zidentyfikowanych zadań, jako Kierownik Projektu układa Pan harmonogram prac i rozpoczyna pracę z odpowiednimi strukturami odpowiedzialnymi za oszacowanie budżetu. Nie świadczy Pan usług doradczych - wszelkie rekomendacje co do rozwiązań w kwestii infrastruktury czy oprogramowania pochodzą od przydzielonych do tego członków zespołu lub dostawców, dane są zbierane i przedstawiane bez rekomendacji samego kierownika projektu do osób decyzyjnych.

Analizując treść Objaśnień do PKWiU oraz stan faktyczny, nie można stwierdzić, że wykonuje Pan jakiekolwiek usługi związane z oprogramowaniem. Nie świadczy Pan również usług doradczych ani usług stricte technicznych, a wszystkie wykonywane przez Pana czynności stanowią usługi wsparcia zespołów informatycznych w postaci zarządzania i koordynowania projektami informatycznymi.

Pana działalność jest działalnością usługową, ponieważ jej przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z PKWiU - pod kodem PKWiU 70.22.20.0, tj. Pozostałe usługi zarządzania projektami, z wyłączeniem projektów budowlanych. Zgodnie z Objaśnieniami do PKWiU grupowanie to obejmuje:

·usługi koordynacji i nadzoru w zakresie środków podjętych w celu przygotowania, uruchomienia i zakończenia projektu realizowanego w imieniu klienta,

·usługi zarządzania projektami, które mogą dotyczyć budżetu, rachunkowości i kontroli kosztów, zamówień, planowania czasu pracy i pozostałych warunków działania, koordynacji prac podwykonawców, kontroli, jakości itp.,

·usługi zarządzania projektami, które obejmują usługi zarządzania, w tym zarządzania biurem, przy udziale lub bez udziału własnego personelu.

Wobec powyższych konkluzji, usługi świadczone przez Pana nie są usługami związanymi z doradztwem w zakresie oprogramowania, ani też usługami związanymi z oprogramowaniem, ani też innymi usługami, które klasyfikowane są jako usługi, które podlegają opodatkowaniu stawką 12% i są określone w art. 12 ust. 1 pkt 2b) lit. b) Ustawy o ryczałcie.

Mając więc na uwadze powyższą analizę przepisów, należy stwierdzić, że do świadczonych przez Pana usług może zostać zastosowana stawka ryczałtu 8,5% dla działalności usługowej, gdzie indziej nieklasyfikowanej - zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) Ustawy o ryczałcie, ponieważ usługi te nie zostały bezpośrednio zaklasyfikowane do innej stawki ryczałtu.

Tożsame wnioski wynikają również z interpretacji indywidualnych wydawanych w podobnych stanach faktycznych przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, np. interpretacja indywidualna z 19 września 2023 r., sygn. 0112-KDSL1-2.4011.334.2023.2.KS oraz interpretacja indywidualna z 5 lipca 2023 r., sygn. 0115-KDST2-2.4011.188.2023.3.AP. 

Ocena stanowiska

Stanowisko, które Pan przedstawił we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z postanowieniami art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2540 ze zm.):

Ustawa reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.

Przy czym w myśl art. 4 ust. 1 pkt 12 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Użyte w ustawie określenie oznacza:

pozarolnicza działalność gospodarcza – pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym.

Stosownie do treści art. 5a pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.):

Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej – oznacza to działalność zarobkową:

a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Z kolei, zgodnie z treścią art. 5b ust. 1 tej ustawy:

Za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

1)odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności;

2)są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności;

3)wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

Zgodnie art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Użyte w ustawie określenie oznacza:

działalność usługowa – pozarolniczą działalność gospodarczą, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. poz. 1676, z 2017 r. poz. 2453, z 2018 r. poz. 2440, z 2019 r. poz. 2554 oraz z 2020 r. poz. 556), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.

Stosownie do art. 6 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką”. Do przychodów przedsiębiorstwa w spadku nie stosuje się przepisu art. 12 ust. 10a.

W myśl art. 6 ust. 4 pkt 1 tej ustawy:

Podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli w roku poprzedzającym rok podatkowy:

a)uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 2 000 000 euro, lub

b)uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 2 000 000 euro.

Natomiast zgodnie z treścią art. 6 ust. 4 pkt 2 cytowanej ustawy:

Podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli rozpoczną wykonywanie działalności w roku podatkowym i nie korzystają z opodatkowania w formie karty podatkowej – bez względu na wysokość przychodów.

Zauważyć należy, że u osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą możliwość opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzależniona jest od niewystąpienia przesłanek negatywnych określonych w art. 8 ww. ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 tej ustawy:

Opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b, nie stosuje się do podatników:

1)opłacających podatek w formie karty podatkowej na zasadach określonych w rozdziale 3;

2)korzystających, na podstawie odrębnych przepisów, z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego;

3)osiągających w całości lub w części przychody z tytułu:

a)prowadzenia aptek,

b)(uchylona)

c)działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych,

d)(uchylona)

e)(uchylona)

f)działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych;

4)wytwarzających wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym, na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii;

5)podejmujących wykonywanie działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej:

a)samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem,

b)w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków,

c)samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka

jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

Ponadto w art. 8 ust. 2 ww. ustawy wskazano:

Jeżeli podatnik prowadzący działalność samodzielnie lub w formie spółki, który wybrał opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, uzyska z tej działalności przychody ze sprzedaży towarów handlowych lub wyrobów lub ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:

1)wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub

2)wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym

w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i, poczynając od dnia uzyskania tego przychodu do końca roku podatkowego, opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

Jednocześnie należy wskazać, że warunkiem skorzystania ze zryczałtowanej formy opodatkowania jest złożenie oświadczenia o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku przedsiębiorstwa w spadku - według ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego przedsiębiorcy, do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego.

Stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych zależą od tego, z jakiego rodzaju działalności podatnik uzyskuje przychody. Zostały one określone w art. 12 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. m oraz art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne :

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi:

15% przychodów ze świadczenia usług firm centralnych (head office); usług doradztwa związanych z zarządzaniem (PKWiU ex dział 70), z wyjątkiem usług doradztwa związanych z zarządzaniem rynkiem rybnym (PKWiU 70.22.16.), innych niż świadczone w ramach wolnych zawodów

8,5% przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem pkt 1-4 oraz 6-8.

W tym miejscu wyjaśnić należy, że ilekroć w ustawie używa się oznaczenia „ex” przy symbolu danego grupowania PKWiU oznacza to, że zakres wyrobów lub usług jest węższy niż określony w tym grupowaniu – o czym stanowi art. 4 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Oznaczenie „ex” dotyczy zatem tylko określonej usługi z danego grupowania. Umieszczenie tego dopisku przy konkretnym symbolu statystycznym ma na celu zawężenie stosowania przepisu tylko do tej nazwy grupowania.

Jak już wskazano, wysokość stawek ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzyskanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą zależy wyłącznie od faktycznego rodzaju świadczonych w ramach tej działalności usług. Zatem konieczne jest każdorazowe przypisanie rodzaju wykonywanych czynności do określonego grupowania PKWiU. Przy czym klasyfikacji tej do określonego symbolu PKWiU dokonuje sam podatnik.

W przedstawionym we wniosku opisie zdarzenia wskazał Pan, że w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej realizuje Pan usługi na rzecz Zleceniodawcy. W ramach świadczonych usług na rzecz Zleceniodawcy występuje Pan w roli Kierownika Projektu (Project Manager). Wspiera i koordynuje Pan wykonanie przydzielonego, zaaprobowanego zakresu, budżetu i harmonogramu przydzielonych mu projektów. Na podstawie zidentyfikowanych zadań, jako Kierownik Projektu układa Pan harmonogram prac i rozpoczyna pracę z odpowiednimi strukturami odpowiedzialnymi za oszacowanie budżetu.

Wskazał Pan, że nie świadczy Pan usług doradczych - wszelkie rekomendacje co do rozwiązań w kwestii infrastruktury czy oprogramowania pochodzą od przydzielonych do tego członków zespołu lub dostawców.

Wszelkie procedury i procesy, według których odbywa się dostarczanie usług są odgórnie ustalone przez Zleceniodawcę. Właścicielem budżetu, sprzętu i wytworzonych produktów, w tym własności intelektualnej, jest zawsze Zleceniodawca.

Podał Pan, że świadczone przez Pana usługi nie są związane z oprogramowaniem oraz, że wszystkie świadczone przez Pana usługi w ramach działalności gospodarczej objęte są grupowaniem PKWiU 70.22.20.0 - Pozostałe usługi zarządzania projektami, z wyłączeniem projektów budowlanych.

Czynności, które Pan wykonuje nie dotyczą usług projektowania, programowania i rozwoju oprogramowania technologii informatycznych, czy też tworzenia oprogramowania, jego modyfikowania, ulepszania, rozbudowy, implementacji, doradztwa w zakresie oprogramowania i systemów informatycznych.

Mając na względzie powołane wyżej przepisy oraz treść wniosku stwierdzić należy, że przychody uzyskiwane przez Pana ze świadczenia w ramach działalności gospodarczej usług sklasyfikowanych w grupowaniu PKWiU 70.22.20.0„Pozostałe usługi zarządzania projektami, z wyłączeniem projektów budowlanych” i – jak wynika z treści wniosku – niebędących usługami doradztwa związanymi z zarządzaniem, podlegają opodatkowaniu 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, gdyż przepisy tej ustawy nie przewidują innej stawki ryczałtu dla usług sklasyfikowanych w podanym grupowaniu.

Wobec powyższego Pana stanowisko uznanaję za prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.

Interpretacja została wydana przy założeniu, że poprawnie zakwalifikował Pan świadczone usługi do odpowiedniego grupowania PKWiU. Interpretacja nie rozstrzyga o prawidłowości tej klasyfikacji (zasady formalnego przyporządkowania towaru lub usługi do grupowania statystycznego nie są przepisami prawa podatkowego).

Ponadto należy podkreślić, że w przypadku wskazania przez Pana nieprawidłowego symbolu PKWiU udzielona odpowiedź w drodze interpretacji indywidualnej nie będzie dawała Panu waloru ochronnego, o którym mowa w art. 14k – 14n Ordynacji podatkowej. Konsekwentnie, organ podatkowy może zakwestionować Pana rozliczenia, jeżeli okaże się, że stosuje Pan nieprawidłową stawkę.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym podanym przez wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona interpretacja traci swoją aktualność.

Przy wydawaniu niniejszej interpretacji tutejszy organ dokonał wyłącznie analizy okoliczności podanych we wniosku. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego nie jest bowiem ustalanie, czy przedstawiony we wniosku stan faktyczny jest zgodny ze stanem rzeczywistym. W ramach postępowania o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego organ nie przeprowadza postępowania dowodowego, lecz opiera się jedynie na stanie faktycznym przedstawionym we wniosku. Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosuje się Pan do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”.

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA) albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00