Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 30 kwietnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-2.4010.101.2024.2.AW

Po wyborze przez Spółkę opodatkowania dochodów ryczałtem od dochodów spółek, wypłacane przez Spółkę kwoty dla Wspólników z tytułu umów najmu/dzierżawy nie będą stanowiły dochodów z tytułu ukrytych zysków podlegających opodatkowaniu na podstawie art. 28m ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

19 lutego 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 12 lutego 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy po wyborze przez Spółkę opodatkowania dochodów ryczałtem od dochodów spółek, wypłacane przez Spółkę kwoty dla Wspólników z tytułu umów najmu/dzierżawy będą stanowiły dochody z tytułu ukrytych zysków podlegające opodatkowaniu zgodnie z art. 28m ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 24 kwietnia 2024 r. (wpływ 29 kwietnia 2024 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

A Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: „Spółka”) jest spółką prawa handlowego posiadającą osobowość prawną. Spółka powstała w dniu 1 lutego 2024 r. w wyniku przekształcenia ze spółki jawnej, wstępując we wszystkie prawa i obowiązkispółki przekształcanej. Posiada siedzibę i zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i podlega w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Aktualnie Wspólnikami Spółki są cztery osoby fizyczne oraz osoba prawna B Sp. z o.o., którą Spółka planuje usunąć z grona udziałowców w drodze umorzenia udziałów za wynagrodzeniem i następnie wybrać opodatkowanie dochodów ryczałtem od dochodów spółek.

Spółka posiada ugruntowaną pozycje rynkową, ponad (…)-letnie doświadczenie, znajomość branży i rynki zbytu na całym świecie. Spółka jest podmiotem o profilu działalności produkcyjno-usługowym w branży (…). Po licznych przekształceniach kapitał podstawowy Spółki wynosi aktualnie (…) zł. Działalność gospodarcza prowadzona jest w (…), w budynkach i halach produkcyjnych należących do Spółki o powierzchni łącznej ponad (…) m2, na działkach o pow. ponad (…) m2. Spółka zatrudniała na dzień 31 stycznia 2024 r. na podstawie umów o pracę (…) osób.

W prowadzonej działalności gospodarczej Spółka oprócz własnego majątku produkcyjnego wykorzystuje również kilka działek będących własnością Wspólników osób fizycznych. Działki należące do Wspólników bezpośrednio przylegają do działek należących do Spółki i są przez nią użytkowane za odpłatnością na podstawie umów najmu/dzierżawy od 2022 r. Na działkach tych została posadowiona należąca do Spółki mała wolnostojąca instalacja fotowoltaiczna wraz z infrastrukturą elektroenergetyczną, z kolei na innych długich i wąskich działkach, nienadających się do samodzielnej zabudowy została posadowiona należąca do Spółki hala magazynowa. Obiekty te są wykorzystywane przez Spółkę na potrzeby prowadzonej działalności produkcyjnej.

W uzupełnieniu wniosku podali Państwo ponadto, że:

1. Właściciele nieruchomości od których Spółka wynajmuje/wydzierżawia działki prowadzą działalności gospodarcze, w ramach których wynajmują nieruchomości, lokale innym niezależnym podmiotom.

2. Umowy najmu/dzierżawy z podmiotami powiązanymi zostaną zawarte na zasadach rynkowych.

3. Odpłatność za najem/dzierżawę nieruchomości będzie ustalona na warunkach rynkowych.

4. Powiązania stron umowy najmu/dzierżawy nie będą miały wpływu na warunki zawarcia tych umów.

5. Umowy najmu/dzierżawy zostałyby zawarte na analogicznych warunkach również z podmiotem niepowiązanym.

6. Spółka nie wynajmuje/wydzierżawia innych nieruchomości także od innych podmiotów, w tym niepowiązanych.

7. Spółka została wyposażona w aktywa niezbędne do prowadzenia działalności gospodarczej przez Wspólników. Spółka posiada budynki i hale produkcyjne o pow. użytkowej ponad (…) m2 zlokalizowane na działkach o pow. ponad (…) m2. W rejestrze środków trwałych Spółki widnieje aktualnie (…) pozycji inwentarzowych o wartości księgowej netto ponad (…) zł. Są to działki, budynki, budowle, maszyny i urządzenia produkcyjne, przyrządy, wnip. (…). Spółka zatrudnia pracowników na podstawie umów o pracę w liczbie (…) osób na dzień 31 stycznia 2024 r. W tym miejscu Wnioskodawca zaznacza, iż Spółka powstała z przekształcenia istniejącej wcześniej Spółki Jawnej, a historia prowadzenia działalności gospodarczej sięga wstecz ponad (…) lat. Nie jest to więc podmiot nowy na rynku.

8. Najmowane/dzierżawione od Wspólników nieruchomości nigdy wcześniej nie stanowiły własności Spółki.

9. Wynajem działek od Wspólników podyktowany był rozwojem Spółki i zapotrzebowaniem na dodatkowe miejsce, które trudno było pozyskać, gdyż w sąsiedztwie Spółki funkcjonują niezależne lokalne podmioty, które prowadzą własną działalność gospodarczą i nie oferowały i nie oferują sprzedaży, najmu lub dzierżawy terenów. Najmowane/dzierżawione działki przylegają bezpośrednio do działek Spółki, co umożliwia Spółce racjonalniejsze zaplanowanie prowadzonego procesu produkcji, składowania materiałów, półfabrykatów czy wyrobów gotowych. Działka, na której znajduje się instalacja fotowoltaiczna zlokalizowana jest na zboczu od południowej strony, co uzasadniało jej budowę, ponadto bezpośrednie sąsiedztwo z działkami Spółki zmniejsza koszty związane z przesyłem energii i eksploatacją tej instalacji.

Pytanie

Czy po wyborze przez Spółkę opodatkowania dochodów ryczałtem od dochodów spółek, wypłacane przez Spółkę kwoty dla Wspólników z tytułu umów najmu/dzierżawy będą stanowiły dochody z tytułu ukrytych zysków podlegające opodatkowaniu zgodnie z art. 28m ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?

Państwa stanowisko w sprawie

Zdaniem Wnioskodawcy czynsze płacone na rzecz Wspólników Spółki z tytułu najmu/dzierżawy działek, nie będą stanowiły dochodu z tytułu ukrytych zysków określonych w art. 28m ust. 3 ustawy i nie będą przedmiotem opodatkowania zgodnie z art. 28m ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Spółka prowadzi działalność gospodarczą od ponad (...) lat, posiada niezbędny majątek produkcyjny konieczny do prowadzenia działalności gospodarczej w branży, w której działa. Na przestrzeni lat Spółka odnotowała znaczny rozwój i nadal się rozwija, powiększając swoją ofertę handlową, ale również zasoby produkcyjne. W miarę potrzeb i możliwości Spółka nabywała i zabudowała kilka sąsiednich działek. Posiada maszyny i urządzenia produkcyjne, budynki i hale magazynowe oraz (…) instalacje fotowoltaiczne zlokalizowane na dachach hal produkcyjnych. Dodatkowo planuje w przyszłości budowę kolejnej instalacji fotowoltaicznej wznosząc zadaszenie (…). Wynajem działek od Wspólników podyktowany był rozwojem Spółki i zapotrzebowaniem na dodatkowe miejsce, które trudno było pozyskać, gdyż w sąsiedztwie Spółki funkcjonują niezależne lokalne podmioty, które prowadzą własną działalność gospodarczą i nie oferowały i nie oferują sprzedaży, najmu lub dzierżawy terenów. Zawarcie umów najmu/dzierżawy ze Wspólnikami Spółki było więc ekonomicznie uzasadnione i aktualnie jest sytuacją zastaną. Ponadto korzyści uzyskiwane przez Wspólników z związku z wynajęciem terenów Spółce nie stanowiły i nie stanowią głównej przyczyny zawarcie tej transakcji. Korzyści te nie są związane z prawem do udziału w zysku, nie zachodzi więc przesłanka ustawowa takiej kwalifikacji. Można tutaj wskazać na wydaną interpretację indywidualną z dnia 12 października2022 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej 0111-KDIB1-2.4010.460.2022.2.AW.

W związku z powyższym Wnioskodawca stoi na stanowisku, że czynsze płacone na rzecz Wspólników Spółki z tytułu najmu/dzierżawy działek, nie będą stanowiły dochodu z tytułu ukrytych zysków określonych w art. 28m ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Na wstępie należy zaznaczyć, że pytanie przedstawione przez Państwa we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej wyznacza zakres przedmiotowy tego wniosku. W związku z powyższym, wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (Państwa zapytania). Zatem inne kwestie wynikające z opisu sprawy i własnego stanowiska, nieobjęte pytaniem, nie zostały rozpatrzone w niniejszej interpretacji.

Zgodnie z art. 28m ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2805 ze zm., dalej: „ustawa o CIT”):

Opodatkowaniu ryczałtem podlega dochód odpowiadający wysokości ukrytych zysków (dochód z tytułu ukrytych zysków).

W myśl art. 28m ust. 3 ustawy o CIT:

Przez ukryte zyski, o których mowa w ust. 1 pkt 2, rozumie się świadczenia pieniężne, niepieniężne, odpłatne, nieodpłatne lub częściowo odpłatne, wykonane w związku z prawem do udziału w zysku, inne niż podzielony zysk, których beneficjentem, bezpośrednio lub pośrednio, jest udziałowiec, akcjonariusz albo wspólnik lub podmiot powiązany bezpośrednio lub pośrednio z podatnikiem lub z tym udziałowcem, akcjonariuszem albo wspólnikiem, w szczególności:

1) kwotę pożyczki (kredytu) udzielonej przez podatnika udziałowcowi, akcjonariuszowi albo wspólnikowi, w tym za pośrednictwem tworzonych z zysku funduszy, lub podmiotowi powiązanemu z udziałowcem, akcjonariuszem lub wspólnikiem oraz odsetki, prowizje, wynagrodzenia i opłaty od pożyczki (kredytu) udzielonej przez te podmioty podatnikowi;

2) świadczenia wykonane na rzecz:

a) fundacji prywatnej lub rodzinnej, podmiotu równoważnego takiej fundacji lub przedsiębiorstwa prowadzonego przez taką fundację albo taki podmiot, lub na rzecz beneficjentów takiej fundacji lub takiego podmiotu,

b) trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym;

3) nadwyżkę wartości rynkowej transakcji określoną zgodnie z art. 11c ponad ustaloną cenę tej transakcji;

4) nadwyżkę zwróconej kwoty dopłaty, wniesionej do spółki zgodnie z odrębnymi przepisami, ponad kwotę wniesionej dopłaty, przy czym jeżeli dopłata została wniesiona w walucie obcej, przeliczenia tej kwoty na złote dokonuje się według średniego kursu waluty obcej ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na dzień odpowiednio zwrócenia dopłaty i faktycznego jej wniesienia;

5) wypłacone z zysku wynagrodzenie z tytułu umorzenia udziału (akcji), ze zmniejszenia wartości udziału (akcji), z wystąpienia wspólnika ze spółki, ze zmniejszenia udziału kapitałowego wspólnika w spółce;

6) równowartość zysku przeznaczonego na podwyższenie kapitału zakładowego;

7) darowizny, w tym prezenty i ofiary wszelkiego rodzaju;

8) wydatki na reprezentację;

9) dopłaty wypłacone w przypadku połączenia lub podziału podmiotów;

10) odsetki od udziału kapitałowego, wypłacane na rzecz wspólnika przez spółkę;

11) zysk przeznaczony na uzupełnienie udziału kapitałowego wspólnika spółki;

12) świadczenia pieniężne i niepieniężne wypłacone w przypadku zmniejszenia udziału kapitałowego wspólnika w spółce.

Co nie stanowi ukrytych zysków zostało wymienione w art. 28m ust. 4 ustawy o CIT.

Przedmiotem opodatkowania w systemie ryczałtu jest zatem co do zasady efektywna dystrybucja zysku ze spółki kapitałowej do jej udziałowca/akcjonariusza, przy czym przepisy nie ograniczają się wyłącznie do opodatkowania dywidend, ale uwzględniają również inne formy dystrybucji.

Istotą przyjętego modelu jest odroczenie opodatkowania dystrybuowanego zysku do dnia podjęcia uchwały o przeznaczeniu tego zysku i wypłat równoważnych takiej dystrybucji. Intencją ustawodawcy jest zatem uwzględnienie w katalogu dochodów do opodatkowaniem także innych, alternatywnych niż dywidenda, świadczeń dokonanych na rzecz udziałowców/akcjonariuszy lub podmiotów powiązanych bezpośrednio lub pośrednio z podatnikiem lub z tymi udziałowcami/akcjonariuszami, (tzw. ukryte zyski). Wypłata ukrytych zysków oznacza powstanie dla spółki odpowiadającego im dochodu, podlegającego opodatkowaniu ryczałtem.

Ukryte zyski stanowić zatem będą dla podatnika wszelkie świadczenia spółki:

- wykonane w związku z prawem do udziału w zysku,

- inne niż podzielony zysk o charakterze pieniężnym, niepieniężnym, odpłatnym, nieodpłatnym lub częściowo odpłatnym (wartość nieodpłatnych i częściowo odpłatnych świadczeń określa się zgodnie z art. 12 ust. 5-6a ustawy o CIT), o czym stanowi art. 28m ust. 8 ustawy o CIT,

- wykonane bezpośrednio lub pośrednio na rzecz udziałowca/akcjonariusza lub podmiotu powiązanego,

- wykonane bezpośrednio lub pośrednio z podatnikiem lub z tym udziałowcem/akcjonariuszem.

Przepisy art. 28c pkt 1 w zw. z art. 11a ust. 1 pkt 4 i art. 11a ust. 2 ustawy o CIT stanowią regulację odnośnie definicji podmiotów powiązanych w ramach ryczałtu od dochodów spółek.

Zgodnie z art. 11c ust. 1 ustawy o CIT:

Podmioty powiązane są obowiązane ustalać ceny transferowe na warunkach, które ustaliłyby między sobą podmioty niepowiązane.

Jak wskazano powyżej, definicję ukrytych zysków zawiera art. 28m ust. 3 ustawy o CIT, zgodnie z którym przez ukryte zyski, o których mowa w ust. 1 pkt 2, rozumie się świadczenia pieniężne, niepieniężne, odpłatne, nieodpłatne lub częściowo odpłatne, wykonane w związku z prawem do udziału w zysku, inne niż podzielony zysk, których beneficjentem, bezpośrednio lub pośrednio, jest udziałowiec, akcjonariusz albo wspólnik lub podmiot powiązany bezpośrednio lub pośrednio z podatnikiem lub z tym udziałowcem, akcjonariuszem albo wspólnikiem (…).

W przepisie art. 28m ust. 3 ustawy o CIT, wskazano zatem na otwarty katalog świadczeń, które mogą zostać uznane za dochód z tytułu ukrytych zysków, ale również wskazane zostały przykłady transakcji traktowanych jako taki dochód. Jednym z wymienionych przykładów jest nadwyżka wartości rynkowej transakcji określona zgodnie z art. 11c ponad ustaloną cenę tej transakcji (art. 28m ust. 3 pkt 3 ustawy o CIT). Z treści tego przepisu wynika zatem, że wszystko co przewyższa wartość rynkową transakcji stanowi zysk ukryty podlegający opodatkowaniu.

Zasadniczy przykład odwołujący się do transakcji pomiędzy spółką a podmiotem powiązanym (art. 28m ust. 3 pkt 3 ustawy o CIT) nakazuje odczytywać pojęcie ukrytych zysków również poprzez odwołanie się do rynkowych warunków transakcji. W sytuacji, w której świadczenia spółki na rzecz podmiotów powiązanych przewyższać będą ich wartość rynkową powstawać będzie ukryty zysk opodatkowany ryczałtem w spółce.

Przy czym, jak przedstawione zostało wcześniej, zdanie wstępne przepisu art. 28m ust. 3 ustawy o CIT, wskazuje na otwarty (a nie zamknięty) katalog świadczeń mogących prowadzić do powstania dochodu z tytułu ukrytych zysków. Dlatego ocena czy określone świadczenie spełni warunki do uznania za dochód z tytułu ukrytego zysku powinna zostać dodatkowo przeprowadzona w oparciu o przesłanki wynikające ze zdania wstępnego przepisu art. 28m ust. 3 ustawy CIT. Jak z niego wynika dochód z tytułu ukrytego zysku nie obejmuje świadczeń, które nie są wykonane w związku z prawem do udziału w zysku, czyli świadczeń podjętych (wykonanych) bez jakiegokolwiek wpływu podmiotów powiązanych na działanie i decyzje spółki opodatkowanej ryczałtem, w zakresie ocenianego świadczenia.

Przepis art. 28m ust. 3 ustawy o CIT wskazuje, że za ukryty zysk uznaje się każde świadczenie, którego beneficjentem, bezpośrednio lub pośrednio, jest wspólnik lub inny podmiot powiązany i które jest wykonane w związku z prawem do udziału w zysku, innym niż podzielony zysk. W praktyce może to oznaczać np. świadczenia powstałe w wyniku uzgodnień, których nie zawarłyby podmioty niepowiązane.

Ocena czy transakcja mogłaby zostać zawarta między podmiotami niepowiązanymi nie powinna się zatem ograniczać jedynie do oceny ustalonej ceny transakcji (według wartości rynkowej) ale powinna również uwzględnić fakt czy doszłoby w ogóle do zawarcia danej transakcji, gdyby nie uczestniczyły w niej podmioty powiązane (tj. czy doszłoby do takiej transakcji między podmiotami niepowiązanymi). Dokonując takiej oceny należy uwzględnić potrzeby spółki z punktu widzenia przedmiotu jej działalności, zasadności zakupu lub świadczenia takiej transakcji w aspekcie sytuacji majątkowej spółki czy faktycznych jej potrzeb biznesowych.

W relacji spółka – podmiot powiązany istotne może być w przedmiotowej ocenie to, czy wspólnik zadbał o wyposażenie spółki w aktywa niezbędne dla prowadzonej działalności gospodarczej i czy ewentualny niedobór tych aktywów nie jest przyczyną działań polegających na dokapitalizowywaniu w następstwie tego spółki, tj. dokapitalizowywaniu w innej formie niż w postaci wkładu do spółki (np. w formie pożyczki, udostępniania nieruchomości).

Również inne świadczenia ekwiwalentne dywidendzie, czyli świadczenia, które pod pozorem inaczej nazwanej czynności prawnej (jednej lub wielu) prowadzą de facto do korzyści podmiotu powiązanego, która bez wykonania tego świadczenia zostałaby zrealizowana w postaci dywidendy kreują dochód z tytułu ukrytych zysków.

Przedmiotem wątpliwości Wnioskodawcy jaka wynika z pytania jest kwestia ustalenia, czy po wyborze przez Spółkę opodatkowania dochodów ryczałtem od dochodów spółek, wypłacane przez Spółkę kwoty dla Wspólników z tytułu umów najmu/dzierżawy będą stanowiły dochody z tytułu ukrytych zysków podlegające opodatkowaniu zgodnie z art. 28m ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT.

Jak wynika z opisu sprawy:

- w prowadzonej działalności gospodarczej Spółka oprócz własnego majątku produkcyjnego wykorzystuje również kilka działek będących własnością Wspólników osób fizycznych; działki należące do Wspólników bezpośrednio przylegają do działek należących do Spółki i są przez nią użytkowane za odpłatnością na podstawie umów najmu/dzierżawy od 2022 r.; wynajem działek od Wspólników podyktowany był rozwojem Spółki i zapotrzebowaniem na dodatkowe miejsce, które trudno było pozyskać;

- najmowane/dzierżawione działki przylegają bezpośrednio do działek Spółki, co umożliwia Spółce racjonalniejsze zaplanowanie prowadzonego procesu produkcji, składowania materiałów, półfabrykatów czy wyrobów gotowych;

- najmowane/dzierżawione od Wspólników nieruchomości nigdy wcześniej nie stanowiły własności Spółki;

- umowy oraz odpłatność za najem/dzierżawę z podmiotami powiązanymi zostaną zawarte na zasadach rynkowych;

- powiązania stron umowy najmu/dzierżawy nie będą miały wpływu na warunki zawarcia tych umów, umowy zostałyby zawarte na analogicznych warunkach również z podmiotem niepowiązanym;

- Spółka została wyposażona w aktywa niezbędne do prowadzenia działalności gospodarczej przez Wspólników (budynki i hale produkcyjne, działki, budowle, maszyny i urządzenia produkcyjne, przyrządy, wnip.

Zatem uznać należy, że w analizowanej sytuacji nie powstanie ukryty zysk, bowiem ww. nieruchomości są niezbędne Spółce celem rozwoju firmy, której pozwolą na zwiększenie potencjału w zakresie prowadzonej działalności gospodarczej i konieczność korzystania z tych nieruchomości wynika z faktycznych potrzeb biznesowych Spółki. Ponadto umowy oraz odpłatność za najem/dzierżawę będzie ustalona na warunkach rynkowych, a powiązania stron nie będą miały wpływu na warunki zawartych umów.

Mając na uwadze powyższe okoliczności, a także dokonaną wykładnię przepisów prawa podatkowego stwierdzić należy, że najem/dzierżawa działek przez Spółkę od Wspólników nie będzie ukrytym zyskiem w myśl art. 28m ust. 1 pkt 2 w zw. z art. 28m ust. 3 ustawy o CIT, w związku z czym nie będzie podlegać opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek.

Tym samym Państwa stanowisko uznano za prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Odnosząc się do przywołanej przez Państwa interpretacji indywidualnej wskazać należy, że została ona wydana w indywidualnej sprawie i nie ma zastosowania ani konsekwencji wiążących w odniesieniu do żadnego innego stanu faktycznego czy też zdarzenia przyszłego. Natomiast organ, mimo że w ocenie indywidualnych spraw podatników posiłkuje się wydanymi rozstrzygnięciami, to nie ma możliwości zastosowania ich wprost, ponieważ nie stanowią materialnego prawa podatkowego.

Na marginesie należy również zaznaczyć, że tut. organ nie jest uprawniony do dokonywania analizy załączonych do wniosku dokumentów, a interpretację wydaje w oparciu o przedstawiony przez wnioskodawcę we wniosku stan faktyczny (zdarzenie przyszłe), co wynika wprost z przepisu art. 14b § 3 Ordynacji podatkowej. Tym samym dołączony do uzupełnienia wniosku dokument (pełny wykaz ŚT) nie był przedmiotem merytorycznej analizy.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1) z zastosowaniem art. 119a;

2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”). Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00